meniul bebelusului de 9-10 luni

problema nu e ca se imbolnaveste IMEDIAT - nu se va imbolnavi imediat de la o alimentatie gresita. Dar se va imbolnavi in timp - mai ales ca acum ii formezi gusturile so obiceiurile alimentare. Si, saracul, asa cum il inveti, asa o sa manince in continuare.
Toate lumea civilizata lupta impotriva obezitatii - mai ales a obezitatii infantile. Sa vrei un copil "dezvoltat" - gras si frumos! - e la fel de nociv pentru el ca si cum ai vrea unul subnutrit.

Nu-i dau fie-mii porc nici acum, la 6 ani... Maninca pui, peste - dar nu porc, nu vita. Daca vreau sa ii suplimentez alimentatia ii dau fructe de mare, creveti, surimi, salate de alge - care sint pline de vitamine: si portii pentru un copil costa mai putin decit halca de porc din cite imi amintesc eu preturile din RO...
quasaria
Postat pe 24 Decembrie 2012 12:58
buna mamicilor.eu am doi ingerasi de 10 luni fetita si baiat (sunt gemeni),si meniul lor intra cam asa: la 7'' un biberon cu lapta praf (210ml)
la 10-30 cashuta cu fulgi de ovaz cu un pic de unt
la 13-30 supita din legume cu carne de pui (doar carnea alba)
la 17-30 bio-chefir cu biscuiti (o banana mar)
la 20-00 un biberon cu lapte
cam asa maninca picii meu si ambii papa binishor si cresc bine
Lucia__Manica_1
Postat pe 12 Martie 2013 13:47
De la: Lucia__Manica_1, la data 2013-03-12 13:47:43buna mamicilor.eu am doi ingerasi de 10 luni fetita si baiat (sunt gemeni),si meniul lor intra cam asa: la 7'' un biberon cu lapta praf (210ml)
la 10-30 cashuta cu fulgi de ovaz cu un pic de unt
la 13-30 supita din legume cu carne de pui (doar carnea alba)
la 17-30 bio-chefir cu biscuiti (o banana mar)
la 20-00 un biberon cu lapte
cam asa maninca picii meu si ambii papa binishor si cresc bine


sa-ti traiasca ingerasii!
dar ne dai si noua traducerea?
am incercat pe toate caile sa aflu ce e aia o cashuta si n-am reusit!

si ar mai fi ceva de rectificat la meniutul bebelusilor tai!
sa zicem ca era vorba de o canuta (in loc de cashuta) nu era cu fulgi de ovaz... era cu fulgisori de ovazel si un piculet de untulet
supita de legumite cu carnita de puiut
bio-chefirut cu biscuitei (o bananuta, marulet, merisor)
un biberonut cu laptic..

ca nu se poate sa fie doar cashuta si supita... avand in vedere ca ei sunt micuti, trebuie sa diminutivezi totul! e musai!
heartbit
Postat pe 12 Martie 2013 15:17
...Si apoi trage un puiutz de somnuletz....
Rotty
Postat pe 12 Martie 2013 16:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
D șansa copilului tu s fie hrnit cu lapte matern! - Pompa electric Medela In Style 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:52
probleme cu constipatia la bebita 21 De la: office_salinasusesi_ro 14 Aprilie 2010 12:22
VAND HAINUTE SI ACCESORII BEBE 2 De la: haineieftinecopil 19 Iulie 2010 19:14
Nu mai vrea sa manance 3 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:53
vand scoica auto, marca Chicco, carusel pt patut, marcaPrimi pasi, sterilizator electric marca "Primi pasii" 1 De la: dumitrapetruta 22 Noiembrie 2010 15:13
Setari Cookie-uri