meniul bebelusului de 9-10 luni

Pt. Miha: nici nu cred ca ar trebui sa-i dai prea curand sunca si cremvrusti. Are timp sa mance si din astea. Stim cu totii ca nu sunt sanatoase asa ca macar mai putem astepta pana sa le introducem asa ceva in alimentatie.
Asa cred eu. Cu drag
negrea_oana
Postat pe 1 Iulie 2009 15:17
Nu mai protejati atat de mult copilul,ca va fi sensibil ulterior.Eu nu zic sa-i dati mancaruri grele ,dar e bine sa mananca de toate.Baietelul meu are acum ,un an si 7 luni,cand l-am nascut avea 2,200 kg,iar acum e un copil mare,bine dezvoltat si mananca de toate,dar in cantitatile pe care le doreste.Niciodata nu a mancat sa i se faca rau .Este vesel,sanatos si nu l-am crescut dupa carte;l-am crescut dupa instinct,desi inainte de a naste mi-am cumparat si carti.Si sa stiti ca nu a facut viermi sau alte boli
rexona
Postat pe 2 Iulie 2009 15:44
multumesc mult oana!nu vroiam sa introduc in alimentatia fetitei mele sunca si crenvusti,dar am citit aici ca unele mamici au introdus,si ma gandeam si eu sa incerc painica si untul.sincer iti spun ca de multe ori nu stiu ce sa-i mai gatesc fetitei mele.de ieri am inceput sa-i dau cate un pic de paine si azi a mancat peste ptr.prima data.pupici la bb-ei si mamici!
mihabartesch
Postat pe 2 Iulie 2009 21:06
Noi am folosit crenvustii de la 8 luni , cei de piet de pui si sincer iti spun ca nu a avut nici o data probleme de sanatate.Exceptie a fost cand i-au iesit 3 dintisorii unul dupa altul si a facut diaree , insa la spital i-au facut toate analizele si nu i-au gasit nimic , nici chiar din alimentatie.Ba mai mult unde ma duc cu Darius toata lumea se mira de varsta lui , in sensul ca a crescut destul de mare(la inaltime) si arata cu cel putin 4-5 luni mai mare.Sunca nu a mancat decat de la 11 luni cand am participat la un botez si nu aveam ce sa-i dau de pe farfurie decat sunca si branzica dulce.Asa ca am optat spre a gusta(nu exagera).Nu a patit nimic , iar de atunci mancam dimineata sau seara sunca sau parizer.Dupa cum ziceai si u miha , ajungi la un moment dat sa nu mai sti ce sa-i dai , iar atunci mai apelezi si la alte alimente.Doar tu poti decide deoarece iti cunosti cel mai bine copilul.
adelafistis
Postat pe 3 Iulie 2009 15:37
pai la varsta asta poate sa manance cam toate legumele fierte cu carne, supe, ciorbe. oricum nu le dati sa manance sarmale chiftele si alte preparate de genul asta. la varsta asta ficatelul lor nu face fata la asa ceva. are toata viata sa isi dezvolte gustul. si noi daca avem o zi mai proasta si mancam carne de porc si dupa-aia regretam o saptamana, dar o mana de om care are inca stomacelul sensibil.
kidz003021
Postat pe 9 August 2009 20:55
parerea mea e ca atunci cand nu stii ce sa-i dai cel mai bine e sa-i dai un fruct decat mezeluri ce vitamine si minerale isi ia copilul din ele chiar nu inteleg sau ii dam sa manance doar de dragul de a i se umfla burta cu ceva si a nu mai cere mancare????
SEBY1YEAR
Postat pe 10 August 2009 15:16
Draga mea , eu nu am zis niciodata ca trebuie sa indopam copii cu mezeluri .Normal ca de acolo nu va lua niciodata vitamine .Noi stam la casa si avem gradina , iar tot ceea ce-i dau (legume si fructe ) sunt nestropite..........asa ca eu mi-am permis sa-i dau sa guste(niciodata sa-l indop ) un crenvusti de pui sau o sunca slaba(la recomandarea dr pediatru!!!!).Asa ca fiecare face ce vrea.....................
adelafistis
Postat pe 10 August 2009 17:36
una e sa guste si alta e sa manance frecvent e o mare diferenta ...
"Nu a patit nimic , iar de atunci mancam dimineata sau seara sunca sau parizer."
probleme apar de obicei in timp nu imediat si chiar nu inteleg de ce toate mamicile dau vina pe medicul pediatru??? ca daca-l luam la intrebari pe medic raspunsul lui va fi de cu totul alta natura mie mi-a zis clar medicul fara mezeluri si carne de porc pana la 4 ani daca vrei sa-i dai ii dai pe proprie raspundere chiar si cartile spun la fel asa ca
SEBY1YEAR
Postat pe 12 August 2009 14:05
Ciao. Nu trebuie sa se supere nici o mamica de parerile alteia, pana la urma fiecare face ce stie si ce vrea. Eu sunt de acord cu Seby1year referitor la alimentatie, problemele de sanatate apar ma tarziu. Si noi ca adulti putem evita anumite alimente de care chiar nu avem nevoie, daca vrem o viata sanatoasa si mai lunga.
Va pup, mamici.
negrea_oana
Postat pe 12 August 2009 15:54
eu ,intotdeauna am incercat pe copil,daca el a mancat si a mai dorit ,eu i-am dat.Copiiii manaca doar cat le trebuie si nu vor mult;deci poti incerca sa ii dai cate putin.Totusi ceea ce inseamna produse din carne poti sa le lasi peste 1 an.Nu sunt foarte sanatoase.
rexona
Postat pe 12 August 2009 19:27
Meniu bebe 9 luni
- ora 9 - 180 ml lapte ( bebelusul meu se trezeste mai tarziu, in jur de ora 9, si atunci are prima masa)
- pe la 11.30 mancam fructele , mar ras cu para, portocala , 1-2 bisciuti , banana in care ii mai adaug branzica sau iaurt, le mananca f bine
- cateodata ii mai dau mar copt cu branzica in care ii pun si banana, suc de portocala
- 14.30 mancam piureul de legume in care adaugam carne de gaina, manzat sau galbenu se ou
- i-am facut si dovlcel umplut pe care l-a mancat f. bine
- 17.30-18.00 lapte 180ml
- 20.00 mananca iaurtul cu fructe( ii fac compot din fructe pe care le pasez, ii place f mult), in care ii mai pun biscuite si branza de vaci
- 23.00 lapte in care ii pun 2 masuri de cereale
cam acesta este meniul nostru , acum dupa 9 luni o sa incercam spanac , sper sa il manance, peste, tot ce i-am dat pana acum a fost bine tolerat si acceptat de bebe.
Azi i-am dat pt. prima data kiwi pe care l-a mancat , sper sa nu aiba nici o problema ( fara samburi)
Pofta buna, tuturor bebicilor!
kidz005599
Postat pe 17 Ianuarie 2010 21:21
Meniu bebe 9 luni
- ora 9 - 180 ml lapte ( bebelusul meu se trezeste mai tarziu, in jur de ora 9, si atunci are prima masa)
- pe la 11.30 mancam fructele , mar ras cu para, portocala , 1-2 bisciuti , banana in care ii mai adaug branzica sau iaurt, le mananca f bine
- cateodata ii mai dau mar copt cu branzica in care ii pun si banana, suc de portocala
- 14.30 mancam piureul de legume in care adaugam carne de gaina, manzat sau galbenu se ou
- i-am facut si dovlcel umplut pe care l-a mancat f. bine
- 17.30-18.00 lapte 180ml
- 20.00 mananca iaurtul cu fructe( ii fac compot din fructe pe care le pasez, ii place f mult), in care ii mai pun biscuite si branza de vaci
- 23.00 lapte in care ii pun 2 masuri de cereale
cam acesta este meniul nostru , acum dupa 9 luni o sa incercam spanac , sper sa il manance, peste, tot ce i-am dat pana acum a fost bine tolerat si acceptat de bebe.
Azi i-am dat pt. prima data kiwi pe care l-a mancat , sper sa nu aiba nici o problema ( fara samburi)
Pofta buna, tuturor bebicilor!
kidz005599
Postat pe 17 Ianuarie 2010 21:22
la varsta asta al meu manca de toate,ce aveam la masa,iar laptele de dimineata l-am inlocuit cu piurede fructe
rexona
Postat pe 20 Ianuarie 2010 08:22
Noua dr ne-a recomandat sarmale de la 8 luni dar cum?SDin carne de pui,orez,morcov,fara sare, fara condimente,le faci in frunza si le dai doar continutul,e vorba de diversificarea gustului.Le papa puiu,se linge pe degete.Le fac la cuptor si sunt mult mai bune.Brocolli eu il bag in legume si il fac piure,amestecat cu carne de vita sau pui.
Meniul nostru la 9 luni
7.00-180 ml de lapte
11 - 180 ml piure de fructe:para,mar,banana,avocado,mango,ananas,branza de casa din lapte cu lamaie stoarsa,gutuie fiarta gen compot fara zahar(da un gust bun),mango il dau singur doar cu branza,cand pun avocado nu mai pun banana
15- piure de legume cu carne pui,vita,peste,ou la alegere/supa cu galuste/ciorba de carne/
19-branza cu smantana/cartof la cuptor cu branza/cereale/iaur cu cereale/iaut pt copii pt 8 luni d ela humana
22.30- 180 ml de lapte cu 2 cupe de cereale daca nu a papat in ziua aia cereale
mtr_mirela
Postat pe 12 Martie 2010 10:52
puiuta mea are 10 lunite si papa cam orice este permis unui bebe plus lapte de la tzizi , cantitativ nu stiu daca papa cat trebuie dar eu ii dau atat cat vrea nu o oblig niciodata , are un castronel si papa de obicei cam tot dar are si mom cand nu vrea nici cateva lingurite asa ca eu zic ca depinde de bebe
cory_emy
Postat pe 14 Martie 2010 18:48
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:21
buna fetele, la concluzia cu cremvustii am ajuns si eu, cu toate ca lui andrei i-am dat de toate si nu face mofturi, mananca orice, dar cand ii dau crmevusti sau parizer de pui parca are o pata rosie in obraji si niste bubisoare si nu e finutz cum ar trebui sa fie un bebe, ceva nu-i priieste... si m-am hotarat sa nu-i mai dau mezeluri deloc
Laura_M
Postat pe 15 Martie 2010 21:27
Mezelurile si carnea de porc se dau dupa 4 ani date inainte duc in timp la boli de stomac,rinichi si mai ales ficat.
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Martie 2010 14:31
multi oameni nu stiu ca mezelurile care lor li se par asa gustoase nu pot fi mezeluri daca nu au cat mai multe E-uri, care sa le coloreze, sa le "implineasca" si mai ales sa le pastreze cat mai multa vreme nu stiu de ex: ca, de multe ori, atunci cand mananca parizer ori carnati, mananca, de fapt, amidon, polifosfati si colagen cu urme de carne. Asta pentru ca producatorii vor sa vanda cat mai mult si, deci, mai ieftin si mai prost, iar consumatorii nu au bani pentru mezelurile scumpe, in care producatorii nu scapa atat de multi aditivi. Fara ele, salamurile si carnatii nu ar mai exista pe piata Nitratii si nitritii de sodiu si potasiu (de la E 249, la E 252), fosfatii (de la E 339 la E 343) si polifosfatii (de la E 450 la E 452) de potasiu, sodiu, calciu, magneziu sunt cei mai nocivi dintre aditivii pe care-i gasim in mezeluri.
Sugarii si copiii mici sunt foarte sensibili la aceste substante, care le creeaza inclusiv probleme respiratorii sau de piele.
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Martie 2010 14:43
Fosfatii si polifosfatii dezechilibreaza raportul dintre calciu si fosfor din organism si provoaca boli ale sistemului osos, ale ficatului si rinichiului.
Este adevarat, ca oamenii nu prea stiu sa recunoasca E-urile acestea sintetice, mai ales ca acum producatorii scriu pe etichete denumirea stiintifica a aditivului. Dar cel mai bun indiciu este cand pe eticheta scrie arome natural-identice, adica sintetice, sau cand scrie evaziv arome si asta arata ca nu sunt naturale si ca producatorul ascunde ceva.
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Martie 2010 14:47
Inca o data folositi la copii produse din carne proaspata chiar daca este vorba de MEZELURILE DE PUI.
Cancerul si toxiinfectii alimentare de la MDM-uriMDM-urile, adica tocatura de oase, tendoane, pielite, grasime (tot ce mai ramane din carcasa de pasare dupa ce se ia carnea), sunt pline de bacterii care ne pot imbolnavi grav. Salmonella, raspunzatoare de toxiinfectii alimentare si campilobacter, o bacterie care favorizeaza cancerul de stomac, stau la suprafata carcasei de pasare, pe piele. In momentul in care carcasa este tocata, bacteriile se amesteca in toata masa produsului, care, chiar daca mai este preparat termic, ramane infectat pana la consumul propriu-zis.
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Martie 2010 14:50
buna fetelor, Filip azi face 8 luni si papa asa
-ora 8 lapte praf 240 apa si 8 masuri lapte
-ora 12-13 -250-300gr mar razuit sau nectarina/piersica cu cereale
-ora 16-17-200-250 pireul de legume(morcov, cartof, dovlecel, gulie, broccoli, putin orez) in care adaug carnita de pui, sau vitel
-ora 20 o banana sau un iaurt simplu
-ora 23 lapte 240 cu 8 masuri si apoi somn
Daca se trezeste noaptea am pregatit un biberon mare de ceai, iar pe timpul zilei mai bea un biberon de ceai
Intr-o zi am dat pireul de legume mai tarziu si in el am pus si galbenusul de ou si am obs ca s-a trezit mai des noaptea
Vroiam sa va intreb, Filip a facut carotenodermie de la morcov, nu am vb inca cu pediatra caci o consider cam superficiala, voua vi s-a intamplat? stiti cumva sa fie vreo problema? adica sa nu ii mai dau morcov? eu prefer sa il pun in pireu caci da un gust dulceag mancarii.
Apropo de diversificare, de respectat regulile de baza, fara sare, fara zahar, fara gluten,samd eu sunt de accord, e primul copil si poate de asta sunt mai grijulie.E adevarat ca am si prietene care dau copilului de aceeasi varsta(8 luni) tot ce mananca si ei, dar eu tac si nu comentez caci......stiti voi , fiecare face cum vrea.
mama_lui_Filip
Postat pe 19 Martie 2010 18:47
mama_lui_Filip noua ne-a zis pediatra sa incercam sa-i dam morcov crud sau ras cat mai rar ca i se face portocalie pielea.Eu ii dadeam la 3-4 zile ca avea tendinte de colorare a pielii
adelafistis
Postat pe 20 Martie 2010 15:36
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Aprilie 2010 09:09
fetelor meniul nostru arata asa ora500-150 ml lapte,ora 800-4masuri cereale cu 150 ml lapte;pela 1100-fructe intr-o zi mar cu biscuite in alta banana cu branzica, para ,kiwi la 14.00 ciorbita de pui si felul doi ce ma gandesc sa pregatesc in ziua aceea la 17.00 iaurt cu biscuite fructe la 20.00 mamaliga cu branzica de casa de la covalact sau smantana , carttofi cu branza cam acesta e meniul nostru zilnic.
NU PREA SUNTEM ASA GRASUTE AVEM 8 KG LA 9 LUNI SI O SAPTAMANA AM ALAPTAT-O PANA ACUM 2 SAPTAMANI CA NU MAI IMI LUA IN GREUTATE MAI MULT SCADEA .
voi ce parere aveti e ok?
MATEI_MIHAELA
Postat pe 10 Noiembrie 2010 21:12
Eu cred ca este bine,nu iti face griji.Cam la fel ii dau si eu puiutului meu.

Intre orele 7 si 8 bea lapte de la san

Cam in jur de 9 papa un fruct facut pasta cu cereale sau cu iaurt(depinde de fruct),sau galbenus de ou,branzica cu paine,unt cu paine uneori,avocado amestecat cu branzica sau cu unt este foarte bun)

In jur de ora 3 crema de legume(in fiecare zi altele)diverse combinatii,cu carnita de pui de 3 ori pe saptamana,si un fruct pasta

Seara,in jur de 7 papa orez fiert in lapte,sau gris,cereale,uneori un fruct,chiar si paste i-am dat(dinalea mici alfabet) cu branzica

Intre mese bea apa si suc de portocale si bineinteles lapte de la san,cat si cand vrea.

Nu i-am dat niciodata mezeluri sau altfel de carne,cu mezelurile nu sunt nici eu de acord.Nici ficat nu i-am dat inca.Consider ca daca mananca legume si fructe ,ou si carne de pui isi ia tot ceea ce are nevoie.
Cam asta este.Daca am uitat ceva si imi amintesc am sa revin.

Pupici tuturor bebelusilor si mamicilor
sleepycat
Postat pe 2 Mai 2011 22:41
BUNA!!DRAGA MEA,AI MARE DREPTATE SI SUNT DE ACCORD..NU SE DA,FEREASCA DUMNEZEU,CARNE DE PORC,UNUI BEBELUS DE 9-10 LUNI.CARNEA DE PORC SE INTRODUCE IN MENIUL UNUI BEBELUS,DUPA VARSTA DE 2,3 ANI.I SE DA DOAR CARNITA DE VITEL,CURCAN SI PESTE,DAR NU OCEANIC.CARNEA DE PORC ESTE CEA MAI TOXICA, CHIAR SI PTR OM.DE-ASTA IN ROMANIA SUNT ATATIA COPII OBEZI SI CU PROBLEME DIGESTIVE,CARE SE DECLANSEAZA MAI TARZIU.SI CUM SA DAI SARMALE???????????CE TOT AVETI?NU AVETI GRIJA SANATATII BEBELUSULUI? SAU VRETI SA-L INDOPATI?NU VA TEMETI,CA NU STA EL SA MOARA DE FOAME.ARE O VIATA INAI NTE SA TOT MANANCE.MA CRUCESC CAND VAD CE FAC UNELE MAMICI.SI OUL,SE DA CATE UN SFERT DE GALBENUS,INCEPAND CU VARSTA DE 8 LUNI,CA PANA LA UN AN,SA AJUNGETI,SA-I DATI TOT GALBENUSUL.
Bianca_Ciorogar_Lupse_1
Postat pe 24 Decembrie 2012 12:37
CRENVURSTIIIIIIIIIIIIIIIII?????????/LE DATI BEBEILOR ASA CEVA?????????????DACA EXISTA CEVA MAI PLIN DE E-URI SI CU CARNEA CEA MAI TOXICA,ACEIA SUNT CRENVURSTII.IN TARILE DEZVOLTATE,SUNT INTERZISI.NICI O PERSOANA MATURA,DACA TINE LA SANATATE,N-AR TB SA SE ATINGA DE CRENVURSTI.NU DORITI SANATATEA COPIIILOR VOSTRII?
Bianca_Ciorogar_Lupse_1
Postat pe 24 Decembrie 2012 12:40
EI,AS DA,BRAVO.INTR-ADEVR,CUM SA DAI UNUI BEBELUS PARIZERRRRRRRRR????????????/CEVA MAI PLIN DE EURI SI CARNE EXECRABILA, NU GASITI????S/I CHIFTELE?DE PORC?//DOAMNE FERESTE!!!!!!!!!!!!VRETI DOR S VA UMFLTATI BEBELUSII SAU TINETI LA SANATATEA LOR????????????/
Bianca_Ciorogar_Lupse_1
Postat pe 24 Decembrie 2012 12:47
BRAVOOO!!!!!!!!!!!IN SFARSIT O MAMICA RESPONSABILA!!!SI MIE MI-A SPUS PEDIATRUL ACELASI LUCRU..FARA CARNITA DE PORC SAU FICAT,PANA LA VARSTA DE 3-4 ANI.SI AM UN COPIL SANATOS,FARA SA-I DAU CARNE DE PORC,CEA MAI PLINA DE TOXINE.MANANCA DOAR CARNE DE VITEL,CURCAN SI PUI,,SI PESTE.
Bianca_Ciorogar_Lupse_1
Postat pe 24 Decembrie 2012 12:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand Colief pentru colici 1 De la: andreiutza 26 Octombrie 2009 13:15
Pictura pentru micut 17 De la: office_salinasusesi_ro 15 Martie 2010 16:36
buna ziua mamicilor 4 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:56
Pastrarea mancarii lui bebe la congelator? 9 De la: Aly_Fab 13 Mai 2010 15:49
cat cresc sugarii pe luna? 41 De la: cory_emy 16 Martie 2010 19:01
Setari Cookie-uri