mamicilor...am gasit gradinita de vis

cred ca v-am mai spus dar m gasit o gradi super pt pitici...romania kidz...intrati la ei pe site si vedeti ce e pe acolo...e si fiimea prin poze:):))
bebe_oriana
Postat pe 12 Noiembrie 2008 14:32
super, da-ne o adresa de web sa o putem vedea. Unde e in Bucuresti????????????
msh2007
Postat pe 5 Ianuarie 2009 08:10
ok, am inteles dar fi mai explicita unde, si o adresa de site? ceva
lauralex
Postat pe 15 Ianuarie 2009 18:15
inca asteptam raspuns..........
msh2007
Postat pe 24 Ianuarie 2009 23:09
pai fata v-a spus.www.romaniakidz.ro.
gradi este in bucuresti...pe site la contact este adresa.
dia28
Postat pe 26 Ianuarie 2009 14:26
ma gandeam la ceva detalii despre cat de "de vis" este gradinita, adica ce o face deosebita de celelalte
msh2007
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:21
nu stiu, asta suna a reclama mascata. oricum, site-ul nu prea ajuta cu nimic, cam totul este "in constructie". Nu mi-as lasa copilul la o gradinita unde in programul zilnic sunt "activitati recreative" sau "optionale". Foarte vag. Si fitza cu pian si balet...bani dati de parinti ca sa se simta ei bine; mai parinti, mai culti si odraslele, "speciale". Pe bune, gradinita e un inlocuitor al parintelui cand acesta e la serviciu. Copiii sunt supravegheati si atat si nici asta, de multe ori, f. bine. E trist cum copiii din Romania sunt atat de disciplinati dupa doar o luna de gradinita. Si sa nu fim naivi sa credem ca au fost disciplinati 'cu binele". Ne bucuram ca au invatat sa dea din codita, dar ca au fost ei pedepsiti sau ca au fost facuti de ras in fata celorlalti, nu mai conteaza. Gradinitele din Romania sunt triste rau si cele particulare sunt la fel, doar ca pl[atesti mai mult, deci crezi ca e mai bine. Educatoarele au aceeasi pregatire ca si cele de la stat, nici o formare in ceea ce priveste psihologia copilului, nu au auzit de invatare ludica. Trista reclama, trista gradinita, trist site
racovus
Postat pe 26 Martie 2009 16:01
pe vremea mea la gradi era bine.mi-as dori ca toti copii sa fie bine tratati .depinde si de personal, educatia se face cu dragoste...de noi depinde ce alegem pt ei
dia28
Postat pe 28 Martie 2009 23:31
racovus are dreptate, fetita mea are 1 an si 8 luni si tare as vrea sa gasesc o gradinita fara educatia aia comunista care e adanc inradacinata in sistemul educativ romanesc. Am calatorit mult in strainatate, pe continentul nostru si nu numai, intotdeauna mi-au placut copiii aceia (pe care nu i-am vazut niciodata in Romania): dezinhibati, destinsi, liberi in gandire si comportament, independenti...
msh2007
Postat pe 29 Martie 2009 16:06
DIN PACATE am dreptate. Am lucrat la gradinite particulare in Bucuresti si e jale. Copiii sunt disciplinati prin pedepse, umilirea in fata celorlalti copii (ceea ce uneori poate fi mai dur decat o pedeapsa fizica) si sunt pregatiti sa execute, nu sa gandeasca. Nici nu e de mirare ca sunt atat de timizi cand li se cere parerea, dar in acelasi timp, obraznici cand au ocazia. E modul lor de a se ":razbuna" pentru atata disciplina. Engleza se invata prin repetite, asa ca un copil iti "toarna" pe de rost o poezie si nu stie sa raspunda la intrebari simple de genul "What is your favorite toy"?. Dar, daca la serbare "dau bine" , ce mai conteaza? Multe gradinite functioneaza fara autorizatii sanitare (noi puneam farfurioarele lor de mancare, in cada de la baie), deci e jale si cu igiena. Groaznica experienta pentru mine ca adult in acea gradinita, pentru copii era mult mai rau. Am plecat cat de repede am putut; copiii insa au ramas si s-au mai inscris si altii. La o gradinita parintii erau "fermecati" la inceput cu prezentarea unor incaperi in care nici nu aveau loc activitatile copiilor decat f. rar "ca sa nu facem mizerie". In rest, copiii erau tinuti intr-un fel de pivnita amenajata. Oriucm si la alte gradinite particulare e asemanator in ceea ce priveste disciplinarea lor. Incercati sa relationati cu un copil din Romania care merge la gradinita (particulara sau de stat). Sunt timizi si speriati, alteori in cealalta extrema, cicalitori Sunt mama, am un copil de un an, dar nici nu pot sa ma gandesc, cand va veni vremea, cum o sa-l dau la gradinita. Nu-l vreau "in sistem', pentru ca sistemul educational din Romania e un fel de "matrix" in care toti gandesc la fel, pentru ca sunt indoctrinati in continuu, chiar si la atatia ani dupa Revolutie. Scuze pt. mesajul lung, vine dintr-un sentiment de revolta.
racovus
Postat pe 30 Martie 2009 12:24
Buna! Racovus, poti sa ne spui gradinita la care ai lucrat? Ai putea sa imi recomanzi o gradinita pe care o consideri ok?
dianecrii
Postat pe 23 Aprilie 2009 15:15
da, gradinita la care am lucrat e gradinita Maxi, undeva pe langa Herastrau. Era condusa de o doamna in varsta, inginer, care invatase engleza dupa ce isi pierduse partial auzul. Avea ideile ei despre cum se invata engleza (metode vechi de acum 100 de ani). o pronuntie deficitara si o obsesie a curateniei (asta in timp ce copii erau inca acolo) Gradinite pe care le-as recomanda sunt, in general cele care iti ofera posibilitatea sa-ti vezi copilul intrand pe net. Parca Olga Gudynn avea camere de supraveghere care puteau fi accesate de parinti. Preturile sunt cam piperate, din cate am inteles, dar, oricum, mai sunt si alte gradinite cu camere de supraveghere. La Olga gudynn am fost la un interviu si m-au sunat sa fac si o lectie demonstrativa, insa am primit ceva mai bun si am renuntat. Mi-au placut copiii de acolo, dezghetati fara sa fie rasfatati; comunicativi si relaxati. Au training specializat pentru profesoare, deci nu e nimeni de capul ei acolo (sa abuzeze vreun copil sau sa vina cu metode de predare plictisitoare pentru copilasi). Cauta, intereseaza-te ca vei gasi ceva bun pentru copilas, oricum nu arunca banii de pomana doar pentru ca la gradinita "zic ei "ca fac nush ce activitati. Daca vezi ce activitati se fac la "Maxi" ametesti, zici ca ce noroc ai avut ca ai gasit-o. Realitatea e cu totul altceva. Copiii pot fi pacaliti usor, tu , ca parinte trebuie sa ai grija ce alegi pentru copilul tau.
racovus
Postat pe 27 Aprilie 2009 13:19
Eu am fost foarte multumita de gradinita la care a fost copilul meu. Anul acesta incepem scoala. E o gradinita de stat unde copilul meu s-a dus zilnic cu foarte mare placere. Si a facut si optionale care nu m-au facut pe mine sa ma simt mai parinte - el s-a simtit minunat alaturi de colegii lui.Nu generaliza ca e pacat. Exista si in gradinitele de stat educatori foarte buni.Nu peste tot se gasesc educatori fara har.Sunt si gradinite particulare unde copiii nu socializeaza suficient si se comporta apoi ca niste salbatici, dar nici asta nu e o regula.Cred ca cel mai bine e sa alegi ce crezi ca se potriveste cel mai bine copilului si modului in care vrei sa-l educi.
mera19732002
Postat pe 18 August 2009 20:51
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.

TARIFE 1. Copii (maxim 14 ani), pensionari
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)
Un insotitor al copilului sau al pensionarului beneficiaza de intrare GRATUITA
2. Adulti
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)

O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 13 Decembrie 2009 10:56
kidz001063 scriam in principal de gradinitele particulare, unde parintii platesc mult, pentru niste conditii aparent superioare gradinitelor de stat. Si nu generalizez, dovada ca am dat si exemple de cateva gradinite bune, unde chiar se investeste in training-ul profesorilor/educatoarelor. In gradinitele de stat nu se investeste in training, educatoarele.. chiar daca au har si talent...cum sa-l foloseasca daca metoda lor de predare si disciplinare e de acum 100 de ani? Poate sunt cu intentii bune, dar nu sunt specializate in metode noi si moderne de predare (care se folosesc in lume de peste 50 de ani), iar copiii sunt "uniformizati" pentru a fi mai usor tinuti sub control. Sigur, copiilor le place sa mearga la gradinita, dar cunosc si cazuri de copii molestati, care s-au intors la cei care i-au molestat, pentru ca experientele negative creeaza dependenta, la fel ca si cele pozitive; mai ales la o varsta atat de frageda. Nu insinuez ca ar fi cazul copilului tau, ba dimpotriva, ma bucur ca esti un caz fericit, dar ceea ce vreau sa zic este ca o gradinita nu este neaparat buna, doar pentru ca ii place copilului. Si baietelul meu ar toooot manca ciocolata; e de datoria mea sa spun cand, cata etc. Fiecare incercam sa luam decizia cea mai buna pentru copiii nostri, doar ca, de cele mai multe ori, nu avem toate informatiile.Facem ce putem.
racovus
Postat pe 13 Decembrie 2009 21:56
Salutare,mamici si copilasi!
Nu cred ca e ok sa generalizam si sa spunem ca toate gradinitele din Romania sunt triste.Exista desigur si educatoare care nu s-au adaptat noii tendinte in educatie dar sunt si gradinite unde sunt educatoare tinere care printre altele au invatat si psihologia copilului mic(cum zicea cineva ca asta nu stiu educatoarele din Romania....).Si eu am colindat prin gradinite din Romania si din strainatate si am vazut tot felul de copii,educatoare si de metode educationale.Cred ca gradinita de vis e acolo unde se simte copilul tau bine si unde educatoarea iti face impresie buna,indiferent de varsta.
Toate cele bune,
feliciaraduca
Postat pe 7 Februarie 2010 10:06
Well, eu nu sunt din Bucureti i n oraul meu nu exist grdinie particulare...n fine, problema mea este urmtoarea:
Fiul meu a nceput s mearg la grdini, este n primul an i i place foarte mult acolo. Problema este c el refuz s doarm la amiaz iar educatoarele n loc s gseasc o metod s-l tempereze i s-l motiveze s-i fac somnul, pur i simplu refuz s-l mai primeasc.
Nici nu-mi permit s-l duc doar 4 ore/zi, pentru c muncesc i nu are cine s-l ia de la grdini la ora 12,00...i nici cine s stea cu el pn la 16,30 cnd vin eu. Este groaznic, eu oricum nu mi-a permite financiar s-l duc la o grdini particular, c nu-i bugetul destul de mare i ajutor zero!
Dragi mmici, am impresia c triesc un comar...chiar nu tiu ce s fac!
dora_visinescu
Postat pe 7 Februarie 2010 10:21
Salut ce preturi au la gradinita si ce program si in ce zona e?
cu stima ady
kidz_Alex
Postat pe 7 Februarie 2010 12:32
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 7 Februarie 2010 13:23
fetita mea este la o cresa saptamanala, in care exista bucatarie si se gateste zilnic si e foarte curat (spun asta pt ca in perioada de adaptare am stat acolo) iar personalul are calificare in educarea copilului, studii superioare de specialitate in psihologia copilului. Copilul meu este foarte bine, a acumulat foarte mult si nu prezinta nici un semn de agresivitate fizica sau verbala, este foarte deschis si foarte vesel si cred ca mi-as da seama daca s-ar intampla ceva pt ca si eu am studii de psihologie a copilului. as vrea sa nu generalizezi si spun asta pt ca si eu am lucrat (ca asistent social) in institutii de stat si particulare si nu toate sunt la fel
geanyna2
Postat pe 7 Februarie 2010 16:32
scuze, cresa particulara, nu saptamanala cum am scris, scuze de greseala, programul la cresa particulara din iasi este de la 7.30-17.30, dar acolo unde copilul e fericit acolo e cea mai buna cresa
geanyna2
Postat pe 7 Februarie 2010 16:34
Buna ziua,
Stie cineva o cresa sau o gradi in Craiova, care primeste copilasi incepand cu varsta de 1an si 9 luni? Ce preturi sunt? Personalul cum e? Amanunte despre .. daca se poate.
Multumesc!
fleurentina
Postat pe 8 Februarie 2010 13:21
Da, cresa nr. 7 in cadrul Gradinitei Pinocchio Craiova. Am copilul de 1 an si 4 luni acolo si sunt foarte , foarte multumita . Exista conditii foarte bune , mancarea asemenea iar personalul este super.
emi16
Postat pe 8 Februarie 2010 15:10
Draga racovussi dragele mele mamici ..nu mai vorbiti asa de rau de gradinite si de educatia copiilor . Nu contest ceea ce ai spus de gradinitele particulare care unele chiar au probleme din cauza patronilor care in primul nu au studii in domeniu ceea ce ii descalifica din start in a gandi un sistem capabil sa imbine toate cerintele educationate ale unei gradinite in care se lucreaza cu copiii.
Draga mea racovussi , spui ca ai lucrat la o gradinita particulara,tu esti calificata in meseria de educator?pt ca din ceea ce povestesti un cred.
Nu contest ca mai avem in sistem educatoare depasite de normele bunului simt ...si pot spune ca ele sunt atat mai in varsta cat si unele foarte tinere care nu stiu cum sa se comporte cu un copil sau care considera ca pedeapsa e mama educatie :P.
Dar pana la a spune ca tot sistemul e varza si ca toate educatoarele si gradinitele sunt sub orice critice ...consider ca e GRESIT.
Banuiesc ca esti din Bucuresti ...si tin sa va precizez ca Bucurestiul e deficitar in cadre didactice calificate ...este foarte importand sa fii calificat in acesta meserie ...sa iubesti copiii ...nu sa faci aceasta meserie ca nu ai alt job si hai sa ma fac educator...
emi16
Postat pe 8 Februarie 2010 15:13
emi 16 cred ca la mine te referi cand scrii "racovussi". Daca ai fi citit mesajul meu cu atentie, ai fi stiut ca nu ma refeream la toate gradinitele, ci la majoritatea; deci pledoaria cu "e gresit", "esti calificata " (asta cam suna a "fa, tzatzo!") nu-si are sensul, deci nici nu ma obosesc sa comentez.
Doar o intrebare: "calificarea" asta de care vorbesti si care face educatoarele talentate, calificate, destepte, experte "cu dragoste de copii" se intampla tot in sistemul de stat in Romania? Pe la un mic "Spiru Haret"? Sau merg expertele noastre in schimburi de experienta in strainatate , vin cu idei noi si revolutioneaza un sistem depasit si ramas in urma? Nu-mi raspunde mie, ci tie, ca mama. Iti dai copilul la o gradinita de stat, pentru ca nu poti mai mult. E ok. Dar sa fii si super incantata si sa ridici in slavi gradinitele din Romania, e inconstienta sau indiferenta. Sper ca nu e vorba de ultima varianta.pENTRU CA DACA E ASA, ATUNCI SISTEMUL E CUM E SI DIN VINA NOASTRA, PENTRU CA-L ACCEPTAM. sI ATUNCI DE CE SA SE SCHIMBE CEVA CAND "MERGE SI ASA"? Scuze pt caps lock, nu au fost intentionate
racovus
Postat pe 8 Februarie 2010 23:46
Buna! Se deschide o noua gradinita particulara in cladirea Mia Center vis-a-vis de benzinaria OMV de langa Real, in Craiova.Poti merge sa o vizitezi, sa vezi conditiile care sunt super.Dupa ora 12.30 sigur gasesti pe cineva acolo.Bafta!
amy3
Postat pe 9 Februarie 2010 00:43
Draga racovus,nu mai apela al apelativele pe care le-ai folosit , pt ca nu ti le-a adresat nimeni .vad ca esti dejamagita clar de ceea ce ai intalnit in experienta prin care ai trecut, dar asta nu inseamna sa generalizezi.La tine valoarea educationala este evaluata in bani !!! si cursuri in strainatate????
NU mai fi asa de revoltata ...inteleg ca vrei ce este mai bun pt copilul tau , asa isi doreste orice mama.Si inca o chestie eu nu-mi trimit copilul la gradinita de stat din lipsa de bani !!!ci pt ca am incredere in sistem si sunt foarte multumita.
IN aceste gradinite de care vorbesc eu ,care sunt MAMA si EDUCATOARE , copiii vostrii va garantez ca sunt in siguranta .Nu contest asa cum am scris si in primul mesaj ca exista si exceptii , dar sunt din ce in ce mai rare...sper ca anul acesta sitemul bolnav sa mai elimine acele cadre didactice incompetente de care povestiti :) prin pensionari si prin restructurarile care se anunta .
emi16
Postat pe 9 Februarie 2010 12:52
Am un baietel de 1 an si 4 luni care merge la cresa cele 5 ore cat eu sunt la gradinita. De la toamna am sa-l iau cu mine la gradi .
Ma simt implinita prin baietelul meu care imi alearga in brate atunci cand ma vede in usa ca vin sa-l iau acasa si imi creste inima si le iubesc pe doamnele asistente ( pt ca la cresa nu sunt educatoare, sunt asistente cele care au grije de ei) atunci cand imi duc copilul dimineata la dansele si el fuge la ele in brate ...uitand de mine...sunt multumita ca il las acolo razand si il iau tot asa .
Ma simt implinita apoi cand ajung la gradi si acolo copiii dumneavoastra va pupa pe obrajor va spun pa mami, sau tati ....si ....apoi alearga la mine in brate ma pupa si pe mine ...pt ca ma iubesc si pe MINE .... si incepem o noua zi cu fel de fel de activitati necesare lor ...
In general copiii dumneavoastra stau cel putin 10 ore pe zi cu noi ( 5 ore tura I/ 5ore tura II ) noi facem parte din viata lor ...si ei din a noastra...eu si colegele mele ...vorbim intotdeaunadespre ei cu apelativul - COPIII MEI ...au facut ..., au invatat, ...au mancat...si va garantez ca atunci cand spun COPIII MEI asa simt ...ii iubesc pe toti si vreau ce este mai bun pt ei.
emi16
Postat pe 9 Februarie 2010 13:00
Pace emi!cCu un singur lucru sunt de acord din tot ce ai scris: ca exista si exceptii; dar asta doar la gradinitele particulare. Majoritatea sunt proaste, cele de la stat sunt toate proaste. Si nu pentru ca nu ar vrea educatoarele sa fie sau sa faca mai bine, ci pentru ca nu stiu cum. Sunt sigura ca daca ai merge la un schimb de experienta intr-o gradinita din strainatate si ai vedea ce deschisi si sociabili sunt copiii de acolo, ai vedea altfel lucrurile. Sa vezi ce incredere au in ei, ce start bun in viata! Tu incerci sa compari gradinitele de stat cu ce? Ca nu stii cum e altfel! Nu-mi spune ca iti dai copilul la stat pentru ca ai incredere in sistem, cand tu nici nu stii ca exista "mai bun"! Du-te, vezi cum e si apoi scrie ca nu e mai bun "pentru ca...". Copiii fug la mamele lor pentru ca le-a fost dor de ele, pentru ca mamele le-au lipsit. Baietelul meu nu fuge la mine, pentru ca sunt mereu acolo...deocamdata. Va fi foarte trist si pentru mine si sigur si pentru el, cand voi incepe sa lucrez. Atunci sigur va fugi la mine cand ma va vedea si nu pentru ca ma va iubi mai mult, ci pentru ca i-am lipsit, i-a fost dor, a fost trist! Asa ca nu vad nimic grandios in fuga disperata a copiilor in bratele mamei! Scuze, e doar o chestiune de perceptie!
racovus
Postat pe 9 Februarie 2010 14:30
a, si mai e ceva: da, valoarea educationala este evaluata in bani! Si practic educatia e cel mai valoros cadou pe care il putem oferi copiilor nostri ("nostri", vostri" se scriu cu un singur "i", sper ca la tine a fost doar o greseala de scriere, ca si "grije"). Nu degeaba facultatile de renume sunt scumpe in strainatate, nu degeaba gradinitele cu adevarat profesioniste costa. Costa si lectiile de instrument si cursurile de limbi straine. Costa si training-urile educatoarelor, doar ca ele nu vor sa recunoasca asta, pentru ca "dragostea pentru copii" ajunge. Lasati deoparte "dragostea pentru copiii" altora si specializati-va ca sa aveti ce oferi cu adevarat copiilor. Ei nu vin la gradinita pentru "dragostea" voastra, ca pentru asta au parinti, frati, unchi etc. Vin sa se socializeze, sa fie educati, doar ca voi nu stiti cum. Sunteti doar "calificate" in sistemul romanesc, si asta va ajunge o viata! Asa as vrea sa nu am dreptate, pentru ca asta ar insemna ca imi pot da linistita copilul la o gradinita de stat!
racovus
Postat pe 9 Februarie 2010 14:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Crese in Iasi 4 De la: rox_is 6 Septembrie 2009 07:33
fimoza 12 De la: schultz 10 Decembrie 2010 01:41
Este prea mica sa invete o limba straina? 14 De la: garbo_380233 3 Octombrie 2013 23:06
Bebele si persoanele straine.. 16 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 09:02
Crese de stat cu program de vara in Iasi 4 De la: ameno 22 Iunie 2010 10:27
Setari Cookie-uri