concediu prenatal

bau, da am 12 luni cotizate...am intra tin somaj abia cu 1 iunie acest an si inainte am lucrat 14 luni cu un contract cu perioada determinata...
multumesc mult
tudor_claudia
Postat pe 11 Octombrie 2010 23:27
buna
helpppp......m-am reangajat pe data de 1 septembrie cu o intrerupere de 3 luni si am ramas insarcinata in luna aceasta (cam o saptamana de sarcina),m-am interesat sa paltesc acele luni de intrerupere,dar nu se poate platii din urma si nu pot sa indeplinesc cele 12 luni de cotizare. stie cineva daca imi platesc eu cotizatiile catre stat in luna cand nasc (adica iulie
)daca se ia in considerare ,.............si as putea beneficia de indemnizatie????? va rog frumos ajutaim-ma cu o informatie
valerya
Postat pe 14 Octombrie 2010 00:18
Salut, am vazut ca acest forum este plin de oamnei informati si avizati. Sper ca voi putea gasi raspuns la urmatoarea speta>

eu - diplomat, detasat permanent intr-o ambasada.

sotia - angajata la stat, cu contractul de munca suspendat pe perioada in care ma insoteste pe mine la post si nu realizeaza venituri, beneficiaza de o indemnizatie de 25% din salariul meu extern (care este de fapt tot o indemnizatie). Pe durata misiunii externe, MAE acopera pentru sotia mea si darile la stat. Este insarcinata in 23 de saptamani.

Acum, daca la 1 ianuarie 2011, misiunea mea se termina, este posbili urmatoriul scenariu?

Institutia angajatoare a sotiei, trebuie sa o reprimeasca pe aceeasi pozitie. Din a doua zi, intra in prenatal.

Dupa nastere si postnatal, beneficiaza de ajutorul pentru copil? In ultimele 12 luni (inainte de nastere) ar avea indemnizatia pentru insotitor la post (care se considera drept venit in intelesul legii) si concediu prenatal, corect?

La astea se aplica 85% si aia este? Gresesc eu undeva? Nu as vrea sa am surprize neplacute.

garbo178170
Postat pe 2 Decembrie 2010 18:18
De la: kidz004010, la data 2009-10-08 12:01:03salut...am o intrebare
sunt angajata din data de 30.06.2008 iar in lunile august,sept,oct am fost in somaj tehnic...vreau sa fac si eu un bebe si as doi sa stiu daca lunile de somaj tehnic se includ in cele 12 luni lucrate, eu vroind sa beneficiez de 85% din salar...dar concediul de sarcina o s pot sa il iau?
garbo183348
Postat pe 22 Ianuarie 2011 00:21
CATE LUNI TREBUIE SA AM LUCRATE CAND RAMIN INSARCINATA?
. MULTUMESC
garbo183348
Postat pe 22 Ianuarie 2011 00:22
Am 6 luni si mi-am luat concediu medical de la 1iunie lucrez la o firma de 6ani.,...iar anul acesta nu miam luat concediu de odihna firma.imi plateste C.M sau c.a.s????ce strambe poate sa-mi bage firma pana voi naste.....
garbo208289
Postat pe 6 Iunie 2011 17:57
c.a.s. plateste cm, nu firma. ce strambe poate sa bage firma??? e obligata sa-ti dea ccc cat ceri ... 1 sau 2 ani. dar daca tu doar depui cererea fara sa vb inainte cu cei din firma...se supara si pot ca la 6 luni de la venirea din ccc sa te expedieze, iar dak vor neaparat pot si mai repede, dar nu mai devreme de terminarea ccc. Asa ca vb cu ei sa cadeti la intelegere amiabila, perioada minima de concediu e(obligatoriu) de 4 luni de la nastere. peste asta sunt nesimtiti dak se baga si nici un judecator nu-i iarta ;)
drgsh
Postat pe 29 Iunie 2011 22:58
Buna,

Numele meu este Alina. Sunt insarcinata in 32 de saptamani. Lucrez cu contract de munca de la 01 octombrie 2010. Data probabila pentru nastere este 28 septembrie. De la 01 august am intrat in concediu prenatal.
As dori sa stiu daca voi fi in regula cu indemnizatia pentru crestere copil, avand in vedere ca cele 12 luni de munca s-ar implini pe 30 septembrie.
garbo216570
Postat pe 4 August 2011 16:42
Am 6 luni jumate . Pot intra in concediu prenatal? Concediul de odihna pentru anul 2011 pe perioada concediului de prenatal il pierd?
geo221084
Postat pe 15 Septembrie 2011 07:39
nu mai sunt angajata din luna iulie.daca raman insarcinata nu voi mai primii nici o indemnizatie ,nu?
garbo230672
Postat pe 13 Octombrie 2011 10:02
si daca e o firma mica?si nu poate sa plateasca 9 mil unei persoane care nu lucreaza si trebuie sa astepte de la cas?
garbo243252
Postat pe 31 Octombrie 2011 17:37
WOW PAI LEGAL NU AI VOIE PLATITA DE STATUL SPANIOL O SPUN CA AVOCAT!
garbo243252
Postat pe 31 Octombrie 2011 17:40
buna ma numesc flavia si dori sa stiu daca pot sa beneficiez de cei 2 ani am muncit 6 luni am intrerupt doua saptamani si acuma lucrez la o alta firma de 2 luni si acuma am aflat ca sunt insarcinata astept raspuns multumesc mult
flavia_moldovan
Postat pe 23 Noiembrie 2011 09:35
am si eu o intrebare....va rog sa imi raspunde ti daca ma puteti ajuta cu un raspuns......lucrez de un an jumatate casiera dar la part-time ( 4 ore), in toata aceasta perioada am lucrat part-time, m ar interesa sa stiu daca voi face un copil beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului intreg?adica 200 ron alocatia copilului si prenatalul de 800 ron sau 85%din salar cum e acum cu noua lege?nu stiu cum se procedeaza cu indemnizatia daca eu am lucrat numai part-time, nu stiu cum e legea in aceasta situatie!! va rog sa imi rasp daca stiti cumva, altii imi spun k nu conteaza dak sunt la full time sau la part time conteaza sa am doar 12 luni lucrate, si atunci indemnizatia care se da cu 85% din salar cum o sa se aplice?
ioana_bella
Postat pe 23 Noiembrie 2011 22:59
Buna,

Sunt insarcinata in aproape 30 de saptamani stiu ca la 32 de saptamani se intra in prenatal in mod normal, eu sunt studenta, masterat la zi deci voi beneficia de indemnizatie dupa cum spune legea, ma intereseaza daca ati fost careva intr-o situatie asemanatoare cum ati procedat?

Eu stiam ca nu beneficiezi de prenatal de la 32 de sapt dar cineva mi-a spus zilele astea ca s-ar putea.....sunt in ceata

Daca stiti careva ceva astept sa postati.

Multumesc mult!
felyy
Postat pe 19 Decembrie 2011 13:57
buna!am si eu o nelamurire daca sunt angajata de 2 luni si se intampla sa raman insarcinata cand am 4 luni de munca beneficiez de prenatal?adica se pun si lunile astea in care sunt insarcinata sau trebuie sa am 12 luni lucrate consecutiv raspundeti-mi va rog
garbo257330
Postat pe 29 Decembrie 2011 17:03
Vorbesc in numele unei prietene-este insarcinata in 24 spt si deja a depasit cele cele 126 de zile concediu medical.Ce se m-ai poate face? Poate lua concediu fara plata?
garbo261305
Postat pe 26 Ianuarie 2012 22:02
Va rog sa ma ajutati, deoarece legislatia s-a mai modificat si aud lucruri diferite de peste tot.Am si eu niste intrebari:Cine plateste concediul prenatal?Dar un eventual concediu de risc maternal? Cat suporta angajatorul financiar vorbind? E posibil sa fii data afara de la munca insarcinata fiind pentru un alt motiv? Presupun ca va dati seama de ce va adresez astfel de intrebari. Am temeri ca as putea fi pusa pe liber pentru motive ipotetice tocmai pentru a nu fi o povara pentru firma. Si inca o intrebare: Mai e valabila legea care asigura dupa nastere un venit de minim 800 lei mamei si copilului?
garbo_380302
Postat pe 2 August 2013 09:40
salut mamicutzelor! sunt insarcinata in 25sapt si de 10 zile stau in concediu medical din cauza starii de sanatate mai precare. si vreau sa stiu daca pot sa stau in medical si in concediu de odihna pana la 7luni cand intru in prenatal fara sa ma afecteze la concediu de crestere copil de 2 ani. am nevoie de un raspuns concret! va rog
mada_364
Postat pe 15 Octombrie 2013 18:23
da viitoare mamica....poti sta in concediu' medical( in conditia in care ai probleme ce iti pot pune in pericol pretiosul bebe) fara sa ai probleme cu prenatalul....asa ca stai linistita....si incepand cu saptamana 31/32 poti intra fara probleme in prenatal.....
Eu1985
Postat pe 15 Octombrie 2013 19:01
Buna ziua. Eu am 5luni de lucru si raman insarcinata..stau acele 12 luni cu tot cu lunile de sarcina (7). Pot primi acei 85% ?sau trebuie sa am un an intreg de lucru inainte de a ramane insarcinata pentru a primi acei 85%.sau nu conteaza cum imparti lunile dar sa ai un an de lucru inainte de concediul prenatal
garbo_436152
Postat pe 5 Aprilie 2016 14:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am o problema ! 5 De la: deliarebecca 28 Iunie 2009 14:32
concediu prenatal 6 De la: llaurya 26 Ianuarie 2011 14:41
Este posibil? 18 De la: garbo_9404 26 Martie 2013 15:33
concediu de maternitate 2 De la: Rosiuta_Corina_1 21 Iunie 2016 13:48
concediu de maternitate si alocatie 2 De la: pinicuta 13 Iulie 2009 16:51
Setari Cookie-uri