concediu prenatal

Bau si restul fetelor,

Mie mi-au spus secretarele de la scoala ca pierd foarte mult daca intru in prenatal, in loc sa stau in concediul de odihna.
Ele spun ca cei 85% din brut se vor lua din salariul micsorat cu 25%, deci as pierde mult mai multe procente....

Oricum, inca nu sunt reglementari clare in legatura cu veniturile care se dimineuaza cu 25%...nu ses tie daca intra si prenatalul. Cum le aflu, le voi scrie aici, poate mai ajuta pe cineva!
aalliinnaa
Postat pe 2 Iunie 2010 23:15
aalliinnaa deci nu ai cum sa iei mai putin deci sa facem un calcul....sa zicem ca salariul net este acum 940 deci brutul ar fi 1289,salariu net in scadem cu 25% asta inseamna ca vom avea un salariu net de 705 si un salariu brut 949. Si se ia concediul prenatal 85 % din 949(brutul) = 807
Rezulta ca 807(concediul prenatal)>705(salariul)
Sper ca m-ai inteles.
bau
Postat pe 2 Iunie 2010 23:38
Si totusi am gresit ceva...deci ... tie ti se scade salariu din 1 iunie,ar insemna o luna cu salariu brut 949+5luni*1289=7394/6luni=1232 din care se ia 85% si atunci concediul prenatal v-a fi de 1047.
bau
Postat pe 2 Iunie 2010 23:43
aporpo topicul de care iti spuneam despre concediu de risc maternal e acesta http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/2741/concediu-de-risc-maternal.html
bau
Postat pe 3 Iunie 2010 00:03
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 14:32
daca in perioada anterioara de 12 luni exista intr-o luna pauza de 2 saptamani in care nu am cotizat mai pot beneficia de indemnizatie?
va multumesc!
cataranciuc
Postat pe 16 Iunie 2010 20:44
De la: bau, la data 2010-06-02 23:38:06aalliinnaa deci nu ai cum sa iei mai putin deci sa facem un calcul....sa zicem ca salariul net este acum 940 deci brutul ar fi 1289,salariu net in scadem cu 25% asta inseamna ca vom avea un salariu net de 705 si un salariu brut 949. Si se ia concediul prenatal 85 % din 949(brutul) = 807
Rezulta ca 807(concediul prenatal)>705(salariul)
Sper ca m-ai inteles.


Bau,

Iti multumesc pentru calcul!
Am facut si eu o data calculul stiind ca salariul luat in mana este de 1300 de lei, iar brutul de 1835. Este avantajos! PROBLEMA ESTE DACA PRENATALUL MAI ESTE TOT DE 85%...nu cumva sa fie de 70%


Si daca ma mai poti ajuta cu o informatie...

Daca nasc in septembrie, luna septembrie intra in baza de calcul a CIC sau se vor lua cele 12 luni, pana in august, fara septembrie?
M-ar ajuta mult fara sptembrie, deoarece sept este micsorata cu 25%.

Multumesc tare mult!
aalliinnaa
Postat pe 30 Iunie 2010 12:23
am 29 de saptamani pot da intru in prenatal?
kidz008517
Postat pe 30 Iunie 2010 12:33
De la: aalliinnaa, la data 2010-06-30 12:23:38

Bau,

Iti multumesc pentru calcul!
Am facut si eu o data calculul stiind ca salariul luat in mana este de 1300 de lei, iar brutul de 1835. Este avantajos! PROBLEMA ESTE DACA PRENATALUL MAI ESTE TOT DE 85%...nu cumva sa fie de 70%


Si daca ma mai poti ajuta cu o informatie...

Daca nasc in septembrie, luna septembrie intra in baza de calcul a CIC sau se vor lua cele 12 luni, pana in august, fara septembrie?
M-ar ajuta mult fara sptembrie, deoarece sept este micsorata cu 25%.

Multumesc tare mult!


Prenatalul din cate stiu ar fi 85 %,dar la cate schimbari s-au facut nu pot sa-ti spun sigur ca a ramas asa.Desi in legea de austeritate nu am vazut sa specifice nimic de prenatal,ar fi cel mai bine sa intrebi la primarie ca sa fie ceva sigur.
In legatura cu a doua intrebare,difera de la un oras la altul,asa ca daca poti sa mergi la primarie sa ceri o adeverinta tip pt dosarul de indemnizatie,si acolo vei vedea exact cum este,daca intra sau nu luna septembrie.La mine a intrat in adeverinta si luna nasterii,chiar daca a fost doar o zi,am nascut in 1 august,si a fost luata in considerare luna august.
Sarcina usoara in continuare.
bau
Postat pe 30 Iunie 2010 12:35
De la: kidz008517, la data 2010-06-30 12:33:49am 29 de saptamani pot da intru in prenatal?


In mod normal medicul nu da prenatalul la 29 de saptamani.
Cauza ar fi riscul de a naste la 41,42 de saptamani si atunci doctorul nu poate sa-ti provoace nasterea,sa nasti mai devreme doar pt a te incadra in timp.
De obicei doctorul da 63 de zile inainte si 63 de zile dupa...pt a avea sigur minim 42 de zile obligatorii dupa nastere.
Asta inseamna ca prin saptamana 31 iti poate da prenatalul.
bau
Postat pe 30 Iunie 2010 12:39
De la: bau, la data 2010-06-30 12:35:53
De la: aalliinnaa, la data 2010-06-30 12:23:38

Bau,

Iti multumesc pentru calcul!
Am facut si eu o data calculul stiind ca salariul luat in mana este de 1300 de lei, iar brutul de 1835. Este avantajos! PROBLEMA ESTE DACA PRENATALUL MAI ESTE TOT DE 85%...nu cumva sa fie de 70%


Si daca ma mai poti ajuta cu o informatie...

Daca nasc in septembrie, luna septembrie intra in baza de calcul a CIC sau se vor lua cele 12 luni, pana in august, fara septembrie?
M-ar ajuta mult fara sptembrie, deoarece sept este micsorata cu 25%.

Multumesc tare mult!


Prenatalul din cate stiu ar fi 85 %,dar la cate schimbari s-au facut nu pot sa-ti spun sigur ca a ramas asa.Desi in legea de austeritate nu am vazut sa specifice nimic de prenatal,ar fi cel mai bine sa intrebi la primarie ca sa fie ceva sigur.
In legatura cu a doua intrebare,difera de la un oras la altul,asa ca daca poti sa mergi la primarie sa ceri o adeverinta tip pt dosarul de indemnizatie,si acolo vei vedea exact cum este,daca intra sau nu luna septembrie.La mine a intrat in adeverinta si luna nasterii,chiar daca a fost doar o zi,am nascut in 1 august,si a fost luata in considerare luna august.
Sarcina usoara in continuare.


Mukltumesc mult, bau!
Esti mereu pe faza! O sa merg la primarie sa ma interesez!
aalliinnaa
Postat pe 30 Iunie 2010 17:47
De la: aalliinnaa, la data 2010-06-30 17:47:08
De la: bau, la data 2010-06-30 12:35:53
De la: aalliinnaa, la data 2010-06-30 12:23:38

Bau,

Iti multumesc pentru calcul!
Am facut si eu o data calculul stiind ca salariul luat in mana este de 1300 de lei, iar brutul de 1835. Este avantajos! PROBLEMA ESTE DACA PRENATALUL MAI ESTE TOT DE 85%...nu cumva sa fie de 70%


Si daca ma mai poti ajuta cu o informatie...

Daca nasc in septembrie, luna septembrie intra in baza de calcul a CIC sau se vor lua cele 12 luni, pana in august, fara septembrie?
M-ar ajuta mult fara sptembrie, deoarece sept este micsorata cu 25%.

Multumesc tare mult!


Prenatalul din cate stiu ar fi 85 %,dar la cate schimbari s-au facut nu pot sa-ti spun sigur ca a ramas asa.Desi in legea de austeritate nu am vazut sa specifice nimic de prenatal,ar fi cel mai bine sa intrebi la primarie ca sa fie ceva sigur.
In legatura cu a doua intrebare,difera de la un oras la altul,asa ca daca poti sa mergi la primarie sa ceri o adeverinta tip pt dosarul de indemnizatie,si acolo vei vedea exact cum este,daca intra sau nu luna septembrie.La mine a intrat in adeverinta si luna nasterii,chiar daca a fost doar o zi,am nascut in 1 august,si a fost luata in considerare luna august.
Sarcina usoara in continuare.


Mukltumesc mult, bau!
Esti mereu pe faza! O sa merg la primarie sa ma interesez!
garbo162806
Postat pe 14 Iulie 2010 10:29
Buna, numele meu este Patricia, sunt noua pe site, sunt in saptamana 31 si din data de 19 Iulie 2010 voi intra in concediu prenatal, as vrea sa stiu deoarece nu am experienta si la firma unde lucrez se pare ca nimeni nu are nici un raspuns pentru mine, doresc sa stiu daca pentru concediul prenatal trebuie sa imi depun un anumit tip de cerere catre conducere sau trebuie sa duc la firma doar concediul prenatal de la medicul de familie? A depus cineva cerere catre conducere? Ce tip de cerere si ce trebuie mentionat in cerere? Se trec in cererea de concediu prenatal cele 126 de zile sau cum se foormuleaza? Am mare nevoie de ajutor, daca ar putea cineva sa ma ajute v-as fi foarte recunoscatoare mai ales ca sunt in criza de timp. Va multumesc si doresc la toata lumea multa sanatate.

Patricia
garbo162806
Postat pe 14 Iulie 2010 10:35
buna as avea si eu o intrebare eu fac la locu de numca 1 an acuma in 18 septembrie si din 11 septembrie as putea sami iau prenatalul as vrea sa stiu daca trebuie sa merg la lucru pina in 18 septembrie sau pot sa intru din 11 septembrie in prenatal?
lenuta87
Postat pe 24 Iulie 2010 13:41
poti sa-ti iei linistita .
bau
Postat pe 24 Iulie 2010 15:35
Buna sunt si eu noua in site
st3fania
Postat pe 25 Iulie 2010 22:02
da,si?
preci
Postat pe 25 Iulie 2010 22:48
Buna.
Indraznesc sa va intreb si eu legat de concediu prenatal, pentru ca se pare ca sunteti mai informate decat cei care ar trebui sa ne dea raspunsurile la aceste intrebari.
Sunt insarcinata in 21 de saptamani si as dori sa imi iau concediu cat mai repede (si din cauza diminuarilor salariale) Dupa calculele mele 1 octombrie ar fi ok (pe 14 decembrie se implinesc cele 40 de saptamani).
Medicul de familie este cel care imi da concediu prenatal ?
Multumesc de raspuns!
seryka
Postat pe 26 Iulie 2010 15:13
seryka daca fiecare mamica,care n-ar primii informatii, de la personalul care e platit sa faca acest lucru,ar depune cate o reclamatie ,presupun ca s-ar face putina curatenie.
Medicul de familie iti elibereaza concediul prenatal. Si de obicei este dat 63 de zile inainte(prenatal) si 63 de zile dupa(postnatal).
bau
Postat pe 26 Iulie 2010 16:03
bau, multumesc de raspuns.
Voi discuta cu medicul de familie si sper sa/mi acorde 72 de zile concediu prenatal...daca nu....mai vedem.
Pe de alta parte ai perfecta dreptate, ar trebui sa fim mai responsabili in ceea ce priveste drepturile noastre.
seryka
Postat pe 27 Iulie 2010 12:37
Buna ziua tuturor.Am descoperit recent acest forum si vad ca sunteti super informate.De aceea indraznesc sa cer si eu o informatie,daca ma poate ajuta cineva.Sunt insarcinata in 26 de saptamani,sunt in somaj din data de 20 09 2009 si am avut concedii medicale 90 de zile in perioada 26 04 2010-23 07 2010.Data probabila a nasterii va fi pe 14 nov.Stie cineva daca am dreptul la indemnizatia de crestere a copilului?Sau daca mai am nevoie sa-mi platesc singura contributia vreo luna?Va multumesc!
garbo164509
Postat pe 4 August 2010 17:16
buna as avea si eu o intrebare eu acum pe 10 septembrie trebuie sa intru in prenatal dar in 18 septembrie fac 1 an de munca as vrea sa stiu daca pot intra pe 10 sau trebuie sa lucru pina in 18 septembrie ?multumesc
lenuta87
Postat pe 2 Septembrie 2010 19:28
De la: lenuta87, la data 2010-09-02 19:28:47buna as avea si eu o intrebare eu acum pe 10 septembrie trebuie sa intru in prenatal dar in 18 septembrie fac 1 an de munca as vrea sa stiu daca pot intra pe 10 sau trebuie sa lucru pina in 18 septembrie ?multumesc


Prenatalul se calculeaza pe ultimele 6 luni,asa ca poti intra in 10.
bau
Postat pe 3 Septembrie 2010 22:01
Buna !!! vad ca esti foarte informata despre concediul prenatal si postnatal. Sunt profesor suplinitor iar in decembrie va tb sa intru in concediu prenatal. As vrea sa te intreb ,daca dupa trecerea celor 125 de zile pre si postnatal tb sa mai depun ceva acte pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil timp de 2ani??
garbo024246
Postat pe 7 Septembrie 2010 20:37
buna.ma numesc nicoleta.sunt ansarcina an 27saptamani si voi avea un baietel.as dori sa stiu daca pot intra an concediu prenatal.eu m-am interesat la servici unde lucrez daca pot intra iar asistenta mi-a comunicat ca da dar medicul de familie nu vrea sa ami acorde.ami puteti spune de ce pt ca termenul probabil al nasterii dupa spusele ginecologului este 6decembrie.va multumesc
garbo166271
Postat pe 8 Septembrie 2010 16:40
De la: garbo024246, la data 2010-09-07 20:37:19 Buna !!! vad ca esti foarte informata despre concediul prenatal si postnatal. Sunt profesor suplinitor iar in decembrie va tb sa intru in concediu prenatal. As vrea sa te intreb ,daca dupa trecerea celor 125 de zile pre si postnatal tb sa mai depun ceva acte pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil timp de 2ani??



Da. Dupa trecerea celor 126 de zile trebuie facut dosarul pentru indemnizatie de crestere a copilului pana la doi ani si depus la primarie.
bau
Postat pe 10 Septembrie 2010 12:03
De la: garbo166271, la data 2010-09-08 16:40:11buna.ma numesc nicoleta.sunt ansarcina an 27saptamani si voi avea un baietel.as dori sa stiu daca pot intra an concediu prenatal.eu m-am interesat la servici unde lucrez daca pot intra iar asistenta mi-a comunicat ca da dar medicul de familie nu vrea sa ami acorde.ami puteti spune de ce pt ca termenul probabil al nasterii dupa spusele ginecologului este 6decembrie.va multumesc


Doctorita de familie ti-a spus bine.
Prenatalul+ postnatalul este de 126 zile,din care obligatoriu tre sa ai minim 42 de zile dupa nastere. Deoarece exista riscul sa nasti si la 41,42 de saptamani atunci, se da 63 de zile prenatal si 63 de zile postnatal.
63 de zile insemnand 9 saptamani.
Se mai fac exceptii in cazul in care ai cezariana programata,dar in rest nu, pt ca nu se stie cand nasti si nici un doctor nu o sa grabeasca venirea copilului doar pt a nu pierde cele 42 zile obligatorii de postnatal,ce ar insemna ca n-ai mai avea dreptul sa intrii in indemnizatia de crestere a copilului pana la doi ani.
In mod normal doctorita de familie ar trebuii sa-ti dea prenatalul undeva pe la 30-31 de saptamani.

bau
Postat pe 10 Septembrie 2010 12:13
buna , ma numesc daniela sunt insarcinata in 38 de saptamani, iar din saptaamana 33 sunt in concediu prenatal ,mai exact din 11.08.2010
as avea si eu o intrebare , societatea la care lucrez refuza sa-mi plateasca acest concediu ,intrucat nu au primit banii de casa de asigurari,si spun ca o sa- i primesc in momentul cand o sa-i plateasca casa .
as vrea sa stiu daca este legal sa nu-mi plateasca si unde as putea sa ma adresez ptr. a remedia aceasta situatie .
multumesc!
garbo167460
Postat pe 13 Septembrie 2010 13:05
salut, as vrea daca ma poate lamuri si pe mine cineva:
din cauza unui evenimen nefericit in familie -(tatal meu a decedat) sunt plecata din romania in spania, sunt insarcinata in 28 de saptamani, din cauza emotiilor si fara voia mea nasterea se poate declasa in orce moment ( ceea ce nu'mi doresc sub nici o forma) nu pot pleca imediat in tara pentru a naste in tara, din cauza unor reglemtentari juridice legate de mostenire. daca nasc in spania, am dreptul la indemnizatie de crestere copil?
in acest moment sunt in somaj, dr a zis ca v-a calcula daca pot sa imi i-au concediu prenatal, in rest am toate obligatiile catre statul roman platite. va multumesc.
tudor_claudia
Postat pe 9 Octombrie 2010 17:39
De la: tudor_claudia, la data 2010-10-09 17:39:40salut, as vrea daca ma poate lamuri si pe mine cineva:
din cauza unui evenimen nefericit in familie -(tatal meu a decedat) sunt plecata din romania in spania, sunt insarcinata in 28 de saptamani, din cauza emotiilor si fara voia mea nasterea se poate declasa in orce moment ( ceea ce nu'mi doresc sub nici o forma) nu pot pleca imediat in tara pentru a naste in tara, din cauza unor reglemtentari juridice legate de mostenire. daca nasc in spania, am dreptul la indemnizatie de crestere copil?
in acest moment sunt in somaj, dr a zis ca v-a calcula daca pot sa imi i-au concediu prenatal, in rest am toate obligatiile catre statul roman platite. va multumesc.


Condoleante.
Din moment ce esti in somaj ,ma gandesc ca ai avut cel putin un an de lucru inainte si ca ai continuitate in cartea de munca.Asa ca nu te impiedica nimic sa iei indemnizatia sau concediu prenatal.
Nu conteaza locul unde nasti.
Sarcina usoara in continuare si aveti grija de voi.
bau
Postat pe 11 Octombrie 2010 17:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E cineva care va naste in septembrie-octombrie la maternitatea giulesti? 1 De la: rashela 13 August 2009 15:39
Mamica in luna Mai 4 De la: alipuk83 12 Martie 2009 21:26
prenatal 1 De la: mariadaria2011 11 Ianuarie 2011 15:27
cariera 5 De la: garbo074997 28 August 2010 13:38
Avort si rh negativ 5 De la: garbo_463345 28 Martie 2017 08:48
Setari Cookie-uri