concediu prenatal

adevarat a inviat
adela draga,ma-i linistit,multumesc din suflet,sper sa fie asa cum spui tu
oricum sapt viitoare merg la control si am sa mai insist cu intrebari la ambii dct si la ginecolog si la dct de fam.imi era frica,ca nu cumva prenatalul sa afecteze cele 12 luni.iti multumesc din suflet si sa fiti sanatosi tu si bebele tau,care nu stiu cat are
va pup mamicutelor
loredana_itu
Postat pe 7 Aprilie 2010 19:24
Kidzlori mersi mult .Si eu am stat in risc maternal caci cei de la servici vroiau sa scape de mine din pacate .Asa ca de la 3 luni am stat in concediu medical, initial de la dr de familie(doar 14 zile lucratoare iti poate da) si apoi de la dr ginecolog pana mi s-a aprobat dosarul(mi-a facut internare si apoi imi dadea saptamanal concediu).Dosarul a fost aprobat in 2 saptamani doar ca cei de la servici au uitat sa ma contacteze, asa ca am intrat in risc maternal la aproape 6 luni .Iti spun asta ca sa ai idee pe unde sa umbli si mai ales ca atunci cand mi-am facut dosarul pt indemnizatie mi s-a cerut adeverinta pe ultimul an(chiar daca am stat in concediu si risc maternal).Sarcina usoara in continuare si multa grija ca trebuie sa rezisti pana in nov
adelafistis
Postat pe 8 Aprilie 2010 15:44
ciau ade draga,iti las adresa de mess:loredana_itu,daca vreai sa imi scri
asa e aici in romania,te pun sa umbli peste tot,chair daca esti bolnav
pe mine din fericire m-au inteles,sunt bucurosi pt mine ,deocamdata m ajuta,om vedea ce o fi mai incolo,dar vreau sa spun ca eu ma simt foarte bine,am varsat o singura data,nu ma deranjeaza nici un miros pana acuma,cine sti ce o fi dupa asta
va pup mamicutelor si sa ne auzim cu bine
loredana_itu
Postat pe 11 Aprilie 2010 10:08
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 22:58
buna sunt gravida in 10 saptamini si as vrea sa stiu la cite saptamini intri in prenatal si cite zile de medical ai dreptul
lenuta87
Postat pe 18 Aprilie 2010 14:02
lenuta87 in mod normal pe la 31 de saptamani ai putea intra in prenatal. Prenatalul si postnatalul sunt 126 de zile care in mod normal le iei cum doresti,dar cu conditia ca postnatalul sa aibe minim 42 de zile. Majoritatea doctorilor dau 63 de zile inainte de nastere si 63 dupa nastere,pt ca exita riscul sa nasti la 41,42 de saptamani.
Concediul medical este maxim intr-un an se ia 90 zile,iar concediul de risc maternal este de maxim 120 de zile,dar cu noua lege se iau f greu,cel putin cel medical este controlat si verificat din 14 aprilie 2010(daca imi amintesc bine)
bau
Postat pe 18 Aprilie 2010 19:13
Multumesc BAU pentru raspuns,acum am inteles...Pupici
ginadgm
Postat pe 19 Aprilie 2010 00:02
daca eu sunt angajata din 1 februarie 2010 cand ar trebui sa raman sau ma rog de cand pot ramane insarcinata ca sa beneficiez de indemnizatie pentru copil?
jitaruandreea
Postat pe 19 Aprilie 2010 00:12
trebuie sa ai minim 6 luni lucrati pentru a primi prenatal si sa fi fost angajata cu minim 12 luni inaintea nasterii copilului pentru a primi CIC.
balintizabella
Postat pe 19 Aprilie 2010 08:11
office_salinasusesi_ro
Postat pe 19 Aprilie 2010 08:50
jitaruandreea in 10 mai 2010 poti ramane insarcinata.
bau
Postat pe 19 Aprilie 2010 10:29
de ce 10 mai 2010
Andreea pt indemnizatie se calculeaza practic asa 11luni inainte sa nasti+luna in care ai nascut...Asa ca trebe sa ai 2 luni lucrate inainte sa ramai insarcinata...si pana la prenatal faci 6 luni lucrate...
viobregar
Postat pe 19 Aprilie 2010 11:12
Vio pt siguranta,daca naste mai devreme ce face?
bau
Postat pe 19 Aprilie 2010 13:26
Iar in lege scrie asa :
1. In cazul unei persoane care alege sa i se calculeze indemnizatia pe baza veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, trebuie avute in vedere absolute toate veniturile referite de art. 1 alin. (1) al Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, inclusiv cele obtinute ca urmare a cumularii altor functii pe langa cea de baza5 - pentru ca legiuitorul nu distinge intre acestea; iar cum legiuitorul nu distinge, nici noi nu vom putea face distinctie. Avand in vedere acest principiu de drept, nici hotararea de guvern prin care se vor aplica normele de aplicare a legii mentionate nu trebuie sa distinga, fiind vorba de un act normative inferior legii - dat in aplicarea ei;

2. In cazul in care o persoana alege suma fixa, analiza de mai sus nu isi are rostul; precizam insa ca o asemenea persoana, daca cumuleaza mai multe functii, are dreptul la suspendarea contractului pentru deschiderea dreptului la concediului pentru cresterea copilului la toti angajatori6;
3. In ambele cazuri precizate la art. I si II din Legea nr. 257/2008 - se vor lua in calcul acele venituri profesionale realizate timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului; prevederile legale sunt cat se poate de clare in aceasta privinta.

la punctul 3 precizeaza anterior datei nasterii.


bau
Postat pe 19 Aprilie 2010 13:51
Buna !
Am si eu o intrebare. Eu am o fetita de 1 an si 8 luni si sunt in concediu de crestere copil, iar acum sunt insarcinata in 4 luni cu al doilea bebe. Va trebui sa incep serviciul pe 7 august cand fetita mea va implini 2 anisori, iar atunci am sa fiu in 7 luni...cum trebuie sa procedez ?...va trebui sa mai merg la munca ? Am sa beneficiez si la al doilea copil de indemnizatie ?
Va multumesc !
kidz007752
Postat pe 20 Aprilie 2010 10:57
kidz007752 vei putea intre in prenatal dupa terminarea CIC 1 ,apoi postnatal si apoi CIC2 (indemnizatia 2)
bau
Postat pe 20 Aprilie 2010 11:00
aveti aici consultantul in probleme de indemnizatie, concedii, bravo bau
lidya
Postat pe 20 Aprilie 2010 11:04
Buna ! Am si eu o intrebare.
Eu am o fetita de 1 an si 8 luni si sunt in concediu crestere copil, iar acum sunt insarcinata in 4 luni cu al doilea bebe. Va trebui sa incep serviciul pe 7 august 2010 cand fetita mea va implini 2 anisori, iar atunci v-oi fi in 7 luni...cum trebuie sa procedez ?...va trebui sa mai merg la munca ? Am sa mai beneficiez si la al doilea copil de indemnizatie ?
Va multumesc !
kidz007752
Postat pe 20 Aprilie 2010 11:04
Vreau sa mai intreb ceva.
Deci eu va trebui sa incep munca pe 7 august, iar eu o sa am de fapt 30 de saptamani si 3 zile...asta inseamna ca nu va mai trebui sa merg nici o zi la munca, nu ? In ziua cand trebuie sa ma prezint la serviciu (7 august) pot sa duc direct prenatalul, nu?
Multumesc mult !

kidz007752
Postat pe 20 Aprilie 2010 11:32
buna fetelor
ma numesc flory si sunt din ploiesti, am un baietel de 1, 5 ani.
in noembrie trebuie sa ma intorc la munk. firma la care lucram face restructurari in masa. problema mea este, in momentul in care incep munk pe ce perioada sunt angajata? sau ce conditii mi se impun? stie cineva?
multumesc mult
caly_flory
Postat pe 20 Aprilie 2010 12:16



----------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Aprilie 2010 08:59
pt intoarcere dupa cic in primul rand contractul de munca fiind suspendat pot sa refuze sa te angajeze din nou daca postul tau a fost desfiintat
in plus te vei intoarce la acelasi salar de acum doua ani (exceptie daca acesta este mai mic decat cel minim), pentru a-ti ocupa postul unele firme (inclusiv de stat) pot cere sa treci de un examen prin care a demonstrezi ca esti la zi cu ceea ce trebuie sa faci conform fisei postului in urma careia - daca nu ai rezultate bune pot sa te incadreze intr-un post inferior pregatirii tale etc....
ideea de baza e ca daca nu te vor au foarte multe cai de a scapa de tine, sau daca nu pot asta, de a te reincadra in munca pe salar mic si chiar in alt post
balintizabella
Postat pe 21 Aprilie 2010 15:15
buna ziua....
am si eu o intrebare...pe 30 septembrie 2009 am intrat in somaj, iar in decembrie am ramas insarcinata...dr ginecolog mi-a spus ca DPN ar fi 10 septembrie 2010...inainte de a intra in somaj am o intrerupere pe cartea de munca de 2 luni asa ca din 30 iunie cand mi se termina somajul pana cand as naste ar mai fi aproximativ 2luni jumate, perioada ce-mi lipseste pentru a putea intra in CCC....vruiam sa stiu daca pot intra in concediu prenatal inainte de terminarea somajului....si daca concediul prenatal si postnatal se iau in considerare la calculul indemnizatiei de crestere....va multumesc...
d3nyssa28
Postat pe 27 Aprilie 2010 12:00
nu stiu exact cum se procedeaza darcred ca poti sa-ti platesti pe cele doua luni contributiile la stat ca sa ai complect anul caci altfel risti sa ramai fara indemnizatie
mai bine consulta-te cu cineva specializat care iti poate da un raspuns cat mai bun
o zi frumoasa
tusi_Oli
Postat pe 27 Aprilie 2010 12:14





---------------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 29 Aprilie 2010 16:06
Buna ! Am o intrebare: Lucrez in invatamant de 7 ani fara intrerupere iar contractul de munca se termina pe 31 august 2010 , cele 42 zile de concediu obligatoriu dupa ce nasc cine mi le plateste , eu voi naste pe 26 august, si unde depun dosarul?? Stie cineva???
Multumesc..
garbo119056
Postat pe 30 Aprilie 2010 20:59
dosarul pentru ce? Concediul postnatal este platit de casa de asigurari dar se plateste numai 85% din salariul net. Pt acest concediu trebuie doar sa duci concediul medicla de la medicul de familie la scoala unde lucrezi. Pentru indemnizatia de maternitate, alocatie, trusou actele se depun la primarie.
viobregar
Postat pe 30 Aprilie 2010 21:14
CONCEDIUL PRENATAL+POSTNATAL SE PLATESTE 85% DIN BRUT(CE SCRIE PE CARTEA DE MUNCA).

ps:Incercati sa nu mai dati informatii eronate.
bau
Postat pe 3 Mai 2010 17:44
Baza de calcul pentru indemnizatia de concediu de maternitate (pre si post natal) reprezinta 85% din venitul brut REALIZAT in ultimele 6 luni anterioare concediului medical. Adica se aduna veniturile brute pe ultimele 6 luni anterioare lunii de concediu medical, se imparte la 6 si se aplica 85%.
elanicol
Postat pe 4 Mai 2010 15:23




---------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Mai 2010 16:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nastere la Szeged 1 De la: kidz002333 27 Iulie 2009 13:54
Cine urmeaza sa nasca in februarie 2010/ 6 De la: unica1 14 Ianuarie 2011 13:16
viitoare mame din cluj 2 De la: kidz008507 10 Iunie 2010 16:42
concediu prenatal 231 De la: any_kidz 5 Aprilie 2016 14:07
Buna!!! 14 De la: fleurentina 8 Decembrie 2009 10:00
Setari Cookie-uri