despre curatenie

buna. pentru mamicile de pitici mici care misuna pe jos si baga totul in gura - cum mentineti curatenia in casa? in afara de aspirator pt covor mai dati si ce altceva?cu gresia, parchetul cum procedati? foloseste cineva aspiratorul ala cu abur?
a1_23
Postat pe 5 Octombrie 2008 13:14
buna,eu fac curat in fiecare zi asta inseamna dat cu aspiratorul peste tot spalat gresia cu domenstos,parchetul cu pronto,covoarele periate cu vanish..si parca tot nu este suficient...imi este totusi teama sa o las pe jos.....
deliarebecca
Postat pe 5 Octombrie 2008 13:53
fetelor daca copilul nu ia contact si cu mizeria cum sa-si formeze anticorpii si astfel imunitatea? Eu sunt de parere ca daca ii tinem in puf nu facem atat de bine... bineinteles nu trebuie sa traim in jeg sau ceva de genul acesta
lory9631
Postat pe 5 Octombrie 2008 13:58
eu pe gresie dau si cu clor, nu stiu daca are vreun efect teribil dar ma rog, sa nu zic ca nu am dat...
ruschita
Postat pe 5 Octombrie 2008 20:04
oricum fii sigura ca gaseste el in parc loc de misunat fara sa fie dezinfectat etc...
ruschita
Postat pe 5 Octombrie 2008 20:14
eu in parc pana acum nu l-am lasat sa ia nimic de jos
a1_23
Postat pe 6 Octombrie 2008 09:11
da nu ia nimic de jos, si? nu pune mana poe leagane, balansoare, banci etc? ce astea sunt spalate de cineva crezi??
ruschita
Postat pe 6 Octombrie 2008 10:55
n-am zis-o ca sa ma laud
il las sa mai puna mana si il sterg cu un gel dezinfectant, care nici macar nu e pentru varsta lui, dar chiar nu stiu cum trebuie sa fac
adica sa mai inchidem ochii si sa-i lasam sa puna mana pe ce vor si apoi sa bage in gura? (intreb la modul serios, nu e intrebare retorica, nici ironica, paote am eu o problema cu microbii)
a1_23
Postat pe 6 Octombrie 2008 12:31
boaba nu stiu ce s zic, eu una sunt tare amarata: pana la 10-11 luni eu l-am lasat sa faca ce a vrut el, sa puna mana cam pe unde voia el (bine, nu in rahaturi de caine sau alte chestii de astea, dar de exemplu se juca la nisip , lua frunze sa le studieze etc), aveam o sticla de apa la mine si il spalam pe urma (doar cu apa, fara servetele dezinfectante etc) cat eram afara. ba inca mai manca si paine pe afara si nu a patit nimica (cred ca il protejau anticorpii din laptele meu). pe urma, la 11 luni, a facut o enterocolita (dupa ce a mancat si mancare facuta de soacra mea special pt el, dar lasata pe masa 7 ore pana sa i-o dea (nebagata la frigider) - acuma nu stiu exact care a fost cauza enterocolitei lui: asta sau altceva... sau o fi bagat mana in gura dupa ce a atins altceva, sau a bagat mana dupa ce l-a luat alt copil de manuta, nu stiu... Pe urma la 12 luni iar enterocolita (eu zic ca luata de la o camera de garda, ca prea e mare coincidenta: l-a apucat exact dupa ce am fost acolo...), si acum cum trebuie s ne mai pregatim si de operatie, nu il mai las sa puna mana pe nimic (de fapt nici nu prea il mai scot afara, iar cand iesim nu prea il mai dau jos din carut), stam asa ca in carantina, sa nu luam alti virusi, sa nu mai raceasca, sa nu mai pateasca nimic, sa il poata opera si sa termninam odata. E al naibii de frustrant si de enervant, ca simtim amandioi ca innebunim (eu si bebe, de tati nu zic ca erl macar merge la munca si mai are o portita de scapare din inchisoarea noastra personala )
ruschita
Postat pe 6 Octombrie 2008 12:39
oricum, oricat il feresti acuma, la un moment dat tot o sa dea de microbi, si tot o sa inceapa cu toate bolile posibile (mai ales cand l-oi da la gradinita...) eu am zis ca mai bine se obisnuieste corpul cu micronbii, cat timp e alaptat. acuma chiar nu stiu ce mai e bine ...de la o vreme simt ca nu stiu sa imi cresc copilul , in multe privinte nu mai stiu ce sa fac... (Sunt intr-un butoi mare si negru... )
ruschita
Postat pe 6 Octombrie 2008 12:42
afara il sterg acum cu servetele antibacteriene. cu gel nu i-am dat fiindca baga mana in gura si mi-e sa nu inghita din el si sa ii faca mai mult rau
ruschita
Postat pe 6 Octombrie 2008 12:44
Bune fetelor....Delia mea afara nu are stare in carut deci o las sa mearga cu hamul.....se intelege ca se duce pune manuta pe tot ce apuca..leagan.topogan...eu in permanenta tin in geanta ei un pachet de servetele umede pt sters pe manute ,si il terminam cam in 3 zile(pachet mare de 72 de servetele)si eu am obsesia asta sa fie mereu curata pe manute sa nu bage in gura toti microbii sa m-i se imbolnaveasca.....ca si noi in vara am avut enterocolita.....nu ma intrebati de la ce ca nu stiu cum ne-am pricopsit cu ea......dar clar nu mai vreau sa trecem prin ce am trecut(am facut tratament injectabil)si de atunci nu mai las copii sa puna mana pe ea sau sa ia ceva covrigei,crochete de la alti copii....
deliarebecca
Postat pe 6 Octombrie 2008 13:05
ce fel de servetele pr sters pe manute folositi? nu stiam ca exista si antibacteriene
a1_23
Postat pe 6 Octombrie 2008 13:12
COMPACT si UNI-KIDS (marcile), oricum scrie antibacterial pe ele. sunt pachete de cate 10 sau 15 bucati. noua dr ne-a zis sa ii dam cu srvetele din astea, ca cica alea pt sters fundulletul (pampers, nivea etc) nu sunt de nici un folos in ceea ce priveste microbii de pe maini...
ruschita
Postat pe 6 Octombrie 2008 13:31
eu folosesc pt delia happy,dalin,pampers ....nu cred ca conteza foarte mult marca...toate sunt la fel din punctul meu de vedere...
deliarebecca
Postat pe 6 Octombrie 2008 14:32
In legatura cu igiena locuintei....eu aspir zilnic...si cam atat, nu spal pe jos zilnic, ci la cateva zile. Afara, si eu am lasat-o sa puna mana pe multe lucruri, aveam in permanenta servetele cu mine, dar nu saream sa o sterg de cate ori punea mana pe ceva, le foloseam doar cand era nevoie....inca nu am avut nici o problema..si eu simteam ca innebunesc cand vedeam ca atinge totul, aduna toate pietricelele, uneori am gasit-o si cu mucuri de tigara in mana, clar ca o stergeam, dar in acelasi timp eram constienta ca e normal sa intre in contact cu lumea, sa speram ca vom fi ferite de neplaceri
msh2007
Postat pe 12 Decembrie 2008 08:07
a, si despre ce gel dezinfectant vorbiti, de unde si cum se numeste?
msh2007
Postat pe 12 Decembrie 2008 08:08
Parerea mea este ca nu e bine sa fiti exagerate cu dezinfectia, curetenia zilnica e bine sa fie facuta, domestosul e bine primit, dar fara exagerari. sincer, ce copii cunosc, tinuti ca in puf si care nu se pot bucura de placerile varstei (pt. ca se murdaresc sau...) sunt f sensibili si bolnaviciosi. Bineinteles ca nu putem sa-i lasam sa bage in gurita orice (stiti voi). Gelul dezinfectant chair asa se numeste, eu am gasit la carefour sau la farmaciile citi pharm dar cred ca se gasesc in orice farmacie, si e bun sa fie folosit in loc de srvetele umede sau ce altceva folositi voi, dar nu e e o mare necesitate.
nmihaela
Postat pe 12 Decembrie 2008 12:42
gel dezinfectant gasesti la farmacie, scrie pe el antibacterian (au intrebi farmacista), eu am gasit marca SANA: "Touch-hand gel-antibacterial" -asa scrie pe el.
ruschita
Postat pe 13 Decembrie 2008 14:40
Iuliutza mea a bagat in guritza o manutza de nisip,apoi a scuipat,semn ca nu i-a placut.Apoi a bagat pietricele,dar pe alea nu le-a scuipat,le tinea in gurita pana observam eu ca are ceva.Cand scoteam pietricica curata curata din gurita ei,ea deschidea manutza unde avea si alte pietricele pregatite
iulia_nicol
Postat pe 29 Martie 2009 16:02
Nu vreau sa par o ingrata, dar voua cum va mai ajunge timpul sa mai faceti si alte chestii(mincare, spalat, calcat,-nu mai vorbesc daca mai aveti si alti copii in plus cind toata ziua- "aspir covoare, grasia cu domestos, prafeul cu -numai ingheti ce-fainata cu nu stiu ce minuni)-Zau asa , fetelor- sa fim serioase!!! forumul acesta e pentru a spune ADEVARURI - nu pt. a ne imafgina ce am vrea sa facem sau cum visam sa fie copii nostrii. Oameni suntem cu totii, ce naiba! si voi ati crescut tot asa, numai in covoare batute sau aspirate in fiecare zi, cu domestos si Cif sau nu stiu ce chimicale pe la nasul vostru zi de zi! eu zic sa fim sincere!
dandenianca
Postat pe 13 Mai 2009 13:10
asta mi-ar mai lipsi sa ma apuc sa bat covoare cat despre curatenie abia am timp sa fac o data pe saptamana curatenie generala
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Mai 2009 13:46
buna, am citit topicul si am ramas uimita in ceea ce priveste curatenia Eu am un bebe de 3 luni jumate si sunt abia la inceput nu? cat priveste curatenia zilnica, scuturat patul, sters praful, aerisirea camerei, ...astea sunt zilnice, dar aspirare cam la 2 zile, spalat cu toate minunile si dezinfectat la o saptamana. Si toate astea abia le fac, pt ca piticul meu creste pe zi ce trece si e tot mai nazdravan si are tot mai mult nevoie de mine, nici nu reusesc sa ajung la bucatarie ca iar e nelinistit, ziua doarme tot mai putin, deci...se intelege. Mergem la plimbare si dimineata si dupa-masa deci timpul e tot mai scurt, pe treburile casei, acum nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar are dreptate dandenianca, haideti sa fim realiste, ca doar de asta suntem aici. Nu zic nu, or fi mamici mai iuti de mana si pot face mult mai multe insa eu nu prea reusesc. Toate bune si scuze daca am jignit pe cineva.
aly_raz
Postat pe 13 Mai 2009 13:46
cel putin de cand a inceput caldura stam mai mult pe afara decat in casa ca lui sebi ii place tare mult sa ne plimbam prin parc sau pe la porumbei nu sa-l tin in casa asa ca pastram curatenia pe care o avem nu vreau sa-si aduca aminte puiul meu de mine cu mopul sau aspiratorul in brate
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Mai 2009 13:48
acum profit ca el e linistit si pot sa rasfoiesc si eu paginile internetului putin, dar mai trebuie sa pregatesc masa, acusi apare si tati de la servici, apoi plimbare daca e frumos afara, ca e cam inourat si..., sunt franta parca si e abia ora 14. deci...concluziile trageti-le voi! pupici la bebelusi si sanatate multa!
aly_raz
Postat pe 13 Mai 2009 13:55
asa este draga alina ai mare dreptate....timpul nu ne ajunge sa l-e facem pe toate....si eu seara cad rupta de oboseala....eu fac curat dimineata:aspirat,spalat pe jos,periat covoare,sters peaful....dupa ma apuc sa fac mancare....dau papica la fetita.....o pregatesc de somnul de pranz...cat ea doarme mai fac una alta prin casa ca dupa amiaza sa o am libera pt ea sa o scot la plimbare....si parca tot nu este suficient de curat,toate aranjate asa cum imi place mie.....dar asta este situatia....vor creste puiutii si atunci o sa avem timp sa le facem pe toate dupa placul nostru...poooop si spor la treburi....
deliarebecca
Postat pe 13 Mai 2009 14:47
Se pot face toate dar asta inseamna sa ne neglijam copiii sau copilul si eu sincer,nu vreau asta.nu stau zilnic cu mopul in mana(doar la bucatarie si baie) si nici cu aspiratorul pt ca e de ajuns de doua ori pe saptamana curatenie generala si in rest mentinut,adica zilnic aranjat in casa si adunat cat sa fie curat. mi-e mila de Alex sa il vad pedepsit in patut sau in premergator zilnic ca eu sa pot face totul,e de ajuns ca sta cat gatesc eu ,in rest,ne jucam.
Nu imi place ,dar am invatat sa nu mai bag in seama totul si sa ma bucur de copil atat cat pot.daca as face totul zilnic,curat peste curat,nu as avea nici timp pt el,nici pt mine ,nici pt tati.si asa parca duc lipsa de timp cateodata.
Daca alte mamici pot,bravo lor.eu cum am spus ,se poate dar......

Pupici de la noi
ninutza_kidz
Postat pe 13 Mai 2009 17:54
buna fetelor!se vede ca nu aveti decat un singur bebisor!!!eu am si un baietel nazdravan de 4 ani...si un bebe de 6 luni care nu prea doarme ziua si nici nu sta singur ca se plictiseste!!!deci trageti concluzia singure!si mie imi place curatenia foarte mult dar...tot dereticand sa fie asa cum imi place am ajuns sa fac crize de nervi si oboseala asa ca am lasat-o mai incet cu curatenia.plus ca baietelul cel mare cand vine de la gradinita isi insira toate jucariile si:hai sa ne jucam mami!pune-l pe bebe pe pat si haide!seara la culcare intai il culc pe unul apoi tot eu si pe celalalt desi exista si buni si tati.cel mare a fost intotdeauna foarte mamos si cel mic incepe sa-i calce pe urme.in timpul zilei,cand reuseste sa adoarma cel mic,nu indraznesc nici vasele sa le spal ca se trezeste.atunci calc,matur,dau cu mopul.de aspirator nici nu poate fi vorba.pt asat trebuie dusi la plimbare amandoi.asta e la mine.felicitari celor care sunt asa descurcarete!ce sa zic!cand baietelul cel mare era bebe reuseam sa fac si eu mai multe.era altfel,avea alt program,daca dormea puteam sa tai lemne langa el ca nu conta.sanatate la toata lumea!
alina_valia
Postat pe 16 Mai 2009 16:25
pentru cunoscatoare: ma intreb cum de kidz 353 n-a intrat si aici sa ne invete ce si cum trebuie facut....
eu fac curatenie generala o data pe saptamana, de obicei vineri dupa-amiaza, ca avem musafiri in fiecare week-end, iar in rest incercam sa tinem din scurt treburile prin casa.... baile le spalam ori de cate ori avem putin timp, rufe calc la 3 zile, mancare vine mama si mai scap eu de corvoada, sau, si mai bine, dam o fuga la soacra-mea la tara sa mancam, de spalat bag o masina in fiecare zi aproape, iar de cumparaturi se ocupa exclusiv sotul meu...
e adevarat ca ma apuca panadalia sa calc si la 12 noaptea, nu mereu, dar daca ziua asta e atat de scurta si nu pot sa ma ocup de toate, ce sa fac...
sincera sa fiu, pana sa am copil faceam curatenie mai des, era ordine cat de cat prin casa, dar acum sunt zile in care mi se pare ca nu mai exista obiect la locul lui in casa...
tudor, fi-miu, e din ce in ce mai curios de toate alea, merge tinut de manute si cand vede ceva la nivelul lui, trebuie sa apuce neaparat... cateodata mi se pare ca apartamentul meu o sa ajunga sa fie construit pe doua nivele, nivelul nostru si nivelul lui tudor...
andracalin
Postat pe 16 Mai 2009 16:50
cred ca nu a descoperit acest topic sa intre sa ne detaileze un program de curatenie cu lux de amanunte si pe deasupra si un masaj pt sot
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Mai 2009 13:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sarcina 3 De la: kidz004995 3 Noiembrie 2009 14:45
Noul nascut si catelusul!! 54 De la: georgy1980 31 Iulie 2015 11:47
Motive pentru care incepeti munca mai repede de 2 ani de la nastere 1 De la: ancamts 7 Martie 2009 14:15
Ce marca de scaun de masa sa aleg? 4 De la: garbo_384177 15 Iulie 2014 13:02
Buletin 2 De la: garbo_453572 23 August 2016 17:03
Setari Cookie-uri