dinti - masele

buna ,mamici ! avem o problema cu maselele - '' doaie '' ; pana acum are 16 dinti si nici macar cu caninii n-am avut dureri, dar acum ultimele masele isi fac de cap ; ii dau nurofen pt calmare , dar pe timpul zilei il fac si cu calgel, care, apropo, nu are nici un efect ; ce alt gel folositi ? sau ce altceva...?
tunde_kidz
Postat pe 22 Septembrie 2008 10:06
Buna tunde!Ce bogati sunteti voi!
E adevarat ca maselutele dor mai tare decat oricare dintre dintisori,si daca sunt cele superioare e si mai dureros
eu foloses pt fetita mea dentinox gel si are rezultate f bune!
L-am incercat si eu odata pe o masea si mi-a calmat durerea.Are in componenta un anestezic si musetel.
Dupa cum se stie pragul durerii nu e la fel pt toti si de aceea s-ar putea sa nu -i calmeze durerea imediat,dar incearca sa-i pui mai des daca observi ca il mai doare!
Sper sa va fie cu folos! Multa sanatate si crestere mare!
bia_kidz
Postat pe 22 Septembrie 2008 13:27
multumim bia - il incercam si pe acesta
tunde_kidz
Postat pe 22 Septembrie 2008 15:02
Of,noi avem 4 luni si jumatate, si plangem... durere mare, incep sa apara si la noi...
m-am uitat la gingiutele lui si parca ar fi pusi in gelatina pe gingia de jos. nu au inceput inca sa rupa.
oare in cat timp razbat la lumina, plange sarmanul de 3 zile, noaptea nu poate sa doarma, face diaree, nu are febra... de agitat, nu mai spun.
noaptea , mai ales, ma prinde cu gurita de mana... si strange.
nu stiu ce sa mai fac sa-l linistesc...
vladutel
Postat pe 20 Februarie 2009 14:10
vladutel zii merci ca doar de mana ca pe mine m-a prins aseara de titi lui sebi ii dau doar cate 2 o data si e foarte suparat la dintii de jos nu am avut probleme dar acum la cei de sus a facut si febra si diaree si nici de dormit nu prea doarme nici ieri nu a prea dormit si azi noapte a fost foarte marait de a trebuit sa-l iau cu mine in pat si asa a dormit linistit pana la 6.30 azi dimineata.
SEBY1YEAR
Postat pe 21 Februarie 2009 12:32
buna ziua tuturor,
am si eu un bb de 1 anisor acum pe 11 martie si avem doar doi dintisori in partea inferioara ce parere aveti? nu e cam putin pt un anisor?
mannya
Postat pe 10 Martie 2009 16:27
BUNA ZIUA DRAGI MAMICI!!!!!!
Sunt si eu o mamica a unui baietel de 8 luni si pana acum nu prea a dat semne ca vreun dintisor ar vrea sa ii iasa!!!!!
Saliveaza ffff des si mult, duce totul la gura, dar nu mi se pare ca ar avea gingiiile inflamate.
Spune-ti-mi si mie care ar fi simptomele care m,-ar conduce cu gandul ca trebuie sa ii iasa dintii si daca varsta de 8 luni nu e prea tarzie ptr primul dinte?????
Sanatate multa bebeilor vostri!!!!!!!! ...si fara multe carii
gioconda_iftime
Postat pe 5 Aprilie 2009 13:05
lui sebi dintisorii de jos i-au iesit la 7 luni si mai ca nu am simtit in schimb la cei de sus a fost "vai si chiu "ca sa zic asa plus diaree si febra si nu mai pun faptul ca rodea tot ce prindea "balute" nu a prea avut in schimb a facut pana si rosu in gat asa ca depinde de fiecare copil iti pot spune ca la una din fetitele nascute in aceeasi zi cu el i-au iesit dintisorii la 10 luni iar la alta mult mai devreme pe la 5 luni parca ca eu devenisem stresata ca lui nu-i mai ieseau si dintisori sanatosi si nedurerosi
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Aprilie 2009 13:39
si noi avem problemute cam mari cand ne ies dintisorii suntem tare marait si nu o lasam pe mami sa mai faca nimic an ziua cu pricina ,doar dintisorii sunt mai inportanti decat mancarurile lui mami nu?oricum tati nu e acasa si nu prea are mami multa treaba oar noi bebeii ai mai dam de lucru din cand an cand va pupik dulcik acum trag un pui de somn afara ca e tareeeeeeeee frumos si caldut la noi la sibiu
silviatatu
Postat pe 5 Aprilie 2009 14:28
aaaaaaaaaaa si am uitat sa va spun...mie adica alex[9 luni]mi-au iesit abia la 7 luni jumate dintisorii de jos si anca ai mai astept pe cei de sus.tot ce prind rod inclusiv perdelele lui mami care abia le-a spalat
silviatatu
Postat pe 5 Aprilie 2009 14:32
nici nu se pune problema ca atunci cand ii iese vreun dinte sa mai fac si altceva numai in brate (azi este una din zilele problema cand mai are si rosu in gat ca-i iese un dintisor sus chiar nu-mi explic cum de fiecare data cand ii iese un dintisor sus face rosu in gat si jos nu nici nu simt cand ii iese ) ...acum facem nani si abia astept sa se trezeasca sa iesim pe afara ca e foarte cald
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Aprilie 2009 14:37
si al meu alex face nani afara an carut iar eu din casa mai trag cu urechea sa nu cumva sa se trezeasca si sa planga.stai ca eu mai am unul mai mare care si el doarme e putin racit si mi-e frica sa nu se ia si de cel mic pt ca atunci e durere marrrrrrreeeeeeeeeeee
silviatatu
Postat pe 5 Aprilie 2009 14:42
vezi daca stai la casa ai diverse avantaje noi mai stam si la et 4 dar azi e tati acasa si duce el carutul jos
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Aprilie 2009 14:48
aoleuu patru etaje sa cobori si cu carutul si cu sebi an brate e cam dificil.....nu ai unde sa lasi carutul jos eventual la o vecina?
silviatatu
Postat pe 5 Aprilie 2009 14:51
nici chiar asa vreau eu sa slabesc pentru duminica dar nici super superwoman nu sunt ...sebi are 11 kg si ceva +carutul vreo 8-9 kg asa ca as da faliment pe scari in fiecare zi de obicei ne comoara tati carutul jos in fiecare dimineata cand pleaca la servici avem noroc ca la parter este un cabinet stomatologic si sta acolo doar ca se mai intampla sa mai uite si tati cateodata asa ca-mi revine mie sarcina sa-l cobor dar am grija sa-i aduc aminte sa nu mai uite iar seara cand vine tati aduce el carutul sus de urcat nu l-am urcat niciodata cred ca as face o ora cu carutul si cu sebi pe scari
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:47
Noi aven 2ani si 7 luni si avem dantura completa de la 1 an si 6 luni.
Au inceput sa-i iasa dintisorii la 7 luni ,perechi: incisivii de jos, laterali de sus, lateralii de jos si api incisivii de sus , caninii nici nu i-a simtit cand au aparut, dar cu maselele a fost cumplit. Era prin ianuarie, dupa anul nou ,a facut febra mare vreo 3 zile, nu raspundea nici la nurofen si nici la panadol. Ne-am plimbat si pe la urgenta si nimic. Mi-a recomandat o doctorita pediatra sa-i dau 1-2 PICATURI de agocalmin fiola si i-a trecut febra. Maselele i-au aparut in formatie de 4 odata. iar dupa o luna , iar febra mare si alte masele.
Mananca mult lapte si iaurt si cred ca de la calciu a facut explozie dentara.
Pana la 2 ani manca 500g de iaurt si 700 ml lapte pe zi. acum bea doar lapte 800ml pe zi iar iaurt mai putin si nu zilnic.
smileyele
Postat pe 4 Mai 2009 08:13
buna fetelor
christian al meu mai un pic si face 10 luni si nu are nici un dinte, dar pediatrul a zis ca nu/i nici un bai. gingia de jos este un pic umflata si cateodata emarait si musca jucaria pt dinti dar nimik, nu vor sa iese
asta e ! mai asteptam
treicamanuela
Postat pe 22 Iulie 2009 12:12
buna la toate mamicile.baietelul meu are 7 luni si jumatate s nu are nici un dintisor ,cu toate ca i se vad cei de jos de la 4 luni nu ii mai ies.si mai avem o problema ne taram in cap si picioare nu ne ajutam cu manutele,ati mai patit si voi asa?oare la cat sa se tarasca?va multumesc
anisoara_danaila
Postat pe 20 August 2009 12:47
buna gioconda, nu nu e tirziu la 8 luni ca cu cit ii da mai tirziu dintisorii cu atit ii are mai sanatosi cind o sa fie mare bebeul.pa pa
garbo024188
Postat pe 6 Septembrie 2009 18:12
dragi mamici, puiul meu are 2 dintisori jos si deja i-a spart gingia si sus insa acum plange si geme intruna. Azi-noapte abia a dormit, in reprize iar acum a facut si febra, i-am pus un supozitor k paracetamol dar deocamdata nimic, parca are frisoane, acum frige, acum e rece. Cum sa-i scad febra? Help my pls!

si culmea...nu am gasit gengigel
aly_raz
Postat pe 16 Septembrie 2009 14:25
poti sa incerci cu nurofen,panadol.eu nu cred ca au vre-un efect gelurile pt gingii,sincer am probat cateva si nici un efect!pupici si sanatate multa
silviatatu
Postat pe 16 Septembrie 2009 14:43
Buna. Alina poti sa incerci sa ii pui comprese cu otet si spirt la manute si sosetute...eu asa i-am scazut intr-o noapte febra....iar ziua i-am dat nurofen...dar inca nu ne iasa dintii....avem 7 luni jumate si suntem maraite....iar gingia de jos e alba, si cu denivelari .
Va pup...si dinti sanatosi
ralucimp
Postat pe 16 Septembrie 2009 22:12
ooofffff sa ma impuste cineva... , am incercat si k sosetelele si nimic. Mi-a plans toata noaptea, am fost de dimineata la doctor si nu are altceva, cica e posibil sa aiba gingia de sus mai tare si pana sparge sa-l doara mai rau. Mi-e asa o mila de el, i-am dat nurofen, panadol, chiar si 2 picaturi de agocalmin si tot avea febra, de comprese nu mai zic. Abia acum a reusit si el sa adoarma, nu va zic, e tare rau sa nu-l pot ajuta. Sa speram ca ii va fi mai bine si vom scapa de febra si durere cat mai repede. Pupici la bebici.
aly_raz
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:20
Noi cand pateam cu febra mare ii dadeam supozitor de paracetamol(isi face mai repede efectul fata de suspensie) si ii puneam sosetute inmuiate in apa si otet(sa nu-i atace pielea doar otet simplu).Da-i apa sau alte lichide ca va avea nevoie.Si sa sti ca aceste zile cu febra de obicei tin 2-3 nopti.Multa sanatate va dorim si dintisori fara dureri
adelafistis
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:36
asa am patit si noi la dintii de sus a facut pana si rosu in gat febra o scad cu nurofen panadolul nu-si face efectul la noi
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:42
sa stiti ca asta am observat si eu, nu-si face efectul panadolul, nici chiar nurofenul ...o sa-i pun din nou azi supozitor k paracetamol, pare sa fie mai eficient si voi renunta la panadol, pt ca ne-a zis pediatra ca nu e bine sa le dau in paralel. Dar inca are febra 39,2 nu ii da inapoi of of... si e asa trist...
aly_raz
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:00
Eu ii dadeam la 8 ore de obicei nurofen , dar noaptea ma trezeam sa-i pun un supozitor ca este mult mai rapid efectul ca si suspensia , si atunci ii urca mai tare temperatura , iar dupa 8 ore ii dadeam nurofen
adelafistis
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:07
eu zic sa suni medicul daca nu-i trece ca nu-i normal sa stea atata timp cu febra oricum nu incerca frectie cu alcool sau spirt pentru ca exista riscul ca alcoolul sa fie absorbit in sange prin piele iar atunci copilul poate avea probleme de respiratie crize sau poate deveni letargic sau iritabil din cauza scaderii zaharului din sange
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:15
vom astepta pana maine, daca nu se amelioreaza voi suna din nou pediatra. Dar medicul de familie a zis ca e normal si ca asa patesc de la dintisori
Apropo...nu am voie sa-l scot afara nu? k am uitat sa intreb
aly_raz
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:21
pai daca are febra nu e prea indicat sa-l scoti afara ca va raci,iti dai seama,la fel am patit si eu cu ambii copii la aparitia dintilor,stai linistita ca ii va trece cam doua zile dureaza,depinde de la copil la copil,pediatra mea imi spune sa-i pun comprese cu apa la temp camerei la picioruse ,manute pe frunte si cand avea febra peste 38 comprese cu apa si otet,sipozitor de paracetamol.sanatate multa si rabdare mami!
silviatatu
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vaccin hepatita a (havrix) 1 De la: SEBY1YEAR 17 August 2009 22:51
VAND CARUSEL FISHER PRICE , PREMERGATOR HAUCK , CADITA CU SUPORT METALIC ... 1 De la: ana_t 17 Aprilie 2010 12:11
Cumpar la pret mic sau primesc prin donatie! 1 De la: inachira 21 Februarie 2010 16:36
vand jucarii de la baiatul meu 1 De la: pinky 19 Ianuarie 2010 08:15
DE LA CE VARSTA ARE VOIE BEBE SA PAPE ROSIE? 26 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 19:39
Setari Cookie-uri