cand putem da iaut la bebelusi?

Buna fetelor!
Sunt mamica unui bebe de 8 luni si as avea si eu o intrebare. Cand putem da iaurt bebelusului si mai ales ce fel de iaurt? Astazi i-am dat Danone cu gust de capsuni dar nu stiu in ce masura este cel mai indicat.
raruta
Postat pe 21 Septembrie 2008 21:37
poti sa ii dai, dar iaurt simplu, nu cu gust de nu stiu ce 9din comert, ci iaurt simplu facut de ine in casa : la 1 litru de lapte la temeperatura maceremei adaugi 250 ml de iaurt simplu si il lasi la temperatura camerei o zi.
ruschita
Postat pe 22 Septembrie 2008 00:09
salut!
Eu i-am dat lui Andrei iaurt simplu din comert, gen Tnuva, Mili, Brenac, incepand de pe la 7 luni.
sabina82002
Postat pe 22 Septembrie 2008 14:32
Raruta, am vazut ca esti din Galati. eu ii dau fetitei mele iaurt simplu de Galacta de pe la 7 luni si ii place. nu ii dau nimic marca danone. cand nu gasesc galacta iau milli, tnuva sau napolact.
pofta buna lui rares frumuselul!
lilianna
Postat pe 23 Septembrie 2008 00:03
iaurt poti sa-i dai de la 7 luni. ei ii dau lui mihnea iaurt de napolact. pediatra mea a zis ca laptele care are termenul de valabilitate cel mai mic, este cel mai bun lapte pentru bebe...ca urmare la noi este napolact. in iaurt poti sa-i pui piure de fructe.
felideni
Postat pe 23 Septembrie 2008 00:20
buna iaurtelul se introduce de la 7 luni,dar nu cel cu fructe ci cel simplu..eu fetitei mele ii dau cremoso este mai fin il mananca mai bine....am incercat si tnuva dar nu ii place....iaurtele cu fructe daca vrei fa-le u in casa din cel simplu cu fructe din compot sau fructe proaspete....eu acum de vreo 2 saptamani am inceput sa ii dau danonino si bebitza mea face peste cateva zile 11 luni...pupici la mamici si bebici
deliarebecca
Postat pe 23 Septembrie 2008 10:16
deliarebecca, danonino se da numai dupa varsta de trei ani!!! de ce nu ii dai mai departe iaurt cu fructe facut de tine?
felideni
Postat pe 23 Septembrie 2008 20:45
buna felideni,nu i-am mai dat ca nu il mai lua ,vroia ceva nou....stiu ca nu este chiar asa bun ca cel facut in casa .....i-am facut in seara asta iaurtel in casa mi-a mancat cat de cat.....iti dai seama ca prefer sa manance ce ii fac eu decat de cumparat dar mai scapam si noi din cand in cand..calcam pe -alaturi......pupici la mamici si bebici.....somnic pufos
deliarebecca
Postat pe 23 Septembrie 2008 21:48
de ce numai de la varsta de 3 ani?
ce crezi ca contine aceasta branzica de vaci cu piure de fructe?
stiai ca danonino este mai sanatos decat iaurturile "naturale " pe care le cumparati tot din comert?
cel putin danonino este atestat pentru copii mici pe cand iaurturile naturale nu sunt decat prafuri in amestec cu alti ingredienti pentru a da gustul de iaurt.
circiualinaioana77
Postat pe 5 Octombrie 2008 15:47
buna! am citit mai multe articole referitoare la iaurtul danonino pentru copii si peste tot scria sa nu-i dam bb mai repede de 3 ani acest iaurt. chiar si medicii pediatrii sustin acest lucru ...pana la urma fiecare face cum doreste!
felideni
Postat pe 6 Octombrie 2008 19:01
si eu ii dau fetitei mele de 1 an si 2 danonino, sau activia cu fructe de baut sau nutriday de baut. Am incecat toate marcile posibile, dar nu accepta nimic in afara de danone...decat nimic, e bun si asta....iar iaurt simplu nu vrea deloc, doar cu fructe...
msh2007
Postat pe 7 Octombrie 2008 22:45
eu sunt prima data pe acest forum spuneti-mi va rog c lapte si ce iaurt sa folosesc ca sa fac iautel de casa
fiorre1086
Postat pe 31 Octombrie 2008 17:24
bb al meu are 4luni jumatate si dct mia zis sa-i dau iaurt campina dar nu papa
fiorre1086
Postat pe 31 Octombrie 2008 17:26
buna...eu iaurtelul facut in casa il faceam in felul urmator:fierbeam lapte milli il lasam putin la racit...si puneam cateva lingurite de iaurtel simplu de cumprat si il lasam sa se prinda peste noapte.....acum nu ii mai fac in casa noi avem 1 anisor si papam iaurtel de cumparat cremoso... am avut o perioada cand nu mai vroia sa-l pape si i-am dat danonino.....pupici la mamici si bebici....
deliarebecca
Postat pe 1 Noiembrie 2008 15:14
Buna!Eu i-am dat iaurt prima oara fetitei mele cand a implinit 5 luni.Doctorita mi-a zis sa-i dau Danone alb.Ii pasam o banana cu piscoturi si cu danone alb.Abea la 8 luni am inceput cu Danone de fructe.sper sa va ajute.Pa!
oana_alexa2006
Postat pe 2 Noiembrie 2008 10:45
Buna! Isabella a mancat iaurtel de la 6 luni- Danonino, si a fost ok. Pe la 8 luni deja dorea sa tina singurica lingurita! Zilnic avea in meniu un iaurtel si un mar sau banana, spanac sau rosie si branzica prospata! Acum la 2 ani si 9 luni, face niste mofturi la mancare!...of...of..
alesia
Postat pe 2 Noiembrie 2008 20:46
buna mamicilor cel mai bun iaurt e cel facut de casa cu lapte si calciu lactic cele din comert toate absolut toate sunt cu E nimic nu mai e natural pana la un an chiar si dupa merge cel facut in casa e prea devreme pt stomacelul lor cel din comert...pupicei
oanaoaky
Postat pe 11 Noiembrie 2008 13:18
Cel mai bun iaurt facut in casa e cel din 1/2 lapte dulce si 1/2 lapte prins. .....pupici...
alesia
Postat pe 12 Noiembrie 2008 17:00
Buna mamici si pitici,

Eu ii dau Anitei iaurt de la 6 luni si jumatate, ii iau iaurt de la nestle si humana, iar din gama cu omega 3 ii iau de la milli. Ii place tare mult si la cel simplu adaugam cereale din cand in cand.

Pofta buna la pitici si pupici pentru mamici
cristinaschatz
Postat pe 19 Noiembrie 2008 11:57
buna,mamicutelor.sunt noua pe acest forum si m-am gandit sa imi spun si eu parerea tinand cont ca am si eu un bebe de 4 luni jumatate.
mie pediatra mi-a dat un calendar cu mancarea pt bebitza si iaurtul spune ca doar la 9 luni si sa fie natural si fara zahar.locuiesc in alta tara si aici de la danone este iaurt pt copii de la 6 luni.nici eu nu mai stiu ce sa cred sau ce sa spun.am vazut ca voi le-ati dat la copii si de la 4luni jumate si nu de danone.eu zic ca trebuie inceput cu putin si daca nu are reactii alergice atunci sa ii dai.eu acum am inceput cu piure de legume si ii dau cate putin sa vad cum reactioneaza,in farmacie sunt pt copii de la 4 luni pe cand pediatra a spus ca doar de la 5-6luni,dar baietelul meu era mereu cu foame si am incercat fara sa mai intreb pe nimeni si il mananca.cu iaurtul cred ca voi face la fel.dar nu cu fructe si mai putin cu capsuni pt ca am citit foarte mult ca nu sunt bune pt bebelusi decat dupa 1 an.va pup
ninutza_kidz
Postat pe 21 Noiembrie 2008 00:12
pentru nituza- nu te mira ca sunt preparate pentru copii de la 4 luni. La copii alimentati artificial incepe diversificarea de pe la 4 luni. Pentru cei alaptati este recomandata inceperea diversificarii dupa 5 luni. Asa ca, daca alaptezi, mai bine nu te grabi cu mancarea si da-i numai san.
vali_filote
Postat pe 28 Noiembrie 2008 09:18
fetitza mea are 6 luni si 2 sapt si i-am dat iaur cu branzica putin unt si mamaliga si a facut diaree, din cele 4 alimente ultimul care a fost introdus a fost iaurtul, am decis sa ma astept. medicul pediatru mi-a spus sa o mai las cateva sapt sa i se obisnuiasca stomacelul cu mancare
Anac_kidz
Postat pe 30 Noiembrie 2008 23:20
puiul mew are 1 an jumate si inca il alaptez...diversificarea am inceput-o dupa 6 luni desi dr imi spusese sa o nicep de pe la 5 luni dar nu vroia nimicmasa ca am continuat-o cu sanul si a luat f bine in greutate...eu nu cred ca nu e de ajuns laptele pt bebe sau ca nu e bun laptele mamei si prefer sa ii dau laptele meu decat toate prostiile din comert cel putin pana la 1 anisor....asta e parerea mea ...sanatate
izab33lla
Postat pe 1 Decembrie 2008 11:34
pt valifilote.dar ce sa fac daca mereu imi cere?la amiaza il pun la somnic si mi se trezeste la o jumatate de ora,nu vrea suzeta,vrea piep.i-am dat cam 70 gr de pireut din borcanel si il manaca,dar o singura data pe zi ii dau pt ca si mie imi este frica pt stomacelul lui.am intrebat la farmacie si nu a zis ca nu ar fi recomandat.ii dau piept dar ia putin in greutate ,cel putin la 4 luni l-au cantarit la pediatrie si avea 6.250.nu a zis ca e slab sau ceva rau dar m-am gandit ca pireul nu i-ar face rau.nu ii mai dau lapte praf pt ca nu vrea sticluta dar daca ai vedea cum casca gurita sa ii dar pireul.... Acum,in 6 face 5 luni,cred ca nu fac rau daca continui cu pireul.de la 5 luni mi-au spus sa ii dau suc de portocale natural,facut de mine,eu vreau sa ii dau si suc de mere,morcov.totusi cred ca voi cere parerea pediatrei sa vedem ce zice.
multumesc pt sfat.
ninutza_kidz
Postat pe 1 Decembrie 2008 23:52
Iaurt de la 7 luni asa mi-a recomandat medicul pediatru si un iaurt care are termen de valabiulitate cat mai mic pt ca acelea nu au conservanti Eu le dau napolact,campina si zuzu Pofta buna picilor!
julita79
Postat pe 4 Decembrie 2008 21:41
buna fetelor
eu ii dau printzesei mele fromage frais de la 4 luni jumate.iam dat si de la danonino si acum ii dau de la alta firma ca mi se pare mie cai mai buna la gust.ii dau si cu gust de capsuni.de fapt samburii de la capsuni nu sunt buni pt bebei,provoaca alergii,sin in forma proaspata,dar in iaurtele sunt ok.
despre branzica sau iaurtul facut cu pastile de calciu lactic pot sa va spun ca nu e asa de recomandat la bebei pentru ca prea mult calciu in organismul lor poate dauna foarte mult
cris210580
Postat pe 13 Decembrie 2008 15:10
salut!

Eu o sa incep acum la 8 luni sa-i dau iaurt si o sa incep cu cel facut de mine in casa dar inca sunt in dubii ce lapte sa folosesc voi ce ati folosit precizez ca alaptez inca.
multi pupici
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Ianuarie 2009 14:22
cum sunt fata descurcareata m-am descurcat si singura i-am facut din lapte humana si a iesit super bun ca-mi venea sa mananc si eu oricum am incercat acest lapte pentru ca in primele zile cand am nascut la spital i-au dat humana si am incercat sa vad daca iese dupa ce face 1 an o sa-i fac si din lapte da vaca.
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Martie 2009 12:58
eu ai fac iaurt din lapte de vaca am anceput de doua saptamani si ai place ffff mult al amestec cu banana sau simplu oricum ai plce nu face nazuri.alex de fel nu prea e mofturos orice ai dai deschide gurita si nu se stramba niciodata
silviatatu
Postat pe 5 Aprilie 2009 22:33
eu am inceput sai dau iaurt de la 4 luni si vad ca nu am avut pana acum probleme cu fetita.ii dau danone din cel micut pt copii dar fara conservanti sau coloranti
ariana_kidz
Postat pe 18 Mai 2009 12:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cunoasteti???? 6 De la: office_salinasusesi_ro 19 Aprilie 2010 08:46
buna dragi mamici 2 De la: chanty 10 Decembrie 2009 08:45
Tort bebe un anisor 18 De la: office_salinasusesi_ro 12 Februarie 2010 16:21
menstruatia in tympul alaptarii 2 De la: raluca08 21 Decembrie 2009 21:08
ficatel de pui 117 De la: felideni 21 Noiembrie 2015 03:27
Setari Cookie-uri