cand putem da iaut la bebelusi?

cel mai bine este sa intrebi pediatrul in privinta iaurtului dar sa faci pe jumatate din ce spune ca sun foarte prapastiosi si cauta defecte si boli si intro mica bubita
garbo093581
Postat pe 13 Iulie 2009 08:24
pai atunci nu-l mai intreba acum sincer au si ei dreptatea lor ca vin tot felul de mamici cu copii plini de bube sau vomitand ca le-au dat mai stiu eu ce minuni si de aiai e de datoria lor sa-ti explice ce si cum.
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Iulie 2009 13:55
Noua pediatra ne-a recomandat iaurtul de la 6 luni dar nu a specificat de care, eu i-am dat numai facut in casa. Matusa mea care are un baietel de 5 ani regreta ca pana la aceasata varsta i-a dat numai Danone si tot ce se mai gasea prin magazine pentru ca i-a descoperit lipsa de calciu (rahitism) iar acum ii cumpara lapte si ii face iaurt in casa, pana la urma nu putem sa stim suta la suta cum e mai bine.
silvia_kidz
Postat pe 27 Iulie 2009 15:33
Felicitari ca aveti atata ambitie si va faceti timp si pana si iaurtul il faceti in casa. Dar lipsa de calciu sa stii ca nu cred ca are legatura prea mare. Este posibil pur si simplu sa nu-l asimileze organismul. Pana la 5 ani copilul mananca in afara de lapte unde se gaseste calciu din plin si branzica de toate neamurile care iar contine calciu asa ca nu iaurtul e de vina. Ca daca era sa asimileze calciu il lua din lapte, din branza. Bananenele iar contin in cantitate f mare calciu.
kidz000722
Postat pe 27 Iulie 2009 15:57
Si apropo de laptele de cumparat, cred ca e cam acelasi lucru cu iaurtul. Crezi ca e o diferenta prea mare ca-i faci iaurt din lapte de cumparat si iaurtul de cumparat. La 5 ani cred ca e destul de mare sa bea lapte de vaca daca ai posibilitate si sa-i faci iaurt tot din lapte de vaca. Asta contine adevaratul calciu. Laptele de cumparat e atat de degresat si pasteurizat ca nu stiu cat calciu contine el. nu stiu daca ati nimerit sa cumparati lapte si sa constatati ca jumatate e gheata. Asta ce poate sa insemne, decat ca jumatate e apa in el.
kidz000722
Postat pe 27 Iulie 2009 16:00
Da ai dreptate laptele cumparat pasteurizat nu este indicat pentru ca prin pasteurizare se distrug 50% din calitatile lui, noi cumparam lapte de vaca nepasteurizat din care fac iaurt. Dar daca ii dai copilului pe langa Danone branza topita si in loc de banana mananca cipsuri si sunca presata atunci cred ca apare si lipsa de calciu. Pai si de ce nu asimileaza organismul calciu? Pentru ca este luat din sursa nenaturala si organismul nu il recunoaste.
Oricum copilul meu nu va manca niciodata iaurt cumparat, branza topita, mezeluri,dulciuri cumparate si alte alimente nocive.
Eu am inceput sa mananc mezeluri si carne de pui din magazine la 22 de ani pana astunci decat la nunti si botezuri am mancat asa ceva si normal ca as vrea ca si copilul meu sa manance natural. Ce credeti ca tot ce vedem la televizor e bun?
silvia_kidz
Postat pe 28 Iulie 2009 15:32
Bravo tie ca reusesti sa nu manaci mezeluri si alte lucruri nocive si daca reusesti si cu copilul cu atat mai bine. Eu recunosc ca mananc si probabil ii voi da si copilului la varsta la care se permite, toata stima si respectul pt timpul petrecut in bucatarie ca sa-i faci tu mancare copilului. Mie mi se pare ca nu-mi ajunge timpul acum dapa-i cand se va naste copilul, sa stau si mai mult in bucatarie sa-i fac iaurt sau branzica, cand e mai usor sa-l iei din magazin. Stiu atatea mamici care fac lucrul asta sau atunci cand incep sa aiba voie un pic de carnita, crenvursti, unt. In fine oricum eu te felicit. Dar eu recunoasc ca poate din comoditate, curatenie, mancare pentru mine, pentru bebe faci oricum separat, rufe spalate, calcate, sa scoti si copilul afara sa mai stau si sa-i fac iaurt sau cine stie ce in loc de mezel deja mi se pare cam mult.
kidz000722
Postat pe 28 Iulie 2009 15:52
cu iaurturile mai e cum e, dar mezeluri???????????? in nici un caz! uita-te numai pe eticheta sa vezi cate porcarii contin (si salamurile, si crenwurstii, si toate), plus ca fiind carne tocata ( si nu ai asistat la tocarea ei), poate ascunde toate "rebuturile", pieile, ramasitele pe care nu vor sa le mai arunce, si atunci le baga la tocat ca sa mai scoata si pe ele un ban. mezel sa ii dai in loc de ce? ca si comidtate vizavi de ce? vizavi de un ou fiert? sau de paine cu unt? mezelul oricum se mananca ori la micul dejun (unde mai bine puio felie de cascaval sau o felie de paine cu miere) sau daca vrei, pe post de carne la o mancare de post (mancam de exemplu varza calita, cu salam): dar ce, e greu sa pui la fiertt un piept de pui (ca doar il arunci in oala si fierbe singur, nu?). copilul meu mananca cu mare drag carne fiarta goala, si stiu si alti copilasi carnivori care refuza categoric mezelurile (deci ce crezi, e o dovada ca aceste mezeluri contin prea multa carne???????)
pinicuta
Postat pe 28 Iulie 2009 16:28
nu ma intelege gresit, fiecare face cum crede, dar nu inteleg de ce cand e copilasul mic-mic se poate face un efort sa ii faci chiar mancarica lui separata de mancarea parintilor, iar cand creste ..dintr-o data nu mai merita nici mancarea gatita pe care ar manca-o un adult, si preferi sa ii dai mezeluri
pinicuta
Postat pe 28 Iulie 2009 16:33
Bravo tie mamicuto!!Eu una insa ii dau copilasului meu si crenvusti si mezeluri , nu din comoditate(copilul meu manca si unt , si oua ) ci fiindca nu mai stiam ce sa-i dau la micul dejun , iar el se scarbise de oua si unt toata ziua.Si mai este o chestie....noi acum ii ferim de toate , dar cand vor merge la gradi si ii dau aia cine stie ce prin mancare ce ne vom face.....Cand ne vom trezi cu ei cu niste bube cat ei de mari , ce-i de facut???? Ca acum nu cred ca fiecare isi va permite sa stea cu copilul acasa sau il va duce la gradinita particulara , caci nu ne vom permite...........Iar atunci care este cel mai bun drum de urmat???
adelafistis
Postat pe 28 Iulie 2009 16:50
eu am anuntat la gradi ca nu vreau sa i se dea mezeluri si nici pate de ficat cumparat, si sunt multi parinti care nici ei nu accepta sa manance copiii lor asa ceva, si prin urmare in zilele cand , tot asa "ca nu mai stiau cu ce sa diversifice (???????)" si li s-ar fi dat mezeluri, copiilor carora parintii le-au interzis mezelurile li se da cascaval. culmea e ca ou fiert nu li se da niciodata de exemplu. si atunci, cum "nu mai au cu ce diversifica"? pai poti sa ii dai cereale cu lapte, paine cu unt si cu..gem, miere, dulceata de atatea feluri, si apoi branzeturi, cascaval, masline, clatite, friganele (paine cu ou si lapte si prajita in tigaie),prajituri de casa cu lapte langa ele .. chiar nu vad cum mezelul e o salvare in ale diversificarii (ce, bunicii tai mancau mezeluri? ei ce mancau la mic dejun si nu se mai plictiseau de acelasi meniu mereu?). ma rog, fiecare cu parerea lui. eu incerc sa afle de mezeluri cat mai tarziu, ca si de sucurile cumparate, dulciuri, bomboane si alte prostii industriale (evident, stiu ca la un moment dfat le va manca, cineva i le va arata si poate ii vor si placea, dar de ce sa i le dau atat de devreme cand pot sa il feresc un timp? si crezi ca bubele pe piele ii apar la gradi pt ca a mancat acolo salam si nu i l-am dat eu acasa? sau e mai bine sa faca bubele acasa? nu inteleg care era ideea... asa poti sa ii dai mancare de la mc donalds si tigari inca de pe acum, ca doar ce, crezi ca nu le va descoperi niciodata?
pinicuta
Postat pe 28 Iulie 2009 17:56
si apoi, nu te supara, copilul tau ce varsta are de ii dai deja mezeluri????? din poze nu pare sa aiba nici 2 ani...
pinicuta
Postat pe 28 Iulie 2009 19:46
Scuza-ma dar eu ti-am vb frumos!!!!In primul rand nu i-am dat fiului meu orice mezel ci crenvusti de pui sau sunca slaba(care apropo mi le-a recomandat pediatrul).Copilul meu nu a vazut in viata lui carnea de porc , dulciuri , si nici prajeli sau sucuri . Acum eu cred ca nu ar trebui sa judeci pe toata lumea dar devii destul de aroganta.Iar fiul meu are un an si 4 luni si nu a avut nici un fel de bubite sau alte chestii de la mancare pt ca am mers si noi dupa o schema recomandata de pediatru . Iar in ceea ce priveste gradinitele , poate voi stati intr-un oras mare , dar la noi este o singura gradinita iar acolo le dadea la copii carnati picanti si alte minuni cu care nici eu nu as fi de acord , si pe care le-as inlocui cu mancare de acasa pt ca nu-mi va prepara doar pt copilul meu mancare.Asa ca.........fiecare isi creste copilul cum vrea si dupa posibilitati
adelafistis
Postat pe 28 Iulie 2009 22:17
de bubite tu ai zis (nu eu), ca o sa vina cu bube mai mari decat el de la gradi (?), si ti-am vorbit la fel de frumos cum mi-ai vorbit si tu mie , cat despre prajeli, poti sa "prajesti " pe teflon fara ulei ...
pinicuta
Postat pe 29 Iulie 2009 09:10
Pinicuta daca la mine te refereai cand ai zis ca din comoditate i-as da copilului mezeluri in loc de mancarea gatita chiar si pt noi adultii din casa, eu nu cred ca m-am exprimat asa. Am facut o singura referire vis z vis de timpul meu in care specificam ca trebuie sa faci mancare si pt tine ca adult si pt copil separat si multe altele pe langa. Deci nu se punea problema sa-i dau mezel in loc de mancare gatita. Si bineinteles treaba cu iaurturi sau mezeluri, un crenvurst, eu personal daca stii copilul meu e inca in burtica, eu vorbeam din experienta mamicilor cu copii din anturajul meu care nu le dau nici seara mancare gatita si le dau mancare ca de dimineata si e vorba de copii care inca nu manaca mancare gatita de-a lui mami si tati decat f rar daca se nimereste vreo supita sau altceva de care are si el voie. Despre varza calita cu salam n-am inteles esti pro sau contra, oricum varza calita chiar si fara carne e f grea pt stomacelul unui copil. In fine n-am inteles ce-ai vrut sa zici cu varza asta. Iar oua fierte draga mea din ce stiu eu un copil n-are voie mai mult de 2-3 oua pe saptamana, prajeli, chiar si friganele probabil ca stii ca sunt carti in care scrie si doctori care spun ca pana pe la 2 ani n-are voie niciun fel de prajeala. Una peste alta se pare ca si tu sari niste reguli, asa ca ar trebui sa fi mai blanda. Eu stiu ca si in carti scrie ca de la nu stiu ce varste, dar sub 2 ani sigur, poti sa le dai nu stiu ce salamior, crenvursti. Sa inteleg ca autorii aia sunt niste prosti? Si da, am zis ca probabil ii voi da si o feliuta de salam la mic dejun sau un crenvurst seara si nu cred ca este o nenorocire, ca doar n-o sa manance un baton de salam o data sau un kg de crenvursti, mai ales ca gasesti in carti ca este permis. Si poate ca tu ai fost o mamica norocoasa, dar sa stii ca sunt f multi copii care nu mananca unt cu miere sau dulceata si atunci ce te faci, doar nu ii dai in fiecare zi ou si lapte cu cereale, ca sa nu-ti mai zic ca sunt copilasi care au probleme la capitalul lapte in sensul ca nu mai beau dupa ce dau de mancarica. Fiecare copil are propriile lui gusturi si placeri in materie de mancare si nu stiu daca e cazul sa facem atata caz ca cineva zice ca ii mai da din cand in cand o feliuta de salam sau un crenvurst. Ca sunt convinsa desi nu ma pricep prea bine, ce mai stiu si eu de la cunostinte ca asa cum la oua sunt niste reguli, maxim 3 pe saptamana si ma gandesc ca daca copilul se plictiseste si de alea 3 pe saptamana poate intr-o saptamana abia reusesti sa-i dai 1, trebuie sa-i dai ceva sa manace, un cub de branza topita, altceva sa mai simta si el si alt gust. Si sa ma ierte D-zeu dar daca mananca doar oua fierte, unt cu miere si lapte cu cereale pana va ajunge el sa dea pe la vreo nunta sau botez de o felie de salam, cred ca i se ia. Si sa dea D-zeu copilasul tau sa nu fie un sclifosit la mancare si sa refuze mancare si sa manance toata viata numai ce ii dai tu, dar eu cunosc parinti de-a dreptul disperati la capitolul mancare pt bebei in sensul ca foarte multe alimente permise copiii lor nu mamanca si nu poti sa le dai toata ziua numai laptic sau oua ca d-alea mananca, pentru ca sincer dupa 2-3 saptamani risti sa ajunga sa i se ia de atatea oua si sa nu mai vrea nici d-astea. Asa ca unii parinti poate ca din disperare ca aia nu, aia nu, au incercat si cu un cubulet de branza topita sau o feliuta de salam si au vazut ca bebe a mancat cu placere. Si sa stii ca asa cum bebele tau mananca carne fiarta cu o f mare placere eu personal am o prietena care are baiat de 7 ani si la varsta asta nu mananca niciun fel de carne, salam nimic nimic si ea regreta ca a fost atata de stricta la capitolul mancare cu el cat a fost micut pt ca acum intampina mari dificultati. Pentru ca nu i-a dat carne cat a fost micut, probabil doar maruntita prin piureu sau ciorbita, dar daca nu o vedea o manca, in momentul in care a inceput sa-i puna bucatica in castronel nici n-a vrut sa puna gura pe ea. Si repet are 7 ani si nu manaca niciun fel de carne, de la pui, vita, porc, peste nimic, nici macar salam. Inca nu stie ca piftelutele, sarmalutele sunt din carne. Mama lui toaca carnea pe ascuns cand face piftele sau sarmale ca sa manance si baiatul ei, pt ca e convinsa ca in momentul in care va afla ca tocatura asta are carne nu va mai manca nici d-astea. Asa ca mai depinde si de copil, ca totusi nu e bine nici sa nu mamance carne deloc la un moment dat.
kidz000722
Postat pe 29 Iulie 2009 09:33
si de ce nu toaca pe ascuns carnea ca sa i-o ascuna in mancare asa cum facea cand era bebelus? in loc de chifetele (prajite, nu?) poate sa ii toace pui fiert, sa i-l amestece in tocanita... da, stiu ca sunt multi copii care fac nazuri la mancare, dra mai stiu si ca nu trebuie sa faci compromisuri de genul "daca nu mananca mancaricile lui, mai bine sa ii dau carnati si napolitane, numai sa nu ramana nemancat": daca nu vrea carne de nici un fel dar analizele ii ies bine, eu nu vad nici o problema in asta, organismul cere singur substantele de care are nevoie. copilul meu , dupa ce l-am intarcat, luni de zile n-a mancat decat cereale cu lapte dimineata, la pranz si seara, si nu a avut lipsa de nimic, toate analizele ok, a luat in greutate, a crescut in inaltime, avea energie, era un copil perfect sanatos. ei oricum au perioade si perioade: uneori mananca, alteori nu, uneori mananca exclusiv un anumit aliment, alterori tocmai pe asta nu-l suporta... stiu ca e greu sa gasesti metode de a ajunge pe aceeasi lungime de unda cu el uneori, si nu critic incercarea parintilor de a gasi un alimnet care sa contina ce nu mananca copilul din celelalte alimente , dar cred ca este de preferat sa stii ce ii dai sa manance (si cel mai sigur ca sa stii e sa fii de fatza cand se prepara). e un punct de vedere, atat tot...
pinicuta
Postat pe 29 Iulie 2009 09:54
a, apropo, ca ai zis ca nu o sa ii dai decat o felie de salam sau un singur crenvurst: pai si daca el e atat de mofturos si incepe sa ii placa salamul asta asa mult, ca nu o sa mai vrea sa mai manance nimic altceva toata ziua, sau nu o sa mai vrea alta carne decat salam si crenvursti? (ca doar, daca ar fi f mancacios, ai putea sa ii dai carne si laptic, nu asa ai zis?)

ok, gata, am terminat, mi-am spus punctul de vedere si cu asta gata. fiecare face ce crede el ca e mai bine pt copii (la tine m-a deranjat doar modul de formulare:"cand sa mai am timp sa mai si gatesc pt copil", atata tot) sarcina usoara si un copil sanatos..si mancacios...
pinicuta
Postat pe 29 Iulie 2009 10:04
Nu stiu de ce nu-i toaca mancarea sa-i puna in mancare ca la bebelusi, poate probabil ca e deja mult prea mare si acum nu mai e cazul sa-i faca lui separat. Sau poate ca lor ca adulti nu le place asa, acum nu stiu dar doar n-o sa manance carne tocata prin mancare toata viata. Si acum gatesti cu bucatele cu oase, ce naiba sa faci pui si carne tocata si bucatica. Nu judec pe nimeni dar cineva avea dreptate - nu toata lumea isi permite orice. Poate ca abia face rost de-un pui sa-l puna in oala cu copanele, aripioare, spate ... Si ca sa mai faci separat si la varsta asta e deja cocolosire zic eu si-l inveti prost si nici ca-l mai dezveti nici cand va avea 20 de ani. Si sa vezi dup-aia cum va zice mie mama imi facea asa si asa si ea nu mai era obosita, si ea nu mai avea pretentii sa aiba timp si pt ea sa iasa la o plimbare sau un suc sau sa urmareasca si ea la tv un film. Cand vii de la servici si poate ca abia ajungi la 5.30 acasa, nu stiu daca mai poti sa faci mancare si pentru tine, si pentru copil si tot ce e de facut intr-o casa. Eu am mai spus-o si poate sa ma judece oricine cu venirea pe lume a unui copil nu inseamna ca viata mea s-a terminat. Eu am citit niste articole ale unor psihologi, nu spun ca au dreptate sau nu, inca n-am ajuns sa traiesc pe pielea mea experiente d-astea dar ei ziceau ca proaspetele mamici au tendinta ca in viata lor nimic sa nu mai conteze decat macarea bebelusului, hainutele lor - ale lor sa fie spalate si calcate, si mancare pentru tati, n-are decat sa-si faca si singur ca eu nu mai am timp, poate sa-si calce si el camasile ca eu nu mai apuc si ca in cele mai multe cazuri toate astea duc la separarea sotilor in timp. Asa ca dupa o anumita varsta nu stiu daca mai e cazul sa ne purtam cu ei ca si cu un bebelus. Viata sotilor cred ca trebuie sa intre pe un fagas normal, ca doi adulti care au deja un copil marisor si trebuie sa te porti cu el ca atare. trebuie sa mai privim si in viitor nu numai acum in prezent.
kidz000722
Postat pe 29 Iulie 2009 10:12
eu nu -mi aduc aminte sa fi zis "cand o sa mai am timp sa gatesc si pentru copil" dar in fine.
kidz000722
Postat pe 29 Iulie 2009 10:29
Si nu cred ca e cazul sa disecam la maxim orice fraza ca nu se poate pe un cite. Orice mama stie sa se impuna in fata unui copil sau cel putin incearca, nu e cazul sa-i dai un baton de salam doar pt ca lui ii place. Hai sa nu exageram la modul asta. Ca nici tu nu cred ca il vei lasa sa manance orice la maxim in momentul in care va descoperi salamul sau crenvurstii si iti va zice mami eu vreau salam nu vreau ciorba, ca am mancat la georgica si mi-a placut. Iddea era sa-i dai sa guste, sa simta si alte mancaruri si sa-i dai alternativ la o masa o feliuta mica de unt cu gem, o feliuta de salam si o inghititura de rosie. Ca n-o sa-i dai acum trei felii de unt cu gem la o masa. Nu stiu fiecare face cum vrea. Si daca nu vrea decat salam nu-i mai dau deloc ca doar nu e nicio nenorocire ca nu mai mananca nimic la masa aia. Eu n-am vrut decat sa subliniez ca n-as fi atat de stricta cu copilul meu si daca ii va placea nu voi avea constiinta incarcata ca i-am dat intr-o zi la o masa o feliuta de salam sau ca o sa-i dau crenvursti seara, nu ca va ajunge copilul sa-mi dicteze el mie ce sa manace si cat.
kidz000722
Postat pe 29 Iulie 2009 10:36
eu iam dat la fetita mea iaurt de la 5 luni.toti imi spuneau ca e prea devreme insa eu iam dat in continuare pt ca am vazut cai place.insa ii dau doar din cel fara conservanti.pupici
ariana_kidz
Postat pe 29 Iulie 2009 13:13
Draga KIDS 722, intr-adevar e cam greu cu preparatul mancarii, spalat, curatenie, iesit la plimbare, cateodata te ajunge disperarea si nervii, dar cum nu avem de ales.....Iaurt fac o data pe saptamana ca se mentine la frigider, iar rufe nu calc decat vara cand nu poti purta sifonate... Nu putem fii perfecte!!!
silvia_kidz
Postat pe 29 Iulie 2009 20:18
Draga Ariana spune-ne si noua ce iaurt nu contine conservanti? Exista asa ceva?
silvia_kidz
Postat pe 29 Iulie 2009 21:58
Salut mamici! Baietelul meu face pe data de 12, 6 luni iar lui ii plac mai mult fructele, mancarica mai incet. Pot sa ii bag iaurt? De care lapte si iuart trebuie sa iau ca sa ii fac in casa si daca trebuie bagat la frigider sau lasat afara ca sa se prind?
Mersii mult
zambila_kidz
Postat pe 28 August 2009 13:22
Noi iaurtul il facem in casa pt ca luam de la cumnata mea lapte de vaca.Il fierb iar apoi , cand este caldut pun 2-3 linguri de iaurt in el si il pun intr-o patura sa stea la cald.Dupa 8 ore este gata iaurtelul .Cantitatea asta o fac la 2l de lapte
adelafistis
Postat pe 28 August 2009 13:59
acum si noi facem tot din lapte de vaca numai ca eu pun un litru de lapte la fiert iar apoi il rastorn peste un litru de lapte nefiert iar apoi il las de seara pana dimineata intr-un ol de pamant mi se pare ca are gust mai bun iar dimineata il pun in frigider oricum mancam si noi nu numai sebi
SEBY1YEAR
Postat pe 31 August 2009 14:35
bravo esti tare
kidz000225
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:54
de la cate luni ia dat sa mance fructe
kidz000225
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:55
depinde ce fructe se dau in momentul cand se incepe diversificarea la 4 luni daca-i dai formula la 6 daca-l alaptezi
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:00
buna mamici. bebelusi pana la un an nu au voie iaurturi decat facut in casa dar ii poti cumpara desert pentru bebe de la raftul de borcanele. este un amestec de iaurt fructe si brazica dulce.
20102008
Postat pe 16 Septembrie 2009 10:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Anemie carentiala la bebelusi 18 De la: cory_emy 29 Iunie 2010 00:48
comenzi sua 1 De la: garbo165752 29 August 2010 10:53
vaccinuri la bebelusi 74 De la: nikole_dulcik_2u_dx 24 Aprilie 2016 15:52
Jurnal bebe 4 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 22:26
vand patut +saltea,port bebe chicco 1 De la: onutza 19 Iunie 2009 11:06
Setari Cookie-uri