cat lapte trebuie sa bea bebe???????

multumesc
mihaela_dardac
Postat pe 19 Octombrie 2008 11:27
buna! am vazut ca mai exista intrebarea asta dar nu m-am lamurit, e prea mult daca bebe vrea de mancare la doua ore? nu o doare burtica ca mananca prea des?

tofan_stanita
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:58
pange, se agita, isi strange picioarele catre burta de ca si cum ar durea-o?
ruschita
Postat pe 26 Ianuarie 2009 15:07
Buna.Referitor la subiectul topicului,bebe trebuie sa bea dupa 6 luni cel putin 500 ml de lapte,daca bea mai mult nu e problema.al meu bea mai putin,daca ii pun cerealele atat cat a fost recomandat,nu mananca mult ,cam 100 ml,rar papa mai mult seara iar dimineata papa putin,cam 80 ml.daca il fac mai subtire si nu pun cantitatea de cereale indicata de pediatra,atunci bea mai mult ,dar ii dau si masa de lapte fara cereale si asa compenseaza si cu ce papa noaptea de la mine,zic ca e bine.
Pt Tofan stanita,daca fetita papa la 2 ore nu e prea mult,e recomandat sa i se dea la cerere la inceput.eu pana la 4 luni i-am dat cand a vrut el,si la o ora chiar de la masa anterioara dar apoi i-am dat la 3 ore.si pediatra mi-a recomandat la fel,la 3-4 ore.
ninutza_kidz
Postat pe 22 Februarie 2009 23:05
Fetita mea are 8luni si cand am fost cu ea la control la 7luni jumate avea 6,600 si mi-a spus sa incep sa-i dau lapte praf eu alptez si nu este suficient pt ea nu o satura.Dar nu stiu la cat ar trebui sa ajungem sa bem pe zi ea acum bea dimneata de la san la 17 seara bea 60mllapte praf si completare de la san iar inainte de culcare ii dau tot asa 6oml amestecat cu cereale si completare de la san.Noaptea cand se trezeste din somn tot asa o alptez.Ce ma sfatuti sa fac?
maria_serafim
Postat pe 25 Februarie 2009 17:55
Maria Serafim,mie mi-a recomandat pediatra dimineata 250ml cu cereale dar Alex nu bea atat si seara tot 250 ml cu cereale,doua mese pe zi de lapte praf cu cereale,nu mai mult(cu cereale).Alex mai primeste o masa de lapte pe zi ,la 11 dimineata si peste noapte cand se trezeste.dar la 8 luni papa deja pireuri si fructe,nu?ca sa poti respecta orarul cu laptele praf,cam la 3-4 ore trebuie sa papa bb.eu daca i-am dat asa ,numai noaptea mai papa san,ziua il refuza,adica ma musca dar daca ii ofeream sticluta,papa.mi-e tare usor sa il intarc ,de doua zile nu ii mai dau san noaptea dar imi scot si ii dau in sticluta in amestec cu cel praf,dar nu mai am mult lapte daca el ziua refuza ,a scazut si laptele.alex are 7luni jumate.
ninutza_kidz
Postat pe 26 Februarie 2009 16:29
nu te mai preocupa daca este mult sau putin.cand lui bebe ii e foame stai linistita ca cere el papa.de exemplu fetita mea are 4 luni jumatate si bea doar cate 120 ml la 4 ore.toti imi zic ca e putin dar daca ea ia bine in greutate atunci inseamna ca ii ajunge.daca vezi ca nu pierde in greutate atunci e de ajuns.pupici
ariana_kidz
Postat pe 11 Mai 2009 12:53
500 ml de lapte inseamna cam 3 mese pe zi. Dimineata si sera si in timpul zilei cel de al trei-lea,sau cel putin asa vad eu in viziunea mea. presupun ca are si masa de fructe, pranzul supa sau altceva, cel putin aceste doua mese.si laptele desigur. 500 ml de lapte ii este suficient atata timp cat are si papica...
alina_biencutza
Postat pe 4 Iunie 2009 12:26
Poate ce iti voi spune acum te v-a mai linisti.si eu am o fetitza de 2luni jumate si acelasi lucru l-am patit si eu cu ea,imi vomita foarte mult si des,dadea si pe nas si pe guritza.Am apelat la pediatrul nostru si mi-a zis sa ii dau metroclopramid? ok i-am dat ca eram prea disperata si nu iti dai seama ca faceam orice numai sa nu mai vomite,dar tot degeaba dupa trei zile de tratament nici un rezultat,apoi iara l-am chemat pe pediatru acasa si a zis sa incercam cu Espumisan.Ok cu Espumisan parca nu mai vomita asa de des dar tot vomita.Am devenit stresata rau de tot de situatie si i-am zis la dr.ca nu sunt deloc multumita de rezultat .Fetitz mea lua in greutate si lua bine dar o saptamana nu a pus nimic pe ea.Espumisan i-am dat cam o saptamana si gata.Ca sa ma linisteasca dr. mi-a zis ca varsaturile astea vor disparea pe la 7-8 saptamani ,si sa sti ca a avut dreptate fetitza mea nu mai vomita deloc.sper ca povestioara mea sa te mai linisteasca putin.V a pup si multa sanatate.
kidz001370
Postat pe 3 Iulie 2009 22:25
Cine poate sa imi dea si mie un sfat in legatura cu cat ar trebui sa suga un bebelus de 2luni jumate.Fetitza mea nu manca decat 100ml.la o masa si la alte mese imi manca si 30,40,70,dar mai mult de 100ml niciodata.In greutate mi-a luat bine zic eu cu exceptia saptamani cand nu a pus nimic pe ea din cauza ca a avut aceea perioada in care a vomitat f mult si des.Eu o cantaresc tot la o saptamana si ieri am cantarit-o si nu a pus nimic nici macar 50gr.Ea la doua luni jumate cantareste 5kgsi 50gr. Ce sa fac ca sunt putin speriata,pediatrul mi-a zis ca nu da semne de a fi apatica sau sa fie asa ca si cum ar da semene ca ar fi bolnava din contra e intr-o permanenta miscar zambeste aproape toata ziua daca ii vb imediat imi zambeste.Si totusi de ce nu manca mai bine asta e intrebarea si nelinistea mea.Am uitat sa va zic fetitza mea manca la 3 ore sau 4 depinde de cat doarme.V a multumesc si astept raspuns de la voi .
kidz001370
Postat pe 3 Iulie 2009 22:42
nu vreau sa fiu rautacioasa dar cred ca ar trebui sa aibe mesele putin mai rarute nu la 2 ore . pt varsta care o are ar putea avea mese la interval de 3 ore chiar 3ore jumate. iar daca intrebam 3 medici iti vor respunte toti in 3 feluri. parintele cunoaste mai bine copilul sfatul mediculuil il ascultam normal dar cand e vorba de medicamentatie , alimentatie nu cand vb. de cantitatea meselor si si la ce interval sa pape. toti copii asimileaza si au stilul lor propiu sau impus de parinti care stiu mult mai bine ce ii trebuie copilului si ii cunosc toate tabieturile. am 2 fetite de 4 ani si una de 6 luni jumate si iti spun sincer ca sunt diferite total. cea mare nu manca supe ,si nu bea sucuri. cea mica papa asa....dimineata 6.30-7.00 lapte 150-180 ml, la 10.30-11.00 piureuri de fructe la 13.30-14.00 supica sau papica calda legume si carnita la 17.30-18.00 cereale sau iaurtel cu biscuite iar la colcare 21.30 lapte 180 ml. acum normal fiecare stie ce ii place copilului si ce ii merge cel mai bine. fetita arata f. bine ia in greutate si cand mergem la control medicul ne spune ce mai introducem dar nu si cantitate sau ore de mese astea sunt aparte la fiecare "pacient" pe care il are. SCUZE DACA AM DERAMJAT
alina_biencutza
Postat pe 4 Iulie 2009 15:37
iN PRIMELE 3 LUNI IL POTI ALAPTA SI LA 2 ORE SINGURUL LUCRU NEGATIV AR FI CA SE OBIJNUESTE ASA SI E GREU SA-L INVETI CU UN PROGRAM...DACA NU PAPA LA 2 ORE PLANGE? DACA NU PLANGE IL POTI LASA PANA PLANGE ...SI DACA PLANGE LA 2 ORE AR PUTEA FI 2 PROBLEME ORI NU SE SATURA CAND PAPA CA LAPTELE NU ESTE CONSISTENT SAU NU II AJUNGE CANTITATIV AR FI BINE DACA AI PUTEA AFLE CAM CAT SUGE CAND IL ALAPTEZI SA ITI DAI SEAMA DACA II AJUNGE MASA RESPECTIVA. FETITA MEA LA 1 LUNA PAPA CAM 60-90 ML DEPINDE DAR CAM ASA
alina_biencutza
Postat pe 4 Iulie 2009 15:45
Bebelusul meu are acum 1 an si aproape 3 luni. In primele 8 luni si jumatate a supt san din 2 in 2 ore, asa mi-a cerut. Initial de la spital mi s-a spus sa nu ii dau mai reprede de 3 ore sa manance. Si cand am ajuns acasa copilul meu plangea dupa 2 ore si nu stiam ce are si m-am dus la pediatru care primul lucru m-a intrebat cam la cat timp ii dau sa manance si i-am zis ca normal la 3 ore. Si mi-a spus ca de aia plane bebelusul meu ca ii este foame si ca cine m-a invatat sa il hranesc din 3 in 3 ore? Mi-a spus ca, copilul se hraneste "la cerere". Si spre bucuria mea copilul meu a incetat sa mai planga, insa a mancat pana la 8 luni jumatate din 2 in 2 ore (dupa inceperea diversificarii in timpul zilei mai rarut cu sanul dar noaptea parca se uita la ceas si imi cerea san din 2 in 2 ore). Sper sa te ajute ce ti/am spus.
ramonacoco
Postat pe 4 Iulie 2009 17:06
buna dragele mele, eu am o fetita de 3 luni jumate si pot sa spun ca nu maninca niciodata la fel si nici mai mult de 1oo ml, dar 100 e f rar in rest doar 60, 80 ml si acum cintareste 5, 800 la nastere a avut 3,100 si medicul de fam mi-a spus ca e f bine ptr ca nici noi nu suntem grasi si probabil nici ea nu este mincacioasa
apostolstela
Postat pe 14 Iulie 2009 10:35
buna, fetita mea are 9 luni si bea aprox 2 l de lapte pe zi.. + 2 mese, oare ii cam mult?
kidz005647
Postat pe 25 Noiembrie 2009 22:27
eu zic ca nu e exagerat de mult dar incearca sa-i mai bagi o masa de solide...in mod normal trebuie sa incercam sa le formam trei mese de solide si restu lapte...atata timp cat nu ii este rau nu are ce rau sa-i faca doar nu poti sa o lasi nemancata daca ea vrea sa manance atata lapte...
bau
Postat pe 23 Februarie 2010 01:27
copilul meu nu bea lapte ziua deloc da papa mancare si lapte ii dau odata sau de 2 ori noaptea.oare este vre-o problema?
anaROBERT
Postat pe 23 Februarie 2010 01:33
pai singura problema care o sa fie ca nu prea o sa-si formeze programul de noapte ca program de somn . O sa fie destul de greu sa-i scoti mesele de noapte dar cu timpul cu siguranta o sa reusesti.
Al meu de la 3 luni nu mai mananca noaptea si imi este f bine asa pt ca doarme noapte...
bau
Postat pe 23 Februarie 2010 01:40
deci si tu ...hm inseamna ca de fapt de asta nu doare el toata noaptea ca il ia foamea mi-a spus si o prietena acum cateva minute pe mess si mi-a spus si pediatra sa nu ii mai dau sa bea lapte noapte pentru ca de aia nu doarme si pentru ca nici nu e bine sa pape noaptea deci asta trebuie sa fac sa incep sa il dezobisnuiesc de lapte noaptea,cand se trezeste ii dau ceai.
anaROBERT
Postat pe 23 Februarie 2010 01:42
La mine mananca f mult lapte ziua desi mananca si solide dar noaptea absolut deloc ...
O sa fie greu pana scapati de mesele de noapte ...incearca sa le scoti pe rand ....dar mai un lucru important sa nu-l lasi sa doarma la o ora apropiata de ora somnului ...
Sper sa reusiti sa dormiti si voi noaptea linistiti cat mai repede
bau
Postat pe 23 Februarie 2010 01:52
Eu i-am facut programul destul de greu ....el isi facuse program sa doarma de la 5 dim pana la 12-13.....asa ca am inceput sa-l trezesc dim la 7-8 ...seara nu-l lasam sa doarma pana tarziu......si usor usor o ajuns sa doarma si el pe la 23- 24 cateodata si pana la 8-9-10 cand ma trezeste el luandu-ma de par sau de fata ca doarme la capu nostru
bau
Postat pe 23 Februarie 2010 01:55
sincer mi-a fost greu la inceput dar acum m-am obisnuit nu pot spune ca nu imi este greu ca as minti dar comparativ cu primele luni cand a fost tragic pentru mine acum e floare la ureche dar am sa incerc sa il dezobisnuiesc asa cum am facut si cu suzeta avem 4 zile de cand i-am ascuns-o ii spunem ca a papat-o pisica si el arata cu degetu spre geam si spune pis,pis stie ca la geam afara sunt pisicile
anaROBERT
Postat pe 23 Februarie 2010 01:55
super tare ...al meu nu le are cu suzeta ...nu o fost niciodata dupa suzeta daca i-o dau se joaca cu ea cum se joaca si cu celelalte jucarii...dar cand e nelinistit vrea tzitzi chiar daca nu mai are ce sa suga el vrea sa stea u ea in gura si sa suga asa in sec.
bau
Postat pe 23 Februarie 2010 02:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
encephabol 9 De la: alexxxa 21 Ianuarie 2010 21:42
retinopatia 1 De la: alynna 11 Aprilie 2010 15:41
carnea pt bebelusi 45 De la: BebeDamian 21 Ianuarie 2010 12:15
diversificarea mancarii 72 De la: kidz006372 27 Februarie 2010 09:51
enterocolita sau eruptie dentara? 11 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:10
Setari Cookie-uri