Botezul copilului

poate asa l-ai vazut inainte sa vi pe lume
bau
Postat pe 5 Martie 2010 01:17
ei pe naiba,imaginatia mea de copil,eu cred in ceva adica tind sa cred,imi este frica de ceva dar nush sigur sa imi explic de ce si in ce cred
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 01:18
E bine ca totusi crezi in ceva
bau
Postat pe 5 Martie 2010 01:21
tu nu crezi?
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 01:23
si eu cred.Eu chiar sunt genu care merge duminica la Biserica,la Manastiri.
bau
Postat pe 5 Martie 2010 01:30
cand eram copil ma duceam foarte des la biserica,imi placea sa vizitez manastari,de sarbatori ma duceam prin tara in special la maramures ca au datinii frumoase si sunt oameni bisericosi,dar acum m-am marit si m-am prostit
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 01:31
E lasa ca vine vremea sa te apuci iar de mers.Mai ales acum ca vine vara
bau
Postat pe 5 Martie 2010 01:33
ei da,vine vara si ma duc la plaja imi iau copilul in brate si directia plaja,satula de atata stat in casa cum scap afara nu ma mai prinde nimeni
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 01:35
a doua saptamana dupa Pasti prima zi de luni se mai numeste Lunea Mortilor, Pastele Mortilor, Pastele Mici, Pastele Rohmanilor, Pastele Blajinilor sau Matcalaul. Blajinii sunt fiinte mitice, care traiesc pe Taramul Celalalt, dar care pastreaza legaturi cu lumea noastra. Li se mai spune Rohmani, Rocamni, Rugmani, Urici si Oameni Rosii. Ei locuiesc in Ostroavele Albe ale Apei Sambetei. Unii dintre ei au apucaturi dusmanoase. Cele mai multe legende ii prezinta insa ca pe niste fiinte miloase, devotate lui Dumnezeu. Se crede ca ei provin din copii nebotezati morti imediat dupa nastere. De Pastele Blajinilor au loc sarbatori campenesti, unde se mananca oua rosii si incondeiate.
In fiecare an, in foarte multe tari crestine din lume se serbeaza, pe 1 noiembrie, Ziua mortilor (All Souls Day) sau Ziua tuturor sfintilor (All Saints Day, Tout Saints). Semnificatia Zilei mortilor se regaseste in spiritualitatea Bisericii Romano-Catolice, insa, de ani buni, traditia a fost preluata in egala masura si de ortodocsi, si de luterani, calvini ori unitarieni."Noi am preluat traditia credinciosilor catolici de a merge la cimitir cu prilejul Sarbatorii tuturor sfintilor, pe 1 noiembrie, desi ortodocsii isi pomenesc mortii pe 8 noiembrie. Aceasta sarbatoare inseamna manifestarea evlaviei credinciosilor fata de cei trecuti la cele vesnice, prin rugaciuni inaltate pentru ei si primenirea mormintelor lor", explica parintele Marius Florescu, purtatorul de cuvant al Mitropoliei Banatului.
Oricum ar fii,ce mai conteaza.Ma duc sa ma culc .PA si pusi.
maria26
Postat pe 5 Martie 2010 03:27
in calendar nu scrie asa ceva,cert este ca la noi la ortodocsi asa stiu ca este ziua mortilor prima duminica dupa paste,nush de unde ai scos tu astea poate de pe ''batranul google''
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 12:06
sigur e de pe batranul google ,dar totodata batranul google spune ca nu e in 1 noimb ziua mortilor,asa ca eu am dreptate,pai doar am vrb cu preotul
bau
Postat pe 5 Martie 2010 12:17
am citit acum pe google si scrie ca ziua mortilor,luminita se mai cheama se sarbatoreste pe 1 noiembrie asa scrie ca este o sarbatoare a catolicilor care in timp a fost preluata si de ortodocsi
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 12:20
Chiar daca este o sarbatoare catolica, Ziua mortilor este celebrata si de preotii ortodocsi care, la cererea familiilor, vin la cimitir pentru a oficia slujbe de pomenire pentru sufletul mortilor.In aceasta zi numarul celor care cersesc e foarte mare si asta n-ar fi nimic daca printre ei nu ar fi plin de cersetoare cu copii mici de o anumita etnie.Oamenii intotdeauna dau de pomana de Ziua Mortilor,mai ales celor care au nevoie.Nu-mi place ca de cativa ani buni a aparut obiceiul ca la morminte sa se aduca multa bautura si sunt destui care trec de la un mormant la altul si unde gasesc de baut se opresc si beau in nestire.Dar sa nu nu vorbesc despre aspectele negative ale zilei.Oricum e o zi deosebita, iar imaginea cimitirului iluminat te face sa te gandesti ca moartea nu inseamna altceva decat o calatorie undeva departe.

asta scrie pe google.
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 12:23
inseamna ca preotii de aici n-au preluato.
E ca si cum noi am fi obligati sa tinem sf valentin doar ca am preluato de la americani,hai sa fim seriosi ,nui sarbatoarea noastra.
bau
Postat pe 5 Martie 2010 12:25
exact chiar asta este

si ziua mortilor la fel o celebreaza banatul,maramuresul si n umai stiu care
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 12:27
Da ,de pe google,am intrebat-o si pe sora mea, si la noi in Banat se sarbatoreste in 1 Noiembrie,dar din cate am inteles depinde de regiune,eu nu ca sa va contrazic,dar daca la noi asa a fost tot timpul. Dar mai bine sa vorbiti despre botez,ca de citit despre morti ma deprima.
Eu am botezat baietelul meu acum 8 ani imbracat in albastru,a trebuit cumparate de catre nasi parca,2 lumanari mari,un prosop frumusel,iar pe mine soacra nu m-a lasat sa particip la botez,de,traditia,trebuie sa iei copilul pe fereastra dupa botez,ce stiu eu.Superstitii,da ce sa fac,soacra ,soacra,poama acra,de te-ai coace un an sio vara tot esti acra si amara...am vazut botezul doar in poze.DE TAXA NU-MI ADUC AMINTE,ORICUM ERA CEVA NICI PREA SCUMP DAR NICI GRATIS.Apoi petrecerea la restaurant,unde am cheltuit destul,na ,a trecut,altul nu o mai fi.
maria26
Postat pe 5 Martie 2010 15:22
maria26 eu am participat la botez si a fost f frumos,nu a durat mult. Eu n-am platit nimic pot spune.Nasii au cumparat o lumanare,ca e doar un copil,costumas,prosop si ce-o mai trebuit.Taxa o fost 50 ron platit de bunici,nasii isi platise taxa pe anul acela parca. La restaurant o trebuit sa platesc la sfarsit ,dupa ce-o plecat lumea.La noi s-o dat bani si cadouri pe langa.Deci as putea spune ca am platit tot din banii invitatilor.
Un botez se poate face fara petreci .Eu consider ca botezul e bine sa-l faci pt ca-ti faci datoria de parinte.Nush daca un copil pateste ceva si e nebotezat daca este bine.
La botezul puisorului meu nu am permis la nimeni sa-mi zica cum sa fac si ce sa nu fac.Ar fi fost culmea sa nu particip eu la botezul copilului meu.
Imi pare rau ca tu ai trecut printr-o experienta urata.
bau
Postat pe 5 Martie 2010 15:37
si eu am participat la botezuri dar nu am platit nici o taxa decat cea care se plateste anual,am dat o masa acasa si nasii au cumparat copilului hainute si lumanarea atat in rest nu stiu deespre alte taxe
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 15:42
interesant ce spune maria, si este destul de cunoscatoare pentru o persoana agnosta sau atee cum zice ca e, oricum bravo ei ca stie atatea lucruri. eu stiam ca in spania costa 200 de euro. in fine, probabil fiecare preot are preturi diferite. mi-e groaza ca avem si noi botezul peste doua saptamani, si-l facem la biserica greceasca la ortodoxi (alta biserica ortodoxa nu exista un locuiesc eu). mai exista varianta cu catolicii. ortodocsii, ma scuzati nu fac referire decat la preotii ortodoxi greci, dar sunt tare comercianti in comparatie cu cei catolici. la greci trebuie sa platim 250 de lire, pe cand la catolici da fiecare cat poate, adica un gest de caritate pentru biserica. 250 lire intr-o jumate de ora nu-i rau, nu?
aly_fab
Postat pe 11 Martie 2010 19:03
daca tu spui ca nu e rau asa o fi aly_fab important este sa il botezi si sa scapi de o grija ca de cotizat in ziua de azi cotizam oriunde mai mult sau mai putin de ce s-ar exclude cotizatia la botez
anaROBERT
Postat pe 12 Martie 2010 00:24
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 14 Martie 2010 11:19
Buna ziua, profit de ocazie ca este deschis acest topic despre botez as dori sa abordez un alt subiect :daca cineva cunoaste o familie care nu are nas pt. copil , mai nevoiasa,as vrea sa il botez eu. Multumesc pt. intelegere.
corinutza_
Postat pe 17 Aprilie 2010 08:25
corinuta de unde esti?
flavia__
Postat pe 17 Aprilie 2010 10:00
Din Bucuresti.Scuze, am uitat sa precizez. Cunosti tu pe cineva?
corinutza_
Postat pe 17 Aprilie 2010 15:27
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 19 Aprilie 2010 08:23
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Aprilie 2010 09:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mamici din Targu mures si imprejurimi 7 De la: ms99axl 3 Noiembrie 2009 08:52
Ce parere aveti despre acest centru de limbi straine pentru copii? 1 De la: Calin_Redish_1 10 Martie 2012 10:54
un sfat pentru un copil cu talpile descuamate 5 De la: nasturel 8 Iunie 2010 13:01
lary 2 De la: kidz000722 14 Mai 2009 08:42
DILEMA 7 De la: daniilia 17 Octombrie 2011 15:20
Setari Cookie-uri