copii nascuti prematur(sub 7 luni)

as dori sa stiu daca m ai este cineva ca mine
andser
Postat pe 3 Septembrie 2008 16:24
Si eu am un baietel nascut prematur.Acum are 3 ani, si ce a fost cel mai greu a trecut.Totusi inca se vede diferenta intre unul nascut normal si un prematur, eu fac diferenta pentru ca am o fetita mai mare (9 ani).
Sanatate
micovschi_delly
Postat pe 8 Septembrie 2008 19:58
Prima fetita am nascut o prematur la 6 luni si 3 saptamani.La nastere cantarea 1kg si 300g.Totul a inceput intr o zi de iarna in luna Decembrie cand din neatentie am alunecat pe scari si am cazut.Asta se intampla intr o zi de luni si toata ziua nu am avut nimic cu toate ca eram ingrozita de frica sa nu se fi intamplat ceva rau cu copilasul.Frica i mi era sa ma duc la dr. sa nu mi dea o veste proasta asa am asteptat sa vad ce se intampla.Durerile au inceput marti noaptea pe la 2 si am stat pana la ora 7 dimineata cu dureri din ce in ce mai insuportabile.La ora 7 m am decis sa i mi sun dr.care mi a zis sa ma prezint la spital.Totul a fost un cosmar parca nu mai ajungeam ,durerile erau de nesuportat simteam ca mor.Ajungand la spitalul Giulesti ma preluat dr.Nasterea nu stiu cum a decurs pt ca m au anesteziat pt. a scoate copilul.Fetita era tranzversa pt. ca nu apucase sa se intoarca asta a fost un noroc pt. ca daca era intoarsa o nasteam pe drum si nu avea sanse sa traiasca si nici eu dar daca mai intarziam 30 min murea asfixiata.Dupa ce m am trezit din anestezie am avut un alt soc atunci cand dr. mi a spus ca sunt 50% sanse de supravietuire.El a facut tot ce a depins de el acum totul depinde de ea si de Dumnezeu.Primele zile au fost un cosmar fara de sfarsit , dar cu fiecare zi care trecea sansele cresteu.A fost tinuta pe aparate timp de 3 zile pt. ca nu putea sa respire singura problema find la plamani.Cred ca toata lumea stie ca plamanul este ultimul organ care se dezvolta.A 4 zi trebuia sa o scoata de pe aparate pt. a respira singura.A fost cea mai lunga zi din viata mea dar totul a fost bine.Am stat cu ea 2 luni in spital pana a ajuns la greutatea de 2 kg si cand manca singura.Norocul meu si al iei a fost ca am avut lapte si asta a contat foarte mult.Acum are 3 ani si 8 luni si este un copil perfect normal din toate puctele de vedere.Credinta si increderea ca totul va fi bine iti da putere sa treci peste asa ceva.La a doua sarcina am avut o mare grija pe unde merg.Asa ca mamici aveti incredere ca totul este bine si asa va fi.
saramaria
Postat pe 12 Septembrie 2008 23:31
Baietelul meu a fost nascut la 7 luni. Acum avem 8 luni, 2 dintisori , inca nu sta in fundulet, dar in rest este haios si foarte vesel. L-am nascut la 2300g si acum are 7700g.
shinning
shinning
Postat pe 23 Septembrie 2008 09:03
eu pe sergiu l am nascut la 5luni si jumatate 900 de grame si 27 de cm.Acum are 1an si 6 luni si 13kg.Am trecut prin clipe grele amandoi ,0% sanse pentru el si 50% sanse pentru mine.Acum suntem bine amandoi.si sunt mandra ca am doi baieti .
andser
Postat pe 23 Septembrie 2008 17:00
buna mamico! fi fara grija , prima mea fetita am nascut-o cu 2.300 acum 6 ani si este ok iar baietelul pe 19 august cu 2.350kg la 1 luna jumatate mai devreme iar acum are deja 4.100 kg si ii merge foarte bine, cu toate ca nu prea mai am lapte dar am papat de cand ne-am nascut alimentatie mixta pre nan si lapte mama.Acum cum iti spuneam nu mai am laptesi am trecut la nan 1.Deci fi fara grija si multa sanatate !
miaelena
Postat pe 10 Octombrie 2008 13:57
Pentru mamicile care au copilasi care au depasit varsta de 8 luni: si in cazul vostru copii au avut intarzieri in a sta in fundulet sau a merge in picioruse? Mecul nostru ne-a avertizat de la bun inceput ca nu se va comporta ca un copil devarsta lui nascut la termen si ca nu trebuie sa ma sperii, insa medicul de familie imi spune sa duc copilul la neurolog pentru ca nu ar trebuie sa aiba astfel de intarzieri. Cum s-a intamplat la voi?
shinning
Postat pe 11 Octombrie 2008 23:56
Buna,eu lam nascut pe Claudiu la 7 luni si la inceput am avut si noi probleme cu greutatea(lam nascut k 2.600dar cand am plecat din maternitate avea 2.300)treptat a luat in greutate fff bine.acum are 6luni si 7.950.pwp
anabraila
Postat pe 14 Octombrie 2008 13:56
am nascut si eu un baiat la 6 luni si jumatate cu greutatea de 600 g dar nu mi sa dat nici o sansa are decat 4 zile
nely_kidz
Postat pe 25 Octombrie 2009 17:30
Draga shinning, fetita mea a inceput sa stea in fundulet abia cam la 9 luni si cam tot atunci i-am luat si scaunul de bucatarie, asa ca nu intra in panica. E adevarat ca mandra mea a fost si cam lenesa dpdv fizic, dar acum la 1 an si 8 luni e chiar f bine.
IriCris
Postat pe 26 Octombrie 2009 16:10
Buna,
Mesajul meu a fost dat anul trecut .. acum suntem mari, avem 1 an si 9 luni. Pe la 8 luni a stat in fund, la 1 an si 4 luni a mers in picioare. Suntem foarte mandrii de el, deoarece este un copil foarte inteligent si comunica exceptional. Nu vorbeste prea mult..adica mai deloc, dar se exprima foarte bine prin gesturi si sunete. iti multumim pt sfat.
va pupam
shinning
Postat pe 27 Octombrie 2009 18:21
Nely ce mai face bebele tau?
alinutzared
Postat pe 2 Noiembrie 2009 16:50
buna ziua, sunt noua pe acest forum si ma pregatesc sa devin mamica...
Am o intrebare, vi s-a spus ca veti naste prematur, sau ca exista acest risc?
sunt insarcinata in 33 de saptamani, am placenta grad de maturare I-II, grosime pana la 40 mm, RI-urile sunt in valori bune, doar ca am un notch protodiastolic pe artera dreapta. Mi s-a spus c-ar putea fi semn de nastere prematura, asa ca am facut 3 injectii cu dexametazona fiindu-mi recomandat repaosul la pat cu fundul pe perna, no spa si uscosin....a mai fost cineva in sit asta?
Ati reusit sa duceti sarcina la capat?
bendis
Postat pe 3 Noiembrie 2009 11:35
Bebelusul meu are astazi 2 saptamani si este bine maine o sa ma duc sa vorbesc cu doctora .Respira singur a luat si in greutate in 3 zile 20 de g ceea ce este bine si acum mi-i se dau sperante
BENDIS eu am nascut la 26 de saptamani si de la 23 de saptamani am stat in spital numai la pat si pe no spa , scobutil si dexametazona injectabil asta din urma este pentru plamanii copilasului si iau facut foarte bine ca il ajuta sa respire daca nasterea o sa fie prematura .Am cunoscut un caz care a nascut la 35 de saptamani un copil de 3100 si este foarte bine bebe acum .TREBUIE SA STAI NUMAI LA PAT FARA NICI UN FEL DE STRES SA TE GANDESTI NUMAI LA BINELE COPILULUI iti spun asta din propie experienta daca esti internata roaga sa iti aduca un televizor ca sa iti treaca timpul mai repede eu am avut si am citit foarete mult , este foarte greu sa stai numai in pat dar este pentru binele copilului .Sa te ajute Dumnezeu sa nasti un bebe sanatos
nely_kidz
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:55
Buna,
si eu am o minune de baietel care s-a nascut la 26/27 saptamani cu o greutate de 650 grame si 33 cm. Mentionez ca pe tot parcursul sarcinii nu am avut nici cea mai mica problema. Poate asa a vrut Dumneazeu. Acum avem un anisor si suntem bine - avem 7.5 kg si 74 cm. stam in fundulet, ne ridicam la marginea patului, sustinut merge, spunem tata, dada, didi, bebe ... . La inceput a fost fffffffffffffffffff greu. Ii multumesc lui Dumnezeu si Sf Fecioare ca mi-a dat putere sa trec peste aceasta perioada dificila. Dumnezeu le randuie pe toate. Am avut si noi dar la o luna dupa nastere crize de apnee dar am trecut peste ele cu ajutorul lui Dumnezeu. In rest nu am avut probleme. Sa aveti incredere in Dumnezeu ca de la El vin toate, vorba aceea: doctorii trateaza si Dumnezeu vindeca.
kidz005841
Postat pe 7 Decembrie 2009 17:06
bravo ma bucur ca aveti copii sanatosi .Din pacate bebelusul meu a murit la 3 saptamani dar poate asa a vrut Dumnezeu ........va doresc multa sanatate voua si bebelusilor vostri
nely_kidz
Postat pe 8 Decembrie 2009 16:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 19:41
concediu maternal 1 De la: claudiagaal 14 Februarie 2009 11:58
NU STATI DEGEABA!!! METODA CEA MAI SIMPLA DE A FACE BANI PE INTERNET!!!! 0 De la: 23 Februarie 2010 11:37
lapte de capra 1 De la: UADINA 7 Ianuarie 2010 13:31
sunt o mama disperata 10 De la: kidz006089 2 Ianuarie 2010 20:29
Setari Cookie-uri