DESPRE INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI

Buna Ella.Am si eu o intrebare pt ca am mai apelat la tine si mau ajutat raspunsurile tale.Anul trecut am lucrat la o firma pana in octombrie 2007,cu data de 15 nov 2007 am inceput serviciul la alta firma,anul acesta pe 22 oct am nascut si nu am cele 12 luni cum ar trebuii sa fie.In schimb ti-am urmat sfatul si am fost la casa de pensii si am intrebat daca am c.a.s platit si pe luna oct la cealalta firma si intradevar am platit ...........dar intrebarea mea este urmatoarea.Am luat adeverinta de la firma la care am lucrat inainte sa pot dovedii ca am cotizat,iar cei de la primarie imi cer copie dupa carte ade munca iar pe cartea de munca cei de la firma anterioara mi-au desfacut contractul de munca cu 6 sept 2007.Imi afecteaza la indemnizatie chiar daca pe luna oct am cotizat la firma respectiva iar ei mi-au desfacut contractul cu luna sept.Sper ca m-am facut inteleasa.pupici si o zi cat mai placuta
marinela_kidz
Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:44
sa iti traiasca bebelusul si sa te bucuri de el Ela.Sa aveti parte de sanatate si nororc
marinela_kidz
Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:48
elanicol... felicitari pt. baietel, sanatate si tot ce va doriti pt. el si voi ! preturile la clinica privata sa sti ca si in cluj sunt la fel iar conditiile nu foarte moderne insa frica de spital si de conditiile de acolo te face sa dai banul fara sa te mai gandesti :))pupici de la alesia si mami !
grety81
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:52
va intreb si eu cu totul altceva despre ce se vb dar vreau si eu sa stiu unde trebuie sa trimit poza Ingerasului meu pte a aparea pe paginile revistei gify care se gaseste in farmacii? Va multumesc.
jitaruandreea
Postat pe 20 Noiembrie 2008 17:51
ELANICOL felicitari, sa-ti traiasca baietelul, sa fiti sanatosi si fericiti toti trei.

Am si eu o intrebare: mai am cam 1 an de CIC dar din ianuarie as dori sa-mi caut un alt loc de munca; in eventualitatea in care nu as fi multumita de noul loc de munca as putea sa ma intorc iarasi in CIC pana implineste fetita 2 ani?

Multumesc mult.
danyelle005
Postat pe 21 Noiembrie 2008 15:53
jitaruandreea aceasta este adresa iti trebuie si eria de card gify impreuna cu numele ingerasului :) pupici
grety81
Postat pe 21 Noiembrie 2008 15:59
gifyclub@citypharma.ro
grety81
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:00
Pentru Marinela
Sincera sa fiu nu inteleg cum au incheiat carnetul cu luna septembrie, dar figurezi pe statul de plata si in octombrie?!? nu se poate asa ceva!! au gresit inregistrarea! eventual mergi din nou la ITM si discuta problema!
In alta ordine de idei, daca figurezi pentru fiecare luna cu venituri supuse impozitarii, indeplinesti conditiile cerute de lege (12 luni de venituri impozitate anterior datei nasterii copilului)! nu are nici o legatura cu carnetul de munca!! iar normele de aplicare cu noua lege nu a aparut, nu inteleg de ce iti cer carnetul de munca! !! eu am salariate care s-au aflat in situatia ta -= doua locuri de munca compun cele 12 luni si nu li s-=a cerut de la Primarie copie dupa carnetul de munca!!! asta daca facem la vechea lege! iti doresc numai bine!
elanicol
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:54
Pentru Danielle005
Din cate stiu eu, daca renunti la CCC, nu te mai poti intoarce apoi!
Multumesc frumos pentru urari!
elanicol
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:57
mersi mult ptr raspuns Sanatate si sa ne traiasca bebelusii
marinela_kidz
Postat pe 21 Noiembrie 2008 17:17
pt danyelle,te poti intoarce oricand in cic pana implineste copilul 2 ani.eu am lucrat 9 luni cand avea bebe 5 luni si apoi m-am intors in concediu.nu a fost nici o problema.intereseaza-te insa si la primarie.poate s-a mai schimbat ceva,dar nu cred.numai bine!
denisavld
Postat pe 21 Noiembrie 2008 20:18
ELENICOL FELICITARI! Sa-ti traiasca bebelul si sa fie sanatos.
rmnschneider
Postat pe 24 Noiembrie 2008 08:54
Buna.
Eu am o situatie mai deosebita, si sper sa ma puteti ajuta cu un sfat. Cand am nascut nu am putut beneficia de indemnizatia de 600 ron. Sotul meu se incadra in litera legii, insa nu am stiut si nu am solicitat indemnizatia pe numele lui. De cand bebe a avut 5 luni m-am angajat cu carte de munca. Momentan bebe are 1 an si 8 luni. Intrebarea mea este daca pot sa intru acum in concediul pentru cresterea copilului si daca pot sa beneficiez de indemnizatie pentru ultimele 5 luni pana cand copilasul meu implineste 2 ani. Se poate solicita ceva retroactiv? Multumesc pentru sfaturi.
iuliaone
Postat pe 24 Noiembrie 2008 18:16
Si inca o mica intrebare. Pot sa beneficiez retroactiv de cei 100 ron lunar pentru reincadrarea in munca? Daca da, incepand cu ce luna (adica dupa cate luni de la reincadrarea in munca)? Multumesc mult!
iuliaone
Postat pe 24 Noiembrie 2008 18:20
Buna! Sunt membru nou si am o problema care ma macina f tare: in ultimii ani am fost angajata la o singura firma insa la inceputul lui septembrie 2008 am demisionat; am semnat un nou contract de munca cu alta firma dupa 5 zile de la incetarea vechiului contract. Ulterior (dupa cateva saptamani) am aflat ca sunt insarcinata. Acum sunt in saptamana 16 de sarcian si voi naste la ineputul lui mai.
Este posibil ca din cauza acestei intreruperi de 5 zile sa nu mai pot beneficia de indemnizatie? sau altfel spus: ce trebuie sa fac pentru a beneficia de indemnizatie?
PLEASE HELP!
vanda_kidz
Postat pe 24 Noiembrie 2008 19:40
Raspuns pentru Vanda!
Cele 5 zile nu te afecteaza! important este ca figurezi pentru fiecare luna cu venituri supuse impozitarii! felicitari pentru bebelus si sarcina usoara in continuare!
elanicol
Postat pe 24 Noiembrie 2008 21:56
Pt Daniele
Poate este asa cum spune Denisa, am avut caz care a intrerupt si cei de la Primarie nu au primit dosarul cand a dorit sa reintre in CCC dupa ce a lucrat intre timp cateva luni! acum m-a facut curioasa si o sa intreb la Primarie!! in ceea ce te priveste, sper sa aibe dreptate Denisa!
elanicol
Postat pe 24 Noiembrie 2008 21:58
Raspuns pentru Iuliaone
Din cate stiu nu se poate solicita indemnizatia de CCC retroactiv! termenul de depunere a dosarului pentru solicitarea acestui drept este de 60 de zile! In ceea ce te priveste , tare imi e teama ca nu se poate face nimic! cel mai bine este sa mergi la Primaria de care apartineti, sa expui cazul tau si vezi ce spun cei de acolo! mult noroc!
elanicol
Postat pe 24 Noiembrie 2008 22:01
Multumesc mult pentru raspuns fetelor
danyelle005
Postat pe 25 Noiembrie 2008 10:30
Buna mamici.Ela mai am si eu o intrebare ptr tine ca nu ma lamureste nimeni.Eu am lucrat dfin ianuarie 2007 pana in oct 2007 la o firma,din 15 nov 2007 pana in prezent lucrez la alta firma.La cealalta firma am doar 12 zile lucrate din oct., 2007 iar eu anul aceste pe 22 oct am nascut.Cei de la servici imi spun ca ma incadrez si am dreptul la indemnizatie,iar cei de la primarie spun ca nu ma incadrez.Cei de la primarie imi cer copie de pe cartea de munca dar stiu ca nu are legatura una cu cealalta,mai ales ca stiu mamici care nu au carte de munca dar au platit la stat din mana. Mersi mult.Pupici
marinela_kidz
Postat pe 25 Noiembrie 2008 12:21
Multumesc Elanicol. Inteleg ca retroactiv nu se da nimic. Insa pot sa intru acum in concediu de ingrijirea copilului pana cand implineste copilul 2 ani; in cazul acesta pot sa primesc cei 600 RON pe luna?
iuliaone
Postat pe 25 Noiembrie 2008 15:06
Multumesc mult de tot, Ela!
Asta inseamna ca art. 1 din OUG 148/2005 potrivit caruia beneficiaza de indemnizatie persoanele care "au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului..." se interpreteaza in sensul ca persoanele respective trebuie sa fi realizat venituri impozabile in fiecare din cele 12 luni anterioare nasterii copilului, sa nu fi esistat o luna intreaga fara astfel de venituti, corect?
Multumesc pentru urarile tale!
Si eu te felicit pentru bebele tau si va doresc multa sanatate (am aflat de pe forum ca ai nascut de curand).
Multumesc inca o data!
vanda_kidz
Postat pe 26 Noiembrie 2008 11:47
Elanicol, asteptam sa ne povestesti cum a decurs nasterea, si bineinteles sa vedem poze cu bebe Cosmin! Sanatate la amandoi!
kmi_22
Postat pe 26 Noiembrie 2008 13:43
Buna dragelor! am povestit despre nastere la un alt topic, o sa copiez ce am scris acolo si o sa revin cu completari! am fotografii muuuuulte cu bebelusul dar nu le pot copia inca in calculator ca imi face probleme conexiunea (si sunt necajita ca toata lumea imi cere fotografii!!)!
asta am scris pe 13 nov "Frica de nastere ??! inainte de momentul cu pricina nu prea m-a incercat teama! nu mi-am facut iluzii ca o sa ma simt bine, ca nu o sa ma doara ... am avut cezariana (cu anestezie epidurala) si toate cele m-au cam luat prin surprindere! pe de o parte e mai bine ca nu prea stiam cum va decurge operatia (nici macar anestezia nu stiam de care avea sa fie); in ceea ce ma priveste, am o sensibilitate aparte, mi-a fost foarte rau in timpul operatiei - de patru momente cand imi era ffff rau imi amintesc, dar dupa nastere, cei care au avut grija de mine acolo mi-au spus ca aparatele aratau mult mai grav decat spuneam eu ca "imi e putin rau! imi cer scuze!" - se intelege, nu am simtit operatia in sine, Doamne-fereste! doar ca imi era tare rau! iar cand puiutul meu a aparut deasupra mea, ma gandeam ca abia se apucau doctorii sa ma opereze! in cinci minute micutul era afara! si era vanat tot, dar frumos-frumos si mi se parea ca nu il aud plangand! dar el plangea (am vazut apoi pe inregistrare)! dar eu eram dusa si auzeam totul de departe! Si, da, mi-a fost foarte frica, mi-a fost foarte rusine ca eram asa dezbracata, imi era rusine ca nu sunt bine , ca imi este rau si asa mai departe! si imi era fff frica de cum o sa simt operatia dupa ce anestezia o sa treaca! sora mea mi-a spus ca pe Cosmin-Andrei l-au scos in primele 5 minute de la interventie, mai precis la ora 16:05, dar ca de fapt toata tevatura pentru mine a durat vreo 40 de minute! nu imi amintesc! in schimb imi amintesc ca am cerut sa-l mai vad pe micut, si am plans fara glas si imi tot ziceau sa fiu linistita ca nu imi face bine ... ca si cum puteam! si in sala de operatie l-am vazut de trei ori pe Cosminel al meu! odata mi l-a aratat doctorul nostru, apoi mi l-a adus pediatrul, asa dezbracat, dar tipand si urland, si apoi l-am mai vazut odata infasat, tot acolo! un scumpic mic si movuliu tot! desi stiam ca asa pot fi copii nascuti prin cezariana tot intrebam de ce e asa si daca e in regula, daca e sanatos! cred ca eram cam stresanta! dupa ce au terminat cu mine si ma duceau cu patul la reanimare, imediat ce am iesit pe usa salii in care avusese loc operatia, l-am zarit pe sotul meu cu puitul nostru in brate! si acolo am cam clacat, de ce sa nu recunosc! Adrian al meu e un sensibil, si plangea, eu eram oricum destul de prabusita emotional, ca sa zic asa! a fost un moment din ala siropos, ca in filme, pacat ca sora mea care a fost tare de tot in sala de operatie si a filmat (varianta soft!) , aici nu a mai fost in stare si plangea si nu a mai putut filma! apoi am ajuns la reanimare, nu prea aratam grozav, dar asta e! si am fost geloasa ca toti ai mei mergeau la micut si numai eu nu il puteam vedea! abia a doua zi spre seara mi l-au adus! dar despre ziua a doua , va povestesc mai tarziu! si asa am scris prea mult!!! pupicei pentru rabdare! "
elanicol
Postat pe 5 Decembrie 2008 14:37
buna. stie cinea ceva de normele de aplicare ale legii cu 85% din salariu? ce acte sunt necesare si unde se depun? cred ca o sa sun la primarie, poate stiu ei ceva
ruschita
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:21
da, vei primi intre 10 si 20 septembrie
anisoaragyorgyisor
Postat pe 5 Decembrie 2008 22:28
si pe mine ma intereseaza ce docum se depun si unde...

Elanicol, foarte frumos ai povestit...
chira
Postat pe 6 Decembrie 2008 15:13
Buna fetelor!!
Ma poate lamuri si pe mine cineva in legatura cu cei 85%??? Cum se calculeaza.... din salariul brut sau net?
Multumesc mult!!!
cathy28
Postat pe 7 Decembrie 2008 09:58
Avand in vedere ca sunt mai noua pe aici...sa nu fiti suparate pe mine daca napadesc cu multe intrebari!!!
As mai avea o nelamurire...am inteles ca trebuie sa primim de la primarie si de la angajator o prima .... e adevarat? daca da.... ce trebuie facut in acest sens.... Multumesc anticipat
cathy28
Postat pe 7 Decembrie 2008 10:33
DRagele mele va asigur ca beneficiati de indemnizatie pentru cresterea copilului chiar daca va intoarceti la serviciu doar o luna de zile si apoi sa ramineti din nou in concediu pre si post natal.Eu m+am intors la serviciu dupa cei doi ani de zile de stat acasa cu bb si eram insarcinata in 5 luni, am lucrat 2 luni jumatate si apoi am intrat in concediu prenatal si acum beneficiez de indemnizatie pentru inca 2 ani de zile pemtru al doilea copil.Faptul ca ati fost in concediu pt cresterea copilului 2 ani si apoi sunteti iar insarcinate aveti continuitate si se beneficiaza de cei 600 ron . Succes!
ilodor
Postat pe 7 Decembrie 2008 14:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand infacol 1 De la: kidz003400 17 August 2009 15:43
adeverinta pt medic 27 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 19:26
copii nacsuti din mai 15 De la: lorena05 10 Februarie 2010 09:26
cumva cresteti copii sa ajunga inteligenti 79 De la: moniq_ 2 Iulie 2010 10:33
vaccin anti-d rhogam 0765.969.238 500 lei 1 De la: kidz005968 13 Decembrie 2009 01:23
Setari Cookie-uri