DESPRE INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI

inca cred ca trebuie sa te duci la casa de pensii sau casa de asigurari sociale sa inchei contracte acolo cum ca nu lucrezi tu sau sotul dar ca vrei sa iti platesti tu cartea de munca atat anii anteriori cat si pe viitor insa eu am patit acelasi lucru si deoarece eram insarcinata nu mi-au permis dar daca nu eram insarcinata era bine daca plateam din urma(traim in romania)de accea te sfatuiesc sa faca sotul tau asa ceva si sa isi bage el dosarul de crestere al copilului,eu cred ca se poate si ca persoana fizica ctred ca ca trebuii sa platesti numai sanatatea sa poti beneficia de o pensie...etc.pupici si sanatate.
anaROBERT
Postat pe 21 Februarie 2010 11:23
Buna mamicilor de pitici....am si eu o nelamurire...cine stie si ma poate ajuta si pe mine va rog frumos.Sotul meu intra de la 1 Martie in cresterea copilului,eu nu am lucrat inainte de bebe (deoarece a trebuit sa renunt la serviciu pentru ca nu avea cine sa imi stea cu fetitele gemene),stiu ca indemnizatia este de 85% din salariu,dar cineva mi-a spus ca el fiind intretinator de familie v-a lua 100% indemnizatia...este cineva care stie daca este asa sa ma lamureasca si pe mine,va rog ?
Va multumesc !
myra_mary2007_yahoo_com
Postat pe 22 Februarie 2010 20:05
tu acum ai nascut un copil?/?? sau acum ai nascut gemeni
in cazul unui singur copil sotul trebe sa ia 85 % din salariu net de pe cartea de munca.....odata ce el intra in indemnizatie ,statul gandeste ca tu trebuie sa te angajezi si el sa aibe grija de copii , nu sa fie intretinator de familie.Din pacate eu de legea asta nu am auzit poate s-ar putea aplica doar in cazul in care unul dintre parinti nu ar mai fi.
bau
Postat pe 22 Februarie 2010 20:12
legea este pentru toti la fel indiferent ca mamica sau taticul intra in concediu de crestere al copilului indemnizatia va fi 85% din venit altceva eu chiar nu stiu mi-ar fi placut sa te ajut mai mult dar intereseaza-te la directia muncii acolo te poate lamuri.
anaROBERT
Postat pe 23 Februarie 2010 00:02
in cazul gemenilor vei primi asa:
- pentru primul copil 85 % din salariu ( nu am auzit de 100% pe nimeni pana acum)
- 600 lei pentru al doilea copil
- 400 lei alocatiile
kidz003910
Postat pe 23 Februarie 2010 10:28
iar in cazul unui singur copil vei primi 85% din media pe ultimele 12 luni din salariul incasat (net) si 200 lei alocatia
kidz003910
Postat pe 23 Februarie 2010 10:31
multumesc de raspuns . sa stiti ca am incercat toate astea pana acum si degeaba. NU SE POATE !!!!!!!!! am incercat chiar din momentul cand am ramas insarcinata sa-mi fac carte de munca retroactiv , dar din pacate vorba voastra , traim in romania . NU SE POATE !!!!!!!!! bine ca sunt ocrotiti toti .............., iar noi astia care vrem sa contribuim ...NU SE POATE !!!! ma rog.....
multumesc mult pt sfaturi . va pupic!!!
inca
Postat pe 23 Februarie 2010 11:45
imi pare rau sa aud asta inca era de asteptata pentru ca asa am patit si eu si nu mi sa permis sa imi platesc ultimele 6 luni eu ca persoana fizica ca sa pot beneficia si eu de indemnizatie am patit-o pe pielaea mia si stiu cum este in schimb am o prietena care mai avea aproape o luna sa nasca si n uavea platit si i sa permis sa isi plateasca si a primit indemnizatia deci....romania
anaROBERT
Postat pe 23 Februarie 2010 12:15
pt Ramon Buzau. Daca nasti pana face primul copil 2 ani se prelungeste concediul de crestere a copilului cu indemnizatia pe care o iei in prezent. Daca nasti dupa iei 600 ron. Imi pare rau dar asa zice OUG 148/2005 , normele. Bafta.
ricordi31
Postat pe 23 Februarie 2010 17:44
buna mamicilor: sunt si eu o viitoare mamica, mai exact la sfarsitul lunii mai,as vrea sa stiu ce acte am nevoie si cand trebuie facute pt. indemnizatie? multumesc!
ioanazalau
Postat pe 25 Februarie 2010 12:12
Va multumesc mult pentru raspunsuri si multi pupici pentru bebici...
myra_mary2007_yahoo_com
Postat pe 25 Februarie 2010 12:13
ptr ioanazalau........iata actele necesare:


copii a certificatului de nastere a copilului

copie a cartii de identitate a unui reprezentant legal (persoana care incaseaza banii), potrivit Directiei de Asistenta Sociala.
anaROBERT
Postat pe 26 Februarie 2010 00:49
Multumesc anaROBERT!
iubirici22
Postat pe 26 Februarie 2010 12:25
nu ai pentru ce iubirici22.....succes
anaROBERT
Postat pe 26 Februarie 2010 16:39
ioanazalau acte necesare pt indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani:
-Cerere(copie xerox) privind aprobarea de catre angajator a concediului pt crestere a copilului
-cerere tip privind acordarea indemnizatiei
-adeverinta tip ce urmeaza sa fie completata de catre angajator
-actul de indentitate al solicitantului cat si al celuilalt sot/ie(copii xerox)
-livretul de familie sau copii xerox depa certif de nastere ale copiilor
-certif de casat al sotilor(copii xerox)
-alte acte privind componenta familiei,filiatia copiilor si situatia lor juridica(in caz de adoptie,tutela,plasament etc)
-adeverinta din care sa rezulte ca a fost platit concediul de maternitate
-copie dupa decizia de suspendare a contractului de munca
-ultimul certificat medical(copie) (cand primesti de la doct ultimul certificat medical postnatal ii faci o copie)
bau
Postat pe 27 Februarie 2010 11:59
Buna!
Mony08, ai idee in cazul in care intra TATAL in concediu postnatal, ce acte trebuie sa depuna el?
baffy
Postat pe 27 Februarie 2010 22:18
buna baffy pt indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani luata de catre tata trebuie aceleasi acte care le-am scris mai sus.
In concediu prenatal si postanatal poate intra doar mama,el este de 126 zile care le imparti cum doresti ,dar obligatoriu minim 42 de zile trebuie sa le ai dupa nastere.
Dupa terminarea zilelor de postanatal ,tatal poate sa-si depuna dosarul pt idemnizatia de crestere a copilului.
bau
Postat pe 27 Februarie 2010 23:35
Buna ziua sant noua aici pe forum,este f. bun si folositor tuturor celor care nu ne prea pricepem.Am si eu o mica intrebare pt. cele care stiu:sant in ultima luna de somaj, as vrea sa raman insarcinata , daca nu imi gasesc de lucru primesc oricum cei 600 de ron de la stat sau trebuie sa fiu angajata si sa muncesc sa am 12 luni lucrate. mentionez ca anul acesta termin si fac. dar nu toti ani ii am la zi,2 la ID si ultimul la zi ?Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde.
corinutza_
Postat pe 5 Martie 2010 21:54
Conditia era, din cate stiu eu, sa COTIZEZI (oricum) la stat cu un an inainte de a naste copilul. Poti chiar sa nu lucrezi daca te duci si cotizezi la stat (de mana, pe chitanta). Dar cu ajutorul de la stat, nu cred ca ala e impozitat. Ar fi aiurea, adica eu sa iti dau bani in dar si sa imi pun taxa pe ei, tot de la mine taxa...

Nu-s contabil, dar asa mi se pare firesc.. (statul nu pierde niciodata, nu?)
ses
Postat pe 5 Martie 2010 22:19
ELANICOL TE ROG DACA POTI SA-MI RASPUNZI SI MIE CA TU ESTI IN TEMA .M ULTUMESC.
corinutza_
Postat pe 5 Martie 2010 22:33
trebuie sa ai minim 12 luni pe cartea de munca in momentul cand intri in concediu, trebuie sa fi fost angajata undeva, asta din cate stiu eu dar am impresia ca se pun si lunile de somaj, mamica cu care am stat eu in maternitate era in somaj si stiu ca isi platea singura taxele la stat sa-i mearga vechimea..., chiar am mers impreuna sa ne depunem dosarele pt indemnizatie
aly_raz
Postat pe 5 Martie 2010 22:43
Deci poti sa-ti platesti taxele la stat ,dar trebuie sa ai carte de munca la o firma.
Poti sa te intelegi cu cineva care sa-ti faca carte de munca,contract de munca si tu sa platesti ce e de platit la stat.
bau
Postat pe 5 Martie 2010 23:02
Nu este nimeni in situatia mea sa imi raspunda si mie sigur ,please!
corinutza_
Postat pe 7 Martie 2010 22:16
eu nu cunosc pe nimeni in situatia ta,dar cunosc in situatia care am scriso mai sus.
bau
Postat pe 7 Martie 2010 22:38
Corinutza daca esti inca in facultate cand nasti primesti cei 600 lei, daca termini dar nu ti-ai dat licenta adica amani licenta nu primesti.
viobregar
Postat pe 7 Martie 2010 22:39
Multumesc mult celor care mi-ati raspuns.
corinutza_
Postat pe 8 Martie 2010 16:30
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:11
Va rog nu se pricepe nimeni la ceea ce am intrebat?
repet intrebarea, poate poate cineva sa ma ajute cu un raspuns si eventual cu un text de lege ..

1. daca am contract de munca, unde platesc toate cotizatiile impuse de lege, inclusiv sanatate, pensie etc, si ma autorizez ca persoana fizica, in acest al doilea caz, ca persoana fizica autorizata mai trebuie sa imi fac contract de asigurare cu casa de pensii s.a ca sa beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului?
2. daca intru in concediu penatal de la locul de munca unde sunt salariata, imi pot continua activitatea ca pfa, pot emite facturi, pot incasa venituri din prestari servici?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
liustina
Postat pe 16 Martie 2010 11:11
liustina ti-am trimis msj
bau
Postat pe 16 Martie 2010 11:32
Multumesc mult.
liustina
Postat pe 18 Martie 2010 12:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un pediatru bun? 4 De la: garbo_378893 31 Iulie 2013 22:15
probleme de vorbire la copii prescolari 0 De la: 24 Aprilie 2009 10:07
dr strajean de la elias 1 De la: zarraza 14 Octombrie 2009 16:06
PT O MAMICA CARE A INTREBAT DE PSORIAZIS 23 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:52
Marar si patrunjel...?? 3 De la: felideni 10 Martie 2009 11:37
Setari Cookie-uri