crampe la bebei

Salut mamicilor,


Am un baietel de 5 saptamani si ne confruntam cu o problema zic eu destul de dificila , in momentul in care trebuie sa faca treaba mare incepe soul ,plange si se screme foarte tare si chiar cand da vanturi avem aceeasi problema. Stiti cumva vreun remediu . Pana acum i-am dat Sab simplex, Debridat , ceai de chimen , dar din pacate nu isi face efectul.

Astept raspunsuri .

t_oana
Postat pe 30 August 2008 14:23
scaunul ce consistenta are? cat de des iese cu scaunul?
a1_23
Postat pe 30 August 2008 15:32
ciao,

scaunul nu-i tare si mai nou avem3-4 scaune pe zi


t_oana
Postat pe 2 Septembrie 2008 14:13
la bebeii e normal atunci cand fac treaba mare sa se screama si sa se inroseasca la fata. asa facea si bebe-ul meu. si mai scancea sau se foia in somn si se trezea cand dadea vanturi. astea la noi s-au rezolvat cu sab simplex. daca il doare si plange Debridatul ar fi trebuit sa aiba efect.
a1_23
Postat pe 2 Septembrie 2008 16:17
si andrei al nostru pe la 2 luni se chinuia tare sa faca (desi facea chiar moale), dar a trecut de la sine, cu varsta. debridatul lui nu i-a folosit niciodata la nimic (i s-a dat si pt diaree si pt ca sa faca mai usor), dar nu a avut niciodata nici un efect: suc de baut si atata tot, o chestie dulce cu efect ZERO
ruschita
Postat pe 2 Septembrie 2008 22:28
incearca ceai de chimen cu anason le cumperi de la plafar sau farmacie.O jumatate de lingurita de anason si un sfert de lingurita de ghimen la 1 ,5l de apa
andser
Postat pe 3 Septembrie 2008 16:09
ciao,

Multumesc am sa incerc si asta.
t_oana
Postat pe 5 Septembrie 2008 18:43
ceaiul baby drink e bun de colici
debridatul stiu ca nu are efect spectaculos in constipatie dar durerile asociate dismotilitatii le calmeaza, eu zic sa mai continui si cu el, daca mai e valabil termenul de 4 spatamani de la prepararea solutiei
a1_23
Postat pe 6 Septembrie 2008 22:37
este bun si baby drink dar al meu se invatase sa bea ceai indulcit dar acum bea fara zahar ceaiul de chimen si anason si mai beau si eu cand sunt balonata s-au am crampe si are efect
andser
Postat pe 7 Septembrie 2008 14:29
ceai de anason ii foarte bun si noi am avut dureri mari de burtica si cu anason ne-a trecut
cezara6
Postat pe 14 Septembrie 2008 18:01
Ar trebui sa incerci si cu Bonnisan,la mine a dat roade,are perioade in care nu are scaun cate 2-3 zile si atunci ii dau cate 15-20 de picaturi de Bonnisan de 2-3 ori pe zi ceea ce zic eu o ajuta foarte mult.Acuma depinde si daca bea lapte praf sau o alaptezi,deoarece copii hraniti cu lapte praf sunt de obicei mai constipati.Am avut si noi cateva zile in care am papat lapte praf deoarece am avut eu niste probleme,si am observat si eu ca se scremea mai mult decat inainte cand nici nu imi dadeam seama cand face ceva......
bobo_kidz
Postat pe 16 Septembrie 2008 10:28
salut,

i-am dat si Bonisan si Espumisan si Sab simplex si degeaba acceasi problema. ii dau lapte de la san. mai nou nu doarme ziua din cauza asta. Se screme foarte tare. Am incercat si ceai de anason si ceai de chimin dar nu merge. L-am sunat astazi pe medicul lui neonatolog si mi-a zis sa incerc cu ceai de musetel.Acum facem acest lucru sa vedem cum decurge.
t_oana
Postat pe 16 Septembrie 2008 16:07
unii medici recomanda sa le pui supozitor cu glicerina insa acest lucru nu trebuie sa devina obisnuinta deoarece nu va mai face singura odata ce se obisnuieste asa , poti sa o stimulezi putin cu termometrul in fundulet sau sa faceti exercitii cum ar fi cele de flexare a picioruselor cu genunchii la piept si lateral.Altceva...
bobo_kidz
Postat pe 17 Septembrie 2008 08:51
Este f bun ceaiul de musetel dar;
eu am o fetita de 10 ani si un baietel de 4 luni caruia iam dat incontinuu de la nastere baby drync si cate 3 plicilete pe zi in care iam pus cate 10-20picaturi depinde de carsta in ceai tot de 3-4 ori pe zi si nu am avut probleme deloc cu colicii decat 2 zile dupe ce l-am adus acs si iam dat ceai cu picaturi si de atunci niciodata nu a avut colici si pt faptul ca bebelusii au scaune de 3-4 ori pe zi este normal mai rau este daca nu are
bafta fetelor
Ma numasc Elena P
alexutu24
Postat pe 29 Octombrie 2008 15:23
Buna.Noi avem acum 8 luni, ne-am confruntat cu aceleasi probleme crampe colici si am folosit INFACOL se cumpara din Ungaria si costa 1800 forinti aproximativ 20 ron. Incearca sa faci rost de el este foarte eficient si noua ne-a facut bine.Mii de pupici si sa scapati cat mai repede de aceste neplaceri.
stefania_delly
Postat pe 1 Noiembrie 2008 19:20
buna. noi nu mai folosim baby drink, bebe era f. agitat de la el. da-i ceai de colici cu putina miere.
vladutel
Postat pe 25 Noiembrie 2008 21:48
BUNA!AM SI EU UN BEBE DE 19 LUNI....BEBE AL MEU NU A FACUT NICIODATA COLICI!!!! IN PRIMUL RAND DACA TU TE HRANESTI CU ALIMENTE CARE FAC COLICI...ATUNCI BEBE AL TAU O SA AIBA MEREU COLICI!!!EU AVEAM GRIJA CE MANCAM SI PLUS DE ASTA IN FIECARE ZI BEIAM EU...CEAI DE FENICUL,ANASON,CHIMEN!!!!AMESTECAM CATE O LINGURITA DE FIECARE!!! SE ZICE CA FACE MULT LAPE DACA BEA MAMA!!!!SI AJUTA CA BEBE AL TAU SA NU FACA COLICI!!! LA MINE A AVUT MULT EFECT!!!!!
misaviz
Postat pe 2 Decembrie 2008 15:37
misaviz
Postat pe 2 Decembrie 2008 15:38
INFACOL iti pot trimite si eu.Locuesc in GRECIA si se gaseste si aici.I am trimis si surorii mele din romania pt bebe al iei!!!!Si untradevar e foarte bun.DACA VREI EU ITI TRIMIT CU CEA MAI MARE PLACERE!!!CADOU DIN PARTEA MEA!!!!!
misaviz
Postat pe 2 Decembrie 2008 15:42
INFACOLUL este un siropel care trebue sa dai 2 3 picaturi inainte de masa!
misaviz
Postat pe 2 Decembrie 2008 15:45

Multumesc tare mult dar deja am trecut de faza asta , avem deja 6 luni


t_oana
Postat pe 28 Ianuarie 2009 21:06
Oana_Camelia 2005...m-as bucura tare mult daca ai puea sa ma ajuti cu INFACOL...este singurul produs pe care nu l-am inceract...in rest pe toate le-am inceract si nimica.Ave numai 7 saptamani...mai bine zis pe 3 febbruarie facem 2 luni si a inceput distractia....nopti si zile nedormite ...urlete si tipete.Astept raspuns la adresa lavi_dj@yahoo.com
lavi_dj
Postat pe 28 Ianuarie 2009 21:39

ciao,

daca nu o alptezi exclusiv poti incerca si laplele formula Novalac contra colocilor . Finuta mea a scapat cu lapte formula novalac, ce-i drept mama ei nu a avut destul lapte si atunci a completat cu lapte formula

t_oana
Postat pe 29 Ianuarie 2009 17:22
Incearca sa-l tii lipit de burta ta ca asa primeste caldura de la tine si se mai linistestesi sa stii ca pediatrul iti spune ca e normal pana la 6 saptamani apoi o sa vezi ca scad in intensitate si daca alaptezi mare grija la alimentatia ta. Multa sanatate si burtici fara colici.
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Ianuarie 2009 17:37
buna
eu i-am dat lui vladut COLIC BABY si CALMA BABY
sa stii ca au efect
acum noi avem 13 saptamani si am scapat de colici
pupici
moni_ioni
Postat pe 29 Ianuarie 2009 19:05
as vrea si eu acest siropel!!!!!!!!!!! ca plange mititica mea de mi se rupe sufletul!!!!!!!!!!! zi-mi o cale sa pot face rost de el
te roggggggggggggggggg adresa mea de mail e tofan_stanita@yahoo.com
tofan_stanita
Postat pe 2 Martie 2009 21:56
ma refer la infacol!!!!!!!!!!!!!
tofan_stanita
Postat pe 2 Martie 2009 21:57
am facut rost de infacol de la cineva din galati!!!!!!!!! el este adus din anglia!!!! daca cineva mai vrea sa-mi spuneti!!!!! speram sa aiva efect!!!!!!!!
tofan_stanita
Postat pe 3 Martie 2009 19:06
Buna

Salutare tuturor mamicilor...noi azi avem 3 luni si am scapat de colici cu Debridant.....uffff si am avut colici la greu.Acum suntem maricele si na nu mai plangem de burtica .... acum avem treaba cu nerviii...avem nervi "nervosi" cand nu o vedem pe mami prin camera....dar daca avem Kiss FM toul este in regula
Pupici multi pt toti pitici
lavi_dj
Postat pe 3 Martie 2009 20:27
si noua ne place foarte mult muzica asa ca azi am ascultat toata ziua muzica si ne-am jucat ca afara ploua si e urat.dorim burtici fara colici si crampe la toti bebelusii.
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Martie 2009 15:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum facem baie? 9 De la: izab33lla 16 Iulie 2009 14:28
Menstruatia dupa nastere 4 De la: kidz003510 2 Ianuarie 2010 21:45
Ce parere aveti despre acest centru de limbi straine pentru copii? 1 De la: Calin_Redish_1 10 Martie 2012 10:54
Iritatie scutec 3 De la: horobeanu 13 Aprilie 2009 22:03
buna seara 1 De la: nicoletamorena 15 Ianuarie 2011 21:46
Setari Cookie-uri