e normal sa bea apa dupa lapte ?

baietelul meu are aproape 1 an, il alaptez si de ceva vreme dupa ce papa san nu pare multumit, scanceste si se linisteste daca-i dau apa. Mamici care alaptati sau care le dati lapte praf, ati patit asa ceva cu bebeii vostri? Nu stiu ce sa cred, ori nu mai am lapte de ajuns, ori ii e foarte sete, ori ii e lene sa suga. Apa i-o dau din canita cu cioc de la care am scos supapa, deci curge foarte usor.
a1_23
Postat pe 22 Iulie 2008 13:27
eu cred ca e de la caldura, am citit undeva ca la caldura tre sa ii dai mult sa bea, dar nu lapte ci apa sau ceai pt sete si hidratarae
ruschita
Postat pe 23 Iulie 2008 12:51
dar tu nu iti dai seama cat lapte bea? adica daca nu inghite des inseamna ca nu suge de fapt, ori nu e lapte ori nu suge el...
ruschita
Postat pe 23 Iulie 2008 12:54
pai am renuntat de pe la 5 luni sa-i mai numar inghititurile ca ma stresam prea tare..
a1_23
Postat pe 23 Iulie 2008 14:27
ii dau si apa ziua intre mese, iar san dimineta, seara si dupa mese (ca oricum nu mananca tot din castronel) iar apa ii dau intre mese la discretie
a1_23
Postat pe 23 Iulie 2008 14:32
acum revin cu intrebarea, tu ai patit sa mai bea apa dupa ce papa la san?
a1_23
Postat pe 23 Iulie 2008 14:35
mai exact ma interesa daca sunt copii care refuza laptele dar beau apa, adica fac ei diferenta intre lapte si apa la varsta asta? sa zici ca le e sete de la caldura si vor apa, nu lapte?
a1_23
Postat pe 24 Iulie 2008 11:34
nu, andrei nu bea apa dupa lapte, dar bea apa dupa fiecare masa si de cateva ori in timpul mesei (masa de mancare solida ). oricum, daca si tie ti-a venit ideea sa ii dai apa si se linisteste asa, inteleg ca si tu suspectai ca ii e sete. si daca apa il linisteste de tot chiar ii e sete, ca daca i-ar fi fost foame (ca nu ii ajunge sanul adica), dupa o juma de ora il apuca plansul iara. Stiu ce zic, am fost internati cand avea el 2 luni si aveau acolo orar strict de mese, dar la 4 noaptea (cand ar fi fost ora de masa) masa era soasa, si incercam sa il pacalesc pe andrei cu apa si nu mergea, sugea dar i se facea foame la loc (evident), il pacaleam doar cu ceai indulcit si caldut. (apa nu tine de foame: ce bine ar fi sa tina, s-ar face cure de slabire cu apa si nimeni nu ar avea dureri de burta, hehehehe, si ar slabi toti imediat)
ruschita
Postat pe 25 Iulie 2008 10:29
cum sa nu faca diferenta intre ce beau? tot atunci, la 2 luni, daca ii dadeam biberon cu lapte (avea diaree si nu m-a lasat sa ii dau san, i-au dat milupa hn25) si nu voia dar plangea in continuare, ii dadeam ceai de colici si bea cu o pofta... cred ca ii era sete , sau cine stie, poate il durea burtica... dar vorba e ca stia omul exact ce vrea si ce nu vrea sa suga:))
ruschita
Postat pe 25 Iulie 2008 10:31
Buna.Fetita mea are 2 luni jumate si duc o lupta crancena cu ea pt ca imi refuza laptele pt ceai.Cu chiu cu vai o pacalesc si ii scot biberonul cu ceai din gura si il bag pe cel cu lapte.Ce-i drept noi avem intoleranta la proteina laptelui de vaca si bem lapte de soia.La varsta asta imi bea cate 2-3 (fara sa exagerez)biberoane de ceai pe zi.Acum sunt suparata foc ca nu-mi mai mananca aproape deloc.Sa fie oare de la vaccin?Marti am facut vaccinul si l-am facut pe cel de la stat.Dupa vaccin mi-a facut caca cu sange,apoi diaree,febra 38,5.Acum si-a revenit cat de cat cu caca....face cam de 3-4 ori pe zi,insa o doare burtica rau.....da basinele.
Sper sa-si revina cat mai repede.
Cat despre ceai sau apa....eu am ajuns cu ea in spital de 2 ori,odata la 3 sapt a doua oara la 5 sapt si defiecare data era deshidratata rau,desi imi bea si atunci cam 50 ml ceai pe zi
Nu cred ca este un lucru rau ca bea apa...chiar daca bea imediat dupa masa sau in timpul mesei.Sau poate chiar nu se satura din laptele tau.
Pupici
g_ela25
Postat pe 28 Iulie 2008 15:38
mi-am adus aminte ce am citit despre lactatie cand era bebe mai mic: ca un copil desi e satul dupa ce a papat la san nu refuza laptele praf daca i se da in completare cu biberonul. poate acelasi lucru e valabil si cu apa. mai ales ca ea curge foarte usor din canita.
cred ca ai dreptate ruschira, daca nu ar fi lapte de ajuns, s-ar trezi des, dar el doarme nopatea cel putin 3 ore continuu. Sa bea apa de sete dupa lapte nu cred, ar refuza mai intai sanul poentru apa, nu la sfarsit, mai intai ne satisfacem setea si dupa aia foamea, cel putin asa e teoretic.
G_ela, imi pare rau ca a fost fetita bolnavioara. lipsa poftei de mancare poate sa fie si de la vaccin, daca ai observat ca a aparut dupa vaccin, de la febra, burtica.
a1_23
Postat pe 28 Iulie 2008 17:56
g_ela, dar acum ca stare generala e bine? e vioaie? e hidratata cum trebuie? scaunele acum sunt normale sau apoase? dar nu mananca chiar nimic? o urmareste un medic?
a1_23
Postat pe 29 Iulie 2008 11:05
pentru g_ela
buna ma numesc luminita bogzoiu
si sunt din codlea(bv).cand am citit despre fetita ta mi-au dat lacrimile
fetita mea are acum 6 luni si eu am avut cam aceleasi probleme cu ea dar nu atat de grave.vreau sa mai vorbim pe mess daca se poate adresa mea e luminitacocioaba@yahoo.com.
astept vesti de la tine daca ai timp bineinteles
multa sanatate si sa fii tare prt aia mica ca numai asa razbim in viata.va pup.
luminitacocioaba
Postat pe 29 Iulie 2008 22:36
si Chira bea apa dupa lapte, nu imediat , dar la scurt timp. Iar seara, dupa cea bea laptele, mai sta cam 30 min, mergem la culcare, si bea cam un biberon de apa, cca150-200 ml, altfel plange. Si cand o alaptam, bea ceai tot timpul, dar mai ales seara. Eu nu mi-am facut [probleme, ca si eu sunt la fel : beau apa dupa lapte, dupa inghetata..., probabil ca seamana cu mine. si nu cred ca e de foame, ca asa cum spunea-ti si voi, s-ar trezi mai des.
chira
Postat pe 1 August 2008 01:03
Draga Boaba,
Si fetita mea de 1an si 2 luni, dupa ce o alaptez imediat bea apa....destul de multa. Mie mi s- a spus de catre doctorul pediatru ca ar fi normal pentru ca laptele de san e destul de dulce. Nu stiu daca e o explicatie, dar....asta e...trebuie sa ne obisnuim si cu acest comportament alimentar al copiilor nostri de a bea apa dupa lapticul de san !
garbo095918
Postat pe 1 August 2008 10:31
m-am mai linistit. Multumesc ca mi-ati impartasit din experienta voastra!
Sunt ei, bebeii,mai inteligenti decat credem noi!

Ruschita, nu stiu de ce nu te-au lasat sa-l alaptezi cand avea diaree, laptele de mama e cel mai bun aliment pe care-l poate primi copilul cand are diaree!
a1_23
Postat pe 1 August 2008 19:52
Hehe , boaba draga... asa zic si eu, dar mintile luminate cica nu... ca diareea asta era de la o infectie urinara, si ca la bebelusi infectiile se extind in tot corpul si ca deci (desi analizele erau bune toate) ar fi fost o infectie si in stomacel cumva si ca pana sa treaca infectia asta sa nu ii dau san ca ii face rau, dar dupa ce ii trece sa reiau alaptatul... Am auzit ataea pareri contradictorii despre diferite subiecte, incat am ajuns la o concluzie: cate bordeie, atatea obiceie: fiecare dr zice altceva!daca te duci la 10 dr diferiti , auzi 10 chestii diferite!!!!!!! (Bine ca mi-a ramas laptele!
ruschita
Postat pe 2 August 2008 11:21
buna,Cristian bea foarte multa apa si dupa lapte si dupa ce mananca,mai ales seara,bea o 150 de lapte si 60-80 de apa imediat,din cauza caldurii,multa sanatate la toti bebeii
cristian_kidz
Postat pe 5 August 2008 16:59
Buna...David al meu are 1 an si 4 luni si bea ceai dupa fiecare masa de lapte...mentionez ca nu l-am alaptat deloc nu pt ca nu am vrut eu, sau ca nu am avut lapte ci pur si simplu mi l-a refuzat inca din s pital si dr mi-au zis sa nu-l fortez incazul incare nu vrea si nu vrea sa -l las pe lapte formula. I-am dat de la Nestle NAN si mi-a crescut f bine....dupa cum spuneam ceai bea f mult de la apa se stica la burtica indiferent daca este plata sau fiarta...asa ca l-am lasat pe ceai imi bea cam 3-4 biberoane pe zi de ceai + 2 de lapte. Acum laptele ii dau de la LA DORNA cu UHT si 1,5 % grasime dar vrea tot timpul sa bea ceai dupa lapte ca altfel imi plange si nu mai doarme (laptele il bea acum la amiaza si seara inainte de somnic)...asa ca nu are nimic daca bea apa sau ceai, evident ca se satura copilasul si vrea sa bea apa ca ii este sete
plt_daniela
Postat pe 27 Decembrie 2008 13:54
normal ca fac diferenta intre apa si lapte.baiatul meu are 8 luni si cand ii este sete de apa iar eu ii dau lapte il refuza.
todely84
Postat pe 3 Februarie 2009 15:39
la mine cel mare bea apa dupa orice ii dau e un setila convins
cel mic e certat cu apa prefera lapte,apa bea numai dupa felul 2 la pranz
ce sa zic mai mult fiecare om cu gusturile si preferintele sale
julita79
Postat pe 6 Februarie 2009 13:20
bebitza mea nu vrea sa bea apa deloc, numai laptic, nu stiu cum sa o conving
kidz000665
Postat pe 1 Mai 2009 17:09
nici macar cu lingururita?ai incercat sa-i dai cu canita?ce varsta are?
silviatatu
Postat pe 1 Mai 2009 23:32
daca are 5-6 luni bea de fata cu ea din cana si vezi daca-ti cere da-i si ei mare grija sa nu se innece la noi asa a inceput si nici acum nu bea nimic cu biberonul cand era mai mic ii dadeam cu lingurita poti incerca lu seringa de la nurofen la noi era foarte cald in casa asta vara si desi cartile spuneau ca nu este nevoie de apa daca suge la san saracul de el nu pai putea de cald si ii dadeam cu seringa 3-4 ml apoi din ce in ce mai multicel...bafta
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Mai 2009 12:06
la mine face la fel
lorenna_kidz
Postat pe 8 Iulie 2009 22:15
buna..fetita mea nu a baut apa pana la 10 luni,deloc.numai ceai.dar a reusit mama soacra s-o faca sa bea...cu multa rabdare.intai a inceput sa-i dea cu lingurita dupa masa, apoi cu capacul de la biberon si...usor,usor a inceput sa-i placa si sa bea.acum bea cu canuta si nici nu se mai ineaca.

asa ca rabdare.....ceea ce eu nu am prea avut.era mai usor sa-i fac ceai.
am incercat si sa-i diluez ceaiul usor ,uosr pana sa fie doar usor colorata apa...dar nu i-a placut si cum simtea ca nu are gustul normal,il refuza.

succes!!!!

horobeanu
Postat pe 8 Iulie 2009 22:26
...cu rabdarea treci marea...
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iulie 2009 14:13
Tudor in primele luni de viata a refuzat ceaiul si apa a acceptat-o la 3 luni. Bea cam 3 sticlute de 150 ml de apa/zi. Dimineata cand se trezeste bea prima sticla de apa, pe urma sticla de 240 ml lapte , inca o sticluta cu apa dupa masa solida de la pranz si seara pana se culca mai bea inca o sticla de apa, apoi o sticla de lapte de 240ml si se culca!Acum are 1 an si 3 luni, in curand 4!
liana10
Postat pe 23 Octombrie 2009 23:22
da e normal sa beie dupa lapte apa la un copil de 1 dar la cei nou nascut nu
kinga_marci
Postat pe 17 Februarie 2010 11:42
si noi avem 1 an si 4 luni si bem foarte multa apa dar si ceai numai ca noi ziua nu mai bem laptic mancam doar mancare si lapte doar seara la culcare si daca se mai trezeste in timpul noptii.

nu este o problema ca bea apa dupa lapte cred eu dar depinde foarte mult si de stomacelul fiecarui copil dar daca e o rutina pentru el sa bea dupa laptic apa si nu ti-a facut probleme pana acum nu iti face griji.pupici si sanatate.
anaROBERT
Postat pe 18 Februarie 2010 01:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
encephabol 9 De la: alexxxa 21 Ianuarie 2010 21:42
ceau 10 De la: madre_de_dios 16 Decembrie 2011 21:03
magazin online pentru pitici www.epitic.ro 3 De la: epiticro 12 Septembrie 2010 18:12
date de nastere ale bebeilor 265 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:57
bunica ingrijorata! 1 De la: Stefy_Adela_Veniger_1 26 Noiembrie 2012 12:53
Setari Cookie-uri