Erupia dentar

Sper s fie de folos experiena mea cu piticul: la 10 luni i jumtate au nceput s-i dea diniorii (unul sus i unul jos)... cu durerile de rigoare. Primisem de la sora mea (medic stomatolog) o mostr cu Gengigel - un gel care se maseaz pe gingii cnd i doare pe copilai. n Piteti nu am gsit la nicio farmacie (aveau doar Clagel, despre care am auzit c nu are niciun efect), dar mi-a adus tot sora, de la Bucureti. Este dublu ca pre (vreo 30 ron la 15 ml), dar chiar are efect... i se linitete i bietul de el!
oandree
Postat pe 7 Iulie 2008 14:49
As vrea si eu sa stiu pana la ce varsta ies dintisorii bebelusului.Mentionez ca fetita mea are un an si 3 luni si are deocamdata 8 dintisori,respectiv incisivi si canini.Poate stie careva dintre voi cand ies maselele pentru ca deocamdata de 3 luni nu i-a mai iesit nici un dinte.Va multumesc.
stefanflavia
Postat pe 6 Octombrie 2008 11:26
fiecare copil are un timp cand ii apar ghioceii. nu te speria ca nu are maselute o sa apara, vladut are 1 an si 5 luni si abia acum au rasarit 2. cand o sa apara febra si durerea sa nu te sperii(ca mine) ca o sa fie mai rau ca la dinti.... bafta in continuare
anamariamerisescu
Postat pe 4 Decembrie 2008 15:21
Fetita mea are 1 an si 3 luni si are 7 dintisori si 2 maselute jos. Nu am avut probleme , nu a plans , nu a fost agitata. Dar acum ii ies maselele de sus si e jale mare acum. Isi baga manuta in gura, plange , ne arata locul unde o doare. E atat de scumpa si dragalasa. I-am cumparat Dentinox gel numai ca nu ma lasa sa-i dau pe gingii. Asa ca nu pot decat sa ma uit la ea cum se vaita.
valicica_kidz
Postat pe 20 Decembrie 2008 18:48
Salut fetelor...
Baietelul meu are 8 luni si 20 de zile si are deja 7 dintsori... sus caninii si incisivii si jos alti trei dintisori... pe el reusesc sa-l calmez cu advil pt copii...deocamdata vad ca l-a calmat, vom vedea ce urmeaza

Toate cele bune la mamici si pitici
oanasbn
Postat pe 21 Decembrie 2008 05:29
incercati sa dati cat mai putin posibil tratament antialgic(impotriva durerii)gen advil si alte cele decat daca e absolut nevoie!si noua ni-a crescut dintii nu???Cred ca pe atunci nu exista Nurofen si Advil BABY,si uite ca n-am murit nici una din noi,nu?:::)))
Incercati sa tratati cauza durerii nu efectul!Plansul nu reprezinta intotdeauna durere de dinti,chiar daca unii copilas dezvota o serie de manifestari (durere,diareee,febra,agitatie....)in perioada de eruptie dentara.Nu intrati in panica si apelati la medicul de familie daca nu va descurcati,fara rusine,serios!
bia_kidz
Postat pe 21 Decembrie 2008 07:45
Baiatul meu are 7 luni jumate.Cand a implinit 6 luni i-au iesit 2 dintisori...acum ii astaptam pe urmatorii 2...
nicoleta_hustiu
Postat pe 21 Decembrie 2008 09:52
Draga Bia ... eu am dat copilului Advil la recomandarile pediatrului , acesta mi-a spus k nu e bine sa lasi copilul cu dureri plus k nu mi se pare firesc sa stai si sa te uiti la copilul tau cum sufera ...Dupa parerea mea fiecare isi creste copilul dupa cum il taie capul iar eu nu accept sa vad suferinta pe fata puiului meu !!
oanasbn
Postat pe 21 Decembrie 2008 19:00
buna!eu am un bebe de 4 lnui juma si la craciun iau iesit doi deodata jos...va dati seama ca nu puteam sa-i dau nimika si chiar si asa nu ajuta,va spun pt ca la prima fetita la care tot asa repede au iesit dintii o dadeam cu tot felul si tot era agitata si palngea. mai bine lasam de la sine sa iasa oricum suporta altfel decat noi durerea,cat mai putina medicatie cu ata mai bine.pupicei la bebici
oanaoaky
Postat pe 8 Ianuarie 2009 20:00
salut!

Baietelului meu Sebi i-au iesit la 7 luni cei 2 dintisori de jos iar acum mai asteptam unul care se tot chinuie sa iese de vreo 2 saptamani.Nu am avut deloc probleme cu el nici febra nu a avut a fost putin mai mofturici si iam dat doar de vreo 3 ori cu calgel. Cred ca depinde si de fiecare cum suporta durerea va dati seama ca eram pregatita pentru orice mai ales ca o prietena a mea a ajuns in mijlocul noptii cu fetita la urgente asa de rau i-a fost. La noi totul a fost ok sper sa nu avem probleme nici la maselute. Va doresc multa sanatate la bebici si cat mai putina durere la dintisori.
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:08
Apropo am uitat sa va spunem ca dintisorii au fost cadou de ziua lui mami pentru ca au aparut in aceeasi zi si asa a fost un dublu eveniment in familie.
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:11
si baietelului meu de 9 luni i-au iesit doi dintisorii de jos pe la 7 luni jumate si acum suntem an asteptarea celor de sus suntem tare marait.va pupam
silviatatu
Postat pe 2 Aprilie 2009 15:36
si noi avem 5 luni si trebuie sa ne asteptam sa ne iasa dintisorii sa speram ca va fii totul bine sa nu aiba chiar asa mari dureri
darius
Postat pe 7 Aprilie 2009 21:14
acum depinde de fiecare individ in parte ca sa zic asa la cei de jos nu am avut probleme dar la cei de sus nu vreau sa-mi mai aduc aminte pana una alta poti cere medicului sa-ti prescrie vreun gel ceva asta local si sa-i dai sa roada un morcov sau jucarii ce se tin in frigider noi avem 3 si stau cu randul in frigider ca sebi nu vrea sa le roada decat atunci cand sunt reci pe urma le arunca
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Aprilie 2009 21:21
fetita mea are 7 luni si nu ia iesit deocamdata nimic,suntem in asteptare
alina2009
Postat pe 2 Mai 2009 15:54
si noi avem 6 luni si deja incepem sa ne pregatim de asteptarea dintilor si speram sa nu fie dureros caci am suferit un pic din cauza febrei timp de o saptamana in timp ce noi credeam ca este de la dinti am aflat ca avem pojar atat de mititica
kidz000609
Postat pe 2 Mai 2009 16:46
si noi am avut febra la dintii de sus dar a trecut nasol cu pojarul saracuta de ea si cand te gandesti ca abia la 1 an se face vaccinul multa sanatate
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Mai 2009 12:49
noi avem 6luni si 18 zile,si mami crede ca imi iese vreun dintzisor,de 3zile sunt tare maraita si am si scaunele cam moi,febra nu am facut ,deocamdata......speram sa nu facem,tare greu e cu dintzisori astia!!!!!!!!!!!!!
mihabartesch
Postat pe 4 Mai 2009 20:10
e mai greu pana-i sparge gingia apoi o sa vezi ca totul revine la normal
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Mai 2009 11:44
Daca ai probleme cu durerile de dinti datorate aparitiei dintisorilor foloseste Baby Orajel!
http://www.geocities.com/babyorajel_ro/

danielanovalex
Postat pe 5 Iunie 2009 19:36
buna!baietelul meu are opt luni jumate si are deja patru dintisori....care precizez sa spun ca prumul a fost caninul din partea stanga ...dupa aia unul de jos...celalalt canin si inca unu de sus.....este normal ca primul dintisor sa fie caninul care erupe??

precizez ca nu a plans...sta numai cu mana in gurita si e destul de energic ..atat!!

pupicei la bebei
allamia
Postat pe 25 August 2009 16:04
Buna allamia. Nu prea este normal sa iasa caninul prima data, normal caninii ies dupa ce au iesit si cateva maselute. Baiatul meu cel mare are acum 2 ani si 9 luni si i-au iesit caninii anul trecut cam pe vremea asta ( toti 4 odata), cand deja avea toti dintii plus ceva masele (nu stiu exact cate)....

pupici
kidz002802
Postat pe 25 August 2009 18:39
Dar fiecare copil e unic...asa ca in cazul bebe-ului tau poate fi ceva normal!
kidz002802
Postat pe 25 August 2009 18:41
asa e ai dreptate!!!

al meu e un picutz mai special


multumesc pt sfaturi....sanatate la bebici si pupici pt mamici
allamia
Postat pe 26 August 2009 10:42
lui sebi i-a iesit caninul din partea dreapta sus iar api la vreo 3 saptamani 4 maselute odata asa ca este foarte suparat ca-i sparg pe rand
SEBY1YEAR
Postat pe 27 August 2009 13:29
gata noi am scapat de dantura,nu am fost asa de rai cand ne-au dat dintisori si maselutele,am papat, am dormit in rest am fost un pic agitati ziua.
ALEXANDRU28
Postat pe 27 August 2009 17:19
Fetita mea are 13 saptamani ,la 7 saptamani a facut putin rosu in gat,nu manca am mers la medic iar medicul a constatat surprins ca la 7 sapt. ii ies 2 dntisori jos,la 9 saptamani am fost la vaccin iar atunci a descoperit ca ii ies si sus 2 dintisori.nu a facut febra,plange foarte rar e foarte cumintica,problema a fost ca fiind asa mica nici cu geluri nu am avut voie sa o ung
Szilvia_kidz
Postat pe 19 Octombrie 2009 17:00
Este o raritate asta cu eruptie asa precoce dar asta e. Fiind asa mica ii poti daministra de 2 ori pe zi 3 granule de CHAMOMILLA 9 CH. diluate in laptic . Sunt produse homeopate calmeaza bebelusul si sunt ft eficiente. Bafta!
haralambie
Postat pe 29 Octombrie 2009 14:26
Buna!pot sa va scriu cum evolueaza eruptia dentara: 6-8luni erup incisivii centrali inferiori;7-9luni incep sa erupa incisivii centrali superiori;9-13luni erup incisivii laterali inferiori apoi cei superiori;12-15lunierupe primul molar de lapte;16-18luni erup canini(intii cel inferior apoi cel superior);20-30luni erup molarii secunzi care completeaza danrura de lapte.Cam asa scrie prin carti dar acum depinde de fiecare copil...copilu meu are 6 luni si i-au erupt incisivii centrali inferiori de la 4 luni jumate,de atunci asteptam...
danalexandru
Postat pe 29 Octombrie 2009 20:34
Totusi daca medicul recomanda Advil Baby sau Nurofen eu cred ca trebuie dat copilului. Nu putem sa ne uitam cum copilul plange chiar daca tratam pe moment doar efectul. Nici pe vremea nostra nu existau scutece de unica folosinta dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa le folosim acum. Mergem in pas cu dezvoltarea si folosim lucruri utile pentru copii.
mmirela
Postat pe 31 Decembrie 2009 09:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Suptul Degetului la Bebelusi 11 De la: mamicutza 3 Septembrie 2009 14:46
Bebei din Cluj 18 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 22:57
bronsiolita acuta asmatiforma 40 De la: office_salinasusesi_ro 10 Martie 2010 15:20
Shopping 2 De la: Alina80 8 Septembrie 2009 16:36
la balaceala 18 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 16:49
Setari Cookie-uri