nasterea prin cezariana

Sincer, doua saptamani am injurat de mama focului. Am vrut sa nasc normal, dar in ultimul moment s-a descoperit ca am colul intors si m-au bagat de urgenta la cezariana. Eram in 42 de saptamani si eu nimic. Prima data, cand mi-au spus ca fac cezariana, am rasuflat usurata, pt ca mi-era frica de nasterea normala, cu toate ca imi luasem epidurala. Dar dupa aceea....

Mi-a fost f. greu 2 saptamani
nu ma puteam misca, nu puteam merge la toaleta, ma ustura, ma ardea locul, ma durea rau de tot
Dar dupa aceea, parca mi-a luat Dumnezeu durerea cu mana. Nu am mai avut nimic. Cateodata ma mai manca si amortea, dar acum e bine. am nascut pe 14.08.2007 si pana acum totul este ok si e chiar frumoasa cusatura. E ca un fir de ata.
kidz000762
Postat pe 4 Mai 2009 15:40
Foarte bun subiectul. Chiar vroiam sa aflu cum se simt mamele dupa cezariana. Eu am nascut anul trecut normal, o fetita de 2920 gr. Toata viata am fost o fricoasa, si de cand ma stiu am zis ca n-am sa nasc niciodata normal, dar nu stiu, efectiv m-a apucat asa curajul cand sa nasc si iata-ma nascand normal. Nu va spun cum a fost, decat ca n-am de gand sa mai repet aceasta experienta vreodata in viata mea. Imi spunea Doctorita mea ca si cezariana doare dupa, dar ce pe mine nu m-a durut dupa, de n-am putut sa stau pe scaun 2 saptamani? Nu stiu de sentimentul matern, cum se manifesta in cazul operatiei cezariene, dar eu cred ca imi iubeam la fel de mult fetita si daca o nasteam prin cezariana. Cat despre lactatie, oricum n-am avut lapte, decat foarte putin, asa ca, din partea mea, TRAIASCA CEZARIANA!
Cristy_kidz
Postat pe 9 Iunie 2009 09:22
Dragi mamici, si eu am nascut prin cezariana, si cu toate ca doare dupa nastere si vreo 2 saptamani abia te misti, trebuie sa recunosc ca mi se pare mult mai civilizat in zilele noastre sa nasti asa. Eu oricum as fi facut cezariana pentru ca am din nastere probleme cu vederea. Dar voiam sa va mai zic ca chiar nu are nici o legatura lactatia cu cezariana. Lactatia depinde de canalele existente si de organismul mamei. Eu am avut lapte din plin, dar am prietene care au nascut normal si nu au avut lapte nici macar 1 luna. Teoria era ca daca nasti normal vei avea lapte mult, dar am vazut ca exista exceptii in ambele cazuri asa ca... altele sunt motivele lactatiei Si ca sa revin la cezariana.... tare mi-e ca nu prea mai imi vine sa mai fac vreun copil, cu toate momentele placute din timpul sarcinii si dupa...
IriCris
Postat pe 9 Iunie 2009 11:19
eu am nascut amandoi copiii normal fara epidurala si m-am vindecat f repede,mi-a fost teama inaintea fiecarei nasteri dar am trecut peste si nu m-am gandit nici o clipa la nasterea prin cezariana,am fost cusuta cu amandoi copiii ,ce sa zic am trait niste emotii cand am nascut care nu se pot spune in cuvinte si care m-au facut sa uit de toate durerile de dinaintea nasterii,nu stiu cum e cezariana dar totusi ma gandesc ca e totusi o operatie si se vindeca mai grea decat nasterea normala cam asta e parerea mea,va pup si sanatate multa
silviatatu
Postat pe 9 Iunie 2009 12:34
Operatia de cezariana m-a durut doar zilele cat am stat in spital (trei)! dupa aceea nu am mai avut deloc doreri! si m-am miscat cu usurinta, am avut singura grija de bebelus! doar cu spatele am ceva probleme, de la epidurala am ramas cu o durere de care inca nu am scapat (micutul meu a implinit 7 luni). Cezariana in cazul meu nu a fost o optiune, ci o necesitate!
elanicol
Postat pe 11 Iunie 2009 08:23
buna mamici si eu am facut operatie cezariana si m am simtit foarte bine dupa cam 3 zile e mai rau ca nu poti sa te ridici din pat desi e cel mai indicat sa faci miscare cat mai repede dupa cezariana dupa alea 3 zile esti ca noua doar ca nu trebuie sa faci efort sau sa ridici greutati sincer daca ar fi sa mai nasc tot pentru cezariana as opta multa sanatate la toata lumea
kidz000970
Postat pe 11 Iunie 2009 08:35
buna fetelor, tot prin cezariana am nascut si eu, insa am avut si dureri de nastere groaznice o noapte intreaga, eram programata pe 17 feb si eu am nascut pe 5, cu mult mai devreme, asa a vrut bebe sa vina mai repede si sa ma faca sa simt tot, dar acum dupa 4 luni pot zice ca am uitat deja prin ce am trecut. Dupa operatie mi-am revenit cu greu, am avut si niste dureri groaznice de cap, cu toate ca nu am miscat capul in timpul anesteziei, iar cand am ajuns acasa inca ma durea foarte tare, am tot stat cu comprese de gheata vreo 10 zile, dar cred ca recupararea a durat mai mult pt ca nici nu m'am protejat deloc, nu am avut pe nimeni sa ne ajute, doar eu cu sotul meu si va dati seama, mai erau si treburi in casa, dar...ne'am descurcat, acum ma simt foarte bine. Va doresc sanatete multa si recuperare usoara la proaspetele mamici!
aly_raz
Postat pe 11 Iunie 2009 10:02
eu daca as mai naste inca o data CEZARIANA as face...de ce? pt ca am nascut normal un copilde 4200 gr,la 42 saptamani si bebe a stat in mine fara oigen ,deci dupa nastere a trebuit resuscitare si stat la terapie intensiva si de parca nu ar fi fost de ajuns au mai tras si de manuta lui si i-au paralizat-o, de a trebuit sa facem exercitii der ecuparare a mobilitatii manutei...deci cezariana ca e mult mai sigura pt bebe,ca de vindecat eu abia ma miscam si restul mamicilor cu cezariana nu aveau nici un stres si a mai durat si vreo 3 luni pana sa ma vindec si sa am unda verde relatiilor sexuale...asa ca pt mine as fi preferat sa fac cezariana si sa fie bebe bine ,nu sa ma kinui cu el prin spitale si mijloace de tramsport zilnic pt exercitii ...sanatate si tot ce e mai bine pt toti...
izab33lla
Postat pe 21 Iulie 2009 15:15
imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat insa dupa parerea mea a fost doar inconpetenta medicilor care ti-au urmarit sarcina... nu este admisibil ca o sarcina sa depaseasca cu mai mult de 10 zile termenul, dupa care se intervine prin inducera travaliului sau daca nu se poate cu cezariana de urgenta. Pe urma daca copilul este mare si tu mica sau are o pozitie care nu permite nasterea normala este de datoria doctorului sa iti faca cezariana.
corina_dragoi
Postat pe 21 Iulie 2009 15:29
Buna mamici eu am nascut tot prin cezariana cu anestezie locala si m-am simtit foarte bine dupa2 zile m-am ridicat din pat,si acum ma simt tot bine desi sunt mai plinuta operatia sa prins foarte bine si am avut grija singura de bebe la o saptamana am facut treaba.as recomanda la toate CEZARIANA nu e dureros aproape de loc.mult succes si nu va temeti sa faceti cezariana
stelutza23
Postat pe 23 Iulie 2009 16:00
la ecograful 4 D pe care l-am facut mi s-a spus ca am toate sansele sa nasc copilul la peste 5 kg si a fost un motiv in plus de a alege o nastere prin cezariana, nu am nascut la 40 de saptamani ci la 37 pentru ca nu a vrut sa mai stea si tot prin cezariana. Am dat nastere unei fetite de 3.8 kg, operatia a fost una usoara iar dupa doar doua zile ma simteam ca si cum nici nu am fost operata, putea sa si alerg insa nu era indicat. Mi s-a parut o operatie simpla si chiar a avut succes la mine, oricine m-ar intreba cum sa nasca i-as spune CEZARIANA
Natali_kidz
Postat pe 4 August 2009 08:52
Si eu am nascut prin cezariana, chiar daca cu o luna inainte am vorbit cu anestezistu pt epidurala...totul a fost ok...iar vinerea cand am fost la control a spus dr ca e bine bebe si ne vedem luni-marti cand imi era termenu. Dar seara m-a sunat sa imi zica sa ma uc duminica iara si nemancata.
Bebe avea o data cordonu in juru gatului dar am spaerat ca se va intoarce si revine la normal, dar nu a fost asa, duminica m-a pus la ecograv si a vazut ca era infasurat de 2 ori in jurul gatului. Parca si acum ii aud vorbele: "Suna-l pe sotu sa iti aduca bagaju ca ramai la operatie."
A fost ok...m-am ridicat repede din pat si toata ziua ma plimbam prin salon sau pe hol...si acum ca au trecut 7 luni ma simt super bine.
ralucimp
Postat pe 26 August 2009 08:45
buna, fetele.Eu am nascut pe 11 august un baietel tot prin cezariana.Dupa 5 ore de groanice dureri desi eram super dilatata, bebe refuza sa iasa caci avea capusorul blocat si prea sus.Cezariana de urgenta.Puiul meu s-a nascut cu 60 de cm si 5,410 kg, la 41 de saptamani si 2 zile.O saptamana dupa operatie toate au fost ok, nu dureri, absolut nimic,m-am dat jos din pat la cateva ore dupa operatie,am mers fara probleme.Am nascut marti si duminica mi-au scos firul,caci aici- in Anglia suntem- se pune un fir legat la cele 2 capete cu 2 margelute.Dupa ce mi-au scos firul operatia s-a deschis, a inceput sa supureze, apoi am cazut pe scari si s-a deschis si mai tare si s-a suprainfectat.Alte 4 zile in spital, antibiotic, dureri erc.
Acum ma recuperez, imi refac bandajele 1 data la 2 zile,dar mi s-a zis k va dura cel putin 3 saptamani sa se vindece.Bad luck!
Bebe e f bine, sanatos, voios si cuminte, are acum 5,750 si arata ca un bebe de 3 luni.
Zicea cineva ca nu este nicio legatura intre cezariana si lactatie.Este.Eu am mai nascut un baietel,natural, am avut lapte, a fost ok totul.Acum nu,el nu a vrut sa suga, laptele a venit f greu, am facut si infectia,am antibiotic iar acum nici vb sa il mai pun la san,pt k e prea puternic antibioticul pt el.Ca sa nu mai zic ca sunt studii facute despre acest subiect,e vb de hormonii care sunt implicati in nasterea naturala-care declanseaza si lactatia,cu exceptia in care mama nu are lapte-hormoni care nu se "implica" in nasterea prin cezariana
bzga
Postat pe 28 August 2009 12:25
si eu am nascut prin cezariana,am fost programata pt ca sunt mica in bazin.a fost bine.nu am avut dureri deloc.
alyalina
Postat pe 24 Septembrie 2009 17:25
buna,am nascut prin cezariana in iunie 2008,bebe avea circulara de 3 ori,nasterea nu a fost prea roz,dar a trecut,a doua zi m-am simtit f bine,la fel si dupa....lapte am avut cat pt 2,curgea slava domnului,si sunt o slabuta....multe mamici care au nascut normal nu au avut lapte si tot asa sunt care au nascut prin cezariana si nu au avut,eu zic ca tine de fiecare organism in parte, suntem diferite...mie imi curgea laptic dinainte de a naste,imi masam sanii energic in fiecare zi cu crema pt ei.important e ca devenim mamici nici numai conteaza cum...e o minune,sentimentul este oricum ar iesi bebe,o seara buna...la mamici si bebei
anafaraon
Postat pe 24 Septembrie 2009 22:23
buna fetelor din nou.....

Eu sunt in recuperare...dupa o cezariana. Am doua nasteri la activ: prima, acum 6 ani a fost fiziologica, naturala, dar vreau sa va spun ca urmatoarele trei saptamani mi-a fost tare greu. Nu puteam sta jos, am avut despicare radiala de col, adica praf si pulbere, aveam dureri de cap si spate. A doua nastere a fost prin cezariana, in data de 11.09....deci avem cateva zile.
Vreau sa spun ca la 26 de ore dupa operatie am mers pe picioarele mele sa-mi vad puiutul, iar la 5 zile, la externare urcam si coboram scarile fara probleme. La 10 zile s-au scus firele, iar dupa aceea am fost o adevarata "balerina".
Acuma la doua saptamani si doua zile, nu am nici o durere, nici un discomfort, nimic. ma simt foarte bine.
Recomandare: cezariana pt oricine vrea si poate alege.
Instinctul matern nu are de suferit cu nimic. Eu credeam ca nu mai trec cele 24 de ore de terapie, sa merg la bebe.
Lactatia se declanseaza un pic mai greu, adica la doua zile, dar nici nu ai fi avut ce face cu laptele mai repede, nu esti in stare sa alaptezi in primele doua zile, si medicatia specifica postoperatorie nu prea indica alaptatul in primele 48 ore.
Dupa nasterea fizxiologica am avut lapte la cateva ore, dar nu am fost in stare sa alaptez, si eram si perfuzata, fapt care nu-mi dadea voie sa alaptez...la trei zile am facut furia laptelui.....groaznic!
Ceea ce vreau sa transmit este ca indiferent cum nasti, tot mama te numesti. Puiutul este tot al tau, instinctul si sentimentele sunt aceleasi, iar dragostea incomensurabila. Refacerea in cazul meu a fost mai rapida la cezariana decat la nasterea fiziologica....
Va pup si puiuti sanatosi si frumosi va doresc!
mihaila_carmenm
Postat pe 28 Septembrie 2009 11:07
buna fetelor, Eu abia acum am gasit un pic de timp sa mai intru pe net
Vreau sa va spun ca si eu am nascut prin cezariana si a fost foarte bine dupa parerea mea.Am fost nevoita sa nasc asapentru ca desteapta de doctorita a mea nu mi-a mai recomandat sa fac nici o ecografie timp de doua luni(sapt 24 -35)iar bebita mea nu a ami luat in greutate si a ramas in staduil unui copil de 29 de sapt eu avand deja 35 sapt. oricum a fost bine dupa operatie nu am avut dureri deloc si recomand tuturor . decat sa te chinui sa-ti iasa ochii din cap mai bine asa . treceam pe langa sala de nasteri si le auzeam pe celelalte mamici cum se chinuiau.
kidz000256
Postat pe 15 Octombrie 2009 23:11
buna mamicilor
si eu am nascut cu cezariana,tot timpul sarcinii mi-a fost frica sa nu ajung la asa ceva,dar implinisem 40 de saptamani si nu aveam nici un semnal cum ca bebica mea ar dori sa vina pe lume.Pe 20 iulie am mers la control si doamna doctor m-a programat pe 21 iulie la cezariana spunea ca e prea mare si nu o sa pot naste natural eu fiind si mica de inaltime
m-am prezentat pe 21 iulie foarte curajoasa la operatie insa lucrurile nu am mers prea bine am vrut doar anestezie locala dar fiola nu si-a facut efectul,din cate am inteles eu a fost expirata,m-au adormit a fost foarte rau cand m-am trezit,dar bucuria mea a fost cand am auzit ca fetita mea e sanatoasa avea 4,04kg si 54 cm
am avut complicatii dupa cezariana fiindca am pierdut foarte mult sange am ajuns cu hemoglobina la7.9 am primit sange,ameteam ,nu puteam respira,ma durea burta foarte tare dar in 4 saptami mi-am revenit,au trecut 3 luni deja suntem mari!!!!!!!!!!!!!!!!!
Szilvia_kidz
Postat pe 19 Octombrie 2009 16:33
buna.cum adica testul papanicolau e gratuit??? vb serios? de unde stii?unde se poate cere?la medicul de familie?
mada_sabina
Postat pe 1 Noiembrie 2009 13:23
pai este gratuit testul papanicolau daca ai bilet de trimitere de la medicul de familie...stiu ca am facut acum de curand ....acum o luna cam asa ceva...
izab33lla
Postat pe 2 Noiembrie 2009 15:12
buna eu am nascut prin cezariana dar nu pentru ca asa am vrut eu ci pentru inconstienta unor asistente care cred eu ca nu ar trebui sa mai lucreze intro maternitate a fost groaznic mau plimbat din cabinet in cabinet pana mia iesit cordonul in afara noroc cu doctorita de garda care a fost o profesionista si sia facut treaba exemplar.intradevar mia facut anestezie totala si taietura invers ca nu avea altcum dar asa a reusit sa ne salveze si pe mine si pe puiutul meu. parca si acu aud cum un cretin de doctor care ulterior am auzit ca se ocupa cu adoptii sa nu zic trafi cu copii imi zicea ca e mort si nu mai are ce sa faca a fost groaznic nu cezariana propriu zis ci ce am auzit ca se vorbea nu cred ca ii voi uita figura vreodata acelui nemernic
kidz003047
Postat pe 5 Noiembrie 2009 22:11
BUNA LA TOATE MAMICILE! SI EU AM NASCUT PRIN CEZARIANA,CA FETITA MEA ERA PE O PARTE SI NU SE INTORCEA PTR A NASTE NORMAL. VA SPUN SINCER CA NU AS REA SA MAI TREC PRIN CE AM TRECUT,MIAU FACUT ANESTEZIE CARE MA AMORTIT DE LA JUMATATE IN JOS,DAR CU TOATE ASTEA AM SIMTIT CUM IMI SCOTEA FETITA,CUM MA CURATA,AM AVUT DURERI,DAR FETITA MEA MIA DAT PUTERE SI A DOUA ZI MAM RIDICAT DIN PAT,IAR A TREIA ZI AM IESIT DIN SPITAL. OPERATIA MA DURUT CAM O SAPTAMANA,ACUM SUNT MAI MULT DECAT OK!
ANA___BIANCA
Postat pe 3 Decembrie 2009 21:57
Buna.Si eu am nascut tot cu cezariana pe data de 19.08.2009 ora 18:00 o fetita frumoasa de care sunt tare mandra si pe care o iubesc din tot sufletul.Eu am fost nevoita sa nasc cu cezarina pentru ca nu mi-a fost intoarsa in burtica si mia zis dc ca nu se mai intoarce pana la nastere si ca nu ma lasa sa nasc normal si chiar ii multumesc pentru asta si mai bine ca am nascut asa pentru ca nu as fi rezistat sa nasc normal.In timp ce am fost dusa in sala de operatii si mi sa facut anestezia si epidurala in spate am lesinat si nu am stiut nimic din ce sa intamplat m-am trezit in salon la terapie unde eram in perfuzii,iar din cauza anesteziei fetita mea sa nascut putin adormita si mi-a zis dc ca ia dat nota 8 la nastere si de aceea cred ca si doarme asa mult si ziua si noapte,dar important este ca ii sanatoasa si nu am probleme cu ea.Eu mi-am revenit putin mai greu dupa cezariana dar acuma sunt f.bine.
Va pup si va doresc numai bine la toate mamicile.
Lavinia din Timisoara
kidz006214
Postat pe 7 Ianuarie 2010 11:18
eu cand zic ca prefer cezariana nu e pentru mine ci pentru bebe caci este cel mai important,iar pe mine cu ce m-a incalzit ca am nascut normal si ne-am chinuit amandoi mai ales bebe,cand puteam sa ma chinui doar eu si puiul meu sa fie sanatos?eu recomand pentru binele lui bebe CEZARIANA...eu zic asa:daca copilasul e bine atunci si tie ca parinte iti este...
izab33lla
Postat pe 7 Ianuarie 2010 22:45
Helooo tuturor!Eu am nascut prin cezariana pe 25 iunie 2009 si la fel ca si Ana Bianca,am simtit tot,simteam cand taiau,cand curatau,cand coseau....dureri destul de greu de suportat...in cazul meu a fost vina anestezistului care era prea grabit si nu a binevoit sa-mi faca anestezia cum trebuie.Cu toate astea as vrea sa spun ca sunt de acord cu postarea izab33llei ,pentru copil fiind mult mai bine sa se nasca prin cezariana...Eu nu eram de acord sa nasc prin cezariana,dar s-a impus si nu am avut incotro,iar acum mi-am schimbat parerea.Mai pot spune ca am nascut la ora 17 si a doua zi la 8 m-am ridicat din pat,este foarte important sa ai vointa si sa faci miscare,nu sa stai la pat 3 zile si apoi sa te ridici....atunci e mult mai greu .O verisoara de a mea a nascut la 3 zile dupa mine,in acelasi spital,cu aceiasi doctora minunata,dar cu alt anestezist si nu a simtit absolut nimic,si a fost foarte multumita.In trei zile durerile se duc,iar dupa o sapt.te simti foarte bine.As mai vrea sa dau un sfat celor care patesc la fel ca mine:sa nu miscati capul in timpul cezarienei,eu de durere dadeam din cap in continuu si...am avut dureri groaznice de cap in jur de 5 zile.Cam asta a fost experienta mea,pupici la bebici si la burtici!
cristina1087
Postat pe 14 Ianuarie 2010 17:14
Si eu am nascut tot prin cezariana si am fost OK. Mi-am revenit foarte repede . Am nascut la Polizu cu Dr. Radulescu, o femeie deosebita!!
Sincer as recomnda cezariana tuturor.
O zi buna
mamusca
Postat pe 18 Ianuarie 2010 20:44
E dificil sa spun ca as recomanda cezariana intrucat nu am termen de comparatie, nu am avut ocazia sa nasc normal, astfel ca recomand precautie cu cezariana daca nu sunt complicatii si aceasta de impune. Sfatuiti-va cu ginecologul vostru cum e mai bine pentru voi raportat la starea voastra fizica si psihica + BEBE din burtica. Daca e totul OK e mult mai bine sa treceti printr-un efort mare dar rapid si revenirea e de mii de ori mai rapida( asta am auzit din povestile prietenelor care au avut sansa de a naste normal dar si prin cezariana au trecut). Nastere usoara tuturor!
AdinaB
Postat pe 29 Ianuarie 2010 16:45
Buna! Eu am nascut prin cezariana pe 14 sept 2009. De cand am aflat ca s insarcinata am vrut sa nasc prin cezariana. Am citit prin ce ati trecut... imi pare rau... doctorii din Romania sunt groaznici-mai sunt mici exceptii, dar in general sunt niste dobitoci. Eu am nascut in Germania, niste doctori si asistente f buni, f atenti, nu-ti vb urat, de cate ori apasam pe sonerie venea o asistenta si ma ajuta cu bebelusul sau pe mine. In timpul operatiei am avut probleme... pt ca mi-au scos un chist f mare si 2 hemoroizi , operatia a durat in jur de 3 ore, dar fost ok dupa.... M-am refacut f bine, in scurt timp. Daca as mai face un copil tot prin cezariana as naste si recomand si altor mamici cezariana.
Pupici la mamici si bebelusi !
david_2009
Postat pe 1 Februarie 2010 16:53
Ajuta-ma sa-i fac sotului o supriza frumoasa votand mesajul meu postat pe urmatorul link:

http://www.ilovemilka.ro/mesajmsgid=d4708a734373b6b10c3d13749cb2df07

Multumesc frumos de ajutor!!
fleurentina
Postat pe 3 Februarie 2010 10:05
buna fetele, si eu am nascut prin cezariana, trebuia, pentru ca bebe s-a intors in ziua in care au vrut sa imi provoace nasterea si nu am mai putut naste normal... oricum, mai mult prin cazariana am vrut sa nasc din cauza ca imi era foarte frica, stiam cam cum ar fi o operatie, am apendicul scos si m-am gandit ca e o durere in plus cezariana si nu prea imi era frica, m-am vindecat foarte repede si dureri am avut mai mult cand am stat in spital... vreau sa va intreb,ati ramas cu burta, eu sper s-o dau jos, trebuie sa ma pun pe treaba
Laura_M
Postat pe 10 Aprilie 2010 21:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat costa o cezariana in sibiu? 3 De la: ale_micutza 24 Martie 2010 17:06
buna 3 De la: garbo_395222 21 Ianuarie 2014 10:20
Cursuri de pregatire pentru nastere 1 De la: kidz002458 3 August 2009 13:31
buna.fetelor.(mamicilor...si.viitoarelor.mamici..) 1 De la: rashela 19 Februarie 2010 16:02
nasterea prin cezariana 130 De la: garbo_406583 13 Aprilie 2017 14:49
Setari Cookie-uri