frica de nastere

Imi pare rau, dar nici eu nu pot fi de acord cu "trebuie sa mai si suferim, daca vrem sa avem copii, daca vrem sa fim mame". Cred ca poti deveni mama si fara sa suferi.
E adevarat ca eu sunt mai fricoasa, asa din fire, de cand ma stiu am zis ca n-o sa nasc niciodata normal, numai ca m-a apucat asa curajul cand a sosit momentul si am nascut normal. Pentru mine a fost o trauma, am intrat in panica pe masa, am inceput sa plang, nu mai puteam colabora cu medicul ginecolog. Multumesc lui Dumnezeu ca la un moment dat m-am gandit ce face fetita mea, daca eu stau si plang, si pana la urma m-am remontat si am reusit. Si asa s-a nascut minunea mea. Asa ca daca vrea Dumnezeu sa mai am un copil, nici nu ma mai gandesc sa nasc normal. A si mi-au pus si epidurala, dar fara efect, ca au montat-o prea sus.
Cristy_kidz
Postat pe 6 August 2009 15:50
NICI EU NU CRED CA TREBUIE "SA MAI SI SUFERIM"....SUNT MULTE CAI ACUM IN SECOLUL ACESTA PRIN CARE SA ALINI SUFERINTA SI DUREREA,DOAR DACA NU VREM NU REUSIM CAT DESPRE GHINIONUL TAU ,CAM NASOL,AI MAI SUPORTAT SI EPIDURALA DEGEABA,DACA ERA CORECT FACUTA NU SIMTEAI ABSOLUT NIMK....ORICUM FELICITARI SI SANATATE LA BB!!!
oanaoaky
Postat pe 7 August 2009 15:36
Felicitari, chiar ai fost curajoasa...
MoniQ_kidz
Postat pe 7 August 2009 22:03
Buna, dragelor
Am sa va spun ca si mie m-a fost tare frica de nastere bebitei mele, mai ales ca mama mea a avut probleme, din nefericire , la nasterea mea.
Motiv pt care nu mi-a povestit nimic din cum si ce se va intampla in sala de nastere, ea ramanad speriata de acest eveniment.
Asa ca, m-am simtit nevoita sa merg la un curs special pt nastere, nu ii spun numele pt a nu considera ca ii fac reclama - daca doriti sa stitii va pot spune intrebandu-ma, insa vreau sa va spun ca mi-a facut foarte bine.
Am stiut in mom sosiri ceasului la ce sa ma astept, am fost extrem de calma si calculata. Recunosc sunt o fire care ii este teama si de o injectie iar in spital nu am stat decat acum cand am nascut, pt prima data, insa stiind la ce sa ma astept am reusit sa fiu rationala iar fiecare durere am luat-o ca si cand se poate si mai rau.
Am nascut normal, cu epidurala, si recomand din toata inima tuturor, este o binecuvantare pe acest pamant, sincer.
Durerile au fost stopate pana cand aproape sa nasc, ceea ce mi-a permis cateva ore bune, cat am stat in sala de nastere, sa glumesc , sa ma simt ca si cand nimic nu se intampla , si chiar nu va mint spund acestea.
In momentul expulziei, a fost putin mai dureros, insa ma asteptam la ceva si mai rau, asa ca, am nascut o fetita de 3320kg, sanatoasa , de nota 10.
Important este sa fi te gandesti ca la ceva normal, iar epidurala, daca ti-o face la timp, te salveaza de la multe.
Va doresc din toata inima o nastere la fel de usoara ca si a mea , copii sanatosi si multa bucurie in suflete.
ocindori
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:11
sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea si
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:17
buna .....nici nu stiu cum sa incep si eu sunt o tanara mamica de 20 de ani sunt la prima sarcina,si pana nasc mai am aproape 7 luni...de durere nu mi-e frica suport orice pentru puiu meu,durerea trece....frica imi e sa nu fie alte probleme sa nu pateasca ceva bebele...am auzit atatea.....
mihaela89
Postat pe 26 Martie 2010 08:46
Buna! Si eu sunt putin speriata pt ca nu am mai trecut prin asa ceva, mai ales ca am probleme cu sarcina! Sper sa fie bine! Am niste emotii, mai plang cateodata cu gandul la momentul cand imi voi vedea copilul. Abia astept! Cat despre suferinta, asta trece, ramane doar amintirea. Totusi trebuie sa intelegem ca sunt femei care sufera foarte mult pentru a da viata. Si trebuie sa le ascultam! Daca avem suflet...
Si prietenele mele, mama si soacra s-au chinuit cumplit! Pe mama mi-o aduc aminte, aveam peste 7 ani cand l-a nascut pe fratele mai mic. Ea avea doar 28ani. A fost cumplit! Dar uite ca a trecut cu bine! Noi de ce n-am putea!?! Curaj!
Lowiny
Postat pe 26 Martie 2010 14:51
Daca ai o sarcina monitorizata si un medic bun care sa stie cand sa-ti puna o epidurala nu cred ca e nevoie sa te chinui asta numai sa facem haz de necaz nu-ti face tie placere
SEBY1YEAR
Postat pe 28 Martie 2010 16:15
Oricum cred ca ne e frica mai mult de necunoscut ca sa zic asa acum cand ma gandesc la cea de-a doua nastere va spun sincer ca ma voi duce fluierand asa ca bafta mamicilor si o nastere cel putin la fel de usoara ca a mea va doresc
SEBY1YEAR
Postat pe 28 Martie 2010 16:18
si mie mi-a fost frica sa nasc noraml, ma gandeam numai la durerea care trebuia sa o simt si mai ales ca auzisem si eu atatea variante, aveam o frica in mine (sunt si fricoasa de fel la unele chestii) dar pana la urma am zis ca trebuie sa nasc, nu scap, am fost pusa pe capra, si mi-am zis ca asta a fost trebuie sa fac tot pozibilul sa fie bine si sa iasa copilul, daca o sa ma doara, asta e, trebuie sa rezist, cat poate fi de dureros... ca pana la urma sa nasc prin cezariana ca bebe s-a intors :) (cu doua zile inainte era in pozitite de nastere normala)
Laura_M
Postat pe 11 Aprilie 2010 22:26
fetele sa stit ca frica de nastere exista si la a treia nastere si va vb din experienta , eu am tei nasteri toate naturale iar daca la prima nu prea stiam ce ma asteapta la urmatoarele tocmai din aceasta cauza mi-a fost frica .ptr ca stiam ce ma asteapta, norocul meu ca fiecare nastere a fost din ce in ce mai usoara mai ales a treia a fost super fara dureri si chin si nici anestezie!!! asa ca bafta si frica este un lucruu absolut normal
cory_emy
Postat pe 11 Aprilie 2010 22:31
nici o nastere nu seamana cu cealalta.eu cand am nascut mi-a fost asa frica si chiar si inainte ma gandeam si ma framantam ce o sa fie,cumo sa fie si imi era asa teama de nici nu vroiam sa vina momentu ala
anaROBERT
Postat pe 12 Aprilie 2010 00:15
pai si mie la prima nastere mi-a fost putin frica ca nu stiam cum o sa fie, si acum ca stiu cum este imi e mai frica. Rade sotu de mine si-mi zice "acum de ce ti-e frica, ca doar ai vazut cum e "
Stati linistite,e normal sa ne fie frica,mai ales ca fiecare nastere e diferita.
bau
Postat pe 12 Aprilie 2010 00:57
moni ati inceput procesul tehnologic pentru al doile bebic?
anaROBERT
Postat pe 12 Aprilie 2010 01:00
Inca nu,fac calcule si probabil prin septembrie octombrie tre inceput Ca probabilitatea sa nimerim din prima este f mare,daca la primul bebe am reusit dintr-o incercare
bau
Postat pe 12 Aprilie 2010 01:04
pai stai asa ca s-au facut combinari si permutari prin org tau nu hop top si gata
anaROBERT
Postat pe 12 Aprilie 2010 01:05
'neatza fetele. Eu am venit sa va zic o pveste Cand eram in luna 7 am inceput sa intreb mamicile din imprejurimi:"cum e? e greu? doare? te chinui mult?" etc. Partea care a sunat bine de fiecare data a fost "nu doare... imediat scapi... impingi de 2-3 ori si gata!"
Ehhh... TZEAPA! Dupa ce am nascut (4 ore de travaliu) am zis:"mincinoasele!" A durut al naibii!!!! Mi se parea ca nu se mai termina! dadeam sms-uri cu sotul care ma astepta afara... Si, la un mom dat imi scrie :"si... cum e ? bebe e gata? Vin sa-l vad?" Aici m-a enervat la culme...El era interesat de bebe cand eu ma chinuiam?! Dar, eu de fapt eram nervoassa de la dureri... Atunci au inceput injuraturile... i-am dat lui sms ca nu mai pot scrie ca doare prea tare si am inceput sa tip de ma auzea tat spitalul... cand se mai linisteau un pic "muncile" ziceam :"fite-ar mata a naibii, Dane... de ce nu esti TU in locul meu sa vezi cum e... Ahhh ce ushor a fost sa bagi si eu trag pe urma asta..." etc Mai venea din cand in cand dr si zicea"nu mai tipa ca pierzi oxigenul si nu o sa poti impinge cand va fi cazul!!' cine sa inteleaga? Credeti ca am ascultat-o? HA! Urlam si mai tare! Dupa 3 ore jumate de injuraturi si urlete, aveam deja dilatatie 14 si a venit dr cu moasele... ele ziceau "impunge" eu "nu pot"... si tot asa... pana cand CHIAR nu am mai putut. Attunci s-a pus moasa pe mine cu toata greutatea... si.. a aparut baietelul meu! Dupa chestia asta, am amortit cu totul (ca nu aveam O2) si nu am fost in stare sa-l iau in brate. dar l-a pus moasa pe pat langa mine cateva min si... toate durerile disparusera... A fost un mom sublim Nu pot sa descriuu ce am simtit atunci, dr stiu ca dupa ce raman gravida cu bebe 2, tot NATURAL NASC! Nu mi-e frica! Stiu ce ma asteapta dar stiu si ca merita fiecare secunda si Finalul e .... de nedescris! In plus... mai am cateva injuraturi care le stiu si nu le-am folosit Daca nu imi injur sotul in mom alea... atunci cand???
hamham
Postat pe 12 Aprilie 2010 16:21
la mine a fost invers, nu mi-a fost frica toata sarcina de nastere, spuneam la toata lumea ca de-abia astept sa nasc, ca nu vreau epidurala
si cind am vazut eu ce dureri am...nu stiam cum sa fac anestezia mai repede. de impins, cred ca am impins de 10 ori , max, dar m-au taiat rau de tot...am si singerat 2 luni dupa nastere, nu mult dar nici nu ma lasa. dar buburuza mea a meritat tot efortul!
imediat dupa nastere am zis ca nu mai vreau alt bebe dar acum am uitat si chiar imi doresc o fetita f mult, dar nici nu ma gindesc sa nasc fara epidurala. de ce sa ma chinui fara cind poate fi asa de bine cu?
mioara82
Postat pe 12 Aprilie 2010 17:58
mie nu mi-a fost frica de nastere la inceput si nici pe timpul sarcinii dar cand am ajuns la spital m-a luat o fricaaaa dar nu pt mult timp ca m-au adormit la secunda si am nascut prin cezariana doua bebeluse frumoase si sanatoase
liliana28
Postat pe 13 Aprilie 2010 10:26
salut dragelor mamici.ma numesc georgiana si am 21 de ani,sunt insarcinata in 8luni deci....mai am un pic si o sa nasc si eu dar..... imi e foarte frica.dak va intrebati de ce sau daca ma intrebati pe mine de ce imi e frica???? nu stiu ce sa va raspund.am tot cautat pe net despre cum se naste,parerea altor gravide,video cu nastere naturala si cezariana si nu stiu ce sa fac.sa nasc natural sau prin cezariana.doamna doctor mia zis k am placenta foarte dezvoltata si sa vada cum e atunci cand o sa ma apropii de momentul nasterii dar....mama mea mia povestit k asa a avut cu toti fratii mei(adik am fost 3 dar am mai ramas 2)la toti a nascut prin cezariana tot din acest motiv din cauza k avea placenta dzvoltata.va rog datimi un sfat ce sa fac????? IMI E FOARTE FRICA DE ACEL MOMENT
georgiana_19_88
Postat pe 1 Iunie 2010 17:40
iuliana, nu vreau decit sa iti spun: curaj si nastere usoara! nu pot sa iti dau un raspuns la problema ta pt ca nu sunt in tema.
nimic si nimeni nu te poate pregati pt nastere si ce inseamna ea pt ca fiecare nastere e diferita. gindeste-te numai ca la final o sa iti tii puiutul in brate si gindul asta o sa te intareasca!
multa sanatate si asteptam vesti!
mioara82
Postat pe 1 Iunie 2010 18:21
georgiana_19_88 mult curaj
Cum spunea si mioara,fiecare nastere e diferita....si mie imi placea sa stiu cat mai multe,dar cateodata aceste lucruri iti alimenteaza frica. E normal sa-ti fie frica in primul rand ca e prima sarcina,prima nastere. Mie imi este frica chiar daca am trecut prin "prima nastere" ,dar singurul lucru care ne da putere e sa ne gandim la intalnirea cu bebelu din burtica.
Nastere usoara
bau
Postat pe 1 Iunie 2010 20:46
buna fetele
"frica de nastere " ce-i aia imi ziceam si eu acu 13 ani
am nascur intr-o sambata era sambata floriilor
m-am internat noaptea pe la 2,30
in noaptea aceea am avut un travaliu lejer, contractiile erau usoare asa ca si durerile de la ciclu, puteam linistita sa ma odihnesc intre contractii.
Dimineata vine doctorita care m-a vazut in perioada sarcinii sa nu exagerez cred ca de 4 ori, binenteles ca nu isi maI aducea aminte, noroc cu prietena mea care in final a devenit si nasa fetei o cunostea erau prietene foarte bune. A venit m-a controlat si mi-a zis dilatatie 4 cm, verificat bataile fatului, este totul ok asteptam.
Intre timp sde interneaza o alta graviduta care avea niste dureri de ma uitam la ea si nu imi venea sa cred ca pot fii asa de crunte, vine moasa si-mi zice ca este mama si nasa fetei jos si daca pot sa cobor este ok daca nu, nu.
Am coborat sa ma intalnesc cu ele, am stat ceva timp si apoi am urcat in sala de travaliu maia aveam un pic pana sa intru in sala si atunci m auzit un urlet de mi s-a ridicat tot parul de pe mine nu mai aveam un fir culcat cred ca in momentul acela s-a nascut baiatul gravidei care s-a internat in aceea dimineata doamne am zis atunci in gandul meu chiar asa sa doara nu cred,dar se pare ca da.
A venit doctorita iar la control si nu eram dilatata mai deloc atunci am primit o pastila de dilatare si sa te tii frate atunci dureri, dar nu au fost foarte groaznice am nascut foarte usor si repede si fara prea mult chin.
Dupa ce s-a terminat totul i-am zis mosei ca as bea o bere
tusi_Oli
Postat pe 1 Iunie 2010 21:43
multumesc mult pt incurajarile tale.sa stii ca se poate ca din cauza asta(tot cautand pe net desprenasteri si vazandule pe alte mamici cat se chinuie sa nasca imi provoaca frica)tot am teama asta de a naste.poate o sa fie bine.vam pupat si o sa va tin la curent dupa ce o sa nasc
georgiana_19_88
Postat pe 3 Iunie 2010 08:01
asa e mioara28,uneori stau si ma gandesc(mai ales seara cand nu am somn)oare cum o sa fie fetita mea?mi-o imaginez....si adorm cu gandul la ea nu la frica de a naste.poate o sa nasc usor sau poate am sa nasc greu,nu se stie ce fel de nastere o sa am.eu tot timpul cand ma mai ia frica imi zic in minte ''nu sunt nici prima si nici ultima femeie care da nastere unui copil asa ca frunte sus georgiana''.te pup si ms pt incurajarile tale
georgiana_19_88
Postat pe 3 Iunie 2010 08:07
salutare din nou fetelor.vroiam sa va zic ca ieri am fost la medicul de familie ca sa imi iau certificatul medical(prenatal) si mia zis k dupa data de 15 sa ma astept de nastere.eu sunt programata pe 23 la doamna ginecolog dak nu o sa mai apuc sa ma duc la ea oare ce sa fac?sa ma duc mai devreme?sa vad ce zice?sau sa vad ce o sa se intample dupa 15 si in caz de ma apuca durerile de nastere sa ma duc la spital ca oricum tot cu ea nasc.poate ea stie mai bine ...ca de asta mia zis sa ma duc pe 23 nu?voi ce ziceti?ca dupa socoteala lor trebuie sa nasc pe 10 iulie dar mia zis sa ma duc pe 23 sa vada cum decurge placenta si sa imi zica dak e de cezariana si dak e ....rau sa ma interneze.acum.....nu stiu.....voi ce ziceti?va pup
georgiana_19_88
Postat pe 4 Iunie 2010 10:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CFR2 3 De la: MoniQ 11 Septembrie 2009 16:04
Cezariana la maternitatea Braila 6 De la: garbo_11330 6 Martie 2013 17:32
Spitalul Cantacuzino 4 De la: kidz004953 2 Noiembrie 2009 16:15
Cum ati nascut? 30 De la: angi_kapa 29 Octombrie 2011 21:49
Brand new Apple I-Phone 3GS 32GB$380us Dollars. 1 De la: kidz006868 13 Februarie 2010 20:37
Setari Cookie-uri