frica de nastere

Buna mamicilor! Va felicit pe toate si va doresc multa sanatate, voua si bebelusilor vostri. Si eu il astept pe bebe al meu cu nerabdare. Teoretic va veni chiar de Craciun....insa nu se stie....poate vom fi acasa de Craciun, impreuna. Eu sunt hotarata sa nasc natural pentru ca stiu ca am sa ma refac mult mai repede si ca voi putea alapta baietelul la scurt timp dupa nastere. Asta e tot ce am in minte, la nastere efectiv nu vreau sa ma gandesc. Fireste ca mi-e teama insa ma rog sa decurga totul normal si nu fac altceva decat sa incerc sa-mi imaginez cum va arata minunea mea!!!!
Salutari si toate cele bune!
DIANA76H
Postat pe 23 Noiembrie 2008 15:06
Buna Diana!Ma bucur ca esti asa de optimista .Oricum nu este nici usor dar nici imposibil sa nasti natural.Important este sa fi pozitiva caci totul va fi bine si iti va fi mult mai usor la nastere.Sa ai o nastere cat mai usoara si multa sanatate tie si la bebe
adelafistis
Postat pe 23 Noiembrie 2008 15:20
buna mamici!
eu sunt inca o burtica si bebicu meu o sa apara in ianuarie - la eco tot timpul ii schimba data, asa ca nu se stie daca va fi capricorn sau varsator :)) oricum, asta nu conteaza pentru mine, tot ce vreau este sa fie sanatos. am optat si eu tot pentru nastere naturala - am auzit ca doare mult mai rau decat cezariana, dar chiar imi doresc sa nasc natural, nu ca as fi sado=maso , ci pentru ca am inteles ca recuperarea este mai rapida, il poti alapta pe bebe repejos (si speeeer sa am lapte si sa-l pot alapta, pentru ca imi doresc sa se intample lucrul asta) si in plus, as mai vrea sa fac cel putin un copil, ceea ce este mai delicat atunci cand nasti prin cezariana - adik te taie tot acolo, recuperarea la a 2-a nastere este teribila...si tot asa.
asa ca sper sa am putere sa nasc natural; sincer, cand ma gandesc la momentul 0 mi se inmoaie genunchii , asa ca incerc tot timpul sa fac altceva, dar sa nu ma gandesc prea mult la acea clipa; pana acum am mers la serviciu, choar daca aveam ff multa treaba, dar ma siteam bine si am considerat ca e OK, pana cand mi-a iesit o anemie si o hipoglicemie de cea mai mare frumusete..care tot o sa scada..si atunci am hotarat sa intru in concediu si sa ma odihnesc ca dupa aia...
sper sa fie bine cu nasterea, sa nu pateasca nici unul din noi ceva = doar sotul s-ar putea sa lesine in locul meu
va pup!!!
magdala
Postat pe 23 Noiembrie 2008 16:22
De unde esti burtico?
DIANA76H
Postat pe 23 Noiembrie 2008 16:33
magdala... ai burtik cam de o seama cu a mea si la mine la fel ba k in ian ba pe langa craciun sau poate mai devreme e bb mare si nu se poate pronununta....eu stau cu bagajele facutte k desi acum cateva luni eram pentru cezariana acum nu mai sunt asa incantata k vreau sa mi revin repede(avantajul nasterii naturale) si la fel k la toata lumea imi e ffff teama dar sunt si nerabdatoare sa imi vad ingerasu -fetita-doresc tuturor sarcina si nastere usoara si mult noroc si sanatate si pt magda asteptam vesti multi pupicipt burtici......
onutza_kidz
Postat pe 23 Noiembrie 2008 17:48
FELICITARI TUTUROR MAMICILOR ,NASTERE USOARA SI BEBEI CAT MAI SANATOSI .
romantica
Postat pe 24 Noiembrie 2008 12:40
Diana, sunt din Bucuresti si nasc tot aici. Onutza, eu voi la Elias, poate ne vdm pe acolo daca nasti in ianuarie, pentru ca in decembrie la mine ar fi cam devreme zic eu si uite ca tot am citit o gramada de chestii nasoale despre Elias de imi vine sa nu mai nasc acolo...e asa nasol cu sistemul asta medical de la noi, doar si de asta exista atatea frici de nastere pe la noi - ca in tarile occidentale din Europa femeile se gandesc la cu totul altceva, nu la "daca nu imi nimereste anestezistul zona peridurala klumea si raman cu sechele", daca imi face epiziotomie fara sa ma intrebe - ceea ce la noi se si intampla, daca bebe nu e bine tratat de neo-nato...s.a.m.d. ..noua ne ramane speranta sa fie bine pentru toateeeeee si pentru toti bebelinii si bebelinele
magdala
Postat pe 25 Noiembrie 2008 21:22
buna diana eu sunt din braila si dak era vara nasteam la clinika privata dar pt k e frig si la noi la br nu e o clinik privata sunt nevoitasa nasc la maternitate dar desi nu sunt chiar incantata de cezariana saptamana viit merg sa vb despre posibilitatea asta nu vreau sa pic pe mana la cine stie ce macelar iti doresc multa sanatate nastere usoara si bb frumos si sanatos !
onutza_kidz
Postat pe 26 Noiembrie 2008 10:11
buna MAGDALA! Nu stiu ce chestii urate ai auzit tu despre Elias insa vreau sa-ti spun ca eu am nascut acolo in iunie cu dr. Anamaria Floare si totul a fost peste asteptarile mele! Incepand de la moase,curatenie pana la modul in care esti tratat! Poate am avut eu noroc de personal ok on aceea perioada dar nu cred ca e vb de asta pt ca nu am auzit niciodata pe nimeni vorbind urat despre elias! insa poate conteaza si cu cine nasti! ce medic te va asista?
ramona_iuliana
Postat pe 27 Noiembrie 2008 15:23
Doamnelor, ce alte calmante sunt folosite in travaliu?
DIANA76H
Postat pe 28 Noiembrie 2008 03:34
buna buna! dr.curant este Dana Lebit de care eu am fost multumita pana in prezent - nu am avut nici o sarcina grea sa zic ca dr.a fost supusa la teste medicale dificile, dar a fost ok cu mine. am auzit atat chestii bune cat si chestii rele despre Elias - se pare ca tine enooorm de mult de personalul pe care il nimeresti la nastere si la sectia de neonatologie. sper sa fie bine! ai nascut prin CMU sau doar prin Elias?
auzi, sa te bucuri de bebe sau de bebelina, nu stiu ce e, sa fie sanatos si sa ne trimiti pozici cu el/ea
magdala
Postat pe 28 Noiembrie 2008 16:14
buna,diana 76.mie cand mi-au inceput durerile erau ca acelea de mensruatie.m-am plimbat prin casa,am facut un dus,iar m-am plimbat si era bine ca nu ma mai durea asa tare.dar dupa ce m-a dus sotul la spital si am stat intinsa pe pat,am simtit mult mai tare durerea .nu se ia nimic pt durere,cel putin din tot ce am citit eu,nu e nimic dde luat.dar daca ai posibilitatea la spital,plimba-te mult(cum poti)pt ca ajuta si ca bebe sa coboare.
sper sa iti fie de ajutor sfatul meu.
ninutza_kidz
Postat pe 28 Noiembrie 2008 16:21
da,conteaza foarte nult ce personal nimeresti,la neonato am picat la dr.popa care s-a artat a fii foarte de treaba. Nu ,nu am nascut prin CMU cu toate ca aveam o mica reducere daca alegeam asta fiind arondata la cmu prin firma la care lucrez! Insa am fost sfatuita de o prietena care a nascut prin cmu sa nu fac asta pt ca nu e nicio difetenta,sunt aceeasi medici,acelasi personal,aceleasi sali de nastere . singura dif e ca dai o caruta de bani aiurea!!!! Mergi cu incredere,o sa ai noroc si are sa fie bine! Am un baietel minunat ,am si poze cu el ! pupici!
sa ai o nastere usoara!!!
ramona_iuliana
Postat pe 28 Noiembrie 2008 18:49
M AI FACUT SA PLANG ELANICOL....SANATATE MULTA SI MULTI PUPICI
any_kidz
Postat pe 30 Noiembrie 2008 12:14
Frica de nastere a fost la primul copil am avut un travaliu de 21 ore cu dureri suportabile dupa mi-sa parut si mai simplu.
La a doua nastere am fost foarte relaxata asta pt ca mergeam la control de rutina fiind in 36 saptamani si surpriza aveam dilatatie 7 ma oprit la spital si in 2 ore am nascut cat de diferit a fost tot, dureri f putine cand a iesit vai fetelor am urlat cat m-au tinut plamanii nu putem concepe o asa durere doar mai nascusem nu era prima data ;la mine a fost usor la primul ma refer la (durerile facerii)- In rest ce sa va zic curaj si ascultati de dr in sala de nasteri
julita79
Postat pe 4 Decembrie 2008 19:53
salutari la toate burticile.si eu sunt tot o burtica dar la a2 a sarcina desi am mai trecut prin asa ceva, ma gandesc cu groaza ca mai am 2 luni. dar de abia astept sa treaca mai repede pt a mi tine fetita m ai repede in brate.la prima nastere m am cam chinuit am avut un travaliu de 5 ore acum sper sa nasc mai usor.pupici si nastere usoara
any_kidz
Postat pe 5 Decembrie 2008 18:04
NASTERE USOARA ANY,SA-TI TRAIASCA COPILASII.
romantica
Postat pe 6 Decembrie 2008 08:22
buna fetelor , sa stiti ca e super important ca medicul sa isi dea seama cand se preteaza cezariana , pt ca la mine nu si-a dat seama . aveam sarcina deja de 41 de sapt si 3 zile si vlad nu dadea semne ca vrea sa iasa m-am dus la spital si mi-au provocat travaliul cu calciu si oxitocina , travaliu prea mult spus pt ca mi-au dat niste contractii oribile dar nu ma dilatam deloc , venea din cand in cand doctorita si ma dilita ea cu niste instrumente metalice , de innebuneam de durere . pe la 8 cm eu deja nu mai aveam niciun fel de vlaga , mi-au pus masca de oxigen pe fata , dar surpriza mi s-au oprit contractiile , care era explicatia . moasa care s-a purtat ingrozitor cu mine pana atunci uitase sa puna oxitocina in a doua perfuzie . si cum contractiile mele erau intretinute artificial s-au oprit ..m-au pus pe masa pt ca nu mai aveau cum sa astepte si mi-au zis sa imping asa , cum pot . sincer nu imi aduc aminte decat de un efort supra omenesc in timpul eu eram semi-constienta .. a iesit vlad putin sifonat pt ca a stat prea mult pe tract , o sarcina de nota 10 s-a terminat cu un apgar mic pt piticul meu , si asta dupa cum mi-au spus alti medici dupa . doar pt ca trebuia sa se intervina de urgenta cu o cezariana . deoarece corpul meu nu raspundea la contractiile acelela artificiale . puiul meu putea si sa moara mi s-a spus mai tarziu . acum e bine sanatos vioi si fara cea mai mica problema dar.... nasterea a ramas un episod f urat ... daca ii voi face un fratior sau surioara clar voi opta pt cezariana intr-o clinica privata ......in fine sper ca nu am ingrozit fetele cu burtica dar sa stiti ca e f important sa discutati inainte cu medicul si sa aflati parerea lui , cam ce ar face el in caz de probleme . ca pup pe toate si nastere fara peripetii .
ion_cristina
Postat pe 7 Decembrie 2008 12:19
da, dar nu stiu daca toti medici explica pacientei riscurile si avantajele fiecarui tip de nastere sau fiecarei proceduri. Eu, cum am mai spus si la alt topic, sunt pentru cezariana, pentru ca riscurile pentru bebe sunt practic nule. Acum fiecare mama decide cum vrea, dar mi se pare important sa ia o decizie fiind informata-
a1_23
Postat pe 8 Decembrie 2008 01:28
Dupa cum stiu deja unele din fetele de aici de pe forum, am nascut de curand - prin cezariana! sunt pentru nasterea naturala , fara indoiala! dar daca sunt riscuri fie pentru bebelus fie pentru mamica, e mai bine cezariana! micutul meu a fost in prezentare pelviana (in clinica asa i se si spunea "uite si micutul pelvian!" ), o nastere naturala ar fi presupuns riscuri si pentru mine si pentru bebelus, care cine stie cu ce sechele s-ar fi ales!
Intr-adevar e primordial ca medicul ginecolog sa intuiasca din timp daca sunt probleme si sa i-a decizii in timp util in ceea ce priveste metoda de nastere! ba mai mult, trebuie sa discute cu graviduta ce inseamna o nastere naturala si ce presupune o operatie de cezariana, sa-i prezinte starea de fapt, sa o incurajeze! dar in acelasi timp si gravidutele trebuie sa fie interesate sa afle, sa vina cu intrebari, iar daca medicul nu pare a dezvolta subiectul, sa insiste! in ceea ce ma priveste am avut incredere totala in medicul meu! desi este un doctor foarte ocupat, cu ff multe paciente, e un om de toata isprava! desi nu am prea avut de a face cu spitalele, consider ca e foarte important ca de la inceput sa existe incredere si comunicare intre tine ca si graviduta si medicul ce te are in grija!
elanicol
Postat pe 8 Decembrie 2008 07:35
Buna mamicilor! eu mai am o luna pana la ziua cea mare pana o sa imi vad baietelu in brate,normal pe 10 ianuarie trebuie sa vina,acum eu nu stiu ce sa zic ca am citit ca poate venii mai repede sau mai tarziu. deocamdata nu mi-e frica poate ca atunci cand se apropie ziua o sa imi fie..... toata lumea imi zice ca am burtica prea mica pt 8 luni cat am acuma probabil ca nu am asa multa apa. ma-m tot gandit si am tot citit despre nasteri cum ar fi mai bine sa fie....dar eu cred ca natural am sa o fac. problema care e ...eu sunt in spania si nu o sa fie nimeni langa mine la nastere doar partenerul meu. eu sunt foarte fricoasa cand vine vorba de medici de fiecare data cand mi se ia sange aproape ca lesin deci mie foarte frica de ace! de aceea nu o sa incerc deloc cu epidural deoarece de la frica care o am s-ar putea sa ma misc sau sa imi contract muschii cand o sa imi faca injectie.stiu ca suna stupid dar mai frica mi-e de ac decat de o nastere asta poate pt ca nu stiu cum e!oricum sper sa trec de toate! pe vremuri mamele si bunicile noastre or nascut doar natural si nu au patit nimic ba mai mult au facut mai multi copii ca si femeile din ziua de azi. acum trebuie doar sa stiu la ce fel de dureri sa ma astept pe cand se apropie ziua,de unde o sa stiu eu cand trebuie sa vina pe lume? eu tot citesc si ma informez de pe net dar oare la ce sa ma astept in realitate? poate vine mai repede poate mi-l aduce mos craciun
denis2009
Postat pe 8 Decembrie 2008 17:17
La multi ani!!! tuturor mamicilor si bebeilor pe care ii aveti in burtica sau deka au vazut lumina acestei lumi! sa aveti parte de fff mult bine in 2009 si sa aveti si multa rabdare si tarie sa treceti peste micile capcane ale vietii!!!
Florina,te inteleg de minune cu frica de ace mai mare decat frica de nastere - bineinteles, pentru ca nici nu am experimentat pana acum o asemenea durere a anasterii...nu stiu altii cum sunt, dar eu cand ma gandesc la epidurala mi se inmoaie picioarele, asa ca te inteleg perfect. si am ales sa nasc fara anestezia asta, cu toate ca dr mi-a zis sus si tare ca doare fff tare si ca a vazut fete care au nascut fata epidurala si s-au chinuit mult mai mult...de-acum asta e! trece timpul din ce in ce si ma cuprind uneori niste emotii, vaaaleu, mai ales ca nu stiu cum o sa inceapa totul si daca o sa fiu sau nu singuta acasa sau unde-as fi acolo unde o sa se declanseze travaliul si ruperea membranelor....cam peste 2 saptamani ar trebui sa traiesc si eu aceasta experienta unica!
magdala
Postat pe 6 Ianuarie 2009 18:50
NASTERE USOARA.SA FIE SANATOS,SI LASA CA O SA TRECI CU BN SI PESTE ASTA.EU NASC IN SEPTEMBRIE.TE PUP.
romantica
Postat pe 8 Ianuarie 2009 11:59
salut din nou! nu mi-a fost frica de nastere decat pana in momentul cand am inceput travaliu asa ceva nu doresc la nimeni!!! m-au luat durerile luni seara pe la 23.30 si am tot cronometrat pana la ora 02.00 dureri din 5 in 5 minute.atunci am trezit toata casa si la spital!!cand am ajuns m-au monitorizat si mi-au zis ca nu m-am dilatat doar 2 centimetri si m-au dus intr-o camera sa astept sa ma contract mai tare.am stat in camera aia pana la 9 dimineata cu dureri din 5 in 5 minute dar din ce in ce mai groaznice.apoi m-au monitorizat din nou si mi-au zis ca tot nu mam dilatat sa mai stau in camera pana ma mai dilat.s-a facut ora 16.00 si9 eu tot in camera eram.aveam deja dureri din 3 in 3 minute si am chemat asistentele sa ma duca ca nu mai rezistam.m-au pus iar la monitorizat si m-au lasat acolo cu speranta ca ma dilat mai tare eram dilatata doar 3 centimetri dar niste dureri de moarte au trecut orele foarte greu era deja ora 23.00 si eu inca eram acolo m-am dilatat doar 5 cm, nu mai rezistam. aveam dureri continue dar nu ma puteam dilata.api am inceput sa fac febra ceea ce ia cam alertat pe medici. mi-au pus perfuzie cu antibiotice si glucoza ca eram deja lipsita de puteri,sa facut ora 02.00 si nu ma dilatasem nici un cm in plus mi-au facut medicii niste teste si apoi mi-au dat vestea bomba: TREBUIE FACUTA CEZARIANA DE URGENTA.m-au dezbracat si m-au dus in sala de operatie in 10 minute mi-a aratat minunatia de baietel care este sanatos si cel mai frumos din lume. DECI EU NU MAI POT SFATUI PE NIMENI DACA SA II FIE FRICA SAU NU DE NASTERE SAU DE EPIDURAL. mie mi-a fost frica de epidural si am ajuns pe masa de operatie. multumesc lui dumnezeu ca este bine sanatos si ca am trecut cu bine pana la urma de aceasta experienta pe care nu i-o doresc la nimeni sa o incerce. succes in continuare viitoarelor mamici si sa aiba o nastere usoara fara complicatii si dureri.
Dumnezeu sa va ajute!
denis2009
Postat pe 12 Ianuarie 2009 11:51
Buna, sunt noua pe acest site si am o mica frica de cand o venii sorocul . Adevarul este ca nici nu stiu cum sa nasc-normal sau cezariana :D, oricum frica o am dar sper si ma rog sa fie usor. Doamne ajuta!!
P.S. am 26 de ani si o sarcina de 20 de sapt.cu un baietzel ( exact ce-mi doream)
Va pup pe toate ....
adellyna19
Postat pe 19 Ianuarie 2009 15:31
Buna!Eu am nascut la 26 de ani normal,dar cu epidurala.Nu mi-a fost frica deloc,abea am asteptat sa nasc.A fost super cu epidurala,recomand tuturor,si fiti curajoase,lasati frica deoparte!
oana_alexa2006
Postat pe 19 Ianuarie 2009 20:00
sophi sfatul meu este sa faci cezariana....eu am o luna de cand an nascut prin cezariana si a fost cea mai buna decizie pe care am putut sa o iau vreodata am ales asta pt kimi era teama dar de nastere normala
onutza_kidz
Postat pe 20 Ianuarie 2009 19:38
buna fetelor eu sunt noua aici sunt insarcinata in 16 sapt si sunt la a doua nastere la prima la fel am patit si eu mia fost frica sa nasc ami era frica ca o sa ma doara tare si nu stiam ce fel este toata lumea ma speriase cu tot felu de povesti si nu stiam ce sa mai cred acuma si am ajuns la 7 luni si la punctu final cand trebuia sa nasc aveam contractii si nu stiam de ce si cand am ajuns la spital miau zis cas de nastere dar ca nu am dilatatia mare dar am nascut pana la urma si nu a fost chiar asa cum a zis lumea ca e groaznis ca asa se lauda lumea dar nui adevarat nui rau deloc.nu ma durut chiar asa de rau si nici nu am avut de suferit in halu an care ma gandeam eu am suferit dupa aia ca ma cusut ca mam rupt.deci fetelor nu va speriati conteaza sa fie bebe bine si sanatos restu nu conteaza mai trebuie sa si suferim daca vrem sa avem copii si sa fim mame nu?o mama sufera daca vrea sa fie fericita nu?asa cred eu!asta e
gabriela19
Postat pe 10 Martie 2009 21:04
''mai trebuie sa si suferim daca vrem sa avem copii si sa fim mame nu?o mama sufera daca vrea sa fie fericita nu?''
Imi pare rau dar nu pot fi de acord cu chestia asta...
MoniQ_kidz
Postat pe 2 Iunie 2009 11:32
Buna,

parerea mea este ca frica de nastere provine mai ales din necunoasterea procesului, din noutatea sa pentru noi (neconfruntandu-ne cu ea pana acum). Studiile au arata ca la cea de-a doua nastere, mamicile sunt mai sigure pe ele, mai calme, mai putin tematoare. Recomandarea mea este aceea de a particpa la cursuri de pregatire pneru nastere, unde poti face exercitii de respiratie, tehnici de pozitionare in vederea ameliorarii durerii, grabirii dilatatiei, unde poti afla raspuns la toate intrebarile de la persoane specializate in asa ceva. Informatia pe internet este multa, confuza si debusolanta.
eu am particpat la cele organizate de MotherHood Center - http://www.motherhood.ro/cursuri-nastere.html
kidz002458
Postat pe 3 August 2009 13:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ofer carucior chicco 10 De la: costyursu 24 Septembrie 2011 23:11
Cezariana la maternitatea Braila 6 De la: garbo_11330 6 Martie 2013 17:32
Ce parere aveti despre celulele stem? 5 De la: garbo_406583 13 Aprilie 2017 15:19
imunoglobulina 2 De la: kidz006890 15 Februarie 2010 18:32
Bagajul pentru maternitate 292 De la: adelafistis 5 Septembrie 2013 15:49
Setari Cookie-uri