la balaceala

dupa ce i-a cazut burcil lui bb sau chair inainte dc ai incredre in tine ii poti face baie.
pt baie: cadita, 2 prosoape, cateva fasii de material din bumbac, samponul lui bb.
si ai nevoie de inca o persoana care sa te ajute.
inainte de baie fa-i un prgram de distractie cu bb,. cantai, fa gimnasita, etc...inainte de baie propriu-zis: curatarea nasului (ser fiziologig, pompita sau batista bebelusului sau betisoare) si curatarea limbii(tifon cu glicerina boraxat). o data curatat, apa potrivita la temperatura: 37 grade (i-a un termomentru de baie pt inceput in timp o sa iti dai seama dc apa e prea fierbinte sau prea rece), in apa ii poti pune ceia de musetel, galbenele si un saculet cu tarate.
asezi in baie un scutec pt a nu alunesca bb si inca unul sa ii spijine caputul. inainte sa il bagi in baie il invelesti si pe el cu un scutec.
intruducerea in apa se face treptat primul intra funduletul si apoi restul corpului. vb cu copilul mereu sau cantai.
ordinea spalarii: fata cu scutecul inmuiat, nu dai cu apa pe fata lui bb, mana dreapte, mana stanga, piciorul drept, piciorul stang, buritca, gatul, organele genitale (il pui pe o mana si il intorci invers) spatele si la urma parul, clatirea pe cap se face cu apa turnata in crestet si din spate in fata nu din fata in spate pt a nu se speria....

dupa baie: se sterge prin tamponare cu un propsop, se face masaj cu ulei de corp sau crema, se pudreaza zonele care se irita mai des, se da cu crema la funudulet, pamapersul si imbracamintea. dupa baie papam si nani

balaceala placuta
tudor_claudia
Postat pe 4 Iulie 2008 15:44
Frumoasa prezentare. Eu am avut nevoie de ajutor la primul prunc. Nu am avut curajul sa-l spal singura ,m-a ajutat soacra-mea, iar cand nu era ea ii chemam pe toti ceilalti sa stea cu mine. Vladimir, cel mare adora apa, nu scotea un sunet la baita ,in schimb Sebastian ,cel mic , tipa de fiecare data. Am crezut la inceput ca este prea rece apa, apoi ca este prea calda, niciodata nu stiam ce sa-i fac. Si acum mai face mofturi la spalatul pe cap, sa stea in apa dar sa nu-l spal pe cap
monica_otel
Postat pe 15 August 2008 12:14
eu sincer nu i-am facut baitza baietelului meu decat de 3-4 ori in rest mama(ce bune sunt bunicile)imi este frica la mine plange cand il spal si la mama rade cu gura pana la urechi si acum este si mai greu are vro 7 kg la 4 luni si e mai greu de tinut pe o mana ca zici ca e argintul viu are mancarimi in fundulet nu sta o clipa linistit asa ca va urez spor la baitza
sexy_kidz
Postat pe 2 Decembrie 2008 21:07
Prima baita a lui Alex a fost la spital,chiar in prima zi mi l-au dus la baita asistentele.plangeaaaaa,vai ,vai.
A doua baita i-am facut-o eu tot la spital si plangeaaaa.
Dupa ce am venit acasa am mai plans putin la baie,o zi si apoi ii placea tare mult.tati ne-a ajutat la baita .
Acum se bucura de baita tare ,tare,ii place ,bate din maini in apa ,da din picioruse deci o placere deosebita.
si alex e neastamparat si nu sta o clipa cuminte,isi baga in gurita buretele daca il prinde,se intinde,se aduna dar bucuria mea de a-l vedea asa nu se compara cu nimic.ador sa ii fac baie.
ninutza_kidz
Postat pe 2 Februarie 2009 00:36
La mine este primul copil, dar nu pot spune ca mi-a fost frica la prima baita.Am avut un pic emotii dar, era si taticul alaturi de noi si ne-am descurcat. Soacra mea numai ne-a supravegheat. Cred ca ar fi vrut sa ii faca ea prima baita, dar am zis ca oricum eu va trebui sa fac acest lucru si trebuie sa ma obisnuiesc.
Apoi incet, am capat indemanare si nu am mai avut inci emotii, si am noroc ca ii place la baita.
iulika_kidz
Postat pe 27 Martie 2009 19:14
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 6 Mai 2009 19:00
haihui
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iunie 2009 13:57
a inceput sa ma streseze si pe mine aceasta '''haihui''cu taberele ei cu tot
silviatatu
Postat pe 10 Iunie 2009 14:30
kidz000120
Postat pe 2 Noiembrie 2009 07:35
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Martie 2010 09:50
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Martie 2010 09:51
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:08
Buna! Mie 1 luna de zile ne-a facut baitza bunica (mama soacra) ca lu mami ii era frica sa nu ma scape si sa ma loveasca!
Hai hui, salina... faceti un topic pt relame. Nu mai sacaiti lumea peste tot. Cine e ineresat, intra pe topicul de reclame. Salina.. te-am gasit peste tot. desprecamere, mi-a trimis mail... Not intrested! faceti topicul vostru si cred ca veti fi cautati!
hamham
Postat pe 13 Aprilie 2010 10:47
un votic dak se poate http://www.ziarulactualitatea.ro/copii.html pt sitar robert gratian ms anticipat
flavia__
Postat pe 13 Aprilie 2010 11:20
la mine prima baita mi-a facut-o nasa, si apoi m-a ajutat sotul. era f plingacios la inceput, nu stiam cum sa il scot mai repede si acum plinge cind il scot. cel putin la imbracat avem scandal mareeee..
mioara82
Postat pe 13 Aprilie 2010 13:56
fetelor eu i-am facut baie singura, prima data a venti soacra si cica sa pun un prosop pe el sa nu-i fie rece...care numai ma incurca. Adevarul este ca ma ajuta sotul adica el ii pregatea apa si el o arunca...
viobregar
Postat pe 13 Aprilie 2010 14:28
eu cat a fost micut nu i-am facut baie ia facut soacra(eram prietene pe atunci ) si o ajuta sotul meu imi era frica nu stiam cum sa il tin si el era asa micut ziceam ca il pierd prin cadita ,iar acum face baita cu mamai sau cu tati in cada si ce se mai balaceste are niste ratuste care alearga dupa ele prin apa
anaROBERT
Postat pe 13 Aprilie 2010 14:39
office_salinasusesi_ro
Postat pe 13 Aprilie 2010 16:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
diversificarea alimentatiei la bebei 74 De la: eu_geminy 19 Noiembrie 2010 01:39
sal 2 De la: deliarebecca 18 Iunie 2009 20:49
ajutor!!!!!!!!!teama de apa!!!!!!!!!!1 17 De la: office_salinasusesi_ro 19 Aprilie 2010 08:21
cum imi dau seama cat mananca un bebe de 4 luni daca al alaptez la san 2 De la: quasaria 11 Februarie 2012 16:55
bebelusi in avion 2 De la: horobeanu 19 Ianuarie 2009 18:30
Setari Cookie-uri