sarcina oprita din evolutie

kidz 8461, nu stii cat de rau imi pare de ce am citit. sunt sigura ca fratele sotului tau se simte vinovat chiardaca nu i-a spus nimeni ca e vina lor. nci infirmiera aia nu stiu cum a avut inima sa spuna asa ceva (in final, era copilul tau!)

dar daca nu te superi, as avea o intrebare: de ce chiuretaj, nu se putea cezariana? ca sa nu te mai chinui , cred ca ar fi fost mai usor...
pinicuta
Postat pe 7 Iunie 2010 16:07
buna, si eu am trecut prin asta acum cateva zile. Poate imi spui dupa cateva sapt te simti mai bine?ca eu nu stiu ce sa fac sa imi revin. Singurul lucru care m-ar ajuta ar fi daca as stii sigur ca data viitoare va fi bine. Din pacate nu se stie.......dupa aproape 3 luni in care am trait cu el in burtica nu ma pot obisnuii fara....si cand ma gandesc ca nici nu auzisem de probl asta pana acum.....Medicul mi-a zis sa fac 3 luni pauza si apoi sa incerc iarasi. imi doresc fffff mult un copil dar nu stiu daca mai pot trece prin asta inca odata.....Este cineva care a trecut prin asta si a 2-a oara a fost ok?
kidz008129
Postat pe 8 Iunie 2010 09:20
Buna,si eu am pierdut o sarcina in august aveam 3 luni,eu cred ca e foarte greu mai ales cand iti doresti acel coil din tot sufletul.
nela_kidz
Postat pe 8 Iunie 2010 16:31
buna fetelor:(:(am avut ji eu o sarcina pe care am pierdut-o la 6 saptamni ,si inka numi vine sa cred DE CE TOCAMI MIE?????mi-au zis k este avort spontan ji k era prea mik bebele.mil doream aja mult ji eu ji prietenul meu SUNT DISTRUSA nu stiu ce trebuie sa fac???poate ma ajuta cineva care a trecut?eu sunt in italia si knd am fost la ginecolog mia zis ca nu sunt pastile de mentinere a unei sarcini???da eu jtiam k sunt, este primul bebe ji nuj cu ce ma confrunt...va rog ajutati---ma ji pe mine va multumesc multVA ROG AJUTATI-MA PUUUP LA TOATE FETELE:*:*
adriana_22
Postat pe 20 Iunie 2010 19:48
am citit multe ms de la voi si mi sa facut frica rau. eu am 10 saptamani si maine ma duc la controlsr sa fie totul bine am 24 de ani si de 4 ani incerc sa am un bebe nu cred ca as putea sa trec peste as inebuni de durere va pup multa sanatate
inila10
Postat pe 26 Iulie 2010 19:20
Buna, saptamana trecuta eram cea mai fericita femeie eram sanatoasa, am un sot care ma iubeste si cel mai important aveam in burtica un bebic de 2 luni. Am sangerat joi (22.07.2010) ceva maroniu de fapt, iar pana duminica nu am mai avut nicio sangerar. Duminica am sangerat din nou ceva mai abundent si luni m-am dus la control, mi s-a facut o ecografie transvaginala mi-a spus ca am un bebic micut (pt.ca am ovulat mai tarziu) are activitate cardiaca si sa iau utrogestan intravaginal si no-spa. Marti am ajuns la urgenta la alt spital pt. ca imi curgeau si niste cheaguri negricioase, mi-au facut iar ecografie intravaginala si mi-au spus ca am colul deschis un pic, dar bebele avea activitate cardiaca si vom vedea dimineata ce este de facut. Miercuri dimineata, dupa o alta ecografie transvaginala si cred ca al patrulea consult la masa, mi-au spus ca bebele s-a oprit din evolutie ca nu mai are activitate cardiaca si mi-au facut chiuretaj. Nici acum nu imi pot reveni, plang intr-una nu imi vine sa cred ca cu cateva zile inainte nu aveam nimic, chiar si cu o zi inainte bebele avea activitate cardiaca si acum nu mai este. Desi nu ma durea burtica mi-au facut injectie cu algocalmin, precizez ca prima ecografie mi-a facut-o o alta doctorita intr-un alt spital si aceasta mi-a spus sa imi introduc 3 utrogestan in vagin din 8 in 8 ore, cealalta (cea de marti) mi-a spus sa iau 2 utrogestan si nu trei, iar miercuri mi-a spus ca trebuia sa il beau pt. ca eu il eliminam prin sangereare. Credeti ca ar fi fost posibil sa imi salvez copilul daca beam utrogestan-ul de la inceput? Daca m-as fi dus de la prima sangerare maronie si cand era f. putina si imi dadeau tratament copilul meu mai traia? Va rog sa ma ajutati cu un sfat pt. ca eu nu imi gasesc linistea. Va multumesc!
garbo164255
Postat pe 30 Iulie 2010 12:25
draga imi pare rau ca nu se vede cordul fetal asa am patit eu la 6 saptamani nu sa vazut si am fost la doi medici unu vedea altul nu si am mers pe mana celui care vedea dar a fost un cosmar am mers la el inainte sa merg in grecia in concediu si ma asigurat ca totul e bine acolo am avut sangerari si am fost la un ginecolog particular care mia aratat ca sarcina de la 4 saptamani nu dezvoltata deci eu am avut 9 saptamani si din care 5 sarcina afost oprita din evolutie deci daca unu spune ca ceva nu e bine dute pe mana lui ca nu are de ce sa zica ca nui bine decat ala care totul e bine sa poata sa te prosteasca pentru bani nu merita prin ce am trecut eu e groaznic nam vrut sal ascult pe medicul care mia atras o alarma ca nu ebine am zis ca nu se poate siam mers la altul care ma asigurat ca e bine dar sa inselat pa succes
garbo165402
Postat pe 21 August 2010 23:21
buna,sunt noua aici...vreau sa ramin insarcinata si nu pot de ceva timp.....cu un an jumate in urma am fos nevoita sa opresc sarcina la doua luni...acuma vrem foarte mult si nu se primeste...e posibil sa fie devina abortul?mai am inca si grupa a 4+de sunge..ce sa fac?
vik_iak
Postat pe 22 August 2010 16:59
buna,sunt noua aici...imi pare rau pentru ce ai patit

si eu am pierdut o sarcina acum trei luni... era gemelara, doua fetite
doar cine nu a trecut prin asa ceva nu poate intelege
e foarte greu sa mergi mai departe,te intrebi tot timpul"de ce?"dar din pacate nu-ti raspunde nimeni
dar si mai greu e cand vezi numai burtici in jurul tau
carmenus
Postat pe 8 Septembrie 2010 22:56
fetelor, eu am avut o sarcina care s-a oprit in evolutie la 6 saptamani si un avort spontan pe la 9 saptamani. a treia oara a fst cu noroc, am un baietel de 4 ani. ce vreu sa va spun este ca medicii mi-au dat tot felul de motive puerile , de la material genetic necorespunzator la raceala etc. dar inainte de a ramane insarcinata a treia oara am mers la un alt medic care era cu picioarele pe pamant si mi-a dat de facut toate analizele, inclusiv analize hormonale si pentru bolile cu transmiere sexuala. sarcinile nu se opresc in evolutie degeaba! daca vi s-a intamplat, neaparat faceti-va toate analizele.. TOATE! EXISTA UNDEVA UN MOTIV! daca nu il cautati o sa treceti de 2 ori prin asta, cum am trecut si eu... pentru ca am fost sfatuita prost. mi s-a spus ca mii de femei pierd sarcini , sa mai incerc. ABERANT! medici fara chef... nu au vrut sa-si asume un pacient cu probleme. In urma investigatiilor eu am descoperit ca si o insuficienta hormonala... a trebuit sa iau utrogestan inca din perioada de conceptie si pana la 3 sau 4 luni de sarcina. in afara de asta aveam chlamidya (sper ca se scrie asa... au trecut 5 ani de atunci) . aveam chlamidya si nu aveam nici un simptom, nici eu, nici sotul meu. am facut tratament si apoi nu am mai avut nici o problema cu sarcina nr 3.
garbo171019
Postat pe 6 Octombrie 2010 11:14
Pnetru cineva de mai sus care a scris ca nu-si gaseste linistea:
Ia-o mai usor, fa-ti toate analizele (inclusiv hormonale si boli cu trnsmitere sexuala - nu te gandi ca nu ai cum sa ai asa ceva pentru ca ai avea simtome, crede-ma la unele boli nu ai simptome, unele se pot luat chiar din spital sau de la ginecologie; de ex spitalul cantacuzino a fost o data inchis pentru ca oricine mergea la ginecologie pleca cu chlamidya). Si cand vei fi sigura , sigura ca esti bine , incearca din nou. Nu te mai gandi la ce a fost decat ca o experienta din care ai de invatat cum sa procedezi a doua oara. Ce am invatat eu este ca corpul nostru elimita de la inceput acei embrioni care au probleme, boli sau defecte... pentru ca sa nu aducem pe lume un copil nesanatos. Cand o sa mearga bine de la inceput la sfarsit o sa sti ca bebe va fi asa cum ti l-ai dorit mereu. Trece greu, eu dupa 2 sarcini peridute nici nu mai puteam sa vorbesc despe copii. Dar la un moment dat vei gasi aria sa o iei de la capat.
garbo171019
Postat pe 6 Octombrie 2010 11:25
Buna.Sunt noua pe aici deabea acuma dupa 3 luni dupa ce am pierdut-o pe micuta mea m-am gandit sa scriu si eu. Poate asa am sa ma mai linistesc si poate am sa aflu daca a mai patit cineva asa si daca a putut trece peste.Eu nu pot,de trei luni plang seara de seara,mi-e asa dor de fetita mea.Am pierdut-o la 38 de saptamani de sarcina.Era duminica dupamasa cand am simtit-o ultima oara ca da din picioruse,luni dimineatza cand m-am dus la control nu-i mai batea inimioara,m-a parasit,m-a lasat singura(mi-e asa dor de ea)Am nascut normal dupa ce am stat o zi in perfuzii si mi-a rupt doctorul apa a fost asa greu asa de mult imi doream sa o tin in brate si sa o sarut sa o aud cum plange sa ii vad ochisorii dar nimic din astea nu s-a realizat.Nimic.Am fost atata de suparata ca nici nu am vrut sa o vad, nu am putut mi-a fost greu.Am stat cu ochii inchisi pana am nascut speram totusi ca poate o sa o aud plangand dar nu,a fost asa liniste,nu am auzit nimic si nu am vazut nimic.Acuma mi-e greu,mi-e ciuda ca nu am avut puterea sa ma uit la ea sa o tin macar 1 minut in brate.Toata sarcina a mers bine, totul a fost ok nici acuma nu am nici un raspuns de ce s-a intamplat asa,nu stiu.Toate analizele au fost bune si la ingerasul meu i-au facut autopsia credeau ca afla ceva dar....nimic nici un raspuns.Oare am sa pot trece peste,oare o sa mai am curajul sa raman din nou insarcinata?
E asa greu.Ne-o doream asa de mult,poate prea mult.
Angel_Larisa
Postat pe 29 Octombrie 2010 00:44
De la: , la data 2010-10-06 11:14:27fetelor, eu am avut o sarcina care s-a oprit in evolutie la 6 saptamani si un avort spontan pe la 9 saptamani. a treia oara a fst cu noroc, am un baietel de 4 ani. ce vreu sa va spun este ca medicii mi-au dat tot felul de motive puerile , de la material genetic necorespunzator la raceala etc. dar inainte de a ramane insarcinata a treia oara am mers la un alt medic care era cu picioarele pe pamant si mi-a dat de facut toate analizele, inclusiv analize hormonale si pentru bolile cu transmiere sexuala. sarcinile nu se opresc in evolutie degeaba! daca vi s-a intamplat, neaparat faceti-va toate analizele.. TOATE! EXISTA UNDEVA UN MOTIV! daca nu il cautati o sa treceti de 2 ori prin asta, cum am trecut si eu... pentru ca am fost sfatuita prost. mi s-a spus ca mii de femei pierd sarcini , sa mai incerc. ABERANT! medici fara chef... nu au vrut sa-si asume un pacient cu probleme. In urma investigatiilor eu am descoperit ca si o insuficienta hormonala... a trebuit sa iau utrogestan inca din perioada de conceptie si pana la 3 sau 4 luni de sarcina. in afara de asta aveam chlamidya (sper ca se scrie asa... au trecut 5 ani de atunci) . aveam chlamidya si nu aveam nici un simptom, nici eu, nici sotul meu. am facut tratament si apoi nu am mai avut nici o problema cu sarcina nr 3.


Felicitari garbo171019. Sunt fericita sa citesc postul tau ptr ca imi dai si mie sperante. Am avut si eu pierder (3) si tot pe rand am descoperit probleme dupa investigatii pe cont propriu pe care le-am adus la antentia medicilor si care acum s-au rezolvat (Multumsc lui D-zeu) Sunt de acord cu tine- Multi medici sunt nepasatori... Si mie mi-i s-a spus ca totul e ok cand nu era...si nu odata ci de mai multe ori. Dupa mai multe cautari si insiitente am gasit niste medici minunati in care am toata incerderea si acum am sperante. Ma bucur tare mult sa dau de postul tau.
carminaM
Postat pe 9 Noiembrie 2010 17:14
buna!pana mai ieri eram fericita...vineri am mers la uncontrol de rutina si mi-a zis ca nu ii gaseste inimioara si m-a trimis in alta parte...acolo...soc! sarcina oprita din evolutie...e greu sa trec ...este a doua sarcina dorita..la prima am avut avirt spontan...acum asta.....mi-am si piersut curajul...acum ma dor sanii extraordinar de tare...mi s-au umflat...si imi fac griji daca e ceva in neregula!...poate imi puteti spune voi....
garbo117238
Postat pe 21 Noiembrie 2010 10:35
.. imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat..... este cred tare greu sa treci prin asta.. sfatul meu...mergi si doctorul daca este ok...sau suna pe cineva care este doctor
aly_fab
Postat pe 21 Noiembrie 2010 11:19
mi s-a mai zis sa fac un vaccin la 72 de ore, si anume vaccin anti d, pentru ca sunt cu rh-ul negativ si sotul e pozitiv, dar nu am inteles prea bine cand anume sa il fac...la 72 de ore de la moartea fatului sau la 72 de ore de la chiuretaj..stie cineva ?
garbo117238
Postat pe 22 Noiembrie 2010 09:59
LA 72 de ore de la chiuretaj eu asa stiu.Nu ti-a spus medicul?
Angel_Larisa
Postat pe 22 Noiembrie 2010 16:14
angel, au trecut cele 72 de ore de la chiuretaj si nu l-am facut...crezi ca era necesar?...pt ca medicul a zis sa nu treaca 72 de ore de la moartea fatului, iardaca au trecut sa fiu mult mai atenta cand ma pregatesc pentru urmatoarea sarcina....oricum multumesc mult pentru raspuns.....inca nu mi-am revenit din soc.....
garbo117238
Postat pe 22 Noiembrie 2010 16:22
garbo117238 nu vreau sa te sperii dar din cate stiu eu este cam naspa daca nu l-ai facut , ar trebui sa te interesezi mai bine despre asta ca e cam complicat.Eu am o cunostinta care a primit vaccinul dupa 72 de ore dupa ce a nascut ca sa nu aiba probleme la urmatoarea sarcina.Incearca sa iti revii, stiu ca e tare greu si eu am trecut prin asta o data am pierdut sarcina la 8 saptamani anul trecut iar acuma 4 luni cand aveam deja 8 luni jumatate de sarcina i s-a oprit inimioara la micuta mea (era fetitza).e greu , foarte greu. te inteleg perfect.Dar trebuie sa trecem si prin necazurile astea ce sa facem. Fii tare.Iti tin pumni sa fie ok data viitoare.
Angel_Larisa
Postat pe 22 Noiembrie 2010 22:29
Buna fetelor,
Sunt prima oara pe acest site si am si eu o nelamurire daca este cineva care a trecut prin asta sau are idee sa-mi dea un raspuns.
Conform ultimului CM si analizelor hormonale facute ma incadrez in 7-8 saptamani de sarcina, dar doctorita la care merg mi-a zis ca sarcina dupa cum se vede la ecograf nu are mai mult de 5-6 saptamani.....mi-a mai zis ca pe langa sacul ovular se mai vede ceva dar nu poate distinge ce e.....ca poate fi o sarcina gemelara dar nu are certitudinea asta....m-a rechemat la control intr-o saptamana....mentionez ca nu am avut stari de rau exagerate, nici sangerari de nici un fel......imi este foarte teama....traiesc cu speranta de a fi ok si sa-i dau sotului o veste buna in ziua de Craciun.
monik30
Postat pe 15 Decembrie 2010 14:36
734, cel mai bine te poate linisti un medic.

Eu nu sunt medic, DAR nu cred ca sunt motive de ingrijorare. E posibil sa ai sarcina de 5-6 saptamani, sau de 7 , sau chiar de 4. Aparatul ecograf are standarde diferite. Si DA, e posibil sa ai sarcina gemelara (felicitari!!!!), la 5-6 saptamani, medicul nu are certitudinea daca e sau nu. O buna prietena a avut confirmarea si a vazut cele 2 'maslinute' abia la a doua eco, la 9 saptamani.

Sarcina usoara si multa sanatate!
ufishor
Postat pe 15 Decembrie 2010 14:45
Ecografie nu poate vizualiza o sarcina prea mica. Asa ca mai asteapta cateva saptamani si vei vedea. Eu zic ca e prea devreme sa iti faci probleme, ptr ca inca nici nu a luat forma. Stai linistita si bucurate de moment. Roaga-te domnului sa iti de-a o sarcina usoara si un copilas sanatos.



carminaM
Postat pe 16 Decembrie 2010 17:47
De la: comanmonica77, la data 2008-06-22 16:35:43 Salut! Tocmai am pierdut sarcina, la 4 luni. As vrea sa vorbesc cu mamici sau viitoare mamici care au mai trecut prin asa ceva.
garbo199199_0
Postat pe 30 Martie 2011 21:16
buna.fetelor!!as vrea sa va impartasesc si eu necazul meu,in urma cu 1 an si jumatate am ramas incarcinata,eram foarte fericita dar din pacate la 7 saptamani primesc vestea ca sa oprit din evolutie.am facut analize doc mia spus ca sunt bn dar nu a putut sami explice de ce sa intamplat.doar ca sunt cazuri rare dar care se intampla am acceptat pt ca nu aveam incotro.iar acum dupa 1an jumate ma trezesc cu vestea minunta ca sunt insarcinata foarte fericita eram am fost la doc am facut ecografe iar la 10 sapt am primit iar vestea.....sarcina oprita din evolutie, iar bebe avea 7 sapt cand sa oprit din evolutie.acum chiar nu mai am nici o speranta simt ca sunt parasita de toti sfinti din lume si ca nimeni nu imi doreste binele,azi am primit vestea si inca sunt in stare de soc mias fi dorit sai simt manutele in burtica miscanduse si sai aud inimioara lui micuta.sincer nu mai pot,nu stiu ce sa mai cred.maine am programare la doc pt aspiratie....ce pot face?cand stiu ca ''iubirika''mea dulce pleaca din casuta lui mami unde e cald .tin sa va spun ca am doar 21 de ani dar iubesc copii enorm si imi doresc un copil mult!!!!!iar la 1 sarcina pirduta doc mia spus ca a 2 sarcina poate fi normala dar nu am avut norocul.intrebarea mea este voi pati la fel si la a3 sarcina?
garbo200411
Postat pe 7 Aprilie 2011 21:41
Buna,

I-mi pare rau si stiu prin ce treci ptr ca si eu pe 11 aprilie am pierdut o sarcina tot oprita din evolutie!

CRED CA NU MAI VREAU SA TRAIESC! NU SUNT IN STARE....
garbo201941
Postat pe 18 Aprilie 2011 10:12
buna fetelor! Am 24 de ani si am aflat k sunt insarcinata...La 7 sapamani am facut prima ecografie, am vazut inimioara primului nostru bebe batand,am fost cei mai fericiti, a2.a vizita am avut.o la 13 saptamani (ieri),dar din pacate doctorul ne a dat o veste ingrozotoare: " sarcina s a oprit din evolutie". A picat k un traznet,nicio clipa nu ne am gandit k n.i se poate intampla asa ceva.Astazi am mai avut un gram de speranta si am fugit repede sa mi mai fac o ecografie, speram sa fie o gresala, dar din pacate era adevarat, copilasu meu a murit. Peste 4 zile sunt programata la avort(mi au zis k o sa l aspire). sunt extrem de dezamagita, trista si nu ma pot opri din plans. Fetelor acum inteleg prin ce ati trecut voi si imi pare enorm de rau..... va imbratisez si sper k dupa ceva timp sa am o veste buna, imi doresc un copil si poate k aceasta experienta ma va face mai puternica.
didadidi
Postat pe 13 Mai 2011 14:35
buna fetelor,sunt noua printe voi si marti am aflat ca sarcina mea sa oprit din evolutie la 12 saptamani,am crezut ca mi se face rau dar am citit de la toate cate ceva si am prins curaj de a merge mai departe. va multumesc ca ati impartasit durerile voastre din care am ce invata si eu. sper ca voi ramane din nou si voi veni cu vesti noi.sanatate si putere la toate
garbo207074
Postat pe 26 Mai 2011 15:42
dida trebuie sa fi puternica ca prin ce ai trecut tu in momentul asta trec si eu dar ma rog la doamne doamne sa nu se mai intample la nici o mamica asa ceva ca este fff greu si trebuie sa fim puternice sa o luam de la capat.te pup si incearca sa fi puternica ca si mine si sa o luam de la capat sa vezi ca in curand vom veni cu vesti noi si imbucuratoare.
garbo207074
Postat pe 26 Mai 2011 15:49
Salut. Ma doare sufletul ca trebuie sa ma bag aici. Aseara am pierdut sarcina avea 5 saptamani. Nu am simtit decat o contractie f puternica dintr-o de mi-taiat rasuflarea ca dupa 10 min sa-mi vad puiutul pe servetel. Era primul meu puiutz. Va inteleg enorm dar durerea e atat de mare ..... Numai esti acelasi om dupa
Irina_Zaharia_1
Postat pe 15 Iunie 2011 16:19
Aha!...
Si dupa nici 24 de ore ce ti-ai zis matale? "Ia sa caut io un topic cu sarcini oprite din evolutie, pa garbo, dupe aia sa-mi fac un cont daca gasesc topicu' respectiv si p-orma sa le spun si celorlalti!"
Thor_again
Postat pe 15 Iunie 2011 17:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Idei de cadouri pentru pitici 2 De la: tessy78 5 Decembrie 2009 09:27
Probleme cu scaunul la sugari 16 De la: pinicuta 15 Decembrie 2009 02:13
in 13sapt. am piedut bebele 36 De la: OANA25 2 Iunie 2011 14:54
primul bebiq 12 De la: elektra_twice 19 Februarie 2010 21:32
testu de sarcina 8 De la: garbo_398565 12 Mai 2014 20:14
Setari Cookie-uri