sarcina oprita din evolutie

Salut! Tocmai am pierdut sarcina, la 4 luni. As vrea sa vorbesc cu mamici sau viitoare mamici care au mai trecut prin asa ceva.
comanmonica77
Postat pe 22 Iunie 2008 16:35
Imi pare foarte rau pt tine! Cred ca e destul de dureros, mai ales ca aveai luna mare.
Si eu am pierdut o sarcina acum 3 luni, dar avea doar 2 luni. S-a oprit din evolutie datorita "materialului genetic necorespunzator", cum a spus medicul. Am sangerat si cand am mers la control mi-a spus sa iau utrogestan, dar la urmatorul control deja nu mai evoluase si avea o suprafata de decolare mare, adica sacul amiotic era aproape total desprins de uter, asa ca a trebuit sa ma chiureteze. Am facut-o cu anestezie generala si nu am simtit nimic. In plus am fost deatul de pregatita sa ma desprind de bebei, erau trei. De cand am incepit sa sangerez, m-am gandit ca ceva nu e in regula si l-am lasat pe Dumnezeu sa decida ce se va intampla mai departe. Un alt lucru care m-a ajutat a fost ca am deja un baietel de aproape doi ani si stiu ca mai pot avea alti copii.
Daca nu ti-a spus medicul, trebuie sa stii ca pt a incerca o noua sarcina trebuie sa astepti cel putin 6 luni dupa chiuretaj.
Daca mai ai alte intrebari sau doar vrei sa mai discuti cu cineva, sper sa-ti pot raspunde la timp.
iordachec
Postat pe 23 Iunie 2008 13:39
Multumesc pentru raspuns! Da, mi-a spun dr ca trebuie sa astept 6 luni. Dupa cateva peripetii am gasit un doctor in care am incredere. Cred ca mai mult vreau sa aud ca au mai trecut si altii prin asa ceva si ca acum au copii. Era prima sarcina si ne dorim foarte mult copii. A fost un soc pentru noi, pentru ca dr care imi supraveghea sarcina imi zicea ca totul este bine. Si peste 3 zile am ajuns la spital... Eu, din pacate, nu am alti copii, dar sper din tot sufletul ca urmatoarea sarcina sa decurga normal. Multa sanatate baietelului tau!
comanmonica77
Postat pe 25 Iunie 2008 14:11
Am mai multe prietene care au pierdut prima sau a doua sarcina fara cauze evident, dar care au putut sa aiba din nou copii sanatofi, fara nici o problema. Sper sa fie si cazul tau.
Mie medicul mi-a spus ca in unele cazuri, procent destul de mare din nr total de sarcini, materialul genetic continut de ovul si spermatozoid nu este suficient pt dezvoltarea unei sarcini normale si aceasta evolueaza o vreme, iar cand se termina materialul, se opreste din evolutie. Toate femeile care pierd o sarcina din cauza asta au toate sansele sa ramana din nou insarcinate si sa o duca la capat.
iordachec
Postat pe 26 Iunie 2008 15:30
si eu am avut o sarcina oprita in evolutie...dar aveam doar 11 saptamani. A fost foarte greu sa trec peste...imi imaginez cat de greu iti este tie!Trebuie sa ai incredere in Dumnezeu, pentru ca mai devreme sau mai tarziu o sa va binecuvanteze si pe voi cu un copilas.Eu am ramas foarte greu insarcinata a doua oara, abia dupa ce a trecut 1 an si 5 luni de la pierderea primei sarcini...dar acum am un baietel sanatos si voinic!Cunosc foarte multe persoane care au trecut prin astfel de momente..se intampla foarte des.E bine ca ai schimbat medicul si e foarte important ca noul medic sa-ti inspire incredere,siguranta. Fii optimista... si totul va fi bine...
crisa80
Postat pe 28 Iunie 2008 08:46
Cand esti insarcinata, mai ales prima data, si cand iti doresti un copil atat de mult, e greu sa ti se spuna ca sarcina e oprita din evolutie... Dar trece, si ne gandim ca data viitoare va fi bine. Va multumesc pentru incurajari si va doresc sa va bucurati de copiii vostri!
comanmonica77
Postat pe 30 Iunie 2008 17:30
Buna ziua,

ma numesc Alice, si tocmai am pierdut sarcina - motivul: oprita din evolutie. Tocmai faceam 3 luni, insa, Dumnezeu a hotarat ca bebe nu este pregatit sa vina pe lume. Sincer, a fost o experienta foarte traumatizanta, pentru ca ne doream foarte mult acest copilas. Acum ma intreb daca nu cumva eu am gresit cu ceva anume, chiar daca dr a spus ca nu poate fi vorba de asa ceva. Ma gandesc ca trebuia sa fac bebe cand eram mai tanara si sa nu am alte prioritati ( scoala, cariera, etc). Ma simt tare vinovata de ce s-a intamplat si nu ma regasesc. Nu stiu cum sa depasesc momentul si din acest motiv am apelat la voi. Am mare nevoie de un sfat ca parca o iau razna.Imi este tare frica sa nu patesc la fel la urmatoarea sarcina. Nu stiu daca sunt in stare sa ma fac fata inca odata la asa ceva.
Multumesc frumos pentru ca mi-ati "ascultat of-ul".
Multa sanatate tuturor
alice_mira
Postat pe 14 Octombrie 2008 10:08
Salutare fetelor!
Servus Alice
Sunt profund indurerata de necazul tau si din tot sufletul iti spun ca trebuie sa iti revi si sa mergi mai departe ca va fi bine, desi si stiu ca in momentul asta nu prea iti vine sa crezi ca va mai fi bine
Iti spun toate astea din propria experienta
Am trecut si eu prin ce ai trecut tu de doua ori chiar
A doua oara era sa imi pierd mintile de durere de aceea stiu ca nu prea iti vine sa crezi ca aceasta mare durere va mai trece vreodata
Inainte sa iti povestesc prin ce am trecut eu da-mi voie sa incep totusi cu ceva frumos o veste buna SUNT INSARCINATA IN 7 SAPTAMANI SI 4 ZILE
Sunt fericita si totusi intro continua stare de alerta si neliniste sa nu mai patesc din nou ceva rau, iar durerea pierderii celorlarte 2 sarcini cred ca doar un copilas nascut sanatos o va sterge
Eu am pierdut o sarcina anul trecut in iunie, la un ecograf la 4 saptamani a aparut sarcina oprita din evolutie se vedea sarcina dar nu exista embrionul
A doua sarcina am pierdut-o anul asta in ianuarie, la 8 saptamani, intr-o noapte s-a declansat hemoragia si asa l-am pierdut
Au fost cele mai grele incercari ale vietii prin care am trecut si ii multumesc lui Dzeu ca am trecut cu bine peste ele si ca am ramas insarcinata din nou si sper ca de data asta sa fie bine
Traiesc cu oboiectivul de a trece de 8 saptamani unde m-am oprit data trecuta si apoi probabil voi spera la bine si in continoare
Sfatul meu cauta un medic care sa iti inspire incredere, si eu l-am schimbat dupa a2a sarcina pierduta si am mai multa incredere acum, cauta un doctor care sa te asculte, sa te inteleaga, sa aiba rabdarea necesara tie acum si sa ii spui tot ce ai patit si sa o iei de la capat
Eu am cunoscut acest medic in spital in timp ce eram dezamagita total de celalalt medic care ma abandonase in spital in agonie fizica si mai ales psihica
Acest medic, care acum ma ajuta mi sa parut singurul om intre animalele care se numesc medicii in acel spital
Am fost la el m-a ascultat tot ce am avut sa ii spun, fara graba si sictirul caracteristice medicilor foarte ocupati (nu stiu de unde esti dar de aici de unde sunt eu toti sunt f ocupati, am facut programare cu mai bine de o luna inainte, dar acum a meritat) m-a consultat, mi-a dat de facut o multime de analize m-a incurajat, m-a asteptat cu rezultatele si cand a vazut ca sunt ok mi-a zis ca ne descurcam noi, si pana acum ne-am descurcat cu brio
Deci curaj te rog si te rog sa ma crezi ca sunt alaturi de tine in suferinta
Te astept aici daca mai vrei sa vorbesti cu mine oricand si iti raspund la orice intrebare ai, daca pot
Cu mult drag si multi pupici
kamy_kidz
Postat pe 22 Octombrie 2008 21:58
Buna fetelor si eu am pierdut 2 sarcini ...prima imediat dupa nunta aveam 3 luni iar a doua sarcina am pierdut-o acumm 3 ani si aveam 3luni jumate.....asa ca stiu prin ce treci Alice am simtit ca-mi pierd mintile,nu mai eram om......si tot asa dr mi-a spus pe putin 6 luni sa nu raman insarcinata......dar cu voia lui DUMNEZEU si cu mare incredere in doctorita la care am mers dupa cele 2 nefericite incercari de a avea bb......am ramas iar insarcinata...stres..teama sa nu se repede experienta nu-ti spun ca pana cand am ajuns in luna a 4 de sarcina am fost ca o bomba cu ceas gata oricand sa explodeze...eram ffff stresata cum mi se parea ceva mergeam la cabinet la consultatie....si MULTUMESC DOMNULUI nu am avut cine stie ce probleme cu sarcina dastea inevitabile o micoza una alta...si acum am o minune de fetita printesa mea...sapt viitoare facem un anisor.....va pupicim dulce dulce si ai incredere in DUMNEZEU STIE EL CUM L-E RANDUIESTE PE TOATE....
deliarebecca
Postat pe 23 Octombrie 2008 06:37
Buna dragi mamici si viitoare mamici!
Si eu , ca multe drinte voi , am pierdut o sarcina la 13 saptamani, oprita din evolutie. Vestea a cazut ca un bolovan; ne pregateam de concediu si ca orice mamica grijulie m-am dus la control si.... vestea a cazut ca un trasnet. Tot timpul te gandesti ca nu ti se poate intampla tie, mai ales cand ai un copil(un baietel de 6 anisori in curand) cu care nu ai avut nici o problema.
Nimeni nu e vinovat. Se numeste selectie naturala. E mai bine asa, decat un sufletel chinuit. Important e sa nu ne pierdem speranta, sa ne uitam in jur si sa ne bucuram de ce avem, si sa nu dezarmam.
Copii vin atunci cand trebuie sa vina, noi suntem cei care ne grabim.
Pupici dulci si mult curaj!
Ely_kidz
Postat pe 23 Octombrie 2008 11:43
Servus fetelor
Am intrat pe acest forum cu dorinta de a da curaj celor care asemeni mie isi doresc cu nerabdare sa devina mamici dar ceva le tot rastoarna planurile dar pe drum m-am pierdut, pentru ca v-am scris fericita ca eu a 3a oara am reusit dar m-am bucurat prematur. Am pierdut si a3a sarcina si sunt foarte indurerata asa ca nu cred ca mai pot incuraja pe nimeni in acest moment
Curaj voua pentru ca eu nu mai am si numai bine
kamy_kidz
Postat pe 3 Noiembrie 2008 14:45
Kamy, vreau doar sa stii ca sunt alaturi de tine. Nu cred ca se poate spune ceva ca sa te simti mai bine. Nici nu indraznesc sa ma pun in locul tau. Multa sanatate si putere sa mai treci si peste asta!
comanmonica77
Postat pe 9 Noiembrie 2008 15:39
Rugati-va la Dumnezeu, cititi zilnic Acatistul Sfintilor parinti Ioachim si Ana. Cu credinta si speranta veti trai o minune.
mirelusa_kidz
Postat pe 24 Noiembrie 2008 08:37
Buna fetelor.Va inteleg prin ce treceti deoarece si eu am pierdut o sarcina la 6 saptmani. pentu mine si sotul meu a fost o tragedie deoarece ne doream foarte mult un bebe.Ca si voi am avut ghinionul sa am un doctor nepasator care atunci cand l-am sunat mi-a spus sa iau un nospa si un buscopan si sa stau acasa linistita in pat.Incepusem sa sangerez cate putin dar mi-a spus ca ar trebui sa se opreasca .Nici macar nu m-a chemat sa ma vada.Era intr-o vineri. Cred ca nu am sa uit niciodata durerea pe care am avut-o cand duminica am ajuns la urgenta si doctorul nici nu mi-a raspuns la telefon, nu mai yoiam sa vad pe nimeni,nici macar sa raspund la telefon.Din fericire doctorita care m-a preluat la urgenta a fost alaturi de mine ,m-a sprijinit moral si datorita ei dupa 4 luni de la tragedie am ramas din nou insarcinata.Sarcina a doua a fost si ea cu probleme"am avut 3 sangerari in primul trimestu de sarcina"dar datorita ei care a fost f.atenta si de cate ori a fost nevoie a actionat cu promtitudine. Am nascut la 7 luni o fetita de 1550g. era foarte mica,am plans f.mult de teama sa nu ise intample ceva rau. Acum cand ma uit la eaimi rade inima de bucurie si ii multumesc lui Dumnezeu pt. darul pe care ni la facut. imi pare sincer rau pt. voi care treceti prin aceste necazuri si stiu ca nimeni si nimic nu va poate consola,dar fruntea sus si nu va pierdeti credinta atunci cand Domnul va va da un ingeras veti uita toate greutatile pe care le-ati intampinat. Nu este usor dar este important ca atunci cand veti ramane din nou insarcinate ori de cate ori vi se pare ceva in neregula sa mergeti la doctor ,nu stati acasa asa cum am facut eu prima data .Mult curaj si sanatate.
cozma
Postat pe 25 Noiembrie 2008 11:27
Buna fetelor,

tocmai am ajuns acasa, dupa ce am fost la control la dr si apoi ma plimbam pe strazi fara vre-un tel. Dr mi-a zis ca micutul nu are batai de inima. Sarcina oprita in evolutie. Ma bucur ca am citit mai sus, ca multe dintre voi ati mai patit asa, si pana la urma tot ati reusit sa aveti un copil.
Ma doare sufletul. Mi-e frica. Si plang in continuu.
A zis sa mai asteptam pana joia viitoare. Dar daca fac pana atunci o septicemie? Daca a gresit dr-ul? Ca daca am o sarcina oprita de ce nu am simtit nimic? De ce ma simt altfel?

Poate aveti si voi vreo idee, parere, raspuns.
Mersi oricum.

Va salut.
arista
Postat pe 28 Noiembrie 2008 00:15
Am uitat sa va spun, sunt in saptamana 8/9 - teoretic.
arista
Postat pe 28 Noiembrie 2008 00:15
arista, eu sunt Monica, cea care am initiat aceasta discutie, exact dupa ce am pierdut sarcina, la 16 saptamani. Sa stii ca m-a ajutat foarte mult sa aflu ca si alte femei au trecut prin aceasta suferinta si le multumesc tuturor ca au raspuns promt si m-au incurajat.
Sa stii ca desi sarcina mea se oprise in evolutie de cel putin o saptamana, dupa spusele medicului, eu nu numai ca nu am simtit nimic, dar aveam in continuare simptome ale sarcinii: oboseala, greata, etc.
In legatura cu temerea ta ca ai putea face septicemie, cred ca nu e un sfat pe care sa il ceri pe forum, decat daca sunt medici printre noi, pentru ca altfel, nu suntem in masura sa dam sfaturi. Sper ca medicul tau sa fie de incredere.
Mult curaj si incredere ca totul va fi bine pana la urma, lasa timpul sa treaca si va trece si durerea, chiar daca acum pare imposibil.
comanmonica77
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:25
Buna tuturor, pana acuma 2 ore eram in culmea fericirii. Am fost la al doilea eco, sarcina mea fiind de arox 9 saptamani(teoretic), chiar l-am luat si pe sotul meu cu mine la control ca sa vada viitorul nostru bebel. Ins acuma sunt f suparata, pt ca nu m-am asteptat la asa ceva de la control. Adica mi-a spus ca s-ar putea sa fi fost sarcina gemelara, insa unul din ei s-a oprit din evolutie, asa ca acuma mai exista unul dar care nu este cu embrion asa cum ar fi trebuit sa fie la perioada care o aveam acuma.Si mi-a spus sa reveni peste o saptamana sa vedem dc se va forma embrionul.Plus ca in perioada asta lui trebuia sa-i bata inimioara , ceea ce nu s-a intamplat.Nu pot sa concep asa ceva. Nu am cuvinte sa va explic ce-i in sufletul meu acuma.
Desi am citit multe cazuri asemanatoare , nu este normal sa se intample asa ceva. Mai ales ca e rima sarcina si ne doream beblul tare mult.Pana acuma in fiecare seara vb cu el, desi nu ma auzea, dar eram f fericita ca este acolo.
draganestera
Postat pe 28 Noiembrie 2008 16:31
Buna
Pentru orice cuplu este o tragedie cand isi doreste cu ardoare un copil. Am pierdut si eu o sarcina la 12 saptamani. Am facut o criza de coloana si am paralizat 5 zile am stat pe un pat de spital cu fata in sus din cauza medicatiei am pierdut sarcina . La 24 ore dupa externare m-am reintors cu avort spontan. Am sperat pana in ultima clipa ca va fi bine dar nu ........ Dupa acea la 2 saptamani m-am operat la coloana iar la nici un an am ramas insarcinata am trecut peste cuvantul medicilor si iata fetita are 3 luni si paraca este alaturi de mine de-o viata. Nici nu mai stiu cum era viata mea inainte de ea ,este universul nostru . pupici
cris_ele2004
Postat pe 30 Noiembrie 2008 09:01
arista parerea mea este ca pana cand trebui sa mergi la doctorul tau ai timp sa mai ceri si o alta parere de la un alt medic.nu stiu ce fel de eco ai facut dar cred ca la un eco cu sonda intavaginala s-ar vedea mai bine.Toate cele bune ;sper ca doctorul pe care l-ai consultat sa se fi inselat.
cozma
Postat pe 30 Noiembrie 2008 10:25
Arista,

Si eu am pierdut o sarcina la 10 saptamani. Ca si tine am trait o tragedie pe care probabil cei din jur nu au perceput-o cu aceiasi intensitate pe care am trait-o eu. Eu am avut simptomele specifice graviditatii cam din a 10-a zi a sarcinii. Intr-o dimineata m-am trezit , m-am spalat pe dinti si brusc mi-am dat seama ca ceva nu este in ordine, nu imi mai fusese greata la spalatul pe dinti. Medicul mi-a confirmat ca sarcina mea se oprise din evolutie. Nu am vrut sa accept, ma comportam ca o nebuna. In doua zile m-au vazut 4 medici. Cautam acem medic care sa-mi dea speranta ca nu este totul pierdut. Medicul meu era in culmea fericirii pentru ca tocmai ii nascuse sotia primul copil .Durerea mea era si mai mare, vazand fericirea unui om care avea un copil. Si mie mi-a recomandat sa mai asteptam 10 zile, cu speranta ca poate vor aparea si bataile cordului. Nu a fost asa. Am facut un chiuretaj terapeutic pe 13 februarie 2007. Recuperarea a durat 2 saptamani. Enorm pentru un simplu chiuretaj, dar eu eram epuizata psihic si nu-mi ajutam nici organismul sa se refaca. Dupa 3 luni am plecat in Florida, unde s-a intamplat minunea: am ramas insarcinata. Am nascut pe 30 ianuarie, fix la un an de zile decand fusesem anuntata ca pierdusem prima sarcina, iar pe 13 februarie anul acesta am scos certificatul de nastere al copilului meu. Vezi datele de mai sus, ca sa intelegi ca viata nu este o intamplare. Am inteles ca viata isi are cursul ei. Ai doua optiuni: fie te lasi purtat de val si iei lucrurile asa cum iti sunt date, fie te opui valului si totul este mult mai dureros. Proiecteaza-ti viata dincolo de durerea aceasta, pentru ca te asteapta lucruri minunate. Te pup, mult succes!
shinning
Postat pe 30 Noiembrie 2008 13:49
Multumesc tutror pentru sustinere.

M-am mai linistit un pic de cand am aflat de aceasta tragedie. Pe vineri sunt programata la chiuretaj.
Bineinteles am fost si la alti doctori. Am fost si in Ungaria (sunt din Oradea).
Mi s-a comunicat ca fiecare a 5-a femeie are cate o sarcina oprita din evolutie. Mi-au spus sa nu ma consider vinovata. Nu este din vina noastra. Si ca aceste lucruri doar se intampla. Sa fiu tare si sa trec peste.
Jumatatea mea ma sustine si el, acum isi face griji mai mult pentru mine... Dar felul in care se comporta cu mine imi da sperante. Felul in care are incredere in mine, si ma linisteste ca asa a fost sa fie, si ca data viitoare va fi totul in ordine, ma face sa ma simt mult mai bine.

Desi mi-e frica de ceea ce se va intampla vineri. De joi seara nu am avut nopti linistite. M-am trezit des si brusc. Visam ca sangerez, ca am dureri. Asta probabil pentru ca mi s-a spus asa: in cazul in care observ ca sangerez, sau ca am dureri abdominale sa merg imediat la urgenta.

Azi e marti. Mai sunt trei zile.
arista
Postat pe 2 Decembrie 2008 11:14
Arista draga si eu asatzi ma duc din nou la un eco, pt ca de duminica am inceput sa am scurgeri maronii de culoare inchisa, iar asta a fost chiar si ieri si astazi . Asa ca astazi ma voi duce din nou la un eco, dar sincer nu mai am nici o speranta, asa ca am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea si s-o accpet, desi este foarte greu. Asa ca depinde de ce mi se va spune astazi, se va lua o hotarare.
draganestera
Postat pe 2 Decembrie 2008 14:34
of estera...

imi pare rau draga, hai ca poate totusi nu e ceva grav. Sper sa revii cu vesti bune!
arista
Postat pe 2 Decembrie 2008 15:44
Buna Fetele. Imi pare rau sa aud ca sunteti nevoite sa treceti prin asa ceva. Eu nu am patit, multumesc lui Dumnezeu, dar toata sarcina am stat cu frica sa nu pierd, deoarece cu un an inainte nasa mea de cununie, mai mica decat mine cu un an pierduse sarcina, fatul se oprise din evoluite la 7 saptamani, dar placenta era de 3 luni, cel putin asa a zis ginecoloaga. Am ramas eu insarcinata, cam la un an de atunci, si cand i-am sunat sa le spun sa vina la noi, ca de, nu vroiam sa dam stirea prin telef, si nu ne desparteau decat 3 statii de autobuz, ei avand masina, in sfarsit au venit, si nasu nu a stiut decat sa imi zica: vezi, ai grija ca nasa ta nu a simtit nimic cand a pierdut sarcina, si pe tot parcursul sarcinii cand ma duceam la toaleta ma tot uitam, dar nu au fost probleme. Nasa mea si anul acesta a pierdut din nou sarcina, la fel oprita din evolutie, tot la 7 saptamani, acum umbla sa faca analize sa vada unde este problema, sper sa le fie bine si sa reuseasca. Am o prietena care a pierdut sarcini la 4 si respectiv la 6 luni, de cate 3 - 4 ori, prima are un baietel de 2 anisori, si acum este din nou insarcinata, dar cu acelasi risc de al pierde. Sper din Suflet ca data viitoare sa scrieti, ca a-ti nascut si ca ave-ti niste copilasi Sanatosi si Frumosi. Fiti tari. Va pup.
Kiki_Mic
Postat pe 3 Decembrie 2008 14:50
Buna fetelor,

sa va spun ce s-a mai intamplat. Am dureri abdominale, destul de puternice. Asadar am fost azi la medicul meu, la spital. Mi-a facut un eco si in loc de vineri, maine am sa merg sa-mi faca aspiratie. Dar, pe langa faptul ca am sarcina oprita in evolutie, mi s-a constatat ca uterul nu-mi mai este in pozitia normala... Cand am auzit... va dati seama... oare ce se mai poate intampla? Mi-a dat No-spa, si maine ma prezint la cabinet.
Mi-e frica, si ma simt incompetenta pentru sarcina. Desi incerc sa ma linistesc sa-mi zic ca nu sunt de vina, ca am facut totul ca la carte... dar mi-am dorit atat de mult acest copil... visam si speram...
Partenerul imi este alaturi, dar isi face griji mai mult pentru mine. Imi este usor sa va scriu despre problemele mele... dar nu pot sa vorbesc despre astea, personal, cu nimeni. Am devenit introvertita
Am sa revin in cateva zile.
Va pup si va doresc numai bine.
arista
Postat pe 3 Decembrie 2008 16:50
Arista, draguto fii tare indiferent cum va fi. De ce spun asta, pt ca asa cum spuneam marti ca ma duc la eco sa vedem care este problema, am primit si eu bomba la care poate ma asteptam, adica sarcina mea se oprise din evolutie neavnd nici embrion, asa ca sg solutie care a ramas a fost sa-mi fac si mie chiuretaj prin aspiratie.Asa ca am facut-o in aceiasi zi ca sa nu o mai aman pt ca era destul de greu si nu mai avea nici un rost. Dar cu inima pe mana iti spun ca am trecut f bine peste asta, in sensul ca am acceptat ideea asta din inainte si e mai bine totusi ca s-a intamplat acuma decat sa fi fost mai tarziu si sa fi fost o sarcina cu probleme. Toate lucrurile astea care se intampla sunt selectii naturale, si nu ai ce sa le faci, pt ca exista posibilitatea sa se intample mai tarziu si ar fi mult mai dureros. Doctorita mi-a spus un lucru mare si anume sa fim linistiti ca nu este din vina nici unuia dintre noi, si atata timp cat s-a intamplat o data, se va mai intampla din nou, asa ca sa nu ne para rau t asta, deoarece asa a vrut Dumnezeu, si e mai bine acuma decat mai tarziu.
Nu zic doare enorm,dar trebuie sa treci peste ca sanse mai sunt si niciodata nu e rea tarziu.
Fii tare Arista Draga si daca vrei sa pov mai multe iti dau adresa mea de mes:draganestera@yahoo.com, si o sa incerc sa te ajut sa treci peste, asa cum am facut-o si eu de acuma 2 zile. Te pup
draganestera
Postat pe 4 Decembrie 2008 15:20
Da fetelor este adevarat ca o sarcina e unica si suferim cand o pierdem si eu am trecut prin o astfel de trauma, da am pierdut primul meu bebe la 14 saptamani s-a oprit din evolutie -selectie naturala spun medicii.In 24 ian 2005 m-a chiuretat am tras 3 saptamani de suferinta fizica si psihica si la sfarsitul aceluiasi an am ramas insarcinata. Da am nascut un baiat sanatos in vara lui 2006 si in 2008 in martie alt bebel-sanatos.
Asa ca nu va pierdeti speranta incercati, spor si bebei sanatosi!
julita79
Postat pe 4 Decembrie 2008 17:59
Buna fetelor!Eu sunt Cristina si sunt noua pe forum!V-am citit povestile si am sufletul foarte greu.Acum aproape o luna am pierdut si eu un ingeras atat de mult asteptat de mine si de sotul meu.La 40 de saptamani a renuntat la viata si la noi....cand trebuia sa nasc a trebuit sa renunt la tot....doctora ne-a spus sec:circulara de cordon simpla.Am facut cezariana si acum incerc sa-mi revin desi nu stiu daca o sa am aceasta putere...ne dorim atat de mult un bebe dar acum nu am curaj sa mai incerc.Vreau sa astept un an sa ma refac si poate sa mai incercam....dar mi-e teama sa nu patesc iar acelasi lucru.Totul a fost perfect cu sarcina,nu am avut nici cea mai mica problema si....D-zeu a ales .Vb voastre ma incurajeaza!
crrystyn
Postat pe 14 Decembrie 2008 14:12
fi tare crrystyn. Imi pare rau ca ai suferit aceasta pierdere dar sa fi tare ,cu ajutorul lui Dumnezeu sunt sigura ca ai sa reusesti sa ai un bebe. Credinta multa sa ai. Sa auzim de bine.Sanatate multa
cozma
Postat pe 16 Decembrie 2008 07:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt jos si nu pot sa ma mai ridic 18 De la: garbo268326 3 Aprilie 2012 07:18
SEX LIFE - Spune si povestea ta ..!! 1 De la: shivashante 21 Februarie 2009 19:14
bebelusul si sexul 10 De la: andracalin 21 Iunie 2009 15:32
sarcina oprita din evolutie 295 De la: RamonaPopescu 28 Iulie 2020 13:04
cu bebeii la mare 7 De la: cp_venca 29 Iunie 2010 22:27
Setari Cookie-uri