la ce varsta isi dubleaza bebe greutatea

felicitari sa-ti traiasca puiul si sa fie sanatos.
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Iulie 2009 15:09
sigur nu se va mai ingrasa asa de mult cand va mai creste!alex avea la nastere 3,680,la 4 luni 10.800,m-am impacientat rau,am fost si la doctor,totul a iesit bine si dr mi-a mai dat timp de asteptare inca 6 luni sa vad cum evolueaza,el papa numai titi pe atunci[pana la 6 luni cand am incepud diversificarea]acum are 1 an si 2 saptamani si de o saptamana l-am intarcat si a mai slabit,acum are 13.500 si nu mai e chiar asa de grasut
silviatatu
Postat pe 16 Iulie 2009 15:29
buna!baietelul meu a avut la nastere 3870gr si 51 cm acuma la 3 luni si o sapt are 7700 si 65 cm(mentionez ca il alaptez la san +lapte praf)credeti ca e bine?pediatra mia zis ca e ok si k fiecare bebe creste diferit
deea_dennis
Postat pe 28 Iulie 2009 01:34
Buna,fetita mea la nastere a avut 3100 si 50 centimetri ,acum la 4 luni ar trebui sa aiba dublu greutatea de la nastere dar nu are,acum are 5500 gr.Dactorita a zis ca e chiar la limita voi ce ma sfatuiti?
roxanaandreea
Postat pe 7 August 2009 11:16
Cel mai bine de spus e: Fiecare parinte e cel mai bun medic cand vine vb de bb.
Foarte mult depinde si de cum arata parintii. Vero a avut la nastere 3,380kg si 51cm iar acum la 7 luni are 8,800kg si 73cm. Sincer eu nu imi fac griji ca e prea lunga sau prea grasuna...mai ales ca deja se ridica singura in picioare in patut, sta in fund de la 6 luni si daca o tin de manute si paseste.
Parinti....faceti cum credeti voi ca e mai bine pt copil...ca fiecare bb creste diferit.
Va pup
ralucimp
Postat pe 26 August 2009 16:16
Buna! Nu stiu ce pediatre aveti voi dar a mea nu s.a mirat ca fetita mea e prea grasa, prea slaba sau cine stie cum..
Am o fetita de 1 an si aproape 5 luni.Asa ca repere :
-la nastere 3800, 54 cm
-la 6 luni 9kg, 64 cm
-acum 12.5 kg, 85 cm
Sa va mai spun ca a avut fontanela de 6cm? Si un diametru cranian de 40 cm? Nu i s.a inchis capul nici acum....
Deci? Cum este? Prea inalta? Prea slaba?Are capul prea mare?
Nu stiu si nici nu ma intereseaza atata timp cat este vioaie, are pofta de mancare si doarme, cred ca cel mai important este sa fie sanatoasa.
Fiecare copil are organismul lui si un unic mod de crestere, si eu m.am stresat atata in primul an, din orice, iar acum mi se pare ca a trecut altcineva prin toate, ca eu n.as fi putut. Sfatul meu: rabdare multa si invatati de la bebeii vostri sa traiti in ritmul lor, este cel mai bine!
P.S.
Eu inca o mai alaptez (doar seara) si sunt seri cand papa de 4 ori si seri cand nu vrea deloc; diversificarea am inceput.o la 6 luni si nu i.am dat cereale niciodata
viviana_marty
Postat pe 26 August 2009 23:30
Buna mamici...fata mea are 3 luni fara 2 zile,ieri am fost la pediatru si a cantarit-o are 7kg si 65cm..mentionez ca la nastere a avut 3,500 si 55cm...mi-a zis sa nu i pun biscuiti in lapte si sa i dau suc de mere si clementine,pireu de morcov si mar si supica de legume,in rest nimik ingrijorator,este bine sanatoasa vioaie..tot ce conteaza..doresc asemenea tuturor bebeilor
Atena_kidz
Postat pe 20 Ianuarie 2010 11:03
Buna atena
Sa iti traiasca bebita si sa fie sanatoasa
Fetit mea are3 luni si o saptamina si are 5600 nascut cu 3500. Doct mea pediatra mia zis sa o trec pe completare ca are la limita
si e alimentata natural. nu vrea nici un fel de completare nici biberon. Iam facut control sa vad daca are reflux si ia iesit bine nu are nimik
in schimb dupa fiecare masa varsa. Sper ca dupa ce vom trece pe papa cat de cat ,nu va mai varsa. va pup
MAYATHEEO
Postat pe 20 Ianuarie 2010 11:16
kidz006372 sa nu o pui pe completare cat timp ai lapte si manaca bine, vezi cat ia pe luna dar are f bine la 3luni.Verisoara mea a nascut o fetita tot la greutatea de 3600 si de la 2 luni ia dat lapte praf ca na mai avut natural si la 3 luni avea 5000 g .
Al meu s-a nascut cu 2640 si la 3 luni avea 5200 si acum la 5luni jum are 7300g pe cand o alta fata la nascut la 2700 la 3 luni avea 7000....difera de la un copil la altul .
Depinde in ce cantitate varsa , de ex si la mine varsa cand nu ragaie cum trebe sau cand se agita.La inceput imi faceam griji dar am observat ca dde multe ori chiar nu inghie ce are in gurita si dupa da afara in cantitate mica .
bau
Postat pe 20 Ianuarie 2010 12:22
buna mony esti o draguta ca imi raspunzi. am incercat sa ii dau completare dar nu vrea deloc
plange fff tare cand dau lapte adica completare si nu vrea biberonu . a luat 750 pe luna
am nascuto 3500 acum are 3 luni si sap si 5600. maine merge la control sa vedem cat a luat iar intr-o sapt a avut o saptamina mia luat 100 gr
varsa mult cate o dat si jet cand o tin in picioruse si o bat pe spate si dupa ce ragaie da jet
dar daca o las intinsa da putin
cum o ridica inebunesc cat da jos ma mir cu ce traieste. iam facut si eco si radiologie la stomac si nu ia iesit nimik.mai o fetita de 3ani jumatate nu mia vomat niciodata.si sunt ff derutata. As vrea sa incep sa ii dau suc de morcov ,mar ras,la 4 luni cereale.Acum numai san papa.va pupam si sa fiti sanatoase
MAYATHEEO
Postat pe 20 Ianuarie 2010 15:20
O data ce o sa incepi sa-i dai lapte praf o sa-ti scada productia de lapte si o sa fie cam rau at. Eu am inceput sa-i dau completare pe la 4luni jum cate 50ml pe zi si a inceput sami scada productia pana am ajuns acum la 5 luni jum sa-i dau mai mult lapte praf decat lapte de la mine.
A crescut f bine fetita ta 750g pe luna este bine si la 5 luni o sa aiba greutatea dubla cu siguranta.
Ca sa introduci laptele praf daca chiar vei dorii lucru asta , vei putea pe la 4 luni introducandu-i cereale in lapte , am vazut ca merge metoda asta la multe fete la care refuza categoric laptele praf. La mine n-a fost problema pt ca eu ma mai si pompam si ii dadeam cu biberonul mai ales ca la inceput nu avea putere sa traga destul si era tot flamand.
Eu de abia la 5luni am inceput sa-i dau suc de mar,suc de morcovi....dar asta o singura data pe zi la a doua masa a lui si doar cu lingurita ca sa se obisnuiasca cu ea. Acum am inceput sa-i dau si pireu de fructe , are 5 luni si 3 sapt si i-am bagat un fruct pe saptamana. La mine si acum cd ii dau si fructe dupa fiecare masa sau mai tarziu da afara putin , deci nu s-a schimbat nimic.
Am mai vrb cu unele fete la care dadea afara asa cum zici tu ori ca nu suporta lactoza , ori ca manca prea mult si dadea afara ce era in plus.
Cereale eu ii dau numai penultima masa de la 4luni jum.
Cand vrei o sa-ti zic si schema dupa care am inceput diversificarea.
bau
Postat pe 20 Ianuarie 2010 16:15
Sa iti traiasca bebita si sa fie sanatoasa
stai linistita este in limitele normale , bbb meu octavian s-a nascut cu 3.900 kg si acum exact la 3 luni are 7.200 kg, iar pediatra mia spus ca este normal pt ca a avut greutate mare la nastere , nu te lua dupa toata lumea , vei vedea cand incepe sa mearga in picioruse ca nu va mai pune aprope deloc si iti lasa impresi ca slabeste dar ei isi consuma energia
fi linistita ca totul e bine
pupici pt voi si bb

garbo000547
Postat pe 30 Ianuarie 2010 00:01
buna spunemi te rog daca e cazul sa ma ingrijorez bebitza mea are 3luni jumate 59 de cm si 7kg am nascuto cu 3kg200si 41cm te intreb pe tn pt k mi se pare ca esti mai documentata ii dau san astept rasp cat mai curand multumesc flory
kidz006706
Postat pe 4 Februarie 2010 22:02
raul al meu s-a nascut cu 2350 grame si 47 cm si acasa am venit cu 2130 grame la 8 zile! acum la 2 luni si 12 zile are 5 kg si 59 cm! e bine??? voi ce zicetzi? multumesc
ale_micutza
Postat pe 5 Februarie 2010 16:54
salut mony08
nu am mai vorb de mult/ a venit cumnatmea din italia in vizita cu fetita si sotul ei si fata mai mare vrea tot timpul la verisoare ei si nu am mai avut timp saa intru. vreau sa iti zic ca ii dau comp doar 30ml la ora2 dar ffffffff greu vrea si dau cu seringa. sper sa nu patesc cum ai patit tu sa nu mai am san pe la 5 luni . ptr ca imi doresc sa ii dau macar pana la un an. seara nu imi adoarme fara tata in gura si noapte ma trezeste ca vrea tata e greu. dar am rabadare ca peste vreo 2 luni ii voi da ceai nu vreau sa o invat cu tata noaptea e fff greu. sanatate
MAYATHEEO
Postat pe 6 Februarie 2010 16:05
salut mony08
nu am mai vorb de mult/ a venit cumnatmea din italia in vizita cu fetita si sotul ei si fata mai mare vrea tot timpul la verisoare ei si nu am mai avut timp saa intru. vreau sa iti zic ca ii dau comp doar 30ml la ora2 dar ffffffff greu vrea si dau cu seringa. sper sa nu patesc cum ai patit tu sa nu mai am san pe la 5 luni . ptr ca imi doresc sa ii dau macar pana la un an. seara nu imi adoarme fara tata in gura si noapte ma trezeste ca vrea tata e greu. dar am rabadare ca peste vreo 2 luni ii voi da ceai nu vreau sa o invat cu tata noaptea e fff greu. sanatate
MAYATHEEO
Postat pe 6 Februarie 2010 16:05
buna ale_micutza parerea mea este ca aveti o greutate fff buna acum va aveo o perioada in care va lua mai mult in greutate la 4 luni sau 4 luni jumate banuiesc ca iii vei da si ceva de papica dar va avea timp sa dea si jos crede-ma din experienta o spun eu am un bebic de 1 an si 3 luni asa ma intrebam si eu .....oare are o greutate buna?abea apoi am vazut ca incepe sa se agite mai mult sa aibe energie si automat sa si dea jos....pupici si sanatate
anaROBERT
Postat pe 6 Februarie 2010 23:51
cm si fetita mea are 7 luni si 75 cm si 7,900 kg

mie mi se pare ca e cam slabutza, nici mancacioasa nu prea e, dar ce sa fac...

teoretic la kg e ok, insa raportat la lungime...
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 20:42
era sa uit...

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 20:42
buna bebelina mea a avut la nastere 3550 iar la trei luni avea 7500 gr iar acum la 10 luni acem 10500 , eu zic ca e ok asa
cory_emy
Postat pe 18 Martie 2010 16:02
Buna kidz006372. N-am mai intrat de mult pe aici,cum merge treaba cu lapticul? Papa bine?
bau
Postat pe 18 Martie 2010 19:55
fiecare bebe se dezvolta in ritmul lui. Al meu la nastere a avut 2,550kg la 2 luni a avut 5,650kg la 6 luni 8,200kg si acum la 11 luni are 10,900kile si 80-81 cm, la nastere a avut 52cm. Cand ma duc s-i cumpar hainute si zic cat timp are imi arata tot hainute mici, acum de ex. ca sa-i fie bune ii iau hainute de 2 ani. S anu mai zic ca poarta 22 la picior.
viobregar
Postat pe 18 Martie 2010 20:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE - COLECTIA 2010 1 De la: tavibkk 12 Decembrie 2009 02:17
Mamici din Sebastian 1 De la: gabriela33 11 Aprilie 2009 13:59
supliment de calciu la bb 71 De la: office_salinasusesi_ro 24 Martie 2010 07:32
hainute ieftine pentru bebelusi 0 De la: 15 Martie 2010 09:31
Colief 1 De la: andreiutza 26 Octombrie 2009 13:20
Setari Cookie-uri