Sarcina in timp ce alaptezi

Buna fetelor! Stiti cumva care e posibiliatatea de a ramane insarcinata in timp ce alaptezi? Micutul meu are 9 luni, nu am ciclu si il alaptez inca...exista vreo posibilitate sa raman insarcinata si sa am totusi lapte? Multumesc

Postat pe 16 Iunie 2008 15:54
da se poate, am si citit undeva ca nu e bine sa alaptezi dupa a ... 4-a luna de sarcina parca (daca vrei ma uit si verific daca a 4-a era), ca nu poate corpul tau sa suporte inca 2 alte organisme asa de puternice in acelasi timp (fatul si bebele alaptat). pe urma, e si logic ca se poate: ciclul iti vine dupa o luna de cand s-a produs ovulul, dar daca ovulul e fecundat inainte de a se implini luna, nu mai ai ciclu pt ca ai ramas gravida. deci daca primul ovul produs in timp ce alaptezi a fost deja fecundat, atunci nu mai ai timp a ai ciclu pt ca s-a format deja un embrion.
ruschita
Postat pe 16 Iunie 2008 16:18
buna! eu am o prietena care a ramas insarcinata chiar daca alapta...si ce e ciudat, eu am auzit ca bebe nu mai accepta laptele daca esti insarcinata, dar la ea nu a fost asa. a aflat in a patra luna de sarcina ca va mai avea un bebe. ruschita, nici eu nu am menstruatie si am nascut in 31 ianuarie. crezi ca trebuia deja sa am? (inca mai alptez)
felideni
Postat pe 16 Iunie 2008 22:01
eu am nascut de aproape 9 luni si nu am menstruatie si inca alaptez, ma gandesc insa ca ma pot trezi insarcinata in cine stie cate luni, n-ar fi o problema dar e pacat sa nu stii ca ai un bebe in burtica, sa-i poti acorda atentia cuvenita :)

Postat pe 17 Iunie 2008 08:16
e drept ca umbla zvonu ca alaptarea e mijloc de contraceptie dar va asigur ca nu e asa.Chiar daca nu s-a reinstalat menstruatia,ovulatia se poate produce!Trebuie consultat medicul ca sa stabileasca el mijlocul de contraceptie.Sunt anticonceptionale care nu interfereaza cu perioada de alaptare+alte metode.Asa e piticulVesel,e pacat sa nu stim ca purtam in pantece un bebe si sa-i dam tot ce-i mai bun!
bia_kidz
Postat pe 17 Iunie 2008 09:36
fidelini, eu pe 2 septembrie am nascut, alaptez in continuare, nu am menstruatie dar nu imi fac griji pt asta. e drept ca unele mame au menstruatie f rapid dupa nastere (indiferent daca alapteaza sau nu. apropo, cica daca alaptezi in timpul menstrei gutul laptelui e modificat alea 4-5 zile). am insa si o vecina careia dupa nastere (a si alaptat, nu stiu exact , cred ca vreo 10 luni), dar nu i-a mai venit menstruatia deloc si a doagnosticat-o dr cu "menopauza precoce" si i-a dat un tratament hormonal pe care trebuie sa il ia de acuma cam toata viata (ma rog, pana ar fi ajuns la menopauza adevarata). cred ca fiecare are ritmul lui, fiecare organism evolueaza diferit. daca nu o sa am menstruatie nici dupa ce intarc copilul o sa vb cu dr, dar pana atunci chiar nu imi fac probleme pt ca se poate sa nu ai pe toata perioada alaptarii si nu e ceva anormal.
ruschita
Postat pe 17 Iunie 2008 09:47
Nici eu nu am avut menstruatie vreo 9 luni dupa nastere, dar am luat anticonceptionale recomandate de medic de la 2 luni dupa nastere. Da poti ramane insarcinata, chiar daca inca nu ti-a venit ciclul, dar bebe nu respinge sanul nici pe sarcina, nici la ciclu. Am trecut prin amandoua si bb a continuat sas suga. Poti alapta toata sarcina daca te tin puterile. Am auzit de doua cazuri care au nascut si au continuat sa alapteze si pe bebele anterior, adica alaptau pe nou nascut si pe celalalt care era de 1 an sau 2. Dar iti trebuie alimentatie foarte bogata in de toate si ajutor din partea altora fiindca atunci cand alaptezi esti slabita.
iordachec
Postat pe 18 Iunie 2008 15:42
buna, ca nu ramai insarcinata daca alaptezi este o idee eronata cu miros de levantica.
misha_delly
Postat pe 18 Iunie 2008 16:02
salut!
eu una nu mai alaptez de vreo 2 sapt., i-au anticonceptionale, exluton, bb are 7 luni jumatate si tot nu mi-a venit menstruatie. poate fi din cauza anticonceptionalelor? stie cineva?
cred ca trebuie sa merg la medic.
sabina82002
Postat pe 15 Iulie 2008 16:22
poate fi si de la exluton, dar si pt ca ai intarcat recent si inca se mai secreta prolactina . Daca tot nu mai alaptezi poti sa treci pe niste contraceptive "obisnuite". Asta ca sa te mai linistesc, dar cel mai bine mergi si la medic
a1_23
Postat pe 15 Iulie 2008 19:21
Si eu am ramas insarcinata cand aveam inca lactatie ..era per cand incercam sa il intarc ..Cam la 9 luni dupa ce am nascut am ramas cu al doilea bebel ..si mie tot asa mi sa spus ca nu pot ramane ..dar se pare ca nu a fost asa .Sunt anumite anticonceptionale in farmacii care se iau pe parcursul alaptari si care nu afecteaza copilul in nici un fel .Eu m-am informat in leg cu problema asta ca sa stii la urmatorul cum sa evit incidentele ...prt ca nu imi doresc numai 2 copii .Multa sanatate.
mamik_24
Postat pe 12 August 2008 10:31
Pai da ramai gravida pe nevazute cum se spune in popor,cel mai sigur cu prezervativ .Pana nu mi-a venit ciclu nu am avut curaj liber, mie la amandoi copii mi-a venit ciclu dupa 9 luni de la nastere.Pupici si aveti grija!
julita79
Postat pe 4 Decembrie 2008 20:36
buna!pe prima fetita am alaptato pana la 6 luni si nu am avut menstra apoi mi-a venit cam dupa 2 luni de la intreruperea alaptatului,acum la a 2 a fetita inca nu mi-a venit menstra dar alaptez inca si cel mai bine sa va paziti dak se poate ....dak nu oare se poate pune sterilet voi ce ziceti??
oanaoaky
Postat pe 12 Decembrie 2008 14:40
ptr oanaoaky, se poate pune sterilet la primul control dupa nastere (dupa 6 saptamani), a spus medicul meu ginecolog.
felideni
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:32
Am o fetita care in 17 implineste 5 luni. Sapt asta mi-a venit ciclul dar nu am observat sa sechimbe comportamnetul ei la sin, sau sa-l respinga. Suntem OK. Sunt fericita ca nu ma ramas gravida ca am nascut cu cezariana. Avort nu se putea face iar o a treia sarcina chiar nu-mi doresc...
anditzy
Postat pe 14 Decembrie 2008 07:49
FOARTE ADEVARAT....BUN RASPUNS
blonda170
Postat pe 22 Decembrie 2009 21:08
buna.mi-a venit si mie ciclul dupa 4 luni de la nastere mai exact pe 3 decembrie.nu am avut nici un fel de dureri.acum trebuie sa vina normal?inainte de sarcina la 28 zile venea.mi-am facut test ca imi era frica si arata negativ.ce sa cred?
delly003031
Postat pe 10 Ianuarie 2010 11:15
se poate,eu am alaptat fata pana la un an si 2 luni si am intrcat-o pentru ca sunt insarcina in 2 luni.deci aveti grija.
irina__delly
Postat pe 10 Aprilie 2010 12:59
irina_corina, eu inca imi alaptez fetita de 1 an si sase luni si imi doresc tare mult bebe nr 2! dar medicul mi-a zis k sunt slabe sperantele atata timp cat alaptez...la tine a fost planificat?
k de vreo 3 luni tot incerc, imi urmaresc ovulatia, dar degeaba! se lasa asteptat!
mami_alexandra
Postat pe 14 Aprilie 2010 01:54
alexandra... nu te mai stresa de bebe 2... vine cand vrea! ai rabdare si nu mai urmari nimic. TEORETIC, dupa ce incepi diversificarea, cu sau fara menstr tot ai sanse sa ramai. TOT TEORETIC, menstr apare dupa 8 luni de la nastere la mamicile care alapteaza!... nush exact, dar eu zic ca ar trebui sa renunti la calcule si planificari. eu nu am planificat nimic, doar VREAU! asa cum am vrut si bebe 1 ... si a venit neplanificat.. iar eu deja stiam ca nu va exista nici un bebe, dupa 3 consultatii consecutive(3 meedici diferiti) si 2 ani de incarcari...raspunsul medicilor in cz meu a fost:"imi pare rau dar... nu va pot ajuta. e prea tarziu.. dar va pot da niste adrese de unde puteti adopta..."si, cadou de ziua mea a fost un test de sarcina POZITIV. Nu te stresa, lasa totul in mainile Domnului!
hamham
Postat pe 14 Aprilie 2010 16:20
multumesc de incurajare, Greta! chiar am sa urmez sfatul tau, caci se pare k e cea mai buna solutie...
Intr-adevar, prima menstra a fost cam la 7-8 luni dupa nastere, dar nu m-am grabit sa trec la actiune... abia de vreo 3-4luni incerc sa raman...dar se pare k sunt prea stresata sau obsedata!
vorba ta, cand o vrea sa vina, sa vina! Doamne-ajuta sa fie cat mai curand! Multa sanatate la mamici si bebici!
mami_alexandra
Postat pe 17 Aprilie 2010 00:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PREMERGATORUL SI BEBELE 10 De la: TATUSILVIA 4 Mai 2009 14:29
recoltare celule stem 4 De la: garbo_406571 1 August 2017 15:39
Mamica in luna decembrie 6 De la: kidz003528 28 August 2009 15:09
Concediu de maternitate 1 De la: dany70r 18 Noiembrie 2008 00:33
prenatal 3 De la: anaROBERT 19 Aprilie 2011 01:05
Setari Cookie-uri