alimente interzise in timpul alaptarii

buna ziua. am auzit ca atunci cand alaptezi ar trebui sa eviti anumite alimente gen varza, usturoiul. poate cineva sa-mi spuna mai multe amanunte??
va multumesc
horobeanu
Postat pe 16 Iunie 2008 11:27
pai...ar trebui sa primesti de la pediatru o lista cu ce sa mananci neaparat si cu ce sa nu mananci deloc. asta se zice ca este pt A EVITA COLICILE LUI BEBE. AL MEU NU A AVUT DELOC SI DUPA O VREME AM INCEPUT SA RENUNT LA RESTRICTII SI NU A PATIT NIMICA. SA NU MANANCI: VARZA, FASOLE, CHESTII CARE BALONEAZA. NU CEAPA, USTUROI, IUTELI (CA CICA SCHIMBA GUSTULLAPTELUI). NU CIOCOLATA, CAFEA , CEAI NEGRU CA IL AGITA PE BEBE. CICA NICI ROCII, CASTRAVETI, CHESTII CARE FERMENTAEZA SAU CARE AU SEMINTE. NU NUCI, ALUNE, SI ALTE CHESTII ENERGIZANTE. MAI PE ROMANESTE, DOAR MERE, BANANE, SUPE FARA BORS, CARTOFI FIERTI, PIURE, PILAF, CARNE DE PUI SI VITA/PESTE LA GRATAR SAU FIERTE (NIMIC PRAJIT), NIMIC CUMPARAT (ADICA PREPARAT DE ALTII: MANCARE DE RESTAURANT, PIZZA, OFETARIE ETC), CA NU STII CAT SUNT DE PROASPETE SAU CUM LE-AU GATIT SI CE MICORBI POA' SA CONTINA. ASTA E TEORIA. FIECARE FACE CE POATE DE FAPT... PUPICI!
ruschita
Postat pe 16 Iunie 2008 13:29
cred ca multe sunt mituri, eu am evitat doar ceea ce inhiba secretia lactata: carnea de porc (la mine chiar am vazutca imi inhiba secretia lactata) ceai de musetel, menta, am baut doar ceai de lactatie de la Fares. Am mancat si ciocolata, varza, ceapa (citisem pe undeva ca ar stimula secretia lactata), chiar si ustoroi din cand in cand cand imi era pofta, rosii, fructe crude, carne prajita, supa intotdeauna cu bors. .Laptele de vaca trebuie baut cu moderatie maxim 500 ml pe zi, pt ca au fost cazuri de copii alaptati si diagnosticati cu alergie la laptele de vaca pt ca mama bea 2 litri de lapte pe zi. Nu cred ca trebuie impus un regim strict atat de drastic doar cu fierturi si fara fructe crude s.a., pentru ca mama trebuie sa se alimenteze echilibrat ca sa aiba de unde sa-si ia vitamine si energie. Iar daca observi ca ceva nu-i prieste lui bebe, eviti alimentul respectiv/
a1_23
Postat pe 16 Iunie 2008 22:02
cred ca nu trebuie sa mai spun de alcool, tutun - nicotina inhiba clar secretia de prolacina si deci lactatia, mamele care fumeaza alapteaza mai putin
a1_23
Postat pe 16 Iunie 2008 23:18
parerile sunt impartite...medicul de familie mi-a spus sa nu mananc citrice, ceapa, usturoi, fasole, varza, brocoli, conopida, prajeli...medicul neonatolog mi-a spus sa mananc foarte multe citrice...si mai mult in maternitate am primit pulpe de pui prajite cu usturoi si salata de varza :-)). voi ce mai intelegeti? in ceea ce ma priveste, mananc doar carnita de pui (fiarta si la gratar), supa de pui, fructe, cereale integrale cu lapte si legume inabusite (morcov, porumb, fasole verde si ardei) si beau apa plata si ceai pentru lactatie sau ceai pentru bebe de la milupa. multa sanatate!
felideni
Postat pe 17 Iunie 2008 00:28
da si noua in maternitate ne dadea piure cu chitele si alte chestii din astea... bine, acuma la maternitate nici nu papa bebe cine stie cat lapte de la san, abia acasa a inceput adevaratul alaptat.
ruschita
Postat pe 17 Iunie 2008 09:42
eu mananc borsuri vad ca nu-mi fac nimi crau nici mie nici lui bebe.de ce este interzis borsul? nu inteleg.Am inceput sa mananc si cateva prajeli: oua prajite, cartofi prajiti si cred ca e ok.Am observat ca-i face rau bebelului cand am baut ceva cu acid, si a facut alergie cand am mancat peste.
mihaela_dardac
Postat pe 4 Noiembrie 2008 22:37
eu nu am tinut cont de povestile spuse de bunici.... va spun sincer ca mananc orice .....varza , fasole , conopida, ..... Nora are 10 luni jumate inca o alaptez si nu am avut probleme!!! Creca tot secretul e sa fii echilibrata psihic!!
Pup
liliana_sfc
Postat pe 11 Noiembrie 2008 12:11
eu am mancat de toate si nu sa intamplat nimic
lorenna_kidz
Postat pe 2 Iulie 2009 18:34
eu sunt insarcinata in 18 saptamani si foarte tare ma arde stomacul... din cate vad din aproape orice mananc oare dc?
ale_micutza
Postat pe 30 Iulie 2009 15:27
Off...ce sa-ti zic ...am o fetita de 2 ani si 2 luni.I-am dat piept tp de un an si am incercat pe cat posibil sa respect restrictiile...acum am un baietel de 6 luni si nu am mai tinut cont si-mi pare rau...am obs de ex cand am baut cola,pepsi,suc sau apa cu gaz,ciocolata,ca nu imi mai dormea la ora care trebuia si era agitat toata ziua sau noaptea depinde...cand mananc rosii,varza la fel...deci in mare parte eu le sfatuiesc pe mamici sa faca un efort oricat de greu le-ar fi*cunosc)sa respecte pe cat posibil ce spune medicul...ca urez succes si frunrtea sus...o sa se faca si ei mari pana la urma...
danayela
Postat pe 24 Septembrie 2009 17:48
intr-adevar medicii interzic consumarea unor alimente pe motiv ca ar schimba gustul laptelui. eu alaptez si ma mananc orice bebele meu nu a avut colici si nici dureri abdominale. secretul lactatiei este alaptarea la cerere.
nicoleta26
Postat pe 2 Octombrie 2009 15:27
buna,
asa e dar primul doc. e mama si vreau sa zic din exp.a2 copii ca importanta a ceea ce mancam noi mamicile e de un mare impact in stomacelul bb-lui nostru.Eu cu david are curind 3 luni : 5kg precizez c lam nascut la 34sap.si fata al 36sapt.Elena are 6ani am mancat cit mai sanatos posibil dar nu mam ferit decit d ceea ce am crezut si stiut eu ca e nociv pentru bb exp.cola,alcool etc,etc,dar am consumat voit USTROI care are proprietati naturale ANTIBIOTICE.Cit despre colici multe mamici le confunda cu crampele dupa ce bb da pirturi e ff relax iar ptr.adevaratele colici eu iam dat infacol e f bun.
sa cresteti mari si sanatosi.
kidz005551
Postat pe 29 Noiembrie 2009 14:25
baiatul meu are 11 luni si inca il alaptez, intradevar incerc pe cat posibil sa evit fasolea,varza, alcolul si cola. dar in rest mananc cam din toate si mai beau si sucuri gazoase cateodata dar nu cola. nu s-a racit niciodata pana acum si sper nici sa nu o faca...degraba. el este ma tot timpul plin de energie dar este si foarte nervos, daca nu ii convine ceva undoi urla si se enerveaza din orice. poate oare sa fie din gauza sucurilor gazoase? chiar daca nu sunt cola?
denis2009
Postat pe 8 Decembrie 2009 16:43
Dennis2009
Ai grija ca mai sunt sucuri carbogzoase care contin cofeina, de ex. 7 Up, sau Mountain dew.
Nici eu nu beam Cola ca sa nu-l agite pe bebe (are 3 luni imediat), dar, ca si tine, cate un pahar de alt fel de suc mai seveam...pana intr-o zi cand citesc pe eticheta "contine cofeina".
Constatasem inainte ca parca dupa ce beau eu suc e mai agitat...acum stiu si de ce.
In rest, evit fasolea, varza, condimentele tari, dar supe si ciorbe mananc oridecare (totusi, fara usturoi, ca nu-mi place mie si am vazut ca nici bebe nu-l adora dupa ce am mancat ciorbita radautzeana, foarte buna, de altfel).
pupici la bebe!
Noemmytza
Postat pe 13 Aprilie 2010 12:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
siguranta bebelusului 2 De la: kidz005903 9 Decembrie 2009 09:28
somn in patutul lui 59 De la: office_salinasusesi_ro 19 Aprilie 2010 08:52
cadou bb 1 an!!!!!!!! 19 De la: garbo_491439 27 Iunie 2018 00:07
durere de masea de 2 zile si alaptez ce calmant potsa eau ca sa si unflat 1 De la: garbo254435 12 Decembrie 2011 22:24
Calciu 36 De la: office_salinasusesi_ro 12 Februarie 2010 12:24
Setari Cookie-uri