vaccinuri la bebelusi

am si eu o intrebare , intre 2 si 6 luni , schema infarix hexa -penta-hexa . acopera totul ? pt ca m-am zapacit . ar fi ideal sa i mai fac si alte tipuri de vaccin intre astea ? multumesc
ion_cristina
Postat pe 13 Decembrie 2008 18:06
noi am facut 1 an si pana acum am facut vaccinurile alternativ la 2 luni cel gratuit la 4 am cumparat tetraxim la 6 luni cel gratuit si la 1 an iar tetraxim si nu a plans ,nici febra nu a facut ,ce spuneti ?eu nu am avut probleme cu picea a racit de 2 ori si asta ca a luat virusul din aglomeratie cand toata lumea tusea pe langa noi .
briana_kidz
Postat pe 14 Decembrie 2008 12:04
ion cristina - e suficienta schema cu infanrix pana la 6 luni. pana la 6 luni se mai poate face (nu obligatoriu) vaccinul rotarix (impotriva diareei date de rotavirus). pentaximul e tot una cu infanrix penta, iar Prevenarul de care ziceam eu se poate incepe fie dupa 6 luni, fie dupa 1 an , fie dupa 2 ani, deci nu trebuie sa te ingrijorezi ca l-ai sarit. tot dupa 1 an se fac si vaccinurile anti varicela si antihepatita A, bineinteles toate astea in functie de cum va recomanda medicul si cum doriti voi.
a1_23
Postat pe 15 Decembrie 2008 15:55
brianna, practic copilul tau a facut aceleasi vaccinuri din schema gratuita doar ca sub alte forme cu reactii adverse mai putine. Pentaximul si infanrixul au in plus faptul ca imunizeaza copilul si pentru Haemophilus influenzae, o bacterie frecvent implicata ininfectii la copii mici.
Daca vrei sa+l vaccinezi si pentru Haemophilus influenzae poti sa-i faci HIberix o singura doza oricand se poate (copil sanatos, minim o luna de la alte vaccinuri ).

restul de vaccinuri optionale (prevenar, anti varicela, anti hepatita A) cum va recomanda medicul.
a1_23
Postat pe 15 Decembrie 2008 16:02
despre prevenar

http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/Prevenar/H-323-PI-ro.pdf

indicatiile din prospect :"Imunizarea activ mpotriva bolilor determinate de Streptococcus pneumoniae, serotipurile 4, 6B, 9V,
14, 18C, 19F i 23F (incluznd sepsisul, meningita, pneumonia, bacteriemia i otita medie acut) la sugari i copii cu vrste cuprinse ntre 2 luni i 5 ani ".

a1_23
Postat pe 15 Decembrie 2008 16:11
Vreau si eu sa va intreb despre ROTARIX ce parere aveti?
mihaelasclipei
Postat pe 12 Aprilie 2009 12:41
EU AM FACUT LA AMBII COPII VACCINURILE DE LA STAT DAR CU FATA AM AVUT MICI PROBLEME CA DUPA FIECARE VACCIN FACEA FEBRA MARE DAR LA BAIAT POT SPUNE CA NU AM STIUT CA II FACEA VACCIN.ACUM IN FIECARE TOAMNA LE FAC VACCINUL PENTRU RACEALA SI GRIPA DE CARE SUNT FOARTE MULTUMITA.
ramo_deni
Postat pe 12 Aprilie 2009 12:46
eu i-am facut celui mic( are 10 luni ) pe linga infanrix ,rotarix la 2 si 4 luni (cu infarixul) si prevenar dupa vaccinurile de la 2 ,4 si 6 luni , a fost ok la toate nu am avut nici o problema .
rose_kidz
Postat pe 12 Aprilie 2009 13:01
noi facem vaccinelecele de la medicul de familie si nu pe gurita ci ii face vaccin in fiecare piciorus unul dupa altul ni sa spus ca daca nu este in contact cu alti copii nu este necesar vreau sa spun gradinita cresa mai tarziu da trebuie facut si mai avem putin pana la 6 luni in mai acum avem vaccin v pupik
kidz000609
Postat pe 12 Aprilie 2009 15:15
Te gandesti la vacanta?
www.taberelemele.ro
haihui
Postat pe 12 Aprilie 2009 16:02
fetita mea are 1 an si 7 luni. I-am facut numai vaccinurile de la stat. Si nu din ignoranta....medicii de familie sau pediatrii au interes sa recomande vaccinurile astea pentru ca iau COMISION...si stiu asta cu siguranta ...insa vaccinurile de la stat si cele recomandate au acelasi efect. In plus de cele gratuite i-am mai facut Act-Hib (hemophilus infuentiae de tip b, meningita, epiglotita..etc...) dupa aceeasi schema cu cele obligatorii. L-am cumparat din farmacie cu 60 ron ultima data (daca mi l-ar fi ''recomandat'' medicul costa cu vreo 50 ron mai mult). A avut de 2 ori febra din 4 vaccinari dar fara durere de picior...totul depinde de organismul copilului insa cunoastem copii care nu au avut nici o reactie neplacuta. Lipsa apetitului este doar in ziua respectiva. Urmeaza sa ne vaccinam anti hepatita A si prevenar dupa 2 ani

Multa sanatate la bebei si atentie la sfaturile ''bune''!
vince
Postat pe 12 Aprilie 2009 16:50
vincenzia la ce varsta se face Act-Hib ca sa intreb si eu medicul de familie?Sebi are 10 luni si jumatate.
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Aprilie 2009 14:23
Buna! Fetita mea are un an! Eu i-am cumparat si i-am facut INFANRIX HEXA! sE FACE LA 2, 4,6, SI 1 AN! Este scump (aprox. 300 lei doza), dar contine 6 vaccinuri si o singura intepatura! De asemenea, 2 dintre ele sunt pt boli la care in Romania inca nu se fac vaccinuri gratuit (nu mai stiu sa va spun care) Fetita mea nu a avut nici o reactie la el! Deci eu recomand acest vaccin cu incredere daca va permiteti (si chiar si asa eu am facut ceva eforturi, nu foarte mari, si l-am procurat), dar copilul vostru merita ce-i mai bun! Si deja m-am interesat de cel pneumococic (daca e scris corect asa!) care e cam la fel de scump. Dar se face cel mai bine dupa 2 doi ani intr-un singur rapel, caci pana intr-un an sau 2 se face in mai multe rapeluri! Asa ca daca va permiteti "efortul" nu ezitati sa le achizitionati ! Mentionez: fetita mea nu a avut nici o reactie de la ele! Si in plus orarele de vaccinare sunt simple, fata de cele de la stat! Asa ca eu recomand!
Panda
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:39
vaccinul rujeolic-rubeolic -urlian care se face la 1 an si e din grila gratuita poate fi inlocuit cu un vaccin cumparat? ca am inteles ca la cel gratuit se fac reactii adverse cam urate adica febra , diaree, rosu in gat si tin cam 2-3 saptamani desi copii sunt perfect sanatosi la vaccinare .
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Aprilie 2009 13:14
DA!LA COPILUL MEU CEL MARE CAND I-AM FACUT ACEST VACCIN A DOUA ZI A FACUT REACTIE LA EL SI S-A UNPLUT DE POJAR.AM STAT 11 ZILE CU EL IN CASA FARA SA IESIM DELOC,FEBRA VARSATURI CAT CUPRINDE SI RABDARE DIN PARTEA MEA DE NU MAI SPUN CA NU STIAM CE SA-I MAI FAC SA-I FIE BINE.ACUM DEPINDE DE FIECARE COPIL IN PARTE MAJORITATEA NU FAC REACTII ADVERSE VA PUP SI AVETI GRIJA DE PUIUTII VOSTRI
silviatatu
Postat pe 22 Aprilie 2009 13:44
offf...romania asta.nu ca uit de unde am plecat dar macar aici la noi nu se plateste nici un vaccin.din contra daca nu te duci sa le faci iti trimit scrisoare acasa
ariana_kidz
Postat pe 29 Mai 2009 19:17
acum sa stii ca depinde si de copil...uite eu i-am facut deliei toate vaccinurile din schema gratuita si nu am avut probleme la nici unu...nu a facut febra sau alte minuni...la cel de an si eu eram speriata ca imi spusese si mie cineva ca baietelul ei a facut o reactie dasta urata s-a umflat la fata a facut otita...si eram cam speriata..dar pediatrul m-a lamurit mi-a spus ca numai copii care au avut probleme si la celelalte vaccinuri posibil sa faca o reactie adversa sau cei care sunt alergici ....poopicei dulci...
deliarebecca
Postat pe 29 Mai 2009 20:20
buna mamici am si eu o nelamurire. e vreo problema daca ii fac vaccinul de 6 luni cu 12 zile mai repede? sunt in spania si o sa mergem in romania peste 2 saptamani si nu apucam sa ii facem vaccinul doar mai repede cu 12 zile sau dupa ce ajungem in tara sa il cumpar sau sa il dea un medic de familie(care bineinteles ca o sa trebuiasca sa il cautam).aici totul se face gratis nu stiu cum este in tara.... ce ma sfatuiti cum e mai bine inainte sau dupa..specific ca aici la 6 luni se fac 2 vaccinuri in amandoua picioruse...
denis2009
Postat pe 14 Iunie 2009 17:19
buna!! stie cineva unde pot gasi vaccinul infanrix penta?? ....(bucuresti sau craiova)
Kasy
Postat pe 2 Iulie 2009 19:16
da la orice farmacie cu precomanda......daca vaccinul nu lipseste la producator (glaxo) il gasesti ...se face comanda si il ridici a doua zi....succes!
oto_otto2000
Postat pe 2 Iulie 2009 22:24
denis2009....nu e nici o problema il poti face si mai devreme 2sapt si mai tarziu......vezi cum iti e tie mai bine.si noi vaccinul de 1 an l-am facut cu 2sapt mai devreme.pupici la bebe!
oto_otto2000
Postat pe 3 Iulie 2009 12:28
de rujeolic am scapat si noi fara reactii nici macar locale a avut cateva bubite dar cred ca au fost de la caldura asa ca luna viitoare ne pregatim pt cel de hepatita a ca la noi in oras a fost epidemie acum vreo 2 luni .
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Iulie 2009 14:09
si noi urmeaza sa facem vaccinul antirujeolic peste 2 saptamani,sper sa fie bine fara reactii adverse
silviatatu
Postat pe 8 Iulie 2009 16:07
a facut cineva vaccinul de hepatita a???
ce reactii a avut?
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iulie 2009 14:11
In Bucuresti a gasit cineva Infanrix IPV HIB recent? Sunt disperata ca nu il gasesc in nici o farmacie, poate cineva sa ma ajute?Multumesc.
ghicica_claudia
Postat pe 30 Iulie 2009 23:14
Buna,eu am o fetita de 4 luni,e nascuta in data de 3 a luni aprilie,cand trebuia sa facem vaccinul de la 2 luni,dactorita ne-a chemat in data de 25 iunie cand noi am facut 2 luni in data de 3 iunie,voi ce ziceti e problema ca am facut vaccinul cu aproape 1 luna mai tarziu?Doctorita a zis ca nu e problema dar nu ma incred in ea,problema la ea e ca nu face vaccin numai 1 data pe luna in data de 25.voi ce ma sfatuiti sa ma duc la un alt medic?asa e si la voi 1 data pe luna se face vaccin?multumesc
roxanaandreea
Postat pe 7 August 2009 11:05
claudiatheodora...am o veste proasta vaccinul lipseste de mai bine de 6 luni de la producator.....si nu se stie cand cand vine urmatorul import.....mai ai o varianta sa cumperi pentaxim dar e cel mai bine sa-ti intrebi medicul din nefericire si acesta se gaseste destul de greu.....
oto_otto2000
Postat pe 7 August 2009 11:20
pentru mihaelasclipei:

adica ce te-ar interesa?
l-ati facut deja?
noi l-am facut. chiar daca nu este prins in schema obligatorie (care are scapari) am considerat ca este important de facut.
ana2008
Postat pe 7 August 2009 11:20
Multumesc.

Intre timp am facut si noi Rotarix-ul si nu am avut reactii adverse.Sa speram ca o sa ne fie de folos.
mihaelasclipei
Postat pe 8 August 2009 22:03
buna mamaici... am o intrebare.. a facut cineva vaccinul din manutza stanga cand era bebele mai mare? am inteles ca ala se face la nastere dar eu am nascut in spania si acolo nu l-au facut .. stiu ca trebuie sa ramana urma cum avem si noi, daca el nu are inseamna ca nu i lau facut. oare il mai face daca copilul are 7 luni?
denis2009
Postat pe 9 August 2009 15:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
plansul...prefacut si egoismul 21 De la: anaROBERT 22 Februarie 2010 00:05
Curiozitatea 2 De la: garbo_479988 23 Decembrie 2017 07:56
bronsiolita acuta asmatiforma 40 De la: office_salinasusesi_ro 10 Martie 2010 15:20
vaccin rh negativ 1 De la: aura_76 30 Septembrie 2009 16:28
PREMERGATORUL 10 De la: olteana26 2 Aprilie 2010 20:20
Setari Cookie-uri