crema protectie solara copii

buna. As dori niste recomandari de crema de protectie solara pt copii mici, mai exact sub 1 an.
a1_23
Postat pe 18 Mai 2008 17:25
TOATE FIRMELE DE DERMATOCOSMETICE AU PRODUSE DE FOTOPROTECTIE PT COPII(ASTA INCLUSIV PT CEI SUB UN AN).TI-ASI RECOMANDA TOTUSI DE LA AVENE SAU DE LA ROCHE POSAY.EU ASTA FOLOSESC PT FETITA MEA DE 8 LUNI SI SUNT DERMATOLOG.LE GASESTI IN FARMACII SI CHIAR DACA SUNT MAI SCUMPE ASIGURA O CALITATE PE CARE TI-O DORESTI PT PUIUL TAU.
DACA PUIUL TAU ARE "ALUNITE" MULTE PE CORP AR TREBUI SA-L VADA UN DERMATOLOG.PE 15 MAI ,IN FIECARE AN, E ZIUA EUROMELANOMA SI ORICE PACIENT CARE DORESTE(ADULT,COPIL)POATE BENEFICIA DE O CONSULTATIE GRATUITA IN CARE ORICE "ALUNITA' , NEV ESTE "VAZUTA'DE DERMATOLOG PT DEPISTAREA CANCARULUI DE PIELE.
DESI NU CRED CA E CAZUL EU ITI DORESC SANATATE TIE SI PIELII TALE
JOJO29
Postat pe 19 Mai 2008 09:29
multumesc mult de raspuns. am intrebat in farmacii si special pt copii asa mici ziceau ca nu au, dar mi-au recomandat o crema cu un factor de protectie mai mare. Exact ce factor de protectie ar trebui? 40 sau cat? Si mai am o intrebare (daca tot sunteti dermatolog:))))).... cand il scot afara ziua la plimbare trebuie dat cu crema de protectie pe fata sau brate? si cam ce ore ar fi de evitat
a1_23
Postat pe 19 Mai 2008 11:36
Ce stiti in cazul petelor pe piele,din nastere?Ar trebui evitata expunerea la soare?
ikarinusa
Postat pe 19 Mai 2008 19:43
NU STIU LA CE FARMACIE AI FOST DAR SUNT F PROST INFORMATE.ASTAZI EXISTA F MULTE PRODUSE DERMATOCOSMETICE (ATAT PT COPII CAT SI PT ADULTI)PT TOATE PROBLEMELE PIELII.ITI RECOMAND FACTOR DE PROTECTIE 50+(ACESTA ESTE MAXIMUL ACUM ).TINAND CONT CA ZILELE ASTEA A FOST F CALD ITI RECOMAND CA INTRE ORELE 11-16 SA EVITI EXPUNEREA SOLORA , PROTECTIE VESTIMENTARA(PALARIUTA,UMBRELA LA CARUT) SI LOTIUNE DE FOTOPROTECTIE PE FATA , MANUTE SI IN GENERAL PORTIUNILE DE PIELE EXPUSE.
CA SA FIU SI MAI EXACTA IN PRIVINTA PRODUSELOR ITI SPUN CA EU FOLOSESC PT FETITA MEA DE 8 LUNI LAPTE DERMA-PEDRIATICS SPF50+ DE LA "LA ROCHE-POSAY'.
JOJO29
Postat pe 20 Mai 2008 08:48
PENTRU IKARINUSA
NU STIU EXACT LA CE VA REFERITI?
DACA VA REFERITI LA "ALUNITE"SUNT MAI MULTE PROBLEME DE DISCUTAT.
DACA LE ARE MAMA SAU COPILUTUL?
CATE SUNT?
MARIMEA LOR?
SUNT "PISTRUI" (EFELIDE), "ALUNITE"SAU NEVI?
CE TIP DE PIELE ARE(BLOND CU PIELE DESCHISA, OCHI ALBASTRI CARE SE INROSESTE REPEDE LA SOARE SAU TEN INCHIS CARE SE BRONZEAZA FARA SA SE ARDA?)
ORICUM FOTOPROTECTIA ESTE O PROBLEMA CARE A DEVENIT O NECESITATE .DACA IMI DAI MAI MULTE INFORMATII DESPRE"PETE 'ITI RASPUND CU PLACERE.
NU TREBUIE SA FIM CHIAR ATAT DE DRASTICI(ORICUM NU PUTEMEVITA TOTAL EXPUNEREA SOLARA) SI ORICUM TREBUIE SA SE SINTETIZEZE SI VIT D IN PIELE DAR TREBUIE RESPECTATE ANUMITE REGULI(PE CARE LE-AM PRECIZAT MAI SUS).
JOJO29
Postat pe 20 Mai 2008 08:58
multumesc de informatii! deci chiar daca ies cu bebe dimineata si seara (adica evit orele 11 - 16) tot trebuie dat cu crema?
a1_23
Postat pe 20 Mai 2008 10:01
DACA COPILUL ESTE PROTEJAT DE VESTIMENTATIE , PALARIUTA SI UMBRELUTA SI SOARELE NU MAI E PUTERNIC NU MAI DAI DAR DACA TOT ESTE SOARE POTI APLICA LOTIUNEA O DATA(DESI PROSPECTUL SPUNE CA O APLICATIE ASIGURA PROTECTIE INTREAGA ZI , DERMATOLOGII RECOMANDA CA LOTIUNEA SA FIE REAPLICATA DUPA 4-5 ORE DACA EXPUNEREA ESTE CONTINUA).
ZILELE ASTEA CAND AM IESIT CU FETITA MEA , FIIND F SOARE AM DAT-O CU LOTIUNE CHIAR DACA ERA DUPA 16.
JOJO29
Postat pe 20 Mai 2008 10:14
Kari are din nastere o pata pe spate,nu este o alunita,este perfect plana.Nu este foarte mare,dar nu as vrea sa fac ceva ce nu trebuie,adica sa tin fetita la soare prea mult si sa fie contraindicat.Ea are tenul inchis,ca si mine,de altfel.Si in plus,acum locuim si la mare si nu as vrea sa o privez de mare si soare.
ikarinusa
Postat pe 20 Mai 2008 10:37
super informatiile!!! te pup
a1_23
Postat pe 20 Mai 2008 10:38
nu e o problema dar trebuie sa fii foarte atenta in viitor daca apar modificari la nivelul ei adica: se mareste in suprafata , marginile devin neregulate,pe suprafata apar mai mute culori sau daca apar denivelari.Locuind la mare unde uv sunt din belsug regulile de expunere solara raman aceleasi(vezi mai sus).Pata (care cel mai probabil e un nev )intotdeauna sa o protejezi de soare ( plasture sau crema de fotoprotectie)si la fel sa procedezi cu toate alunitele care depasesc 5mm.
JOJO29
Postat pe 20 Mai 2008 14:57
buna , am si eu un baietel de 9 luni si as vrea sa o intreb pe d-na JOJO29daca pot merge cu el la mare in vara asta.Multumesc .
milicaneagu
Postat pe 23 Mai 2008 21:55
CARTILE DE SPECIALITATE SPUN CA EXPUNEREA SOLARA DIRECTA ESTE INTERZISA PANA LA VARSTA DE 1 AN. DAR SA NU FIM CHIAR ABSURZI. SA NU UITAM DE EFECTELE BENEFICE ALE AEROSOLILOR SI MAI ALES CA SUNT COPII CARE LOCUIESC IN ZONE F INSORITE .PP CA BAIETELUL VA AVEA 10-11 LUNI PANA VETI MERGE LA MARE ASA CA ITI RECOMAND:EVITAREA EXPUNERII DIRECTE LA SOARE (COPILUL SA STEA SUB UMBRELA );EVITAREA EXPUNERII SOLARE INTRE ORELE 10-16;CAND SE FACE EXPUNEREA SOLARA COPILUL TREBUIE SA AIBA PALARIE ,EVENTUAL OCHELARI DE SOARE (DACA II SUPORTA PE OCHI LA ACEASTA VARSTA) SI NEAPARAT CREMA (LOTIUNE)DE FOTOPROTECTIE CU SPF 50+(DE LA FIRMELE DE DERMATO-COSMETICE,SPECIAL CONCEPUTE PT COPII),CARE SE REIINOIESTE LA FIECARE 3-4 ORE;HIDRATARE CORESPUNZATOARE SI HAINE DIN BUMBAC SUBTIRE.
ACESTE RECOMANDARI SUNT VALABILE DACA COPILUL DUMNEAVOASTRA NU ARE PROBLEME DE SANATATE (IA O SERIE DE MEDICAMENTE CARE AU POTENTIAL FOTOALERGIZANT, SUFERA DE ALTE AFECTIUNI CUTANATE:INFECTII, FENOMENE DE TIP ALERGIC;PREZINTA PE CORP NEVI SAU "ALUNITE" IN NUMAR RIDICAT).
SANATATE MULTA
JOJO29
Postat pe 24 Mai 2008 12:08
SI CEEA CE E EVIDENT NU MERGETI LA MARE CAND E CANICULA .IDEALA ESTE O TEMPERATURA IN ATMOSFERA DE PANA LA 29-30 GRADE.
PUPICI
JOJO29
Postat pe 25 Mai 2008 08:36
multumesc pentru sfaturi, copilul este perfect sanatos nu are nici o problema si sa speram ca nici nu vom avea.Singura problema pe care o are este cum sa il pot intarca ca nu primeste biberon si nici alt fel de lapte. va pupam
milicaneagu
Postat pe 25 Mai 2008 15:48
pt jojo29 deoarece sunteti dematolog as vrea si eu un raspuns in legatura cu mine,am niste pete mi s-a spus ca ar fi psoriazis cu ce ma pot trata pt tratament nu m-ia recomandat nimeni.va rog frumos sa-mi raspundeti
maria_adelina26
Postat pe 25 Iunie 2008 17:05
e adevarat ca daca e innorat tot trebuie dat cu crema?
a1_23
Postat pe 15 Iulie 2008 13:56
BOABA SCUZE PT RASPUNSUL TARZIU DAR NU AM VAZUT CE M-AI INTREBAT.DE OBICEI ADM FORUMULI MA ANUNTA PE MAIL CE S-A MAI POSTAT.
DA E ADEVARAT CA BARIERA DE NORI NU IMPIEDICA TOATE RADIATIILE UV SI DE ACEEA E INDICAT SA DAM CU CREMA DE FOTOPROTECTIE DAR CU UN SPF MAI SCAZUT(15) SI DEPINDE SI CAT DE INNOURAT E (DACA SUNT NORII AIA F GROSI DE PLOAIE) NU MAI DAI CU CREMA.
PUPICI
JOJO29
Postat pe 4 August 2008 18:26
Buna! eu am fost la mare cu copilasul meu de 10 luni si am folosit o crema de la Mustela cu spf 30, care se gaseste in farmaciile Sensiblu. Este foarte buna si are avantajul ca este rezistenta la apa in mod vizibil! De ce spun in mod vizibil, pentru ca dupa ce il dadeam cu crema ma spalam pe maini in apa marii si nu se ducea! Recomand gama Mustela pentru ca e o gama special conceputa pentru copii si gravide. Mentionez ca fiul meu are tenul deschis la culoare si nu s-a bronzat deloc! ...de arsuri ...nici nu se pune problema! De asemenea, i-am dat copilului meu o palarioara cumparata de la Mini Blu care are filtru UV (costa circa 20 lei). Nu stiu daca intr-adevar are acest rol, dar.... In ceea ce priveste frecventa aplicarii cremei, prefer sa-l dau mai des cu crema decat sa nu fie protejat. Indiferent de calitatea cremei, cred ca aplicarea la 3-4 ore, nu mai zic de aplicarea o data pe zi!, mi se par insuficiente! Si oricum cand esti la mare nu poti sa stai cu copilul mai mult de 2-3 ore pe plaja, chiar si sub umbrela! Eu stateam de la 9.00-10.30 si de la 17.30-19.00. As fi vrut sa stau de la 8, dar nisipul era rece!
cristina_graur
Postat pe 6 August 2008 15:08
uite ca am gasit sa va arat un model de palarie cu filtru de protectie UV:
http://www.miniblu.ro/Categorii/Imbracaminte/Hainute_pentru_baieti/Sterntaler/Sapca_pentru_baieti_17834_-_Sterntaler
cristina_graur
Postat pe 6 August 2008 15:21
Eu am folosit pentru bebelusa mea de 1 luna o crema cu FPS 50 de la hemel (www.hemelco.com). Sunt f incantata, chiar daca soarele ajunge pe suprafata pielii ea ramane protejata, nici o urma de arsura, nici o iritatie. Sunt creme special concepute din componente naturale fr adaos de colorani sintetici, conservani i alte materii nocive, care n contact cu soarele pot provoca afeciuni ale pielii.
*********
Hemel Sun Care Body Lotion (SPF 50) Protecie adevrat!
Ofer o incredibil protecie mpotriva razelor UVA, UVB i UVC, fr parfumuri i conservani artificiali
Conine filtre naturale de origine mineral
Formula este conceput pentru a asigura hidratare optim a pielii i pentru a o proteja mpotriva deshidratrii
Acioneaz ca un antioxidant natural i previne aciunea radicalilor liberi
Coninutul ridicat de filtre UV naturale pe care acest produs le conine ncetinete mbtrnirea pielii
************

Aici gasiti si o prezentare a lor. In aceasta prezentare sunt sfaturi despre cum sa ne protejam.
http://www.hemelco.com/rsrc/Bucurati-va-de-SOARE.zip


************

Cteva sfaturi pentru o expunere plcut la soare:

Aplicai produsul protector pe piele cu aproximativ 30 minute nainte de a v expune la soare
nainte de a aplica produsul nu aplicai pe piele nici un alt produs cosmetic pe care l folosii n ngrijirea zilnic, pentru a nu neutraliza eficacitatea proteciei solare.
Nu uitai c pielea ud este mai sensibil la soare, astfel nct se poate arde de 4 ori mai repede dect cea uscat. Aa c uscai-v bine dup ce ai ieit din ap sau dup du, stai la umbr i aplicai din nou laptele de corp.
Nu uitai de plria i de ochelarii de soare, orict de ridicat ar fi FPS-ul produsului pe care l-ai folosit pe piele!
Chiar i dac stai pe mal, la umbr, este necesar s aplicai un produs pentru protecia solar din cauza puterii mari de reflexie a razelor UV de pe suprafaa apei.
**************


O vara suprba!
acmc
Postat pe 7 August 2008 23:35
cam de cand ar trebui sa aplicam bebilor crema pt protectie solara? chiar ci acum,la soarele asta? sau doar vara ?
nimes_trans
Postat pe 22 Martie 2009 13:50
cred ca depinde si de tenul bb cum sebi este foarte alb sa zic asa mi s-a intamplat ca dupa o ora pe afara desi nu era soare puternic sa ne intoarcem in casa cu obrajorii putini rosii asa ca de atunci cand ies pe afara ii aplic pe fata o crema de la amway cu protectie foarte mare de care sunt multumita duminica trecuta am uitat si cum am fost putin la tara ne-am intors acasa un pic rosii era un scump asa rosu in obraji dar mi-e frica sa-l las fara crema pe fata
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Aprilie 2009 10:52
Buna tuturor! Am si eu o intrebare: de la cate luni avem voie sa aplicam o crema de protectie solara? Cineva mi-a spus ca de la 6 luni. Pana atunci cica nu am avea voie pentru ca ar fi toxic pentru bebelus. Si totusi cum il pot proteja de soare?
Am gasit si un articol despre pericolul cremelor la bebelusii sub 6 luni: http://www.gardianul.ro/Cremele-de-protectie-solara,-un-pericol-pentru-bebelusi-s119039.html
Voi ce parere aveti?
mambitutza
Postat pe 25 Iulie 2009 10:05
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 10 Martie 2010 15:22


office_salinasusesi_ro
Postat pe 24 Martie 2010 07:42
eu va recomand un produs natural: untul de shea. Dar nu ce se gaseste acum pe piata, deoarce multe produse sunt rafinate, iar proprietatile untului de shea diminuate cu cel putin 70% cu tot felul de adaosuri si procese...
www.sheabynature.co.uk
- unt de shea pur, preturi mici comparativ cu piata, proprietara este o tipa din Africa, relocata in UK, taxa Europa 8 lire/colet.
Contactati direct magazinul online.
Mie mi-au placut comparativ cu produse la 78 ron in Romania!
Eu nu castig nimic, mi s-a parut un produs calitativ f bun, am mai incercat si alte produse gen L'Occitane sau de la Drogheria, doar ca asta are efect mai bun.
adika_kidz
Postat pe 31 Martie 2010 11:27




Paste fericit !!!!!!!!!!!!!!!!!!
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
aplic unghii false cu gel sau acryl la domiciliul clientei sau al meu 1 De la: unghiifalseroxana 10 Noiembrie 2010 21:49
VITAMINA D3 SOL.INJ 300.000 U.I 1 De la: alinacristina 29 Martie 2010 15:16
baiatul meu tresare din orice 7 De la: kidz007774 26 Aprilie 2010 15:25
buna 1 De la: garbo175511 9 Noiembrie 2010 23:24
AVOCADO 9 De la: adryaana 29 Aprilie 2010 15:02
Setari Cookie-uri