cum sa ramai insarcinata

Cateva sfaturi. - luati vitamin prenatale cu acid colic (sau vit B6), si cu omega 3 lipids (de obicei in forma de ulei de peste). S-a dovecot in studii stiintifice ca acestea tegu rasa ovular si produc un ovul sanatos. Aces tea trebuie luate indiferent daca sunteti sanatoasa sau nu, cu sau fara probleme. Acidul folic reduce incidenta malformatiilor sistemului nervos (coloana vertebrala, creier, etc.). E foarte important sa continuati cu aceste vitamine si in timpul darci ii, si dupa sarcina, cat timp alaptai. Ele contin si mult fier, care previne anemia. Planificati sa luati si calciu, 1000-1500 mg pe zi. Daca sotul e ok si sperma e de calitate, nu va faceti probleme. E bine ca sotul sa ia vit C in timp ce incercati, ptr ca ajuta la formarea unei sperme sanatoase si reduce incidenta defectelor genetice in sperma.
Va rog nu luati antibiotice in timp ce ramaneti insarcinata, ptr ca multe cauzeaza defecte si malformatii si mutatii genetice.
Multe ceaiuri si ierburi sunt interzise, ptr ca si produsele naturale, din plante, contin substante chimice ce pot dauna sarcinii.
Nu uitati ca primele 14-15 sapt din sarcina sunt cele mai critice ptr copil, ptr ca atunci se formeaza toate organele. Daca s-au format cu probleme, in cele mai multe cazuri vor ramane probleme pe tot restul vietii copilului.
In cele mai multe cazuri o pierdere de sarcina in primele 12 sapt sau o dificultate in a ramane insarcinata provin din cauza ca un ovul nu a fost "copt" corespinzator de organism. De accea e indicat sa luati vitaminele prenatale cu cel putin 3 luni inainte sa incercati sa ramaneti gravida, pe lang a Omega 3 lipide. Surse bune de omega 3 sunt pestele (in special somonul), si nucile/alunele.
Eu am pierdut prima sarcina la 10 sapt, si apoi am luat vitaminele si omega 3 cateva luni. In 2010, dupa 2 luni de incercare, am ramas insarcinata a doua oara si am avut o sarcina normala. Acum sunt din nou insarcinata, luna a 5-a, tot cu o sarcina normala si fara probleme (sa dea D-zeu sa ramana asa pana la sfarsit). Am luat vitaminele cu omega 3 si acid folic de la prima pierdere de sarcina, inainte la a doua, in timpul si dupa si acum cu a treia sarcina. Si voi continua pana ce termin de alaptat al do ilea bebe si analizele arata ca sunt refacuta complet. Calciu e f. Important si el, Mai ales in trim 2 si 3 al sarcinii, si cand alaptati.
Dormiti bine in fiecare noapte, si corpul va fii pregatit!
Mult succes si sa va binecuvinteze D-zeu cu copii frumosi si sanatosi!
garbo227175
Postat pe 6 Octombrie 2011 07:00
BUNA.MI-AM PUS SI EU ACEEAS INTREBARE TIMP DE 3 ANI,SI SINCER VA SPUN CA NU AM MAI AVUT NICI O SPERANTA CA VOI DEVENI MAMICA PE CALE NATURALA.DUPA MULT DRUMURI INTRE CLUJ SI TIMISOARA RASPUNSUL A VENIT DOR IN 3 LUNI.AM URMAT UN TRATAMENT CU DUPHASTON SI AM RAMAS INSARCINATA INCA DE LA PRIMA CUTIE.ACUM AM O FETITA DE 5 ANI SI 7 LUNI .TRATAMENTUL L-AM URMAT LA CLINICA BEGA DIN TIMISOARA LA D-NA DR,ELENA VLADESCU,CAREIA II MULTUMESC NESPUS PT TOATE SFATURILE PE CARE MI LE-A DAT.,VA DORESC MULT SUCCES SI D-ZEU SA VA AUDA STRIGATUL
garbo240451
Postat pe 26 Octombrie 2011 21:22
AM LUAT AUGMENTIN SI METRONIDAZOL DAR.... . CHIAR NU STIU CE SA MAI FAC . DOCTORUL A SPUS CA NU E NIMIC IN NEREGULA CU MINE DAR....... NICI UN REZULTAT. AM INCERCAT SI CU DIETE ...TOT NIMIK.AM CALCULAT SI PERIOADA FERTILA SI TOT NIMIK. AVETI VREUN SFAT SI PENTRU MINE?
garbo444444
Postat pe 27 Octombrie 2011 17:18
buna mary de 3luni ma chinuiesc si eu sa raman insarcinata si nimik.am facut analize si au iesit bune.vreau sa stiu si eu daca branca ursului ma va ajuta sa raman gravida
garbo247102
Postat pe 10 Noiembrie 2011 10:40
Buna. Eu am 42 ani si un baietel de 7ani pe care l-am nascut la 37ani. Acum imi doresc ff mult sa mai am un copil si ma chinui de aprox. 6 luni sa raman insarcinata fara succes. Am citit despre branca ursului si te-as ruga sa ma ajuti spunandu-mi de unde o pot procura.
De asemenea, v-as ruga f mult sa imi dati si mie cateva sfaturi deoarece incep sa imi pierd speranta ca voi mai putea avea vreodata inca un copil.
Va multumesc,
Adela
garbo263055
Postat pe 8 Februarie 2012 10:17
Buna, eu am gasit ajutor in ghidul pt a ramane insarcinata de aici http://cumfacsa.ro/familie/parinti-si-viitori-parinti/cum-sa-ramai-insarcinata
garbo_12007
Postat pe 12 Martie 2013 20:18
Lasa nu mai da idei,ca avem destule insarcinate pe aici si acum nu stiu ce sa faca cu sarcina
Rotty
Postat pe 12 Martie 2013 20:24
buna, am citit postarea ta...as vrea sa te intreb in ce perioada a lunii ai luat medicamentele si cat timp a durat tratamentul?
Meresca_Sergiu_Si_Monica_1
Postat pe 3 Iunie 2013 15:49
buna tuturor un bebe vine numi cand vrea dumnezeu
Narghita_Coricovac_1
Postat pe 28 Iunie 2013 05:24
Buna eu sunt noua si vreu o parere .La 51 ani am ciclul regulat de 23 zile daca raman insarcinata oare am sansa sa am un bebe sanatos?Am deja 2 copii din alta casatorie iar actualul prieten ar dorii unul al lui.
garbo_385848
Postat pe 10 Octombrie 2013 14:15
Buna! Si eu sunt una dintre nefericitele femei care nu reusesc sa ramana insarcinate. Am citit tot felul de lucruri despre cauzele infertilitatii la femei, insa nu m-am gandit niciodata ca la varsta de numai 27 de ani, voi ajunge sa ma confrunt cu o astfel de problema. Desi, sunt o persoana care are in general grija de sanatatea ei, in timpul liceului si a facultatii am avut o perioada in care am fumat. Ei bine, in ultimii doi ani, eu si cu sotul meu am tot incercat sa concepem un copil. Insa, fara niciun rezultat! Asa ca am dat fuga la o clinica de fertilizare (Clinica Gynera) de care auzisem de la o colega de munca, pentru mai multe investigatii. Am gasit acolo serviciile unei clinici precum cele din afara, cu o echipa de medici excepionali, un mediu placut si aparatura de ultima generatie. Dupa primele investigatii, medicul care s-a ocupat de mine a tras primele concluzii...Fumatul are consecinte asupra fertilitatii unei femei, sau a unui barbat. Este adevarat ca inafara de fumat, cauzele infertilitatii sunt multe altele, insa pentru mine a fost suprinzator modul in care o greseala a tineretii te poate urmarii toata viata. Asadar, fetelor, daca inca nu ati reusit sa renuntati la fumat si inca va doriti sa ramaneti insarcinate, faceti-o acum pana cand nu va fi prea tarziu! P.S. Va recomand cu incredere serviciile Clinicii Gynera, atat pentru teste despre potentialul fertil cat si pentru alte investigatii de acest gen!
Irina_Morar_1
Postat pe 9 Septembrie 2015 18:24
De la: Narghita_Coricovac_1, la data 2013-06-28 05:24:00buna tuturor un bebe vine numi cand vrea dumnezeu


De metoda calendarului ai auzit vreodată ? Dumnezeu ne-a dat cap şi ceier, pt a-l folosi.
VasileDinNuc
Postat pe 9 Septembrie 2015 23:22
De la: Irina_Morar_1, la data 2015-09-09 18:24:20Buna! Si eu sunt una dintre nefericitele femei care nu reusesc sa ramana insarcinate. Am citit tot felul de lucruri despre cauzele infertilitatii la femei, insa nu m-am gandit niciodata ca la varsta de numai 27 de ani, voi ajunge sa ma confrunt cu o astfel de problema. Desi, sunt o persoana care are in general grija de sanatatea ei, in timpul liceului si a facultatii am avut o perioada in care am fumat. Ei bine, in ultimii doi ani, eu si cu sotul meu am tot incercat sa concepem un copil. Insa, fara niciun rezultat! Asa ca am dat fuga la o clinica de fertilizare (Clinica Gynera) de care auzisem de la o colega de munca, pentru mai multe investigatii. Am gasit acolo serviciile unei clinici precum cele din afara, cu o echipa de medici excepionali, un mediu placut si aparatura de ultima generatie. Dupa primele investigatii, medicul care s-a ocupat de mine a tras primele concluzii...Fumatul are consecinte asupra fertilitatii unei femei, sau a unui barbat. Este adevarat ca inafara de fumat, cauzele infertilitatii sunt multe altele, insa pentru mine a fost suprinzator modul in care o greseala a tineretii te poate urmarii toata viata. Asadar, fetelor, daca inca nu ati reusit sa renuntati la fumat si inca va doriti sa ramaneti insarcinate, faceti-o acum pana cand nu va fi prea tarziu! P.S. Va recomand cu incredere serviciile Clinicii Gynera, atat pentru teste despre potentialul fertil cat si pentru alte investigatii de acest gen!



Asta-i reclama la clinica cu pricina, sau campanie impotriva fumatului ?
Rotty
Postat pe 10 Septembrie 2015 08:21
De la: VasileDinNuc, la data 2015-09-09 23:22:05
De la: Narghita_Coricovac_1, la data 2013-06-28 05:24:00buna tuturor un bebe vine numi cand vrea dumnezeu


De metoda calendarului ai auzit vreodată ? Dumnezeu ne-a dat cap şi ceier, pt a-l folosi.


Și dacă nu vRea?
Axl_R
Postat pe 10 Septembrie 2015 09:43
Buna am și eu o întrebare dacă nu te superi poți să rămâi însărcinată cu acid folic
garbo_500788
Postat pe 20 Septembrie 2019 19:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sarcina sau menopauza? 13 De la: Ioana_B__rjovanu_1 4 August 2016 10:38
da 2 De la: anaROBERT 24 August 2010 01:01
buna 1 De la: kidz000639 10 Aprilie 2009 23:58
imoprtanta sistemului imunitar 3 De la: silviu_m74 5 Mai 2009 19:24
sarcina si hepatita B 3 De la: garbo_1474 30 Mai 2012 07:03
Setari Cookie-uri