cum sa ramai insarcinata

buna draga lexmarc sa sti ca toate analizele de toxoplasma adica ( IGM IGG etc.)se fac din sange !!
elebele
Postat pe 22 Noiembrie 2008 09:21
ok, merci mult, elebele
lexmark
Postat pe 24 Noiembrie 2008 10:40
buna. eu sunt ceva mai noua pe aici,si eu am pierdut sarcina la 2 luni dar cauzele nu pot fi stabilite cu exactitate. Am facut si eu toxoplasma (markerii hepatici), se pot face la orice laborator si contra cost dar trebuie sa ti le si citeasca cineva , dar mai poate fi si din cauze hormonale, daca organismul nu secreta suficient progesteron sau alti hormoni necesari , sarcina se pierde pt. ca nu mai are sustinere .Mie mi-a dat sa fac analize(dozari hormonale -estradiol,FSH,LH,FT4,progesteron si testosteronul liber) de sange in a 2-a , a21-a zi de la menstruatie iar acum m-a trimis la endocrinologie si mi-a mai dat si de aici pt. ziua 18 si 22 de la ciclu .
eutibida_kidz
Postat pe 12 Decembrie 2008 22:23
SI EU VREAU SA RAMAN INSARCINATA,AM RAMAS O SINGURA DATA,IN FEB.2008 DAR A FOST ECTOPICA:((((( SI DE ATUNCI NU SE INTAMPLA MINUNEA,ANALIZELE SUNT BUNE,INAFARA DE SOT CARE ARE SPEMATOZOIZII MAI LENTI,SI AM HOTARAT SA LUAM TINCTURA DE BRANCA URSULUI,STIE CINEVA ,SAU ARE CAZURI CAND LE-A FOST DE FOLOS ACEASTA TINCTURA? AM AUZIT CA FACE MINUNI?!VA PUPICI LA MAMICI SI LA BEBICI
dinca_bebe
Postat pe 12 Ianuarie 2009 23:20
CE STITI FETELOR SAU MAMICI VITAMINA E .SE IA NUMAI PE CICLU? MULTUMESC DIN SUFLET PTR RASPUNS,DR .MEA VINE LA MUNCA MAI TARZIU ESTE PLECATA DIN TARA.PUPICII
dinca_bebe
Postat pe 12 Ianuarie 2009 23:32
VITAMINA E SE I-A ORICAND.SI CAND ESTI LA CICLU,SI CAND NU STI.IN FIECARE ZI.EU AM LUAT IN FIECARE ZI.MERGI SI U LA FARMACIE SI INTREABA CATE SA IEI PE ZI.UNA SAU 2.
romantica
Postat pe 14 Ianuarie 2009 05:05
buna ziua fetelor si eu sunt noua pe aici.Eu am o alta probleme .Am fost diagnosticata cu sterilitate primara,patologie tubara,mi sa spus ca am trompele infundate,si ca trebuie sa fac o laparoscopie,si apoi operatie pe chirurgie deschisa,dar cu ambele medicul ION IONUT de la clinica GIULESTI mia dat sanse de 20%. Ce sa fac ,nici nu am bani acum petru operatii,si imi e teamasa nu imi fac sperante degeaba,daca as gasi ceva naturis,nu stiu ce sa fac.Astept sfaturile voastre,sunt disperata.Va pupic
.
garbo022242
Postat pe 28 Ianuarie 2009 08:24
iuli_gys, te-a mai vazut si alt doctor? ce controale ti-a facut ca sa iti puna acest diagnostic?
si eu am avut acelasi diagnostic si am primit sanse 20% dupa tratament. tratamentul insa a constat in "instilatii". Ar fi trebuit sa fac 3 luni cate o saptamana imediat dupa terminarea menstruatiei. Am ramas insarcinata dupa prima luna de tratament. Alte fete insa nu au avut acelasi noroc.
Ideea e insa ca nu stiu daca ar trebui sa apelezi direct la metode atat de drastice. Mai consulta inca un medic si daca primesti aceeasi sugestie de tratament atunci iei o decizie.
Iti inteleg disperarea pentru ca am trecut prin asta dar trebuie sa ai curaj.
Mult succes.
garbo037619
Postat pe 28 Ianuarie 2009 08:48
mutumesc din suflet de raspuns bluegirl0977,am facut histerografie la trompe ,o chestie dureroasa,dar si mai dureroasa la aflarea rezultatului,nu mai stiu unde sa merg,am fost si la alti medici la inceput ,pana sa fac asta ,si mau indopat de tratamente,fara sa fac analize,tu la ce medic ai mers,unde ,si cat tea costat toate cele?daca vrei sa vb mai mult intra pe iuli_gys@yahoo.com poop
garbo022242
Postat pe 29 Ianuarie 2009 07:56
Buna fetelor!imi doresc si eu un bb tare mult.acum 7 ani am pierdut o sarcina la 5 saptamani si de atunci nu am mai ramas insarcinata.Credeti ca are vreo legatura?
poop
silvia1alexa
Postat pe 2 Februarie 2009 08:52
eu nu stiu ep ce premiza sa ii aleg doctorul ptr a ma indruma ce analize sa afc sau sa ii urmareasca o potentiala sarcina
Cineze
Postat pe 8 Martie 2009 01:39
Buna fetelor, eu am incercat sa raman gravida cam 6 luni, stiu, ca nu este mult, dar totusi, m-a ingrijorat faptul ca nu ramaneam, desi sunt tanara (24 am fost) si sanatoasa, totusi, nimic. Am urmarit ovulatia cu teste, si cu grafic dupa temepratura corpului de dimineata (este un site f. bun, www. fertilityfriend.com unde programul iti face graficul), am luat Elevit si totusi nimic. Pana la urma am ramas insarcinata in decembrie 2008, cand am fost acasa de sarbatori, mai putin stres, si inainte am luat laptisor de matca (royal jelly), eu zic ca acesta si lipsa stresului m-au ajutat, pot recomanda oricui, de stricat sigur nu strica. Acum am un baietel minunat de 7 luni. Mult succes in proiectul bebe! Stiu, ca e usor de spus si greu de facut, dar incercati sa eliminati stresul!
garbo000164
Postat pe 27 Martie 2009 12:38
Pentru Monyta. E posibil ca de la acea sarcina pe care ai pierdut-o si pe care ti s-a facut chiuretaj, sa ai trompele infundate. Sfatul meu este sa ajungi neaparat la un doctor ginecolog pt investigatii ( Histero-salpingo-grafie sa vada daca intr-adevar sunt infundate) si sa-ti dea anumite analize si tratamente de fertilizare. Si eu am avut o sarcina pe care am pierdut-o spontan la 14 sapt si mi s-au facut in 2 sapt 3 chiuretaje( pt ca de fiecare data cand mi se facea nu eram curatata bine pe uter). Dupa cele intamplate trecuse un an si nu mai ramaneam insarcinata. Am hotarat sa merg la alt medic. Mi s-au facut unele investigatii printre care si histero.... in urma careia a stabilit ca trebuie sa fac instilatii deoarece erau trompele infundate si banuia, medicul respectiv, ca toate problemele mele ar fi fost de la acele chiuretaje. Asa ca am facut si instilatii, tratamente hormonale, stimulare ovariana, etc. Nu s-a intamplat nimic pe timpul tratamentelor de fertilizare ci abia peste 4 ani de cand incepusem investigatiile, am ramas insarcinata. Acum am un baiat de un an si 7 luni. Important este sa mergi la medic foarte repede si sa ai CREDINTA ca vei fi si tu binecuvantata. Si inca ceva, FARA STRES. Stresul este cel mai mare dusman al fertilitatii. Citeste toate comentariile pe topicul "Vreau sa fiu mamica" ca ai sa gasesti multe informatii utile. Multa sanatate!
Mihaa_kidz
Postat pe 28 Martie 2009 01:15
Buna fetelor ,astept si eu de vreo 4 ani sa raman insarcinata si nu se intampla deloc,am facut mii de analize si eu si sotul meu totul este ok dar nu se intampla minunea.Luna trecuta mi-a intarziat ciclul 12 zile dar in astea 12 zile am facut 5 teste toate au fost negative,ultimul dintre ele a fost facut sambata seara nu mi-a mai aparut nici o liniuta pe el si duminica dimineata mi-a venit,va dati seama ce dezamagita am fost,am vb cu dr mea si mi-a zis sa iau :vitamina e forte 2 pe zi ,vitamina a+d2 2 pe zi,acid folic 1 pe zi si din a 14 -a zi de ciclu pana in a 24-a am luat urogestan.Dati-mi si mie un sfat ce ar trebui sa mai fac.
l_dumi
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:21
De 4 luni incercam si noi, sa avem un bebe... Aveam ciclul foarte normal...La 28 de zile. Nu am luat anticonceptionale decat vreo 3 luni in viata mea si asta cu ceva timp in urma (10 ani sa fie de atunci).
De cand tot incercam, ciclul meu s-a dereglat...Luna trecuta l-am avut la 24 de zile, luna asta e la 19 zile...Nu stiu cat poate fi de normala situatia... Oricum nu cred ca e normala....
Inainte sa intreb un medic, m-am gandit ca poate stie cineva de ce mi se intampla asta, daca a mai patit careva asa...
Sunt speriata de situatia asta.... Sunt foarte speriata chiar....Faptul ca nu am ramas insarcinata in astea 4 luni o pun pe seama celor 20 de min minim, de relas, de dupa ...Dar intrebarea mea e, ce s-a intamplat cu ciclul meu atat de regulat pana acum...Nu mai am 30 de ani in care sa spun ca este timp...
destiny
Postat pe 18 Mai 2009 11:07
este posibil ca din cauza stresului sa ai dereglari hormonale; 4 luni de incercari nu mi se pare dramatic, daca erau 4 ani da.Cel mai bine este sa mergi la medic ,sa faci analize, la un ciclu de 19 zile nu ai ovulatie deci nu poti sa ramai insarcinata iar peste 30 ani o femeie ramane mai greu decat la 20.Nu mai amana si mergi la doctor.
eutibida_kidz
Postat pe 19 Mai 2009 16:27
buna,sunt noua pe aici si am citit ce ai scris tu,nici eu nu am ramas insarcinata si imi doresc foarte mult un bebe,spune-mi si mie te rog cum ai luat tu augumentin si metronidazol ti-au dat fara reteta?
kidz001177
Postat pe 3 Iunie 2009 11:37
Cred ca e trist sa-ti spuna cineva,mai cu seama un doctor ca nu prea ai sanse de facut copii ,eu am trei copii,2 baieti si o fetita sint mandra si implinita....va doresc succes fetelor la toate ,poate,poate rasarele soarele si pe strada voastra
crystina_kidz
Postat pe 7 Iunie 2009 03:21
Sincer am obosit de medici , teste ,am ashteptat si eu trei ani sa am un bebe,imi spuneau ca ar trebui sa fac inseminare artificiala in aprilie trebuia sa fac o repetata laproscopie.dar am ramas insarcinata .si la 6 saptamini sarcina mi sa oprit in evolutie .nu stiu ?.Viata asta !doar ?Dumnezeu stie de ce e asha . si in El sa credem .
irinutsa_alintutsa
Postat pe 9 Iunie 2009 20:13
fetelor va doresc success,dar stati linistite ca si la mine a durat 8 luni pana am ramas insarcinata si akum trebuie sa nasc in septembrie 2009...si am o burta asa de mare...dar sunt fericita ...abia astept sa il tin in brate....oricum sa stiti ca o sa ramaneti atunci cand o sa vrea dumnezeu....
SUNTETI CAREVA DIN MURES?????NU IL CUNOASTETI PE DR.FRANCU???DATI-MI NISTE INFORMATII DACA STITI CEVA...EU SUNT DIN BISTRITA DAR AS VREA SA MA DUC LA MURES.. SI AM FOST LA DR FRANCU.....
VA ROG DATI-MI CEVA INFORMATII DESPRE EL.......MULTUMESC
emydana87
Postat pe 21 Iunie 2009 20:57
buna irinutsa Sunt Nicoleta SI eu , ca si tine am trecut prin multe Dupa mai bine de 2 ani de incercari de a ramane insarcinata si mie mi se vorbise de infertilitate si inseminare La numai o luna de la ultimul control care imi dadea numai vesti rele , am ramas insarcinata O fetita minunata pe care am pierduta in sapt 33 de sarcina De ce? nu se stie si e f probabil sa nu aflam niciodata .Si eu ca si tine mi-am pus acum toata incredrea in Dumnezeu si ma rog in fiecare seara sa nu ma uite si sa-mi trim si mie un bebe Am mare incredere ca daca o sa continui sa-l rog o sa-mi raspunda intr-o buna zi
kidz000448
Postat pe 22 Iunie 2009 22:43
am intrat si am citit tot ce ati scris voi. intr-adevar, eu m-am convins ca Dumnezeu iti da bebele atunci cand crede el ca este bine ptr bebe si ptr voi. eu l-am asteptat pe bebe 5 ani de zile. acum 2 ani, am fost la un doctor in orasul meu care mi-a spus sa slabesc. am slabit 23 de kg, dar bebe tot nu venea. la vreo cateva luni, am fost la un doctor din bucuresti, mare profesor universitar, care 6 luni m-a tratat ptr o anexita usoara. singurul lucru bun pe care l-a facut a fost ca mi-a facut histero si a vazut ca am trompele bune. dupa aceea mi-a dat sa iau ovule intravaginal, care am citit pe prospect ca sunt pentru curatenia vaginului. mi s-a facut lehamite si am gasit din nou o doctorita in orasul meu (bz) care mi-a dat tratament cu duphaston 6 cicluri menstruale, apoi timp de 3 luni, clostybegit si utrogestan, clostybegitul in doze din ce in ce mai mari in fiecare luna. in sfarsit, m-a tratat si pe mine un doctor ptr problema mea: nu aveam ovulatie (nu ajungeam mai sus de 36,8 inainte de tratament). acum... am un bebe in burtica, de 4 luni. dar conteaza mult sa nu va ganditi atat de mult la asta, mai ales cand faceti dragoste, sa aveti activitate o data pe zi din ziua a 10 pana in ziua 20 a menstruatiei, sa stati 30 de minute cel putin relaxate si cu picioarele in sus, de preferat dupa actul sexual. sunt lucruri minore, dar care cumulate conteaza enorm.
luci1109
Postat pe 30 Iulie 2009 12:55
eu cred ca glumiti. medicamentele astea -metronidazol,augmentin- sunt din grupa antibioticelor si se iau in cazul infectiilor(candidoze, trichomonas,lambliaza). nu mai luati leacuri pt fertilitate dupa ureche.ati citit macar prospectele?nu deveniti irationale dorindu-va sa ramaneti insarcinate cu orice pret.Sigur ca pot aparea infectii care sa duca la infertilitate,respectiv infundarea trompelor uterine, dar nu va tratati aiurea.
crystyna_tatar
Postat pe 31 Iulie 2009 12:08
Draga mea sa nu iei antibiotic si nici un fel de medicament cand vrei sa ramai insarcinata pt ca o sa regreti amarnic ,in afara de no-spa toate medicamentele produc malformatii GRAVEEEEE,asculta-ma ia acid folic si centrum materna in fiecare zi si asa iti vei pregati organismul pt un bebe sanatos.acidul folic este cel mai important inainte de conceptie si in primele 3 luni de sarcina ,lipsa acidului folic din organismul femei insarcinate provoaca malformatii grave ( defect de tub neural ,anencefalie),ai incredere in ce iti spun pt ca am trecut printr-o experienta grea si sunt si cadru medical
luli_truli
Postat pe 2 August 2009 13:51
mergi la dr FRANCOIS de la polizu sigur te v-a ajuta
luli_truli
Postat pe 2 August 2009 13:53
ia acid folic de 1 mg si centrum meterna si dupa contact stai cu fundul pe o perna 30 minute si o sa ramai
luli_truli
Postat pe 2 August 2009 13:57
buna am citit msg tau pe forum si st curioasa de cate ori ai luat pe zi augmentinul si metroniz. ? eu nu am ramas inca insarcinata si tin sa-ti spun ca nu am luat niciodata anticonceptionale si nici nu m-am protejat bineinteles....Doar acu vreo 3 ani am luat Postinor si am luat cam multe intr-un an..astept rasp
iusty_kidz
Postat pe 7 Octombrie 2009 14:13
buna ma numesc iustina si st din pitesti...nici eu nu am ramas inca insarcinata si st foarte stresata.nu am luat niciodata anticonceptionale si nici nu m-am protejat dar pur si simplu nu am ramas...ce sa fac.intradevar st fumatoare si beau cafea dar oare asta sa fie cauza?ma ajuta acidul folic si centrum materna?
apropo eu am luat acum vreo 3 ani pastilele acelea postinor si le-am luat de vreo 8 ori intr-un an nu de 2 ori cum scrie pe prospect,sa fie si asta o cauza?
iusty_kidz
Postat pe 7 Octombrie 2009 14:24
Pai Postinorul otraveste organismul ca sa zic asa..........uite aici
http://www.topsanatate.ro/forum/showthread.php?t=920
.............................................................................................
castiga parfumul tau Coco Chanel - http://www.exposhop.ro/Code/Applications/web/index.cgi?action=blog§ion=4
adika_kidz
Postat pe 7 Octombrie 2009 14:43
Buna! Eu sunt noua pe aici! am inceput sa citesc aceste topicuri pentru ca si eu am ajuns sa ma intreb care e problema mea de nu reusesc sa raman insarcinata! Poate ca sunt prea stresata, sau poate ca am alte probleme pe care nici medicul nu le-a vazut pana acum! Nu stiu ce sa mai zic! imi doresc foarte mult sa raman gravida! Am aproape 28 de ani si simt ca am imbatranit! E dureros stiu si poate ca sunt putin nedreapta fata de alte femei care incearca de mai mult, dar stiti cum e! Fiecare e ingrozit sau trist pentru situatia lui!
alissadms
Postat pe 22 Octombrie 2009 20:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 6 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 10:00
2% pentru cauza luptei cu infertilitatea 1 De la: SOS_Infertilitatea 27 Februarie 2010 11:58
analize gravida 6 De la: aly_raz 2 Martie 2010 20:44
cu bebeii la mare 7 De la: cp_venca 29 Iunie 2010 22:27
Infertilitate? 5 De la: garbo258759 9 Ianuarie 2012 11:18
Setari Cookie-uri