cum sa ramai insarcinata

http://rapidshare.com/files/109779980/Wiley_.The_Unofficial_Guide_to_Having_a_Baby._2004.ISBN076454148X_.pdf
acmc
Postat pe 23 Aprilie 2008 19:42
vreau sa ramin insarcinata
sanduvaleria07
Postat pe 4 Mai 2008 16:07
eu nu ramaneam insarcinata.si am luat augmentin si metronidazol.mi-a spus si mie o colega.am incercat si luna urmatoare nu mi-a mai vedit.acum baiatul meu are 1 an si 10 luni
pelceac2006
Postat pe 5 Mai 2008 22:24
draga pelceac2006 (augmentin si metronidazol)este antibiotic?
poate imi scri si mie mai indetaliat incerc si asta ca de dr.m-am saturat!
te rog frumos !!!!!!!!! eu am fost la dr.am gacut ppl ,secretia (CARE SUNT OK)si mai nou toxoplasma sa vad ce imi iese dar este bine asi vrea sa incerc si eu ce ai luat si tu! NU MA UITA TE ROG ! PUPICIIIIII MULTIIIII!!!!! POATE TU MA POTI AJUTA ,TI-AS RAMANE DATOARE !!!
elebele
Postat pe 6 Mai 2008 16:02
sa o iau de la capat.eu am avut o perioada de doi ani cand luna de luna imi faceam testul de sarcina doar ,doar .ma saturasem sa mai merg la medici care imi spuneau ca totul e ok si imi dadeau fel si fel de tratamente aiurea de la care m-am si ingrasat.ajunsesem sa ii zic sotului meu ca el nu poate.incepusem sa avem probleme sexuale din cauza asta.eu am lucrat 6 ani in invatamant si acolo sti ca sunt multe femei si imi era necaz cum toate urate sau frumoase ramaneau si eu nu.si cu mare greutate ,din cauza frustrarii am inceput sa mai intreb.si cand am auzit acelasi lucru la 3 colege din diferite scoli am zis sa incerc.la cate luasem pana atunci nu mai conta.asa ca m-am dus la farmacie si am luat augmentin(antibiotic)si metronidazol(sper sa scriu corect).nu i-am zis sotului pt ca m-am gandit caera si el satul de toate incercarile mele.asa ca le-am luat in ascuns si luna urmatoare mi-a intarziat
iti dai seama ce era in inima mea.m-am dus si am luat test de la farmacie.cel mai ieftin.parca se intrevedea o a doua linie pala rau de tot.atunci i-am zis sotului meu sa imi ia el un test.si iar a aparut tot asa mai pala.i-am zis sa se duca sa ia altul cel mai scump.si iar a aparut.
sper sa iti aduc aceeasi bucurie pe care am trait-o noi atunci.pupici si curaj,fiindca noi femeile suntem puternice
pelceac2006
Postat pe 7 Mai 2008 23:14
Asa este suntem puternice! iti multumesc tare mult poate asa imi va fi mai bine ,dupa cum spuneam m-am cam saturat de dr.care spun ca sunt ok!

Am sa incerc si eu !
Iti multumesc!!!!!! multi iiiiiiiiiiipupici sa auzit numai de bine si de multe burtici la orizont ,sper sa nu te superi daca mai te intreb cate ceva nu !
cand ai luat tratamentul ai luat in considerare si perioada fertila......
Cum le-ai luat, imi spune la farmacie!!!!!!
elebele
Postat pe 8 Mai 2008 16:08
nu am tinut cont de perioada de fertila.am luat tratamentul cat am avut menstruatia.augmentin la 12 ore si meronidazol 1 pe zi parca.mai intreaba si tu la farmacie ,dar asa le-am luat eu.iti doresc sa ramai insarcinata fiindca vad ca iti doresti tare mult.pupic
pelceac2006
Postat pe 10 Mai 2008 19:54
Iti multumesc tare mult !!! pupici multi draga "peleac" .
elebele
Postat pe 12 Mai 2008 13:53
augmentinul si metronidazol se dau pt tratamentul anexitei, sunt ANTIBIOTICE, nu influenteaza conceptia. pelceac2006 eu cred ca a fost o coincidenta ca ai ramas insarcinata. Elebele daca tot esti hotarata sa incerci acest "tratament" macar evita sa ramai insarcinata in luna cand il iei. Din curiozitate m-am uitat pe google la metronidazol si scrie ca e contraindicat in primele 3 luni de sarcina, deci sa nu ai surpriza ca ai ramas insarcinata in timp ce il luai si sa te dai apoi cu capul de pereti ca nu stii daca l-a afectat pe bebe. multe medicamente sunt contraindicate in sarcina si am intalnite persoane care nu stiau ca sunt gravide, luau medicamente si apoi nu stiau daca sa pastreze sarcina sau nu, deci fii atenta ce iei cand vrei sa ramai insarcinata.Parerea mea e sa cauti un medic in care ai incredere si sa continui investigatiile daca ai peste 2 ani de incercari nereusite, cam asta e limita. Eu pt ca nu ramaneam gravida, am luat anticonceptionale ce mi-au reglat ciclul menstrual si apoi am ramas. Pare un paradox: sa iei anticonceptionale ca sa ramai gravida... dar are logica.
byzu_68
Postat pe 12 Mai 2008 23:47
si evident,nu uita de acidul folic... iar daca ai sub 2 ani de incercari chiar nu ai de ce sa-ti faci griji. Cel mai important lucru e sa te mai relaxezi.
byzu_68
Postat pe 13 Mai 2008 00:15
iti multumesc tare mult de sfat cred ca pt inceput ar trebui sa merg totusi la dr.el ar putea sa imi prescrie ceva cu siguranta bun specific pt ce am eu!
Am facut toxoplasma astept rezultatul iar in functie de ce imi iese vom vedea.Am mai facut ppl si secretia si sunt ok mai vedem!!!!!MULTUMESC TARE MULT TUTUROR CARE VOR SA MA AJUTE!PUPICI MULTIIII
elebele
Postat pe 13 Mai 2008 14:05
draga pelceac2006 as dori sa stiu si eu mai multe in legatura cu tratamentul cu augmentin si metronidazol. le-ai luat doar in perioada cand ai avut menstruatie? nu te-au afectat? vreau si eu sa raman insarcinata si as vrea un sfat.
nn_oana
Postat pe 13 Mai 2008 15:03
eu am spus ce am facut.sunt sigura ca a fost si sansa.dar asta am facut eu.am avut mare noroc ca nu iulian nu a avut nici o problema.trebuie sa recunoastem totusi ca exista si probleme la copii care au fost monitorizati inainte de concepere.eu am toata bunavointa.sper sa nu fi deranjat pe nimeni.
pelceac2006
Postat pe 14 Mai 2008 21:43
Buna seara. Doar medicul ginecolog poate sa puna un diagnostic de infertilitate secundara sau primara si sa prescrie tratamentul adecvat. Cauzele sunt multiple. In cazul unui cuplu care incearca mai bine de 6 luni sa conceapa un copil si nu reuseste atunci este obligatoriu sa faca investigatii ambii parteneri. Uneori si barbatul are probleme de fertilitate. In cazul meu (infertilitate secundara) medicul mi-a prescris duphaston timp de 3 luni cate 2 pastilute pe zi. Dupa acele 3 luni, imediat in urmatoarea luna, am inceput un tratament naturist cu tinctura de branca ursului. Aceasta tinctura este foarte indicata pentru infertilitate secundara atat pentru femei cat si pentru barbati. Am urmat acest tratament naturist numai o luna si eu si sotul meu (deoarece nici lui nu i-a iesit prea bine spermograma). Luam cate o lingurita de 3 ori pe zi pe stomacul gol inainte de masa cu 20 de minute. Dupa trei-patru luni am ramas insarcinata. Totul a decurs normal si acum am un flacau de 9 luni sanatos si frumos. Bineinteles ca a contat mult si faptul ca nu am mai fost stresata (defapt mi-am impus acest lucru) si nu in ultimul rand CREDINTA.
Si inca ceva. Vreau sa sfatuiesc pe viitoarele mamici ca e bine sa se tina de un medic (sa nu se duca la mai multi ca mai mult se incurca) si sa urmeze tratamentele pe care le da. Medicul incearca mai multe scheme de tratament pana gaseste pe cel mai bun si da rezultate. Este de datoria lui sa schimbe medicamentele cand ceva nu-i in regula si vede ca nu reuseste. Cand te duci numai la un medic el te cunoaste pe parcursul tratamentului, iti stie tot istoricul si atunci ajungi la rezultat mult mai repede. Bafta multa viitoare mamici!
mary_tvg
Postat pe 16 Mai 2008 23:34
Draga cactusul ti-a indicat medicul tinctura de branca ursului? As incerca si eu ........ nu reusesc sa nu ma gndesc mereu de ce nu pot sa raman insarcinata.... medicul mi-a zis ca nu am nimic... dar imi doresc enorm un copil si de cate ori vad un copilas sau o femeie insarcinata ma intreb eu de ce nu pot sa fiu? As vrea un sfat! Multumesc mult
nn_oana
Postat pe 31 Mai 2008 13:35
Buna nn_oana. Imi cer scuze ca nu am specificat mai sus ca acest tratament naturist cu tinctura de branca ursului l-am luat fara recomandarea medicului. Am incercat si eu pe cont propriu bineinteles dupa ce am citit pe mai multe site-ri si forumuri despre aceasta tinctura. Mi-am zis in sinea mea ca nu are ce sa faca rau deoarece este un produs natural si usor de luat. In trei luni a dat rezultate. Deci am luat si eu si sotul meu (deoarece nici lui nu-i iesise bine analiza spermei) acest tratament in acelasi timp. Repet ceea ce am spus: nu te mai gandi ca vrei neaparat copilul acum...lasa-ti stresul asta deoparte pentru ca se intampla ceva, un blocaj. Lasa lucrurile sa mearga de la sine si sa ai mereu incredere in Dumnezeu ca te va binecuvanta si pe tine. Cine stie poate acum nu e mometul potrivit sa vina un copilas la voi in familie. Dumnezeu stie cel mai bine ce e bine pentru voi. Noua ne-a venit acest copil dupa 13 ani de casatorie si 5 ani de incercari la 38 de ani si.... indiferent de varsta noi suntem fericiti. Multa sanatate si multa rabdare! Succes! Astept vesti de la tine.
mary_tvg
Postat pe 3 Iunie 2008 00:15
Mesaj pentru doamnele care vor sa-si aleaga un medic bun. Inainte de a merge la cabinete sau in spitale incercati pe toate caile sa aflati ce medici de specialitate au avut multe reusite in tratamente de infertilitate si pe urma sa apelati la ei. Sper ca v-a fost de folos acest mesaj. Multa sanatate si mult succes viitoare mamici!
mary_tvg
Postat pe 3 Iunie 2008 00:25
Nu dispera, ca intr-o zi vei avea si tu ingerasul tau.Incearca sa nu te mai gandesti la asta.Asa am patit si eu, vroiam neaparat sa raman gravida, eram f stresata si nu ramaneam, am zis ca mai incerc inca o luna si daca nici acum nu raman ma duc la dr.Binenteles ca nu am ramas, dar nici la dr nu m-am dus.Dupa 2 luni in care nu am mai fost stresata am ramas gravida.Acum am un baietel de 9 luni.Pupici si bafta multa.
laura_paisan1983
Postat pe 8 Iunie 2008 22:32
Draga cactusul multumesc mult pentru sfat. Desi imi este foarte greu in ultimul am incercat sa nu ma mai gandesc foarte mult si parca este mai bine. Am sa incerc si tinctura de branca ursului pentru ca rau nu are ce sa-mi faca deoarece este un produs naturist. Am ajuns la concluzia ca mai intati eu trebuie sa ma detasez un pic de acest gand si poate asa va fi mai bine. Iti multumesc mult pentru sfat si sper ca in cel mai scurt timp sa-ti pot spune ca am ramas si eu insarcinata.

Multumesc!
nn_oana
Postat pe 13 Iunie 2008 14:15
Draga laura_paisan1983 iti multumesc si tie pentru incurajare. Am ajuns si eu la concluzia ca stresul poate fi cel mai nociv in astfel de cazuri. Am inceput si o sa incerc sa-mi impun mie insumi sa nu ma gandesc la acest lucru si cred ca asa incet am reusit cat de cat sa mai uit un pic.



Iti multumesc tare mult pentru incurajari si sfaturi!!!
nn_oana
Postat pe 13 Iunie 2008 14:18
buna fetelor
eu am ramas insarcinata dupa cativa ani buni....
intradevar...am luat tratamente de fertilizare naturale...printre ele era si branca ursului..e buna si pt barbati..am baut mai multe ceaiuri,de coada soricelului, am luat ceva pastile..gheara matei(cat's claw).tinctura de marar sau marar pisat...si acid folic..etc.
si tot nu ramaneam...m-am saturat de toate,le-am aruncat ..am zis ca daca va fi sa raman insarcinata-voi fi,daca nu asta e..(asta a fost intr-o iulie)...si in august am ramas insarcinata..deci sfat..eliberati-va de stress...e cel mai mare dusman al fertilitatii..pupici...numai bine si sa auzim de bebeii vostrii!!!
dana_s_kidz
Postat pe 20 Iunie 2008 15:02
cred ca asta e linkul la tratamentul urmat de mine ..mult noroc
dana_s_kidz
Postat pe 20 Iunie 2008 15:47
Augmentin a fost interzis in EU pentru efectele adverse si este un antibiotic extrem de puternic care nu se da decat cu reteta. Si, asa cum s-a precizat, NU SE IAU ANTIBIOTICE in primul semestru. Cel mai indicat este sa faci analizele de rigoare, si tu si el, mai ales ca intr-un cuplu sunt doi. O cura cu verdeturi - multe fructe si legume - precum si indicatiile mediculuimpot fi pretioase. Se pot recomanda anumite medicamente de crestere a fertilitatii, pentru ca exista mult mai multe tratamente acum. Sunt ele bune si tratamentele naturiste, dar sa iei antibiotice de capul tau e cea mai mare tampenie.
anasandu
Postat pe 2 August 2008 23:19
Buna fetelor! As avea si eu 3 sfaturi pt voi: in primul rand credinta in Dumnezeu, rugati-va mult la Dumnezeu si la Maica Domnului ca multe minuni au fost infaptuite, incercati va rog sa nu mai fiti stresate (Andreea Marin a declarat ca a ramas insarcinata cand a renuntat sa-si mai calculeze perioadele fertile si s-a relaxat, s-a lasat in voia Lui Dumnezeu si ultimul sfat: e posibil sa fie o problema de la mama natura, un cervix situat putin mai sus decat normal, deci spermatozoizii nu pot patrunde in uter. Se spune ca femeia trebuie sa stea dupa actul sexual jumatate de ora nemiscata, in pozitia culcat, cu o perna sub spate, adica sub mijloc, astfel incat sa le usureze spermatozoizilor treaba. E foarte important sa tineti mana astfel incat sa acoperiti vaginul, sa nu curga sperma, pentru ca altfel nu ati facut nimic. Eu va pup, va urez succes si Doamne ajuta sa aveti bebelusi sanatosi cat mai curand!
sunny17sunsunny17sun
Postat pe 14 August 2008 12:43
BUNA.FAFTUL CA AI RAMAS INSARCINATA ESTE O BINECUVANTARE DE LA CEL DE SUS,NU CRED CA DE LA ANTIBIOTICE,SI MULTUMESTE-I LUI.
romantica
Postat pe 9 Octombrie 2008 11:19
BUNA.SUNT NOUA PE AICI,SI AS VREA SA II SPUN DN-EI PELCEAC 2006,CA NU CRED IN ANTIBOITICE,CI IN D-ZEU,CACI EL A LASAT-O INSARCINATA,NU CRED CA ACELE ANTIBIOTICE.SA NU SE SUPERE PE MINE,DAR ASTA EPAREREA MEA,PUPICI LA TOATE.
romantica
Postat pe 9 Octombrie 2008 11:25
D-NA''CACTUSUL''SA VA TRAIASC FLACAUL,SI FELICITARI.
romantica
Postat pe 9 Octombrie 2008 11:30
cea mai buna metoda pentru a ramane insarcinata in ziua de azi (adica noaptea) este sa inchizi ochii si sa deschizi gura......... aaaaaaaaaaa mare de tipar!
claryna88
Postat pe 26 Octombrie 2008 21:08
Multumesc pentru urari "romantica". Acum flacaul meu are 1 an si 2 luni. E sanatos si frumos. Mult succes si sanatate la toate mamicile si viitoare mamici!
mary_tvg
Postat pe 28 Octombrie 2008 14:36
Draga elebele imi poti spune te rog in ce consta testul privind toxoplasma? Pentru ca eu am nascut un baietel acum 3 ani, si de atunci am mai ramas insarcinata de 2 ori si am pierdut ambele sarcini in jur de 2 luni. Eu sunt convinsa ca de vina e toxoplasma...dar medicii la care am fost nu vor sa-mi faca testul pe motiv ca il fac degeaba..ca oricum nu iese ca as avea. Spune-mi deci te rog ce pasi ai urmat.
lexmark
Postat pe 19 Noiembrie 2008 11:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mamica pentru a doua oara 3 De la: monaduca 4 Decembrie 2009 20:41
recomndati-mi un doctor bun 137 De la: alexandradrag 27 Martie 2019 16:34
refacerea florei vaginale 9 De la: emma13 22 Iunie 2011 22:05
bebelusii din centrele de plasament 3 De la: Lumynita 1 Decembrie 2009 15:47
sarcina dupa anticonceptionale 1 De la: kidz000197 13 Martie 2009 16:23
Setari Cookie-uri