vreau bebe

Buna sunt noua pe aici vreau sa ma ajuta-ti pana acum nu am ramas insarcinata am o doctora "buna"la giulesti problema este ca dupa 3ecografii intravaginale mi-a zis ca sa ma duc peste 3 zile sa imi faca inseminare artificiala.Problema este ca nu inteleg ceva in afara de ecografiile astea si o injectie pregnyl si clomifen1/2pastila pe zi nu mi-a facut absoltut nimic si mi-a zis ca ma costa 500ron.Ce ma sfatuiti sa fac acum 2 luni mi-a zis ca o sa facem histero dar acum s-a razgandit.Ce ma sfatuiti?
alina_200
Postat pe 19 Aprilie 2008 22:03
eu zic sa incerci clar si parerea altui medic....stii si medicii au pareri; eu zic ca poate te-a tratat superficial....multa sanatate si Dumnezeu sa te ajute
lory9631
Postat pe 20 Aprilie 2008 08:07
buna! daca e "buna" atunci cauta alt doctor, si vei vedea ca fiecare doctor are alta parere si alt tratament, sper sa il gasesti pe cel mai bun,bafta si noroc
janin_kidz
Postat pe 21 Aprilie 2008 08:25
eu de la giulesti ti-l recomannd pe ion ionut adrian, eu cu el am nascut si e un tip super ok, daca nu stie sau nu te poate ajuta sau nu are timp de tine etc macar iti spune in fata sau te trimite la altcineva care poate:)
ruschita
Postat pe 21 Aprilie 2008 10:34
http://rapidshare.com/files/109257664/The_Pregnancy_Book_0316779148.rar

poti afla aici mai multe amanaunte despre cum poti avea un bebe ;)

mult succes
acmc
Postat pe 21 Aprilie 2008 18:07
si eu vreau bebe dar dumnezeu nu imi da.te inteleg stiu ce greu e.dar incearca sa mergi la mai multi medici si afla pina la urma raspusul care sa ti se potriveasca .iti urez din suflet bafta . eu am un baietel de 8 ani si imi doresc de sase ani alt copil.si sper ca intr-o zii il voi avea chiar daca e prin tratament.inca odata bafta si gindeste-te ca niciodata nu e prea tirziu si v-a venii cind va vrea el
ramona_balanescu
Postat pe 5 Mai 2008 23:00
La giulesti merg si eu, aceiasi pasi am urmat, sper ca luna aceasta sa am noroc la inseminare, pentru ca mi s-a spus ca nu am voie sa fac FIV, datorita unor probleme hormonale.
floriynela
Postat pe 30 Mai 2008 10:39
eu am ramas insarcinata la 7 ani de la casatorie. Am facut cateva controale , totul era in regula dar bebe nu venea. Stiind ca rugaciunile si credinta fac minuni m-am gandit sa urmez si calea aceasta. Am trimis o scrisoare preotului arhimandrit NEONIL de la nanastirea Frasinei, jud. Valcea, in care-i povesteam problema mea, separat am platit la posta o suma pe numele parintelui (sa spunem ca un acatist ca la orice biserica). Suma nu este fixa, cat poti - dar e bine sa fie pt 40 de zile. Iei chitanta si o pui in plic alaturi de scrisoare, pr. iti va trimita un raspuns ,negresit. In alta zi am trimis acelasi lucru la manastirea Neamt - printr-o persoana - tin minte ca era hramul manastirii. Am facut lucrurilen astea si am uitat la un timp. Intre timp sotul meu ma batea la cap sa mergem la dr. sa facem un tratament pt bebe. Mi-am facut timp si am ajuns si la dr. Nu aveam fisa, nu cunosteam nici un dr. Primul dr disponibil era barbat si se juca la calculator. Am facut fisa si am mers la consultatie. M-a intrebat daca am urmat vreun tratament, istoricul familiei ...iar la sfarsit ne-a felicitat...urma sa avem un bebe. Mi l-a aratat, era mare cat un sambure de maslina. Dar vreau sa va spun ca testul de sarcina mi-a iesit negativ si nu am crezut ca sunt insarcinata pana nu l-am vazut la ecograf intreg si nu i-am auzit inimioara. AZI avem 2 prunci sanatosi si vioi. Mai tarziu mi-am amintit de rugaciunile trimise la cele doua manastiri. Asa ca ,nu disperati, mergeti si pe drumul meu si ingerasul va veni si la voi
monica_otel
Postat pe 22 Iunie 2008 22:07
schimba doctorul si treceti amandoi la un regim sanatos de mancare, bogat in legume, fructe si peste. Iar daca nu intelegi ceva, intreaba si spune ca vrei sa stii de ce si cum si la ce ajuta fiecare medicament/tratament. daca esti nemultumita de raspunsuri, insista sau spune-i ca nu ai incredere pana nu stii de ce. e dreptul tau sa stii, daca nu...gasestge un alt doctor si nu ezita sa intrebi
anasandu
Postat pe 2 August 2008 23:26
Buna! E prima oara cand scriu....nu raman insarcinata ....suntem ok amandoi, dar...? nu am folosit niciodata anticonceptionale..nici alte metode sa nu raman....ce sa fac? cum sa fac? ne dorim enorm un bebe!!
multumesc!
lumi_mirela
Postat pe 23 Octombrie 2008 17:36
ca sa ramai insarcinata nu iti trrebuie un o doctor bun ci un penis erect! sau un borcan plin
claryna88
Postat pe 26 Octombrie 2008 21:10
buna si eu sunt tot noua pe aici.am fost si eu la giulesti o data si am stat de vorba cu dl doctor ION IONUT,ami fusese recomandat de un medic din pitesti,in urma discutiei cu dumnealui trebuia sa fac programare pt laparoscopie,dar am incercat trei luni la rand si nu am mai reusit,nu stiu ce sa mai fac ,cu toate ca nu ami daduse prea multe sanse,eu am facut la pitesti histero la trompe si rezultatul era trompa stanga ainfundata si dreapta nevizibila adica prea incarcata sau chiar inexistenta,nu stiu ce sa mai cred,nu stiu ce sa mai fac,de 5 ani astept un bebe si nimic
nu am avut alte sarcini sau intreruperi ,nimic,sunt distrusa,va rog ajutatima daca stiti ceva,va multumesc.
garbo022242
Postat pe 27 Octombrie 2008 08:53
Tot ceea ce pot sa va spun este faptul ca eu am lucrat la Spitalul CFR 2 ....chiar sunt medici buni,nu toti dar sunt.Acum lucrez la un alt spital dar doct.ginec.nu l-am schimbat.Daca vreti sa va pun in legatura cu doct.mea sa-mi spuneti.V a pup si va doresc multa bafta
nicole77
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:31
Nicoasmed,
m-ar interesa enorm daca m-ai putea pune in legatura cu doctora ta.
eu am facut fel si fel de analize pentru a ramane insarcinata, dar bebe nu apare
as vrea din suflet sa ma mai vada si alt medic.
iti multumesc din suflet.

elisa_osiac
Postat pe 30 Octombrie 2008 16:13
Draga Monica,

poti sa imi dai mai multe detalii despre cum ai procedat tu cu biserica?
tu in ce cont ai efectuat plata?

ma intereseaza foarte mult si pe mine sa am un bebic.

multumesc mult!
elisa_osiac
Postat pe 30 Octombrie 2008 16:15
Buna tuturor fetelor,eu sunt noua printre voi si abea astept sa va cunosc pe rand!Apropo de subiect....eu incerc de 3 ani sa fac un bebelus si nu am ramas niciodata,nici avorturi nu am facut si nici alte probleme nu am avut.Cand m-am dus la medic m-au trimis la analize,si pana sa ajung la un medic cat de cat mai stralucit am stricat orzul pe alte gaste zic mai stralucit pentru ca acesta m-a trimis sa-mi fac salpingografie la trompe,unde mi-a zis ca una e infundata iar cealalta putin obosita...si mi-au dat elevit,si nu mai retin ce pastile si sa urmaresc temperatura,si ce sa va povestesc ave-am anexita la fiecare doua saptamani si mi se faceau injectii ptr asta (50 euro )4 injectii,si multe altele....am plecat din tara,si aici m-am hotarat sa i-au de la cap tot,si am facut-o..si surpriza:ave-am probleme doar o trompa,mi-au facut laparoscopie,dar tin sa precizez ca laparoscopia mi-au facut-o dupa un an de investigatii(deoarece aici dureaza mai mult programarile)dar in tot acest an am fost de 3 ori pe luna si abea atunci s-au hotarat sa imi faca laparo dupa ce au fost siguri ca trebuie si ca ceva intradevar nu e ok.Acum mi-au recomandat clomid ca nu au descoperit alta problema si mi-au recomandat asta.Care m-ai luati clomid spuneti-mi si mie cate ceva despre el.Va pupicesc pe toate si sanatate.
andraandra2
Postat pe 13 Noiembrie 2008 00:35
Se pare ca esti tare suparata de medicii de aici Florii... ,dar eu cred ca nu ai nimerit la un medic bun.Medicii romani sunt mult mai bine pregatiti si daca ai parte de unul bun nu irosesti nimic.Sincer mi se pare normal sa incerce intai un tratam medicamentos si daca nu merge sa recurga la interv.chirurg.(laparoscopia).
nicole77
Postat pe 13 Noiembrie 2008 17:01
Sunt suparata pe tot ce inseamna medici si sistemul sanitar Romania.Numai la noi cand mergi la cabinet sunt afisate preturile ca la macelarie,ce sa mai zic de faptul ca sunt niste mizerabili la cap spitale si cabinete,plus ca sunt foarte flegmatici si daca ai retii mai mult din timpul lor iti vb in doi peri.Sunt de acord cu faptul sa imi dea tratament medicamentos inainte de a se ajunge la operatie,dar medicamentele ce mi le dadea erau vitamine pentru sarcina si care se iau si dinaintea sarcinii,pe cand nu ave-au nici o legatura cu faptul ca eu ave-am probleme cu trompele,si ma chinuiam sa aflu un raspuns daca pot sau nu sa raman insarcinata.Sunt medici buni si la noi,dar care sunt buni se ocupa de cazurile cu un buget mai mare si o parte din cei buni sunt afara din tara.Vreau sa va spun ca aici nu am dat nici un leu (inafara de operatia laparoscopica)si am avut parte de un tratament si de conditii de inalta clasa,plus un personal impecabil.M-am simtit mai bine aici decat la mine in tara,credeti-ma!Plus ca in nici un an mi-au facut toate investigatiile posibile,dupa care mi-au dat clomid asta fiind singurul tratament,deci ma refer ca pana sa ajunga sa-ti prescrie un tratament fie el si medicamentos a durat au investigat,si au gasit cauza adica problema e ovulatia si a fost cu trompa cum am mai scris.Dar la noi trebuie sa mergi la 3 paralel sa fii sigur de rezultat...eu sunt dezamagita.
andraandra2
Postat pe 13 Noiembrie 2008 20:40
Da imi pare rau ....ai dreptate din anumite puncte de vedere,...dar acum fiecare priveste prin prisma lui....desi si eu am avut parte de dezamagiri din partea unui medic si eram colegi ,asa ca te si inteleg ....dar repet nu toti sunt la fel.,,sunt si la noi clinici private unde ai parte de conditii.Si acum ne spui vreo noutate?
nicole77
Postat pe 13 Noiembrie 2008 21:02
Ai dreptate ,nu am zis asta in forma generala am zis doar ce cred eu si doar strict parerea mea despre cele intamplate mie,acum clar ca sunt si buni nu doar rai,dar la mine asa a fost,si aveam incredere oarba an ei,pentru ca vroiam un strumf cat de repede si nu mai conta ce si cat sau cum,dar venind aici am putut face o comparatie si diferenta e mare din toate pdv.Azi mi-a venit menstruatia,de maine pana in ziua a sasea trebuie sa iau clomid,si asta timp de trei luni(in care ar trebuii sa raman in mod normal)dupa spusele lui si prospect,dar cine stie.Zice ca mareste puterea de concentratie a ovulaatiei (cam asa ceva)si ca am sanse mari de a ramane.Trebuie sa ma pun pe treaba
andraandra2
Postat pe 14 Noiembrie 2008 22:10
iti doresc multa bafta ...sa ne anunti....si sa nasti pe cale vaginala nu cezariana(e o amintire foarte frumoasa).
nicole77
Postat pe 15 Noiembrie 2008 08:31
Iti multumesc(sa te auda Dumnezeu)!!!Deocamdata incerc,sant abea la prima tura de Clomid pana in Ianuarie am de luat,iar daca nu se intampla nimic pana atunci probabil o sa-mi prescrie altceva,sau cine stie...ca pe o parte m-am saturat de sperat,de mers la medici si de tot felul de tampenii,dar lupta e mai usoara cand ma gandesc ca motivul e cel mai important si unicul.Abea astept momentul sa aflu ca sunt insarcinata,si sa fie totul bine pana la capat (Pe cale naturala imi doresc asa in sinea mea deoarece cred ca e mai bine chiar daca simti tot,defapt cred ca asta e tot farmecul,dar defapt o sa fac ce zice medicul atat cat e bine pentru bebe)Acum deocamdata dau dupa
andraandra2
Postat pe 16 Noiembrie 2008 02:50
FETELOR SUNT O MAMAICA FERICITA CARE DUPA 7 ANI DE INCERCARI -TRTAMENTE SI OPERATII AM AVUT OCAZIA FERICITA DE A AJUNGE LA PROF.DR. MARINESCU BOGDAN DE LA MATENITATEA PANAIT SARBU (spitalu giulesti) si din prima incercare cu FIV am o comoara de baietel FRUMOS DESTEPT SI SANATOS ASA CA daca vreti sa aveti dezordine in toata casa sa cheltuiiti pe jucartii pana nu mai puteti programati- va la un control la nr.021/3161281 sau321/3161273sau 021/3161283 sau 021/3123761287sau 021/3161288 sau 021/3161275
faceti o programare la consultatie la prof. dr. BOGDAN MARINESCU SI APOI INCEPE DANSUL SA FACETI TOT CE VA ZICE EL SI E O.K. EU ASA AM FACUT IAR ACUM AM UN BAIETEL DE 3 ANI SI 8 LUNI cel mai FRUMOS ,SANATOS si DESTEPT copil din LUME.SI ASTA NU E NIMIC SUNT CEA MAI FEWRICITA MAICA DIN LLLUUUUMMMMEEE
garbo053150
Postat pe 16 Noiembrie 2008 16:12
felicitari!!
andraandra2
Postat pe 16 Noiembrie 2008 21:19
FELICITARI EUGENIA_VICTORITA.SA-TI TRAIASCA,SI SA TE BUCURI DE EL IN CONTINUARE.SI SA-I MULTUMESTI LUI D-ZEU IN FIECARE ZI PTR MINUNEA DE BAIETEL. .
romantica
Postat pe 17 Noiembrie 2008 08:27
Am fost impreuna cu sotul meu aproape 3 ani inainte de a ne casatori si pentru ca sotul pe atunci facea un curs de 6 luni in alta localitate pentru locul de munca am hotarat sa ne ferim sa nu facem copii pentru a ne vedea de cariera . La 3 luni dupa ce ne-am angajat am ramas gravida cu un baietel pe care am vrut sa fac chiuretaj dar in noaptea dinainte de chiuretaj am visat o manuta grasuta de copil care iesea dintr-o mare de manute de toate culorile . M-am simtit destul de ciudat suficient ca sa nu mai fac chiuretajul . Acum am 2 baieti pentru care ii multumesc la Dumnezeu care nu ar fi venit pe lume daca nu ar fi fost doctorul ginecolog Vasile Mihai de la maternitatea Odobescu din Timisoara pe care il recomand cu caldura . La noi in Timisoara este Centrul doctorului Munteanu care face inseminari artificiale , tratamente , etc . Multe femei au apelat la acest centru . O parere in plus nu strica niciodata
carmeli
Postat pe 17 Noiembrie 2008 10:21
BUNA FETELOR..MA ALATUR SI EU VOUA...SI EU CAM ACELEASI PROBLEME CA SI VOI..NU REUSESC SA RAMAN INSACINATA IN POFIDA FAPTULUI CA NICIODATA NU AM FACUT INTRERUPERE DE SARCINA,NU AM LUAT ANTICONCEPTIONALE...SI NU INTELEG DE CE....AM FOST SI LA DOCTOR SI INAINTE DE A MA APUCA DE TREABA MI-AM FACUT UN PAPANICOLAU...IAR REZULTATELE AU FOST OK...DAR MI-AU DESCOPERIT O "FISURA"..MAI MULTE NU AM INTELES...ACUM TB SA-MI FAC O COLONSCOPIE SAU CAM ASA CEVA...OARE ASTA SA FIE CAUZA FAPTULUI CA NU AM RAMAS INSARCINATA PANA ACUM?
danielia_29
Postat pe 17 Noiembrie 2008 11:18
nu mai zici nimic?ai reusit cu inseminarea?
alina_200
Postat pe 17 Noiembrie 2008 16:21
sunt noua am 22 de ani sunt castorita de 1 an si nu pot sa raman insarcinata am luat acum 3 ani anticonceptionale timp de 2 ani pentru dereglare de ciclu dar acum sunt bine a trecut tot.ce pot face spuneti-mi niste sfaturi
anca22_kidz
Postat pe 17 Noiembrie 2008 20:06
Buna si bine a-ti venit amandoua daniela _29 cred ca ti-au zis sa faci calposcopie(cred).In primul rand te sfatuiesc sa mergi la medic sa iti faci toate analizele posibile pentru a vedea daca esti ok sa vina bebe intr-un organism sanatos!Si eu am stat multi ani(fara sa stiu ca am ceva)si crede-am ca daca nu am luat anticonceptionale,nu am facut avorturi,nu am pierdut sarcini,sunt sanatoasa....cum e normal sa gandim neavand nici o problema,dar totusi dute si fa niste analize mai amanuntite sa atunci vezi cum stai.Anca22 si tie iti spun ori sa mai astepti pentru ca sunt alte fete care au ramas in 2 ani de viata sexuala regulata(cum zic medicii),iar ca sa iti almezi orice curiozitate cel mai bine si indicat este sa mergi sa faci niste investigatii.A fost parerea mea,acum tot depinde de voi.Va doresc sanatate si bebei frumosi si sa vina cat mai repede
andraandra2
Postat pe 17 Noiembrie 2008 20:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
da 2 De la: anaROBERT 24 August 2010 01:01
vreau sa am un copil..caut mama 157 De la: mihaik2 20 August 2013 13:42
in 13sapt. am piedut bebele 36 De la: OANA25 2 Iunie 2011 14:54
buna fetelor 6 De la: angi_kapa 28 Martie 2010 11:27
ce stiti despre hidrocefalie??? 5 De la: kidz001305 14 Iunie 2009 14:18
Setari Cookie-uri