carnea

care este cantitatea de carne pe care trebuie sa o manance la o masa un copil de 3 ani si 6 luni?dar unul de 1 an si 7 luni?multumesc!
lianatrasca
Postat pe 11 Aprilie 2008 22:41
A mea mananca si cate o pulpita cand are chef ( 3 ani si 4 luni) desi o mesteca cam greu avand probleme cu dintisorii.
i_love_lexa
Postat pe 16 Aprilie 2008 14:19
Fetita mea de 1an si 3luni mananca si cate doua pulpite inferioare la o masa......fiecare copil are alimentele lui preferate,la a mea se pare ca e carnea.
andreea_ema_lavinia
Postat pe 19 Aprilie 2008 09:42
Va multumesc pentru raspunsuri.Ai mei mananca mult prea putin. Nu stiu cum sa-i fac sa manance.
lianatrasca
Postat pe 23 Iunie 2008 23:24
Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji. Dupa cate am citit in mai multe carti de la noi si din strainatate, carnea nu e aliment de baza. Pe primul loc se situaza cerealele, paine, orez..., apoi legume -fructe, si abia pe locul trei vine carnea. Al meu are 1an si 10 luni si mananca doar cate o bucatica de carne de doua ori pe zi, dar mananca paine, ciorbe cu multe si variate legume, lapte, oua... si este foarte sanatos. N-am avut niciodata probleme cu fierul si nici nu e slab.
iordachec
Postat pe 26 Iunie 2008 15:39
exact asta vroiam sa spun si eu...de ce insisti pe carne?daca nu vor carne,atunci sa manince oua,legume,fructe,cereale.
ikarinusa
Postat pe 26 Iunie 2008 17:14
Dar la 11 luni ? ... Cam ct carne ar trebui s mnnce un bieel voinic? Eu ncerc s-i dau n fiecare zi carne (dou zile ficel de pui, o zi pete alb, o zi carne de pui, o zi carne de viel de lapte) i apoi un glbenu (n a 6 -a zi) i reiau... dar nu tiu dac i dau suficient de mult... i n fiecare zi mnc brnz Fgra cu smntn... O fi bine?
oandree
Postat pe 7 Iulie 2008 14:15
aidarabei
Postat pe 28 Iulie 2008 17:09
Da,e foarte bine!Carnea este cea mai valoroasa resursa de fier!Nu se compara cu nicio leguma verde,spanac sau alte legume cu fier.Bebe trebuie sa manance zilnic carnita cam 60-80 grame(atat mi-a spus pediatrul),plus legume,fructe,lactate,cereale.
Eu incerc sa-l pacalesc fiindca daca simte consistenta carnii,o scuipa imediat,asa ca cele mai bune solutii pentru copilul meu sunt perisoarele,rulada din carne ,ficat si legume la cuptor,pasta de ficat facuta in casa pe painita sau amestec in piureul de cartofi mici bucatele cat sa nu le simta.Insista pe carnita fiindca le este esentiala copilasilor.
lara_kidz
Postat pe 28 Ianuarie 2009 02:40
Cantitatea de carne e pentru un bebe mic,dar pentru un copil de 3 ani,trebuie sa fie mai mare sigur.Eu iti dadeam exemplu cazul meu.
lara_kidz
Postat pe 28 Ianuarie 2009 10:51
lui sebi desi ii place carnea la nebunie nu-i dau mai mult de 30-40g pe zi i-o pasez in piureul de legume si cu pestele la fel fac acum as vrea sa-i dau si de curcan dar sa vad unde gasesc proaspat ca cei de la supermarket sunt congelati de vreo 3 luni si ceva mai cautam poate gasim pe la tara.
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Februarie 2009 12:15
Din fericire au crescut si acum mananca.Nu am nici o problema.Nu mai pot de drag ,mananca amandoi cu o pofta de ti-e mai mare dragul,orice.
lianatrasca
Postat pe 16 Februarie 2009 19:32
lianatrasca ma bucur ca nu mai ai probleme cu ei in ceea ce priveste alimentatia sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Februarie 2009 13:31
buna vasy
de unde esti? eu cumpar mereu din CORA (BUCURESTI) carne proaspata de curcan le place mult fetelor mele
sanatate la bebei
carmenn7
Postat pe 21 Februarie 2009 17:24
carmenn7 suntem din tg jiu si ca sa mergem la bucuresti sa luam curcan proaspat se strica pana aici oricum ne-a promis cineva ca ne aduce si sa-ti traiasca printesele
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Februarie 2009 11:05
buna vasy
super ,eventual iei frigiderul cu tine
sau opresti sa faci un gratar
ma bucur ca s a rezolvat
sa creasca bebe mare si frumos
carmenn7
Postat pe 23 Februarie 2009 21:24
a mea mananca aproape in fiecare zi carne de pui. nu foarte multa , fie pe gratar, fie in ciorba de perisoare. apropo de a mea sper sa nu va plictisesc daca ii fac promo aici

Buna . Ma numesc Alexandra( in poza am rochita si funda roz) si vreau sa fiu mare vedeta. Daca ma placi voteaza-ma te rog cu 5 stelute si da-mi o jucarie in fiecare zi pana pe 4 martie. Helppppppppp mai am nevoie de multe voturi. Daca ai prieteni da mesajul mai departe multumesc frumos frumos
http://www.bebemagia.ro/concurs-bebelusul-lunii.php?copil=all&codC=1&p=5

http://www.bebemagia.ro/bebe.php?cod=5104
i_love_lexa
Postat pe 24 Februarie 2009 19:20
noi jonglam sa zic asa cu carnea de pui,peste,vitel, ou si mai rar ficatel de pui iar mai nou cu carnita de curcan care-i place la nebunie cand ii place cate ceva foarte tare canta pana mananca
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Februarie 2009 10:51
Dragi mmici,
Am i eu un fiu n vrst de 3 aniori....i am ajuns disperat....nu mai tiu ce i cum s fac....am ncercat sub toate formele posibile s-l fac pe fi-miu s mnnce carne, legume i fructe. Nu vrea.....nu i nu.
Mnnc produse lactate, cartofii sub orice form, supe/ciorbe, rar cereale i portocale sau mandarine. Att!
Nu s-ar zice c ne certm toat ziua pe subiectul sta dup cum arat. Am fost cu el i la pediatr dar dnsa spune c s nu m stresez c arat foarte bine, ns eu simt c nu este ok . tiu c pentru a se dezvolta normal un copil trebuie s mnnce din toate grupurile de alimente. Acum arat bine, dar eu m gndesc la ce fel de repercursiuni poate avea aceste carene din alimentaia lui mai trziu.
Un sfat? Vreo idee, ceva?! V mulumesc.
dora_visinescu
Postat pe 25 Februarie 2009 11:37
Multi copii sunt foarte greu de multumit. Intr-un fel sau altul copiii stiu sa manance suficient cat sa aiba energia de a se juca. Atata timp cat le vei oferi ceea ce au nevoie, impreuna cu multivitamine si o sursa de calciu, vor fi in regula.
Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Pe masura ce va creste si se va intalni cu alti copii care mananca (aproape) orice, micutul tau va experimenta gusturi noi.
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Februarie 2009 11:59
aaa....si chiar daca arata foarte bine parerea mea e sa-i faci niste analize ca doar asa iti dai seama cum stau lucrurile.
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Februarie 2009 12:04
mare problema cu carnea....pana la trei ani otto a mancat carne in cantitati normale si variat de atunci nu mai vrea carne deloc in special cea gatita .....mananca dar sub alte forme, fiarta nicicum...ma intreaba ce mancare avem apoi urmatoarea propozitie...mananc dar fara carne.....il mai las sa vad cat il tine?
oto_otto2000
Postat pe 3 Martie 2009 18:26
oto_otto parca ar fi nepotul meu acelasi lucru il spune
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Martie 2009 15:24
si nici sa ma intrebi ce a facut ca-ti spun si fara nu i-a mai dat o perioada iar apoi s-a razgandit si a mancat singur dar dupa vreo 2 ani si ceva asa ca bafta la convins mai repede
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Martie 2009 15:25
aaa si nu-ti imagina ca mananca nu stiu cat de multa 1-2 snitele sau bucatele de gratar de maxim 3 ori pe saptamana si fiarta nici nu vrea sa auda nici acum si face in curand 7 ani
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Martie 2009 15:28
ai castigat tu bani cu ei ca eu nu am incredere in astfel de minuni.......parca vorbeam de carne nu de magneticmarketing........
oto_otto2000
Postat pe 10 Martie 2009 16:29
cati bani crezi ca a castigat, daca la toate topicurile se roaga de oameni sa se inscrie pe site?
ruschita
Postat pe 10 Martie 2009 16:34
pai de aia am intrebat-o ca ne-a terorizat vederea sincer.....cine crede in prostii de genul asta?
oto_otto2000
Postat pe 10 Martie 2009 16:36
sunt cativa destepti care fac astfel de site-uri pt naivi cu cat mai multi cu atat mai bine isi fac baza de date o vand si ei castiga tu doar te amagesti ce naiba ....plus ca esti expus cu adresa de mail la tot felul de spamuri care iti aduc numai bucurii......ii doresc castiguri uluitoare da sa ne lase ca ne-a intoxicat......
oto_otto2000
Postat pe 10 Martie 2009 16:40
sau altfel zis:daca vrei sa iti manance copilul carnitza, intra pe site-ul...magneticmk.....
ruschita
Postat pe 10 Martie 2009 19:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vanataie pe limbutza 21 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:46
O intrebare?.... 10 De la: Thor_again 30 Iulie 2010 16:53
sunt gravida? 5 De la: SEBY1YEAR 15 August 2009 15:02
Diversificarea...Suc de fructe pt bebe!! 5 De la: garbo_446242 8 Februarie 2017 10:15
daca are nevoie cineva de Gynipral tablete 1 De la: mariana22 10 Februarie 2009 14:41
Setari Cookie-uri