steriletul

Buna fetelor! Am si eu o "problema", am sterilet si vreau sa-l dau jos sa mai fac un copil (am nu baiat), nasa mea a avut si ea si acum nu mai poate ramane insarcinata, a mai avut cineva aceasta problema?
janin_kidz
Postat pe 11 Aprilie 2008 13:24
Buna. Nu sunt in aceasta situatie, dar am o prietena, care a avut sterilet cativa ani buni, 7-8, poate mai mult, si acum are o fetita. A ramas insarcinata cam la 1 an si jumatate de cand s-au hotarat sa aiba un bebe. nu stiu daca asta a fost motivul, steriletul, dar nimeni nu-i spusese ca ar avea probleme din cauza asta. Cand se hotarase sa faca anumite tratamente, pentru ca isi dorea neaparat un copil, a ramas insarcinata...Eu cred ca depinde de fiecare.Cel mai bine ar fi sa intrebi un medic. Bafta!
chira
Postat pe 13 Aprilie 2008 00:36
EU AM AVUT STERILET TIMP DE TRI ANI DE ZILE. MI L-AM PUS DUPA PRIMUL BAIAT. DUPA TREI ANI L-AM SCOS SI DR MI-A SPUS SA NU RAMAN GRAVIDA 2 LUNI. DUPA DOUA LUNI AM RAMAS GRAVIDA. DIN PACATE AM PIERDUT SARCINA SI A TREBUIT SA MAI STAU 4 LUNI SI APOI AM RAMAS IAR GRAVIDA. ACUM AM DOI BAIETI. INGERASII MEI. ASA CA NU ARE NICIO LEGATURA. RAMAI GRAVIDA DUPA STERILET. DC VREI SA MAI VB CU MINE ID UL MEU ESTE DANCIULESCUDIANA. TE PUP. SI SUCCES
danciulescudiana
Postat pe 14 Aprilie 2008 16:27
buna!eu am sterilet de aproape trei ani si as vrea si eu sa-l scot...sa mai facem un bebe,dar mi-e cam teama...de...operatiunea de scoatere...poate mai vb despre acest subiect...
roxydennys
Postat pe 18 Aprilie 2008 17:35
Buna ..Am si eu o intrebare sau mai multe prt cele care au sterilet ... in primul rand daca te incomodeaza ? Mie mi-a explicat doctorul dar mie frik ca daca raman firele alea in afara uterului nu se poate intampla nimik ? Nu ati avut incidente neplacute ?
mamik_24
Postat pe 12 August 2008 10:11
buna!cateodata simti ceva...ca niste intepaturi inauntru..il simti defapt,iar ata aceea care ramane inafara...nu e mare si nu te incomodeaza...in perioada menstruatiei,o sa ai acea scurgere mai abundenta si poate ceva crampe la burtica...dar depinde de fiecare,poti fi mai sensibila sau corpul tau sa fie mai puternic si sa ai alte..simptome,sa le zicem asa.dar e o metoda de protectie cat de cat sigura.
roxydennys
Postat pe 13 August 2008 00:39
Multumesc mult prt raspuns roxydennys...Sper sa am curajul sa merg sa fac si pasul asta prt ca asa mi-a spus si doctorul ca e metoda sigura si de durata ..Mie mia propus sa imi pun sterilet pe 10 ani.Sper sa fie bine .Multa sanatate .
mamik_24
Postat pe 13 August 2008 08:28
cu placere!si al meu e tot pentru 10 ani,dar il poti scoate cand vreinoi deja ne gandim sa-l scoatem,poate ii facem un fratior sau o surioara lui denis.il am de 2ani jumate...insa,ca sa fiu sincera imi e mai frica la scos...cand l-am pus aveam colul deschis dupa nastere,l-am pus cand avea denis 7 luni,dar acum imi e frica sa-l scot.mi-e frica...sa nu radeti,de cat o sa doara.mult succes si curaj si multa sanatate
roxydennys
Postat pe 13 August 2008 16:59
Buna fetelor, am si eu o intrebare... cum e atunci cand se pune steriletul? E dureros? Ce anume simti? Sau ce anume implica? Trebuie avut grija pe urma? Cat e de sigur?
adinuta_p
Postat pe 14 August 2008 16:10
buna !adinuta,sa stii ca nu doare la bagat...e...asa,ceva suportabil am supravietuit eu care sunt o fricoasa insa se zice ca e una din cele mai sigure metode.dupa bagarea steriletului trebuie sa te speli cu mai multa atentie si cateva saptamani cu bai de plante.mie asa mi-a recomandat medicul si asa am facut..dar tu poti vorbi cu un medic care iti va raspunde exact la toate intrebarile si-ti va explica cu siguranta mult mai bine si mai in detaliu.sa stiti ca mai depinde si de organismul fiecareia.nu toate cazurile sunt la fel...multa sanatate
roxydennys
Postat pe 17 August 2008 23:38
Buna,
EU am patru copii si doctorul mi-a spus sa-mi pun sterilet, pastile nu pot sa iau pentru ca am varice.
Steriletul e sigur? Nu as mai vrea alti copii, patru imi ajung...
Eu am fost la Planing si acolo se poate pune gratiut. SUnt mai multe feluri de sterilet?
Petra_kidz
Postat pe 18 August 2008 07:24
ca sa scoti steriletul nu doare deloc si nu dureaza 5minute cu consultatie cu tot.
alinadiana0680
Postat pe 18 August 2008 22:56
buna fetelor eu cand eram insarcinata cu al doilea copil am vrut cezariana sa-mi leg trompele dar dn-a doctor mi-a spus ca,daca nu ma taiat la primul copil e pacat sa ma taie la al doilea.Mia spus ca imi pot pune sterilet si totul va fi ok.Dar dupa un an jumate a trebuit sa-l scot deoarece organismul mi-l respingea si ma tot infectam si aveam dureri la menstruatie ca de nastere primele 2zile.Acum iau anticonceptio nale dar mi-e frica sa nu uit de ele si sa nu-mi fie rau.
alinadiana0680
Postat pe 18 August 2008 23:09
Multumesc pentru sfaturi roxydennys, esti o scumpa, mie dupa nastere dr. mi-a spus sa am grija timp de 2 ani, si ar fi trebuit sa merg la consultatie dupa 6 sapt., dar nu am reusit, sincer mi-a fost si un pic frica, dar nici nu am avut cu cine sa il las pe pusti. Daca as fi mers probabil ca mi-ar fi spus mai multe dr., si ma gandeam ca spunea la un moment dat ca sa imi puna sterilet si de aceea m-am ingrozit. Si eu sunt un pic mai fricoasa, de felul meu, mai ales ca tot am citit diferite cazuri...oricum multumesc frumos pt. incurajare.
adinuta_p
Postat pe 19 August 2008 11:54
Buna fetelor!si eu am stabilit cu medicul meu sa-mi pun sterilet timp de doi ani,ca atat doream sa las intre sarcini,dar citind despre efectele steriletului m-am ingrozit!
E adevarat ca orice are si efecte adeverse(mai mult se apara firmele)dar am si caz in familie care dupa prima sarcina si-a pus sterilet si la doi ani cand l-a scos nu a mai putut sa duca sarcina,cam la 8-10 sapt de sarcina o pierdea si o tine asa de vreo 4 ani,acum e din nou insarcinata dar e sub stricta supravegere.
Nu vreau sa influientez pe nimeni in luarea deciziilor,mai ales ca mama mea a folosit ani buni de zile steriletul si a f f multumita,dar sa nu uitam ca sunt o gramada de factori ce pot influienta starea de sanatate si nu toate organismele reactioneaza la fel la acelasi lucru(steriletul in cazul nostru)Eu va sfatuiesc sa va documentati mai mult si sa ascultati si parerile acelor mame care au avut esecuri,asta daca va mai doriti copii !E un risc pe care si-l asuma fiecare(eu si acum am steriletul in dulap,dar ma voi gandi poate dupa al doilea copil daca il pun,nu sunt sigura!)
Succes in luarea deciziilor!pupici
bia_kidz
Postat pe 20 August 2008 12:10
Buna,eu am sterilet de o luna si nu mi-a venit inca??...adica mi-a intarziat vreo 15 zile....nu aveam un ciclu regulat nici inainte.Sper sa nu fie vreo surpriza cu bebe????ati auzit ceva despre aceasta nesiguranta cumva??
eclau
Postat pe 25 August 2008 23:08
Buna fetelor,
E greu sa dai sfaturi in aceasta privinta. Eu pot sa va spun ca am aavut sterilet dupa 2 avorturi si inainte de sarcina dusa la capat. L-am tinut aproape 5 ani desi era ptr. 3 ani. Cel care mi l-a pus a omis sa-mi spuna sa controlez firele,asa ca deabia la un control , dupa vreo 3 ani un medic mi-a spus ca nu am fiere si deci nici sterilet ??? Cand am vrut sa-l scot a fost mai dificil din cauza lipsei firelor, dar mi-a facut ecograf si a vazut unde se "ascunde". Extragerea a fost usoara iar montarea super usoara si rapida. Cat timp l-am avut mi s-a reglat si menstruatia, si cantitativ si regularitate. Dupa ce l-am scos am folosit anticonceptionale vreo 3 ani apoi pauza cel putin 6 luni si dupa ceva timp , cand am planificat a venit si sarcina dorita. Deci la mine a functionat ideal , as spune. Daca organismul nu-l respinge violent atunci este o metoda foarte confortabila. In ceea ce priveste igienea, este cea normala -adica igiena externa. Spalaturile vaginale nu sunt recomandate decat in caz de probleme, in caz contrar organismul "se spala" singur.
vali_filote
Postat pe 2 Septembrie 2008 15:05
Eu cred ca daca simti ca ai probleme cel mai bine este sa vorbesti cu medicul ginecolog, la el gasesti cele mai potrivite raspunsuri pt ca te cunoaste. Femeile reactioneaza diferit deci ce e bine pt mine s-ar putea sa fie rau pt tine. In mod normal ar trebui sa se regleze ciclul dupa montarea steriletului. Vorbeste cu medicul ,noi ne spunem doar parerea. Succes.

Postat pe 15 Septembrie 2008 10:43
Buna. eu am sterilet de 6 luni si inca nu m-am obisnuit cu el. am niste dureri ingrozitoare .am fost la medic iar acesta ma convins sa il mai tin ca o sa ma obisnuiesc cu el dar au trecut de atunci cateva luni si nimic nu sa schimbat. ce credeti ca ar trebui sa fac?
micucorina
Postat pe 15 Septembrie 2008 10:48
Parerea mea este ca trebuie sa-ti medicul, daca ai dureri tu sau partenerul nu ar trebui sa-ti recomande sa-l ti. Eu asa as face.

Postat pe 16 Septembrie 2008 09:11
eu am avut sterilet inainte sa nasc fetele deci dupa cum este organismul
garbo231274
Postat pe 17 Septembrie 2008 12:44
dragi mamici am citit cu sufletul mic mic ce ati scris despre sterilet si eu dorind sa imi pun...am vb cu medicul si din cauza ca am uterul "rigid" singura problema ar fi sa simpt durerea mai tare la pus insa tot din acea cauza nu am putut naste natural eu ; am citit insa pe internet tot felul de chesti care te inspaimanta si tot aman momentul :)) pastilele mai uit sa le i au si o sarcina nu e recomandata numai dupa 2 ani dupa cezariana asa este ? mie asa mi s a spus ! multumesc la toate de sfaturi ;pupici
grety81
Postat pe 21 Octombrie 2008 14:38
Buna dragi mamici
Eu ama vut sterilet dupa prima nastere, montatul sau scosul nu e nici o problema, problemele vin abia dupa, ma refer la cele care nu suprta organismul cum a fost si cazul meu; am tot amanat momentul scoaterii pana a fost prea tarziu, adica facusem o rana de toata frumusetea , dupa spusele medicului la care am fost si ma l-a scos pe loc si urgent.
Asta se intampla in 1995 si de atunci am mai nascut de 2 ori ; daca va mai fi cazul mai bine mai nasc un copil decat sa raman cu traume pe viata din cauza asa ziselor metode contraceptive care nu fac decat sa omoare organismul incetul cu incetul (steriletul-rani, pastilele-ataca ficatul si stomacul etc); asta e parerea mea bineinteles; aveti grija de organismul vostru si alegeti ce credeti ca e mai bine pentru voi;
pupici si sanatate
Nelafilip
Postat pe 20 Noiembrie 2008 14:29
am nacut natural in 2005, in 2007 am facut un avort si mi s-a recomandat steriletul .Dar am auzit de multe cazuri de infectii{de la sora mea care e farmacista} si am recurs la anticonceptionale.La inceput uitam sa le iau ,dar mi-am fixat telefonul mobil sa sune in fiecare zi la aceeasi ora .Acum nu mai uit si ma simt si bine,dar depinde de organism .
tanasescubianca
Postat pe 21 Noiembrie 2008 10:17
buna. si eu am sterilet de un an si 3 luni dar nu am observat nimic rau in asta decat la control cand am fost diagnosticata ca avand virusul HPV. nu stiu decat ca inainte de sterilet nu-l aveam si ca dupa sterilet poate din cauza ca dupa ce faceam dragoste cu sotul meu sangeram(sunt sigura ca din cauza steriletului care ma ranea), am luat virusul. eu nu vi-l recomand.
inainte de sarcina am luat 4 ani anticonceptionale si m-am simtit foarte bine, dar dupa sarcina din cauza alaptatului nu am putut lua si mi-am pus sterilet dar acuma regret. va pup
raluca_vana
Postat pe 21 Noiembrie 2008 18:30
Steriletul este avortiv. Nu lasa embrionul sa se fixeze pe uter, iar dupa o saptamana-doua moare si este eliminat in timpul menstruatiei. E bine sa fim informate de acest lucru : In SUA din anii '80 a fost scos de pe piata. Plus reactiile negative pe care le poate provoca : infertilitate, cancer uterin, perforatii ale uterului etc.Pilulele contraceptive, majoritatea, sunt avortive, nu previn fecundatia, ci distrug embrionul format, adica copilasul.
Se poate sa credem ca ne ferim sa avem copii si de fapt in fiecare luna sa facem un avort.
Din pacate nu suntem informati indeajuns, iar industria producatoare de contraceptive castiga bani grei pe spatele ignorantei noastre.
Documentati-va si vedeti ca nu tot ce zboara se mananca.In lumea medicala se stiu lucrurile astea, dar pentru bani...

valeanu_dana
Postat pe 23 Noiembrie 2008 15:49
ADINUTA, nu e deloc dureroasa operatiunea de montare a steriletului. eu sunt o fricoasa, lesin chiar si cand mi se ia sange, si mi-a fost tare teama sa mi-l pun, m-am hotarat abia cand avea baiatul meu 1 an jumatate, tot de teama.
dar nu simti nimic, doar o mica "piscatura". cineva imi spunea ca doare la fel ca la avort, dar asta inseamna ca la avort nu doare deloc. eu nu am avortat niciodata, deci nu pot spune cum este, dar, repet, montarea steriletului nu e deloc dureroasa.
in primele 6 luni dupa montare ai menstra mai abundenta ca de obicei, iar in ziua cand ti-l montezi, te doare un pic burtica pe jos, asa, ca la ciclu. si ai cateva zile, intre 5-10 o scurgere de sange dar nu abundenta.
in rest, e totul bine. stai fara grija si mergi dupa o luna la control, apoi anual.
am si eu o intrebare pentru cele care si l-au scos deja: operatiunea de scoatere e la fel de putin dureroasa ca cea de montare?
magdutza_kidz
Postat pe 24 Noiembrie 2008 09:23
buna.eu mi-am pus acum o luna jumate sterilet/am deja 2 copii si nu mai vreau sa mai fac inca unul.pastilele mereu uitam sa le iau chiar si telefonu daca il puneam sa sune il auzeam si ma lu-am cu alceva si uitam,mi sa parut ce mai sigura metoda,nu pot sa zic m-a deranjat prima saptamana ,dar acum sunt ok,am fost la dc la o luna iara si mi-a zis ca e bine,sa ma intorc la ea peste 6 luni.nu mai stau cu grija ca vai am uitat o pastila si tremuie sa ma duc sa iau din cealalta de a doua zi.eu vas sfatui sa incercati,nu dureaza mult cand ti l pune si nu doare,e c-am nasol ca dupa o saptamana d la punere trebuie sa te duci la control si pe urma la luna,si pe urma ai scat 6 luni.
florena_florentina
Postat pe 30 Noiembrie 2008 15:28
Buna fetelor , am si eu o intrebare legata de sterilet ... voi ce fel de sterilet aveti ? Am auzit ca ar fi bun Mirena .Stiti ceva de el ? Astept raspuns.
IRINUSKA
Postat pe 9 Ianuarie 2009 11:10
NU STIU CE SA ITI ZIC DE CARE E.M-AI FACUT CURIOASA MA DUC SA CAUT CUTIA SA FAD DE CARE ESTE ,CUTIA MI A DATO MIE AVAND PE EA SCRISA DATA CAND MI A PUS STERILETU SI CAND ARE TREBUI SA IL SCOT.EU AM FOST LA DC SI MI LA PUS EA LA CABINET NU AM FOST EU SA IL CUMPAR
florena_florentina
Postat pe 9 Ianuarie 2009 15:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tutunul in sarcina 29 De la: kidz001185 24 Septembrie 2019 01:03
imoprtanta sistemului imunitar 3 De la: silviu_m74 5 Mai 2009 19:24
buna 2 De la: kidz004308 29 Noiembrie 2009 19:47
scurgere roz 36 De la: fleurdelis 21 Septembrie 2010 21:01
DRAGA STEFI ITI MULTUMESC PT CA TE-AI IMPLICAT IN CEA CE MA PRIVESTE PE MINE IMI PARE RAU CA ATREBUIT SA TRECI PRIN ATATEA ,IERI AM FOST LA DR.M-A CONSULTAT SI MI-A SPUS CA SUNT OK LA PRIMA VEDERE DAR SA FIM MAI SIGURE A SPUS SA FAC SECRETIA VAGINALA SA V 9 De la: kidz000486 23 Decembrie 2009 02:52
Setari Cookie-uri