ecografiile in sarcina!!!

Prima ecografie in saptamanile 10-14

Putine femei stiu ca pe toata perioada sarcinii este deosebit de indicat sa se faca ecografii de cel putin trei ori. Prima ecografie este cea mai importanta pentru ca in luna a doua de sarcina se depisteaza la o treime din sarcini dezlipiri sau hematom de sac gestational.Majoritatea cazurilor depistate in luna doua cu ajutorul ecografiei pot evolua spre o dezvoltare normala a fatului prin tratament.La prima ecografie se poate afla deja daca sarcina este unica sau daca vor fi gemeni, dar si daca sunt prezente unele anomalii in dezvoltare.Daca antecedentele personale patologice nu exista cum ar fi diabetul matern sau varste sub 15 ani sau peste 35 ani nu vor fi necesare alte investigatii paraclinice

De asemenea in acesta perioada a sarcinii medicul poate masura pliul nucal sau translucenta nucala ce reprezinta un pliu cutanat de la nivelul cefei, este un factor predictiv pentru unele malformatii fetale, cum este sindromul Down.Daca acesta este mai mare de 3 mm,se va recomanda amniocenteza,o examinare prin care se va preciza cu exactitate daca copilul se dezvolta normal.Prima ecografie,repet este deosebit de indicata pentru a evita alte probleme ce pot aparea ulterior.
ank_seby
Postat pe 9 Aprilie 2008 15:06
A doua ecografie in saptamanile 18-22

In aceasta perioada pe ecograf se poate observa mobilitatea fatului si stadiul de dezvoltare. Saptamana 22 poate fi ultima saptamana in care se mai vede fatul in intregime.

Scopul acestei ecografii este de a depista eventualele modificari ale colului uterin , unele malformatii ale tubului digestiv, ale inimii si chiar rinichilor.Din acest moment daca fatul s-a dezolvatat normal este putin probabil ca sa mai apare alte probleme, daca apar unele anomalii medicul poate indica intreruperea sarcinii.
ank_seby
Postat pe 10 Aprilie 2008 11:52
A treia ecografie in saptamanile 28-34

Exista totusi posibilitatea ca nu toate anomaliile sa fie depistate la timp in primele luni,ci doar in luna 7 sau 8.De aceea aceasta ecografie este importanta pentru ca mai poate evidentia si dezvolatarea fatului aproape de momentul sarcinii alaturi de aspectul placentei si a lichidului amniotic.

Aceste ecografii nu se fac doar in aceste saptamani,se pot face si de cateva ori pe zi la recomandarea medicului pentru ca nu au nici un efect nociv.
ank_seby
Postat pe 10 Aprilie 2008 11:53
daca la eco morfofetala de la 23 saptamani a iesit ok si am facut si amniocenteza care a iesit de asemenea bine, mai este obligatorie eco de la 32 saptamani? sau daca ar fi sa fie ceva care se descopera in luna a 7a sau a 8a, se mai poate face ceva?
crisdd77
Postat pe 10 Decembrie 2008 16:42
si noi am facut destul de multe ecografii in perioada sarcinii era o placere sa-l vedem pe bb avem si fotografii cu el de atunci oricum totul a fost ok si la urmatorul bb vom merge sa facem eco
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Februarie 2009 12:35
BUNA ce pot sa ti spun despre ecografii ,ca sunt necesare si e bine sa le facem luna de luna pana la nastere plus(3 D) asa am facut eu cand am fost insarcinata.
ALEXANDRU28
Postat pe 3 Mai 2009 15:41
si noi la fel am facut o multime de eco desi toti imi ziceau ca nu e bine ca-i face rau la bebe.nu este asa...vb in cazul meu
ariana_kidz
Postat pe 8 Mai 2009 10:53
eu am facut o gramada de ecografii, imi placea sa-mi vad bebelusul..si am nascut o fetita foarte sanatoasa si foarte cuminte..de cand a aparut pe lume, doarme toata noaptea, aplans doar de doua ori la vaccinul de 2 si 4 luni, in rest rade toata ziua si se joaca.
Natali_kidz
Postat pe 4 August 2009 08:59
Si eu am facut f multe ecografii in sarcina, si la fel toti imi spuneau ca nu e bine, asa ca am intrebat doctora care mi-a explicat ca acum ecografele sunt pe baza de ultrasunete si nu are nici o infulenta negativa supra lui bebe, asa ca puteti sa faceti cate ecografii doriti !
iasmina_kidz
Postat pe 30 Septembrie 2009 15:09
si noi am facut 9 ecografii dar nu ne-au afectat cu nimic.era o placere sa vad cum se dezvolta copilul.eu cred ca trebuie sa faci ecografii sa vezi cum se dezvolta sarcina.pupici pt toate mamicile si copiii lor
anisoara_danaila
Postat pe 8 Noiembrie 2009 07:45
avand in vedere ca am pierdut 3 sarcini, sarcina mea a fost monitorizata din 2 in 2 saptamani, incepand cu saptamana a sasea. am facut si 3 ecografii 3D pentru a vedea daca bebe are probleme. abia asteptam sa-mi vad copilul, era o intalnire mult asteptata la eco
fetita mea are acum 8 luni si este sanatoasa tun, asa ca eu recomand din inima ecografiile
etinc3lle
Postat pe 9 Noiembrie 2009 11:20
Si eu am facut ecografii lunar si 3D de vreo 3 ori, este intr-adevar o placere sa-ti vezi bebelul. Baietelul meu are acum aproape 7 luni si nu am avut probleme cu el. Parerea mea ca ecografiile sunt foarte bune.
viobregar
Postat pe 10 Noiembrie 2009 18:06
Am vazut ca intreba cine va daca se mai poate face ceva. Eu am nascut la un spital privat si din discutiile avute cu medicul am inteles ca se poate provoca avort si la 30 de saptamani daca sunt anomalii, descoperite la ecografie in special la 3D. Medicul a spus ca a avut un caz de simdromul down descoperit la 29 de saptamani si femeia avea vreo 45 de ani si a spus ca nu a vrut sa avorteze din motive de credinte ca ceea ce da d-zeu omul trebe sa duca. Acum sa ma ierte d-zeu dar atunci de ce s-au mai inventat aceste aparate moderne?
viobregar
Postat pe 10 Noiembrie 2009 18:11
si eu am facut eco in fiecare luna si de 3 ori am facut si 4d a fost super sa-mi vad fetita
Szilvia_kidz
Postat pe 10 Noiembrie 2009 20:45
buna ,unde se fac eco 3d sau 4d?sunt din c-ta,daca ma poate ajuta cineva
yoni_kidz
Postat pe 18 Ianuarie 2010 14:08
sigur ca se poate face ceva , se rezolva problemele prin anumite tratamente luate de mama
kidz006755
Postat pe 21 Februarie 2010 19:20
buna! Ecografii 3 d si 4 d se fac la PROVITA ! pe str Primaverii .
Multa sanatate si copii sanatosi si frumosi!
OANA25
Postat pe 22 Februarie 2010 13:04
buna mamici si pitici , si io am facut o groaza de ecografii ,in fiecare luna faceam si in ultima luna de sarcina chiar la doua saptamani ,imi placea sa-mi aud si sa-mi vad ingerasul . Acum fetita mea are 4 luni si 2 zile i e un copil foarte sanatos si vioi Am auzit si io ca nu este bine sa se faca atatea ecografii dar nu am luat seama .va pupic pe toti
garbo115510alessia_maria
Postat pe 23 Februarie 2010 16:01
si eu tot la provita am facut ecografiile si anlizele pe timpul sarcini tot acolo ,dr de la ecografii o femeie de nota 100 d-na Mihaela mi-a explicat tot pe intelesul meu .mi-a innumarat fiecare osicior in parte fiecare vena in parte am fost tare multumita si nui scump deloc
garbo115510alessia_maria
Postat pe 23 Februarie 2010 16:04
EU LE-AM FACUT LA MEDLIFE STR CALEA GRIVITEI NR 365 , LA DOMN DR. BOTICA , ESTE SUPER DOCTOR
kidz006755
Postat pe 24 Februarie 2010 16:36
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 13 Aprilie 2010 00:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dr Smoc operatie polipi 1 De la: oana35 18 Martie 2011 22:51
Vand vaccin rh negativ 2 De la: garbo213109 9 Iulie 2011 15:20
vaccin ieftin - farmacia tei 2 De la: garbo175573 10 Noiembrie 2010 19:59
salariul n timpul concediului prenatal 5 De la: mony08 22 Februarie 2010 16:52
E cineva care va naste in septembrie-octombrie la maternitatea giulesti? 1 De la: rashela 13 August 2009 15:39
Setari Cookie-uri