oare sunt gravida

vreau si eu un ginecolog bun din craiova!ma puteti ajuta?
kidz001394_byly
Postat pe 23 Iunie 2009 16:10
buna fetele! la cat de fericita am fost in ultimul timp supararea si tristetea a venit la fel de repede ca un fulger. am fost la doctor am primit confirmarea ca sunt insarcinata ca totul este in regula ca este bine fixat ca este acolo unde trebuie adica in uter a inceput calvarul meu. imediat in ziua cand am implinit sase saptamani am inceput sa am sangarari si sa pierd niste firicele care pareau a fi cheguri lucrul asta ma speriat foaret tare si am plecat la spital unde am fost depistata cu o frumoasa sarcina extrauterina.am avut mare noroc ca am eliminat embrionul singura si nu a mai fost nevoie de operatie.asa ca fetelor care va duceti la doctor pentru a va fi confirmata o eventuala sarcina sa rugati sa vi se faca ecografie intravaginala pentru ca la ea se vede foarte bine starea embrionului. sa aveti mare grija la ce medic mergeti sa va informati innainte de competenta acestuia.va tin pumnii la toate si sper ca peste putin timp asta dupa ce ma refac sa revin cu noi vesti pentru voi.
lidia29
Postat pe 24 Iunie 2009 13:21
mai vreau sa va spun pentru cele care nu stiu ca singura analiza de sange care iese la 7 zile de la conceptie este BETA HGC aceasta analiza poate determina cu exactitate cate saptamani are embrionul. sper sa va ajute aceasta informatie si sa va fie de folos.
lidia29
Postat pe 24 Iunie 2009 13:25
va multumesc mult pentru sfaturi!
ale_micutza
Postat pe 24 Iunie 2009 14:10
buna fetelor!!!!sunt suparata!!!!!!!mia venit .....ciclu!!!!!!!!!,deci alarma falsa ,nu sunt insarcinata!va pup!si daca stiti un medic bun ,nu uitati sa-mi spuneti!
kidz001394_byly
Postat pe 26 Iunie 2009 10:38
buna , nu te descuraja ..poate dupa tratamentul asta o sa ramai , se mai intampla .
Pt cele care au ciclul regulat e putin mai usor de controlat perioada ovulatiei , sunt teste de ovulatie in farmacii . Eu renuntasem de 9 luni la anticonceptionale , in ultima luna am facut teste de ovulatie , dupa 2 zile de la intarzierea ciclului am facut un test barza si era pozitiv . Acum am 7 saptamani . Mult succes va doresc si voua .
catylucia
Postat pe 26 Iunie 2009 12:50
felicitari!sa te bucuri de bebel!
kidz001394_byly
Postat pe 26 Iunie 2009 15:09
Buna fetelor! Vrea sa va intreb si eu ceva. Am facut de curand un test de sarcina si a iesit pozitiv, in sfarsit, dupa un an de incercari, sunt foarte fericita si sper ca aceste teste sunt de incredere pt. ca pt. confirmare am programare la doctor tocmai pe 7 iulie. Azi dimineata dupa ce am urinat mi-a aparut am observat o pata rozalie pe hartia igienica si sunt cam ingrijorata. Va rog sa-mi spuneti din experienta voastra daca e ceva de care sa-mi fac griji. Eu nu prea am simptome de genul greata, voma sau pofte doar ma dor sanii destul de tare si au devenit mai sensibili decat de obicei si nici cu menstruatia nu prea aveam probleme serioase doar 2 - 3 zile intarziere iar ultima mea menstruatie a fost acum 41 zile. Deci testul banuiesc ca e bun, sa nu-mi fac griji.
Va rog sa-mi impartasiti parerile voastre si astept sfaturi din partea voastra. Deja am inceput sa iau acid folic.
surduluiza
Postat pe 28 Iunie 2009 19:55
luizika.... poi cam asa am avut toate, niste pete rozalii- maronii chiar! asta ar insemna k esti insarcinata, dar cel mai bine e sa consulti un doctor care sa confirme acest lucru! si in legatura cu acidul folic... din cate stiu eu nu ai voie sa iei fara sa iti prescrie doctorul! e adevarat ca nu dauneaza dar nu e bine sa iei medicamente fara prescriptie!
ale_micutza
Postat pe 29 Iunie 2009 16:18
Multumesc de raspuns. Am inceput sa iau acid folic deoarece mi-a zis doctora sa incep sa iau pana ne intalnim la cabinetul dansei. Eu am programare tocmai martea viitoare. Probabil ca atunci imi va zice mai multe detalii ce am de facut.
Va doresc o seara buna tuturor!
surduluiza
Postat pe 30 Iunie 2009 22:40
Buna fetelor!Este prima oara cand postez aici....am si eu o problemuta(daca o pot numi asa)....
Pe 26 iunie mi-a venit cm normal, a tinut can 3-4 zile, ca de obicei, apoi am avut contact neportejat cu iubitul meu...de acum 2 zile, ma doare burta jos, sanii sunt sensibili si ma dor, am ca un nod in gat si este greata....pot fi simptome de sarcina asa devreme? aseara am facut un test si a iesit negativ, dar ma gandesc ca e prea devreme sa apara ceva concret.Va rog sa ma ajutati cum un sfat(poate a mai trecut cineva prin o situatie asemanatoare...) mi-as dori un bb dar....ma chinui nelinistea....si totusi ma gandesc ca oricum mai e mult pana ma urmatorul cm (asta ar fi cam pe la sfarsitul lunii) dar sa ma doare sanii asa de devreme.....
Va multumesc
mirelaelena2008
Postat pe 10 Iulie 2009 14:09
mai asteapta cateva zile si mai poti faceun test sau poti merge sa-ti faci niste analize pt o mai mare siguranta...
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iulie 2009 14:33
exista o posibilitate sa fiu asa e? si cate zile sa mai astept ca mor de narabdare sa aflu..?
mirelaelena2008
Postat pe 10 Iulie 2009 14:53
eu stiam ca un test capata valabilitate dupa 72 ore de la contactul sexual neprotejat,dar sunt si teste care se fac la 7-14 zile de la conceptie Oricum...si un eco daca faci...fiind asa o mica perioada...nu se va vedea nimic. Doar o proba de sange, poate da raspunsul urgent si 100%.
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iulie 2009 15:00
Sunt unele teste pe care le poti face in orice perioada a zilei si sunt rapide. Ideal se spune ca la prima urina de dimineatza.
Stiu ca daca primul nu e concludent e bine sa-l faci pe al doilea la 3-4 zile acum bafta ca nu stiu daca sa-ti urez de bine sau nu...
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iulie 2009 15:02
da ca te doare burta ca la ciclu si te dor sanii sau ii simti tensionati, astea la mine au fost semnele de sarcina (greata a venit mult mai tarziu)
pinicuta
Postat pe 10 Iulie 2009 15:17
multumesc pentru sfaturi....m-as bucura enorm daca as fi, mai ales ca am si visat ca aveam un baietel foarte frumos........burta azi nu ma mai doare asa de intens....dar e ceva acolo, ma mai inteapa din cand in cand....greata...e si ea, dar intradevar nu chiar asa de accentuata....dar durerile de sani si de cap nu ma lasa aproape deloc. incerc sa mai rezist pana saptamana viitoare...si o sa repet testul....daca nu ma duc sa fac analize....
mirelaelena2008
Postat pe 10 Iulie 2009 17:19
pai si eu am visat ca aveam baiat, si baiat a si fost, eu cred ca esti insarcinata si ca e si baiat, s ane tii la curent sa imi zici daca am avut dreptate
pinicuta
Postat pe 10 Iulie 2009 17:22
Cu siguranta vom pastra legatura....am sa mai astept vreo 3-4 zile si am sa fac din nou testul....poate o sa am un baietel asa cum am visat....va pup
mirelaelena2008
Postat pe 11 Iulie 2009 08:59
buna fetele!
si eu am trecut prin nenumarate intamplari nefericite.
luna aceasta spre exemplu mi-a intarziat vreo 4 zile. tinand cont ca am ciclul menstrual regulat , la 27 zile. am facut 6 teste 5 negative si altul de la o alta firma cua doua liniuta roz pal, abia sesizabila.
asta se intampla ieri, cu al 6 lea test....dar azi m-am trezit cu o pata mare, mare roz , dar atat de mare ca mi-a patruns pana la pijama. nu e sange, e un lichid exact ca atunci cand esti la ovulatie(ca albusul de ou) foarte alunecos si se intinde intre degete...dar nu este incolor, este roz.
deja am pierdut orice speranta ....ma duc la dr marti ca atunci ma programase.
ankmaciuk
Postat pe 12 Iulie 2009 09:59
si sora mea la 5 saptamani de sarcina s-a trezit cu o pata mare roz iar acum are un baietel frumos de 5 luni asa ca pana nu ai un raspuns categoric poti spera Bafta!!!!
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Iulie 2009 12:50
multumesc pentru incurajare dar nu a fost sa fie....pata aceea mare roz s-a transformat in menstra.... acum o iau de la capat
ankmaciuk
Postat pe 13 Iulie 2009 23:27
multa bafta in continuare poate luna viitoare e cu noroc
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iulie 2009 13:55
buna mamiciilor si viitoarelor mamici ...sunt nou venita aici dar mi s-a parut interesant subiectul si as vrea sa-l aborez si eu si daca ati fii amabile mi-ar placea sa imi puteti raspunde la niste intrebari...sunt casatorita de 2 ani si eu si sotul meu ne dorim ff mult o fetita...sau la urma urmei ce-o da bunul d-zeu...am 27 de ani...si am o menstruatie cum multe femei poate si-r dori...mai putin dureriile de burtica si de spate care ma anunta venirea ei...dar in rest o am ff regulata cu date fixe ...etc....insa luna aceasta se pare ca nu prea ar vrea sa apara ...nici dureriile dar nici menstruatia...insa mi-a venit o pata maronie ..dar foarte putin...intrebarea mea e ....s-ar putea sa fiu insarcinata ...are rost sa-mi fac sperante..vreau sa specific ac e prima oara cand incercam si mi s-ar parea putin ciudat sa reusim de prima data ...greata nu am ...somnolenta ce sa va spun ...m-am nascut cu o somnolenta in corp ..dar simt ca am mirosul mai puternic ,ma deranjeaza anumite mirosuri si culmea am nevoia sa ma duc tot timpul la baie desi se spune ca aceste necesitati vin mai tarziu ...insa eu simt ca parac totusi as avea de ce sa imi fac sperante...asa simt eu...sau poate imi doresc prea mult ...as vrrea sa-mi fac un test dar parac mi-e frica de o dezamagire si parac as vrea totusi sa traiesc cu ideea ca o sa fiu mamica...voi ce spuneti...multumesc ptr rabdare si intelegere si as aprecia dac ami-ati putea raspunde
lumy_kidz
Postat pe 15 Septembrie 2009 03:13
Daca tot va doriti un bebe, de ce sa-ti fie teama sa faci un test. N-o lua ca pe o dezamagire, in caz ca iese negativ. In primul rand daca e facut prea devreme poate sa iasa negativ si tu sa fii totusi insarcinata. Asteapta cam o saptamana de cand ar fi trebuit sa-ti vina si dup-aia poti sa-ti faci un test. Mie mi-a iesit relativ repede testul, la numai cateva zile de cand trebuia sa-mi vina. E drept prima data a doua liniuta a fost mai pala dar imi dadusem seama ca sunt insarcinata.
kidz000722
Postat pe 15 Septembrie 2009 08:59
buna fetele! am revenit cu o veste foarte buna. Sunt iar insarcinata! acum avem 9 saptamani si totul decurge foarte bine fata de prima data.
lidia29
Postat pe 22 Septembrie 2009 09:07
lumy, fa-ti testul... nu te juca si amagi... la un moment dat tot va trebui sa-l faci... acum nu faci decat sa-ti inchipui ca esti insarcinata, si te gandesti cum ar trebui sa te simti, sa simti, sa percepi...
n-as vrea sa amani momentul testului pentru ca, in ca cazul in care acesta este negativ, sa nu te simti dezamagita...
toate noile tale perceptii sunt amplificate acum de ideea, de posibilitatea ca tu sa fii gravida... totul e mental...
daca iese pozitiv, atunci cu atat mai bine...
andracalin
Postat pe 22 Septembrie 2009 11:27
buna mamicutelor si viitoare mamicute,sunt si eu noua pe aici,si sper sa fac un bebe curand.vruiam sa ii raspuns la lumy:sa sti ca andracalin are foarte mare dreptate,nu mai astepta,fati testul,mie mia intarziat 3 saptamani,eram super fericita pana in momentul in care miam facut testul,a iesit negativ,dar pana in ziua in care nu mia venit cm eu tot aveam speranta ca o sa am bebe,ba mai mult,parca aveam senzatia de pofta si plus de asta mancam foarte multi castraveti acri,,dar era o chestiune psihica,din pacate,bafta fetelor,la treaba
loredana_itu
Postat pe 28 Septembrie 2009 07:22
buna, am o problema enorma, trebuie sa imi vina ciclul pe 24,dar pe 12,13,14 cam asa imi curgeau cateva picaturi maronii, mie mi se intaresc sanii cu vreo 10 zile inainte de menstr,mai sunt 5 zile si inka nu sunt tari.credeti k pot fi garvida? :(( rasp plss !!!!
abcdefg
Postat pe 19 Octombrie 2009 01:37
Vreau sa va cer si eu parerea daca sunt sau nu insarcinata. CM trebuie sa-mi vina duminica sau luni (azi fiind doar joi deci mai am un pic de asteptat sa vad daca intarzie sau nu) Noi am planuit sa incepem sa incercam sa avem copii si am comis- in perioada ovulatiei. De luni (azi ii deja a 4-a zi) am inceput sa am dureri de burta si de ovare, asa ca nishte crampe; luni si marti mai puternice ieri si azi mai usoare. Ieri am simtit si nishte junghiuri in sani si seara cand m-am pus in pat I-am simtit greoi. Tot ieri dimineatza mi-a fost rau si am vomitat.Bineinteles ca nu am mai avut rabdare si de dimineatza cu prima urina mi-am facut un test barza- a doua liniutza a iesit un roz pal, pal abia se vedea, dar era acolo. Stiu ca e prea devreme si trebuie sa mai astept, dar vroiam sa ve cer parerea voastra, a mamicilor, care poate a-ti patit la fel.Oare durerile de burta si de ovare ii de rau? Sa-mi fac grji? Sau sa-mi povestiti experienta voastra. Imi doresc tare mult un copil si nu as vrea sa-mi fac iluzii desarte. (peste 2 luni implinesc 32 de ani si nu am fost gravida niciodata si nici avort sau pierdere nu am avut) Poate puteti sa ma mai linistiti pana pot sa stiu sigur daca sunt sau nu.
kidz004215
Postat pe 22 Octombrie 2009 08:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sarcina sau infectie? 4 De la: garbo_426071 21 Mai 2017 16:26
sunt jos si nu pot sa ma mai ridic 18 De la: garbo268326 3 Aprilie 2012 07:18
testele de sarcina 100% sigure? 51 De la: oana_78 6 Iulie 2017 09:11
Ce credeti? 1 De la: 18 Ianuarie 2019 10:59
scurgeri maroni fara menstruatie 2 De la: ratuscaceaurata 14 Noiembrie 2011 16:13
Setari Cookie-uri