oare sunt gravida

Buna ma numesc elena am o mare nedumerire,pe data de 4 martie trebuia sa imi vina dar pe 01 martie ma-m patat cu doua pete (de sange)ceva mai inchise la culoare ,dar doar atat apoi am avut senzatia ca imi vine dar nimic (culmea este ca nu ma doare absolut nimic)iar de pe 01 martie astept sa vad daca vine (dar asta nu ca asi vrea sa imi vina ca eu imi doresc ffffffffff mult un bebe dar parca nu asi vrea sa raman dezamagita).ce ma sfatuiti , voi ce parere aveti !!!!!!!!!!asta pana ajung la dr.E POSIBIL SA FI RAMAS GRAVIDA DA SAU BA .
elebele
Postat pe 9 Martie 2008 07:11
deocamdata e cam devreme sa fii sigura. Sa stii ca si eu am primit multe alarme de astea false, in sensul ca imi intarzia si 10 zile, ma entuziasmam si cumparam teste de sarcina... Sotul meu de acum se obisnuise sa ma vada tot facand teste, incat atunci cand a iesit in sfarsit pozitiv, nu-i vea sa creada si m-a pus sa mai fac unul... Vad ca esti destul de tanara, o sa vina si bebe stai linistita. Daca tot iti planifici un bebe, am citit ca e bine sa iei acid folic 0,4 mg - 0,8 mg pe zi cu 3 luni inainte de a ramane insarcinata. Astfel eviti riscul de spina bifida la fat si am gasit ca ar creste si sansele unei femei de a ramane insarcinata.
Mult succes!
byzu_68
Postat pe 9 Martie 2008 12:39
Cel mai usor e sa-ti faci un test de sarcina si asa vei stii rezultatul.
zituli_s
Postat pe 10 Martie 2008 09:16
mie cand mi-a intarziat am facut un test din alea de la farmacie, pe urma am mers la dr si a zis ca pt mai multa siguranta (nu putea sa faca analize asa de repede, la varsta gestationala asa de mica) ssa mai fac 3 teste de la marci diferite si daca toate sunt pozitive e clar. zis si facut. asa a fost, si acum avem un bb de 6 luni si o sapt.
ruschita
Postat pe 11 Martie 2008 18:47
Buna! Un test de sarcina este valid la 2 saptamani dupa intarzierea menstruatiei(chiar daca pe el scrie ca e valabil din a 10-a zi).Eu zic sa incerci un test peste citeva zile.
Multa sanatate!
Si acidul folic e esential, ACIFOL, asa il gasesti in farmaciii.
lavinia_toma
Postat pe 13 Martie 2008 07:25
buna.petele ar putea fi inceput de sarcina.asa am auzit eu.acum si eu ma confrunt cu o problema.nu mi-a venit ciclul si nu stiu daca sunt gravida.trebuia sa imi vina in 18 martie si acum e 30 martie si nimic.nu mai stiu ce sa mai fac ca mi-am facut test si nu mi-a iesit nimic.nu mai stiu ce sa mai fac ca imi doresc ffff un bebe .daca puteti raspundeti-mi si mie.oare ii prea devreme sa se vada la test de sarcina.?va multumesc
alyy_kidz
Postat pe 30 Martie 2008 01:12
am inteles ca la analize de sange se vede sarcina si daca e mica-mica. sau fa si de sange si de urina. de la 4 saptamani deja se vede si la eco.
ruschita
Postat pe 31 Martie 2008 12:01
si eu am avut exact 2 pete de sange cand trebuia sa vina...si dupa 2 zile mi-am facut test de sarcina si a iesit pozitiv...acum am un bebe de 6 luni frumos foc...succes
ciolac_laura2007
Postat pe 6 Aprilie 2008 23:25
Buna, mie trebuia sa imi vina Cm pe 31 martie, am o intarziere de 8 zile si deja am ameteli si un pic d greata...mi-am facut 2 teste de sarcina la ambele au iesit 2 liniute , insa a 2 a mai roz pal...am citit p mai multe forumuri cum k asta ar insemna k sunt gravida...kiar asa o fi? voi ce credeti HELP ME PLS!!!dureri d burta similare cu cele inainte de ciclu nu mai am in schimb au ramas cele de sani....dor tare rau! POOP DULCE!!!
Nycole_kidz
Postat pe 7 Aprilie 2008 13:38
si eu mi-am facut 5 teste de sarcina...si la toate mi-a iesit a doua liniuta roz pal..si eram gravida in 2 luni...dar nu aveam nici o simptoma.ca si prima data cand am fost gravida si l-am facut pe andrei...succes
ciolac_laura2007
Postat pe 7 Aprilie 2008 21:09
Buna. Poate ma ajutati si pe mine. Trebuia sa-mi vina cm prin 25-26 iulie si mii-a venit doar o pata mica maronie iar de atunci nu am mai avut nimic. Simptome nu am doar un pic de somnolenta si sani durerosi si umflati. Oare sunt insarcinata? Este posibil sa nu am nici un fel de simptome? Imi este si putin groaza sa0mi fac un test de sarcina...... sa nu raman cumva dezamagita ....si sa nu fiu!!!!
nn_oana
Postat pe 11 August 2008 11:33
Am si eu o problemuta.
Tot de intarzaierea ciclului insa nu e asta grav, grav pentru mine este ca in ultimele 2 saptamani am facut cam 6 sedinte de electrostimulare pe picioare si sauna in acea capsula uscata infoliata si cremuita pana in cap, plus ceva regim alimentar dar nu foarte drastic. Aceste lucruri sunt contraindicate femeilor insarcinate....si ....na ma tot gandesc oricum sarcina nu ar fi avansata cel mult cateva saptamani dar stiti si voi cum sunt gandurile....da-ti-mi va rog un sfat o parere ..o fi rau ca am facut electrostimularea si sauna aceea....
Multumiri si multa sanatate tuturor
spectradi
Postat pe 12 August 2008 10:58
Pentru oana - intarzierea este mare si sunt sanse mari de a fi insarcinata. Semnele si ele arata sarcina - sani umflati si somnolenta. Eu eram foarte somnoroasa in primele 3 luni.
vali_filote
Postat pe 13 August 2008 09:49
Multumesc mult de sfat. Am descis sa ma duc la medic sa vedem care este rezultatul. Ma rog lui Dumnezeu sa fie pozitiv. Pupici multe!!!!!
nn_oana
Postat pe 13 August 2008 10:30
Cel mai bine este sa-l faci. Daca este e cel mai bine, daca nu stii macar ce trebuie sa faci in continuare. Ca mie mi-a intarziat 2 luni, am facut in a doua luna doua teste ca am zis ca poate primul e aiurea si al doilea a fost la 5 zile diferenta. Macar acum stiu sa mai incerc si pot sa mai aman micile vicii.
anasandu
Postat pe 2 Septembrie 2008 17:36
buna, am si eu o intrebare , daca cineva mi-ar putea raspunde.. mai intai vreau sa va zic ca vreau sa raman insarcinata, mi-am facut o gramada de analize..preventiv... imi fac cele mai importante in fiecare an iar pe langa astea mi-am facut toxoplasma, ceva legat de herpes etc, absolut toate mi-au iesit bine...pe langa asta am zis sa merg si la endocrinologie sa vad cum stau cu glanda tiroida deoarece mi se parea ca ceva ma strange de gat si nu suport sa am nimic in jurul gatului, pulover,etc. si mi-au gasit un mic chist de 3 mm, nu e nimic grav dar trebuie sa iau iodid cel putin o luna , pe langa asta analizele specifice pt glanda mi-au iesit ff bune, am deja o luna jumate de acid folic luat si pe langa mai iau si niste ulei de peste, pastile (somon) omega 3, credeti ca iodidul mi-ar influneta negativ sarcina ?, in caz ca deja sunt insarcinata... va multumesc
malili
Postat pe 14 Septembrie 2008 22:57
Draga Malili, fa un test de sarcina, se gasesc in farmacii. Inainte de a lua medicamente, spune doctorului sau farmacistului ca esti insarcinata (daca banuiesti asta) si iti recomanda ceva compatibil cu sarcina. Acesta e cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau. Sanatate!


Postat pe 15 Septembrie 2008 13:26
Am si eu o intrebare.Am avut un nodul la san si doctorul mi-a zis sa nu m-ai iau anticonceprionale si mi-a dat ca inlocuitor duphaston l-am luat 4 zile perioada in care am avut sangerari k si un ciclu normal.nu le-am mai luat si de atunci am o sangerare transparenta rosie vascoasa in ficare zi oare sunt insarcinata?A si km ar trebui sa imi vina akm menstruatia dak am intrerupt anticonceptionalele si am laut duphastonul acela 4 zxile?
Petro_kidz
Postat pe 8 Octombrie 2008 14:34
SFATUL MEU ESTE SA MERGI LA DR TAU GINECOLOG,ESTE CEL MAI IN MASURA SA-TI RASPUNDA LA INTREBARILE CARE TE FRAMANTA.SANATATE.
romantica
Postat pe 9 Octombrie 2008 12:56
mergi la ginecolog cat mai repede din cate stiu eu dufastonul nu se da dak ai nodul la san in primul rand astept vesti
onutza_kidz
Postat pe 29 Octombrie 2008 11:36
Si eu mai primesc alarme false,ca deja m-am obisnuit,pe mine de cand ma stiu ma dor sanii inainte de menstra,si am greturi si pofte de dulce,nu ma mai ingrijorez daca nu imi vine la timp sau daca imi vine ceva mai maro si vascos,stiu ca prevesteste menstra.
andraandra2
Postat pe 13 Noiembrie 2008 20:55
salut..sincer am avut o frica ingrozitoare cand nu mi-a venit 4 luni,din cauza k racisem stand cu picioarele goale pe gresie..si revenind in tara,am fost de vreo 4 ori la ginecolog,dar nu isi explica de ce nu isi faceau efectul pastile date de el..acum 2 luni cand am inceput sa iau anticonceptionale mi.a venit dupa vreo 2 saptamani,eram asa fericita pt k era tare speriata...
alexxa_kidz
Postat pe 14 Decembrie 2008 11:30
cel mai bine fai un test de sarcina si apoi repeta dupa trei zile. iti doresc sa fie cum vrei tu bafta
georgidaniela
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:06
felicitari tuturor femeilor care au reusit sa ramane gravide...sper ca si eu sa raman la momentul potrivit...poopici
alexxa_kidz
Postat pe 24 Ianuarie 2009 15:06
fetelor am citit toate comentariile voastre...as fi curioasa si care a fost verdictul ..Va poop
blonda170
Postat pe 2 Februarie 2009 23:14
Buna ziua, eu sunt mai noua pe aici, numele meu este Oana ai am si eu o problema, nu pot ramane insarcinata, de curand am fost la dc mi-a dat sa fac niste injectii din ziua a 3-a de CM timp de 5 zile.
Problema mea este ca in ziua a 13 CM am avut o scurgere rosu/maroniu ca la CM, oare sunt gravida?
Daca a mai patit cine va rog sa-mi spuneti !
Precizez faptul ca inca nu am facut injectiile respective.

O zi buna va doresc tuturor si Doamne ajuta sa ramanem
oanatrandafirroman
Postat pe 6 Februarie 2009 15:00
buna ma numesc eli si as vrea sa va intreb daca sunt simptome de gravida.ultimul ciclu l-am avut pe 30 noiembrie si acum suntem pe 10februarie .am facut teste si imi iese negetiv.e posibil sa nu imi arate?
il am si dereglat de obicei imi vena in maxim 38 zilce deja sunt 70 zile.
ce ma sfatuiti?
acum 2 zilce mi-a ucrs 2 picaturi de sangesi atat
am stari de somnolenta si am stari de voma si am devenit f sensibila.va pup am facut testele numai dupa amiaza.trebuie dimineata?
va multumesc mult
nu vreau sa ma bucur aiurea dar imi doresc enorm un bebe.:)

sunt noua aici


elifbechir
Postat pe 11 Februarie 2009 12:43
Buna, Eli! Nu conteaza cand faci testul, daca esti atenta sa cumperi un test de la farmacie care se poate face oricand (sunt unele care se fac doar dimineata, dar verifica in instructiunile testului pe care l-ai cumparat dejat si zici ca l-ai si facut). E posibil sa fii insarcinata, chiar daca testul arata ca nu, mai ales ca ai si stari specifice evidente (stari de voma, somnolenta). Sfatul meu este sa mergi cat de repede poti la un medic ginecolog sa vezi care este starea reala, mai ales ca spui ca ai avut si o mica sangerare. Multa bafta si sa fie copilas!!!
diionesc
Postat pe 11 Februarie 2009 12:59
Felicitari mamica....sigur esti gravida dupa ce ne spui...testele nu mereu spun adevarul....te sfatuiesc sa mergi la medic pentru confirmare...Doamne ajuta!!
blonda170
Postat pe 11 Februarie 2009 23:09
Buna mamacilor! am si eu o indoiala nush dk sunt gravia trebuia sa imi vina pe 16 martie si nu mi-a venit am facut un test de sarcina pe 18 martie dar a iesit negativ! am stari de somnolenta as dorimi incontinuu oare sunt gravida ce sa fac sa aflu? va pup
alexx_andra2006
Postat pe 22 Martie 2009 22:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
analize in cazul opririi in evolutie a sarcinii 7 De la: CarminaM 17 Septembrie 2010 00:40
Cate incercari v-au trebuit? 4 De la: vasilicasavoiu 7 Aprilie 2009 21:04
am nevoie de un sfat 1 De la: kidz001796 21 Septembrie 2009 14:35
hemoroizii!!!..tratamente??? 6 De la: segio2009 24 Iulie 2009 02:34
o carte pentru conceptie 5 De la: cristinamoldovan11 26 Octombrie 2009 23:29
Setari Cookie-uri