comportamentul copiilor de 2-3 ani

Dragele mele am nevoie de ajutor.Sa imi spuneti cum tratati voi crizele de personalitate ale copiilor vostri, cum ii ajutati sa va accepte deciziile pe care le luati si cum tratati crizele de rasfat.Fetita mea are momente cand plange degeaba doar pt ca nu sunt lucrurile asa cum vrea ea:de exemplu nu e la fel de mare ca fetitele de la TV sau vrea la mami la serviciu atunci in momentul ala.De multe ori se enerveaza pt ca nu poate face un lucru, nu poate incheia un fermoar sau nu poate aseza o jucarie.In 90% din cazuri pot sa ii distrag atentia dar sunt si momente in care nu reusim .Bineinteles ca se satura de jucarii ca toti copiii si vrea mereu altele noi.Copiii vostri fac la fel????
dananica77
Postat pe 28 Februarie 2008 09:33
Eu am baiat, altfel as putea spune ca vorbesti despre copilul meu, atat de bine se potriveste descrierea. Am inteles ca pana pe la 4 ani tot vor fi crize de acest gen, dar in anumite cazuri trebuie sa fi ferma cand situatia o cere, copiii au nevoie de autoritate dar ca si adultii forteaza limitele, vor sa vada pana unde merge. Vreau sa-ti spun ca baiatul meu s-a nascut foarte greu si are un hematom la cap care s-a resorbit dar nu in totalitate, si am fost cu el la neuro pentru a fi sigura ca aceste crize nu au cumva vreo legatura, unde mi s-a spus ca este totul OK si se comporta absolut normal ptr. varsta lui(2 ani si 4 luni)
idiana13
Postat pe 28 Februarie 2008 13:02
Am observat ca baietelul meu in varsta de 1 an si 9 luni e frustrat si face asa zisele crize de personalitate cand ceva iese din tipare .Nu mai particip activ la joaca lui ,nu-l alint destul,nu-i explic cu calm ce are si ce n-are voie.Un anumit insucces intr-o actiune simpla(nu reuseste sa deschida un sertar,o cutie,ii inchid o usa)declanseaza oreactie agresiva .Il las sa se linisteasca 1-2 minute (il atrag intr-o zona neutra unde nu are acces la obiectul,actiunea dorita)si il incurajez sa-mi transmita ce vrea de fapt(in acest rastimp il tin strans in brate).Va reveni in locul unde voia ceva anume doar daca era important, incercand sa ,,negocieze" cererea initiala.Cand observa ca e luat in seama,comportamentul lui se schimba.
veronicau
Postat pe 29 Februarie 2008 07:26
Descrierea Danei se potriveste si cu comportamentul baiatului meu de 2 ani si 10uni. Din pacate eu nu sunt diplomata ca voi si eu il ignor si nu mai vorbesc cu el cand are aceste crize de nervi. Parintii mei cu care sta mult timp incearca sa-i distraga atentia. Eu in schimb, cand face "istericale" - de obicei cand nu are voie sa faca sau sa ia ceva - il ignor in sensul ca-l la sa planga si dupa putin timp ii trece. Eu daca incerc sa-i explic frumos ca nu are voie intr-un anumit loc sau sa umble cu anumite obiecte urla si mai tare si de aceea prefer sa-l ignor si atunci se potoleste mai repede. Cateodata incerc sa-i spun sa nu mai planga ca ma supar pe el si el imi raspunde "supara-te" !! Dar am citit ca in perioada 2-3 ani sunt relativ normale aceste manifestari intrucat ei nu constientizeaza toate starile prin care trec si in acest fel isi exprima frustrarile. Sunt totusi de parere ca bunicii gresec cand incearca sa-i disstraga atentia. Ei motiveaza ca nu le place sa-l auda plangand.Si probabil el speculeaza acest lucru.
vali_filote
Postat pe 29 Februarie 2008 10:47
Buna!Si eu am o fetita de 3 ani si 3 luni si mai are momente cand plange degeaba dar eu si cu sotul meu plecam in bucatarie si o lasam pe ea sa planga cat are chef ,si dupa un sfert de ora de miorlait ca ala nu se cheama plans vine singura si spune ca s-a linistit,apoi ii dam la desene si se joaca si cu papusile in acelasi timp.Daca le dai prea mare atentie atunci cand ei sunt nervosi vor continua sa faca asa pana la varste mult mai mari.
gabriolla70
Postat pe 1 Martie 2008 14:05
Buna!Ma numesc Cristina si am un baietel de 2ani si 5 luni si eu ma confrunt cu aceleasi probleme de personalitate ale lui .Acestea se manifesta in general cand vine de la cresa nimic nu ii convine si doar tipa si plange aiurea fara motive serioase.
cristina_laicu
Postat pe 3 Martie 2008 19:04
buna mamicilor!! O cunoasteti cumva pe Jojo a mea, pentru ca am impresia ca vorbiti despre ea?.......Nu mai stiu ce sa fac ca sa nu mai planga din nimic. Pur si simplu am incercat toate metodele, si am ajuns la capatul rabdarii. Are 2 ani si 6 luni si trecem prin aceeasi criza ca si voi. La inceput ii faceam pe plac ca sa nu o mai aud plangand, apoi am ignorat-o si se potoleste, dar imediat daca vrea ceva se repeta povestea. Plansete, urlete si toate cele........O duc la gradinita de la 2 ani , la inceput doar 4 ore si acum, de o saptamana o duc la program prelungit. Sper sa trecem cat mai repede peste aceste probleme de personalitate.
Nutzica
Postat pe 4 Martie 2008 09:58
pentru Nutzica - cred ca Jojo a ta are acum probleme cu acomodarea la program prelungit si este prea mica pentru a-shi exprima frustrarile si alte sentimente. Al meu, in prima zi cand il duc la bunici dupa weekend cu noi are si el manifestari "nervoase", cu tipete si plansete daca nu-i dai ceva.
vali_filote
Postat pe 5 Martie 2008 12:50
Salut am o fetita de 11 ani si un baitel de 2 amandoi au avut si mai are inca baitelul crize de personalitate, cu fetita m-am necajit tare ca nu stiam ce sa fac dar cu baitelul s-a schimbat treaba, il las sa planga pana se calmeaza nu il lovesc niciodata pt ca mai rau as face pt ar da si el , foarte rar il trimit in alta camera sa se linisteasca dar niciodata nu inchid usa sau lumina ca sa nu dam in altele, sa nu se sperie. ara trebui ignorati cat de mult putem.

Postat pe 28 August 2008 14:35
Am uitat ar trebui cred sa fim consecventi in ceea ce facem si o hatarare luata in cele mai multe cazuri sa nu o mai schimbam, normal ca exista si momente cand ne razgandim dar atunci cand o facem trebuie sa explicam copilului de ce am procedat asa. Eu asa fac si-mi iese.La cumparaturi am citi undeva ca daca ii dai copilului de ales intre maimulte lucruri va fi multumit cu ce si-a ales

Postat pe 28 August 2008 14:42
Buna am si eu un baietel de 2 ani si 9 luni si are comportament ciudat,cateodata ramane blocat iar la scurt timp incepe sa dea din maini si sa se strambe mai e cineva al carui copil se manifesta asa.La inceput am crezut ca face asa doar sa nu se culce dsar acum nu mai stiu.o sa ma duc la doctor sa vad ce-mi spune.Daca cineva mai are aceleasi''simptome '' ca copilasul meu va rog sa-mi spuneti si mie si ce ati facut in privinta asta
popeye_marinarul
Postat pe 2 Octombrie 2008 12:04
eu am un baietel de 2 ani si 2 luni care face crize de nervi de cand avea un an. nu stiam ce sa-i fac sa-l potolesc cand ne aflam in casa, pentru ca locuim la bloc, nu la casa, si mi se facea o rusine de vecini cand il apuca damblaua la cele mai nepotrivite ore. mai rau era ca nu stiai ce vrea.
acum spune, e mare doar! dar e si mai nervos parca pe zi ce trece.fiind singur la parinti, si primul nepot, este rasfatat din toate partile.
dar am observat zilele trecute ca daca ii spui: " da, mami, facem ca tine, stai putin insa sa termine mami ce are de facut" sau "iti da mami, mergem acum la magazin si luam ce vrea baiatul", cu alte cuvinte daca il amagesti un pic si aduci apoi in discutie altele, bietul copil uita.
atentie insa: e musai sa te tii de promisiune imediat ce poti! de ex, vrea ciocolata in timpul mesei. bineinteles ca nu ii dau, dar odata ce am ajuns la magazin, ii iau una si-i spun: "uite, vezi, ti-a luat mami, asa cum ti-a promis si dk.esti cuminte si papi tot si data viitoare, iti mai iau".
el se bucura si are incredere in tine pe viitor, pt.ca stie ca nu-l minti.
o alta metoda ca sa-l faci sa taca sau sa nu se mai tavaleasca pe jos, in cazul baiatului meu, este sa-l lasi un pic sa mai si planga, sa nu-l bagi in seama. dar, vezi, sa-i si spui asta: " nu mai vorbesc cu tine ca nu esti ascultator. intelege ca nu se poate, esti baiat mare de acum".
nu va trece mult timp si el va intelege ca nu orice ii este permis, chiar daca noi avem posibilitatea sa-i oferim acum ce-si doreste, pt. ca mai tarziu, s-ar putea sa-si doreasca ceva ce cu siguranta nu-i poti oferi, nu pt.ca nu vrei, ci pt. ca " nu te tin buzunarele"
am dreptate?
va pup pe toate
magdutza_kidz
Postat pe 13 Noiembrie 2008 15:49
Buna mamicilor! si eu ma confrunt cu aproape aceleasi probleme si chiar mai rau; baietelul meu are 3 ani si 2 luni, este f nervos, tipa, arunca cu diferite obiecte, acum ceva timp din cauza k nu i se facea p plac isi facea pur si simplu rau lovindu-se cu fruntea de podea,acum s-a mai potolit.O alta problema este aceea k este nervos la gradi, isi impinge colegii iar atunci cand i se spune k a gresit si este pedepsit incepe sa tipe si nu vrea sa-si onoreze pedeapsa.Imi este f teama sa nu loveasca vreun copil. Nu stiu ce sa mai fac, am incercat sa-i explic ca nu e bine ce face, atunci cand il apuca crizele de nervozitate am incercat sa fiu indiferenta si ce-i drept a mers in unele cazuri .Daca aveti niste sfaturi pt mine va rog sa-mi raspundeti. Mersi pa pa
narcisa_vasilescu2007
Postat pe 25 Noiembrie 2008 18:01
Pentru Narcisa - incearca sa vorbesti cu un psiholog, care te poate invata cum sa te comporti cu el.
vali_filote
Postat pe 27 Noiembrie 2008 09:21
pt Vali - multumesc pt sfat, chiar la asta m-am gandit si eu, sa consult un consilier
narcisa_vasilescu2007
Postat pe 27 Noiembrie 2008 10:53
Succes Narcisa - si poate ne spui si noua dupa aceea despre rezultate. Si al meu este cam rasfatat si are atitudini negativiste iar eu de multe ori ma enervez si ma rastesc la el...
vali_filote
Postat pe 28 Noiembrie 2008 09:12
E desdtul de complicat ce spui tu Si daca l-ai ignora cu desavarsire?!Atunci cand tot trece de la mami la tati si inapoi sa ii spui:ok nu te mai imbrac, stai asa.La fetita mea merge.Sau cum spuneai cu sania si cu celalalt copil sa ii zici ca daca nu se hotaraste unde sta plecati acasa si renuntati la sanius.Eu am o alta problema cu fetita, ma scoate din sarite comportamentul cu mamaia( soacra mea) pentru ca ii face toate poftele, nu se impune niciodata si in consecinta mica mea profitoare sare calul de cate ori poate.O musca, o loveste , tipa la ea cat poate.Cu mine si cu sotul meu nu ii merge dar la mamaia....e permis orice.Si cand incerc sa pun reguli si sa fac ordine sare mamaia cu gura sa o las in pace ca e mica.
dananica77
Postat pe 24 Ianuarie 2009 10:23
Da.... subiect greu Fetita mea are un an si noua lunisi deja a inceput sa manipuleza fara mila pe toti din jurul ei.Dar culmea cand este acasa doar cu mine si cu tata mai putin si binenteles daca se intampla sa ramina la buni vreo 2 zile sa dus pe apa simbetei tot ce eu fac acasa cu ea. adica acasa papa la ea in scaunel, la buni cu fundul pe masa chiar daca si acolo exista scaun de masa, acasa doarme la ora 10.30 la buni dupa 12 noaptea si cu muzica la TV si exemplele continua.Nu sunt ei de vina saracuti... noi mama tata buni ca de ii iubim si le permitem multe apoi noua ne ramine sa ne dam de pereti ca ei nu asculta, nu dorm cand trebuie si tot asa...Succes la toate si mie in acelasi timp
alinakatt
Postat pe 2 Februarie 2009 11:10
buna mamicilor! in urma cu cateva luni va spuneam de problema mea: de comportamentul urat al baietelului meu iar acum va spun k Mario s-a mai schimpat, este mai ascultator si acasa si la gradinita. Tactica p care am aplicat-o este aceea k nu m-am mai lasat induplecata de lacrimile si de comportamentul lui negativist, am fost si sunt in continuoare ferma in hotararile pe care le iau, cand nu asculta ii confisc jucariile sau ceva f drag lui, bunicii nu ii mai iau apararea asa k nu are incotro decat sa faca asa cum ii spunem noi, parintii lui.Bineinteles k si integrarea in colectivitate ne-a ajutat in corectarea cat de cat a comportamentului sau. Bafta si voua!
narcisa_vasilescu2007
Postat pe 8 Februarie 2009 17:16
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 19 Mai 2009 21:48
Eu am o fetita de 1 an si 5 luni,tde un timp incoace a inceput sa muste,sa traga de par si sa loveasca.i-am explicat de multe ori ca nu e bi ne ce face,gar fara rezultate.ce sa fac ca sa nu mai aiba aceste proaste obiceiuri?????????????
kidz005645
Postat pe 4 Ianuarie 2010 19:01
explica-i ca daca loveste pe cineva pe aela il doare si plange, si nu o sa se mai joace nimeni cu ea pentru ca loveste oamenii si le face buba. Poate asa functioneaza...
pinicuta
Postat pe 9 Martie 2010 09:43
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:09
prin aceiasi situatie trecem si noi cu fetita are 2 ani dar face niste figuri si plange de la orce daca nu sta bebelusu an carut ,sau sticla de apa nui la locu ei ,,offf cat de greu e am rabdare cu ea dar uneori nustiu cum sa mai procedez ..
claudia_mami
Postat pe 2 Mai 2010 12:27
buna. copiii pot fi extrem de tipicari si chiar sadici uneori. am trecut si noi prin momente din acestea in care imi venea sa-mi smulg parul din cap de nervi...cu cumparaturile am fost ferma de la inceput si intelegea cand ii spuneam ca nu are nevoie de asa ceva sau ca nu am bani la mine. cu celelalte mofturi, trebuie rabdare si cumpat... si de ce nu si un pic de indiferenta din partea mamicilor.. stiu, este greu si uneori simtim ca nervii nostrii sunt pusi la grea incercare Uneori se intampla sa faca anume un lucru care stia ca ma enerveaza dor ca sa-i acord atentie... Toate acestea mamici drage sunt trecatoare... si doar cu rabdare si tact se poate trece peste un comportament mai dificil. va pup
aly_fab
Postat pe 2 Mai 2010 14:30





--------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Mai 2010 16:38
buna mamicilor.sie ue am aceeasi problema cu al meu baietel.are un an si 10 luni aproape.re momente cand nu ii e pe plac ceva si face urat dar reusesc sa ii distrag atentia,dar monente cand zici ca il taie cineva asa urla si se tranteste pe jos.incerc sa ma tin tare de fiecare data ca daca pierd o data in fata lui imi va fi si mai greu sa il aduc pe calea buna,caci va gasi un puct slab si nu vreau sa speculeze.e greu ,si imi e teama ca in curand va merge la cresa si nu stiu cum se va purta,nu vreau sa se intensifice aceste crize,frustari.va pupic...
kidz006577
Postat pe 31 Ianuarie 2011 14:50
buna, fetelor!! cu aceeasi problema ma confrunt si eu , fetita mea de 2 ani si 10 luni, face niste crize cateodata( de la un timp dein ce in ce mai dese), de am impresia ca este posedata, foarte rar reusesc sa o stapanesc deoarece intervin bunicii. ajutati-ma va rog cu un sfat nu stiu ce sa mai fac. fetita mea merge si la cresa acolo se bate zilnic cu o fetita, acum se joaca amandoua , acum se bat, acum se iubesc. copilul meu rasfatat are impresia ca i se cuvine totul, trebuie sa ne oprim la fiecare magazin sa cumparam cate ceva altfel urla de o aude tot cartierul. si tot asa
garbo200303
Postat pe 6 Aprilie 2011 17:52
Buna tuturor! Ma confrunt cu aceeasi problema , Alex are 3 ani si e foarte agitat si energic din fire , nu sta locului nici o clipa. Avem o problema cu vecinuta noastra care e cu 4 luni mai mica ca Alex, se iubesc precum fratiorii dar dupa primele 2 minute petrecute impreuna se bat ...fara motiv sau cu motiv , problema e ca alex fiind mai mare si baiat lasa urme...da tare nu glumeste...nu stiu cum sa-l invat , nu stiu ce sa fac , el nu reuseste sa se exprime prin cuvinte asa bine ca vecinuta noastra ( care vorbeste perfect) aceasta il dadaceste mereu pt ca o imita pe mamica ei si face acelasi lucru cu alex ex: alex nu-i voie acolo, nu fa aia numai eu pot , alex nu pune mana numai eu pun, nu-i a ta , e a mea ....il enerveaza iar el ii zice de 2 /3 ori taci , sau lasa-ma-n pace ,sau ii raspunde ba si eu pot , si eu vreau... dar cand vede ca nu are nici o sansa sare la bataie ...si ce bataie...
am luat-o cu explicatii...nimic, am luat-o cu certuri, pedepse, bataie , cu lupul cel rau , injectia....nimic nu functioneaza orice as face....cel mai rau imi pare ca e un copil de nota 10 in lipsa vecinei noastre ( pe care e imposibil de evitat , deci asta e exclus stam intr-o casa cu curte comuna) ascultator si harnic , jur nu am nimic altceva de reprosat asta e singurul lucru ce ma duce la exasperare ! suntem toti foarte stresati din cauza asta si nu mai stiu ce sa fac ...am nevoie de sfatul vostru...
mamica_lui_alex
Postat pe 15 Iulie 2011 15:29
buna si eu am o fetita de 3 ani si 1 luna si are km aceleasi crize de nervi toata ziua am fost la medic cu ea si iam explicat si mi sa spus k asa sunt ei in perioada asta mai plini de energie.mi se face kate o daata teama k nu stiu ce sai mai fac sa nu se mai enerveze asa prea des
Din orice isi face nervi si kand se joak ku jukariile la fel este.datimi un sfat nu stiu cv.
rozalya
Postat pe 24 Septembrie 2011 19:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
incurca pronumele "eu" si "tu" 27 De la: pinicuta 17 Mai 2010 13:40
despre sex 36 De la: kidz007899 30 Aprilie 2010 11:59
premergator 37 De la: office_salinasusesi_ro 6 Mai 2010 07:25
Fetita mea nu mai vrea la gradi. 18 De la: office_salinasusesi_ro 19 Februarie 2010 15:23
De unde stii cum e bine? 25 De la: iolaru 16 Martie 2011 08:48
Setari Cookie-uri