comportamentul copiilor de 2-3 ani

si eu am avut aceeasi problema cu baietelul meu , tot pe la varsta aceea.Mi-a fost foarte greu pt. ca nu au dat rezultate bune nici explicatul pe ton calm nici nimic. musca toti copii si nu mai stiam ce sa fac pt ca imi era rusine sa mai iesim afara ca toate mamicile isi tineau copii departe de el. Am procedat in final la pedepse dar cel mai mult m-am plans unei mamici si i-am dat voie sa-l certe si am facut asa de cate ori era cazul, asa am reusit sa-l dezvat.
garbo246018
Postat pe 5 Noiembrie 2011 18:28
Buna mamici! Am un baietel de 2 ani si 3 luni. Face si el crize de personalitate cu urlete, tipete, miorlaieli, aruncat cu jucarii, uneori ma loveste si pe mine dup acare imi sare in brate plangand...Absolut nimic nu functioneaz ala el: nici daca il ignor, nici daca vorbesc frumos, nici daca ma rastesc la el. Simt ca o iau razna.
Si cand credeam ca mai rau nu se poate....de aprox o saptamana nu il pot duce in parcuri. Incepe sa planga cu lacrimi de crocodil si urla ca vrea acasa, ca el nu are loc in parc, sa plece toti de acolo ca altfel el nu intra. Nu stiu ce l-a apucat. cat afost iarna l-am tot dus la locuri de joaca si nu au fost nici un fel de probleme. Nu s-a aratat el niciodata foarte interesat sa se joace cu alti copii, dar nici crize de genu nu mi-a facut. Cateva zile l-am luat si l-am dus undeva unde nu era nimeni si m-am jucat doar eu cu el, dar ieri de exemplu l=am tinut fortat in fata parcului incercand sa ii explic ca nu i se intampla nimic daca intra. Culmea e ca erau numai prietenii lui in parc, nici un copil strain. Nu il inteleg si nu stiu cum sa procedez....Voua vi s-a intamplat asa ceva? Mi-e groaza cand ma gandesc ca vreau s ail duc cu noi in concediu si mai apoi urmeaza gradinita....
crolaru
Postat pe 19 Martie 2012 14:03
buna mamicilor, si eu am o fetita de aproape 3 anisori care de ceva timp face niste crize de speriat. se tranteste pe jos fara niciun motiv si tipa in continuu fara oprire, nu se linisteste indiferent ce i-as face, da din maini si din picioare, se trage de par si se loveste cu palmele peste fata, am cedat psihic, nu suport comportamentul violent mai ales la copii. ce ma sfatuiti sa fac?
garbo271059
Postat pe 23 Martie 2012 16:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Alergii alimentare...pete rosii 8 De la: anafaraon 6 Septembrie 2009 18:08
fimoza 12 De la: schultz 10 Decembrie 2010 01:41
Un Mos Craciun special pentru copilul tau! 3 De la: lamaita 23 Noiembrie 2008 18:58
Ajutor , nu mai scapam de muculeti ! 4 De la: UADINA 2 Noiembrie 2009 08:52
nikvorm 1 De la: garbo162760 13 Iulie 2010 21:14
Setari Cookie-uri