cat cresc sugarii pe luna?

nu e exagerat . ce ii dai sa pape?
pinicuta
Postat pe 20 August 2009 08:09
medicii zic ca un bebe alaptat la san poate sa ia in primele trei luni intre 600 si1300 de grame, fara probleme. Asa ca nu va mai faceti griji, variatia asta este si in functie de greutatea avuta la nastere.
iffiuanamaria
Postat pe 20 August 2009 16:36
buna si eu am o bebelina care a implinit de curand 1luna ....sa nascut cu 2.900kg si acum avem 5.100kg...medicul a spus ca e bine atata timp cat nu ii dau decat san si mancam la 3-4ore...eu mai am un baietel de 4ani si 9luni care si el in primele trei luni a luat cate 1kg ,1.500kg...pe el l-am nascut de 3.300 si la trei luni avea 7kg si tot numai alaptat la san....
sebishianca
Postat pe 20 August 2009 16:47
Buna fetelor!Am si eu un baietel de 8 saptamani sidupa ce ii dau sa manance vomita,cam de 3 ori pe zi,nu o cantitate asa mare.dar sa stii ca e normal sa vomite.Din cate am auzit eu se spune ca laptele matern are si el un zar si copilasii dupa ce sug dau afara acel zar.Daca te uiti atent la ce vomita poti observa ca are o culoare albineata spre incolor.Bebeul meu mai vomita din cauza ca se screme ca iasa afara cu kk din trei in trei zile.Am fost la doctor si ia dat un siropel Lactulose.I-am dat si a iesit azi dimineata de 2 ori,dar tot se screme
kidz003235
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:32
Buan mamici. Vero a avut la nastere 3,380kg....si parerea mea e ca apus bine pe ea pana acum. Are 8 luni si 9kg. Nu e grasuta, ca are si 73cm....dar sincer pana acum nu am cunoscut vreo fetita (aici in Medias), care sa fie la fel...toate sunt mai slabute si mai mici. eu zic ca e ok.... avea aproape 7 luni cand s-a ridicat singura in patut in picioare si acum cand o tin de manute numa ca nu fuge....
E drept ca am inceput cu suc de mar si morcov de la 3 luni jumate...si pot spune ca acum mananca cam tot ce are voie pt varsta ei.
Va pup si sa cresteti mari
ralucimp
Postat pe 23 Septembrie 2009 21:24
Buna seara ralucimp. Fetita ta seamana un pic la ce ai descris cu Larisa mea. ea s-a nascut cu 3,600 si acuma la 8 luni avem 9 kg si... la 6 luni s-a ridicat singura in picioare in tarc si acuma paseste daca o sustinem dar nu fortam nota. DR.a zis ca e dezvoltata bine si e sanatoasa. Aseara i-am dat mancarica la borcan de la nesle somon cu orez si san dar a (vomat)regurcitat tare mult dupa, si nu a dormit bine s-a trezit noaptea la 3 si cu greu a adormit inapoi. oare din cauza dintilor sau de la mancare? pana acuma dormea de la 9 seara pana la 7 dim. mentionez ca nu avem dinti inca iesiti .
larisa_ana
Postat pe 23 Septembrie 2009 21:35
buna mamici! Fetita mea are 5 luni si are 7.800 gr, s-a nascut cu 3.550 gr. in primele 4 luni a luat f bine dar in ultima luna nu a luat decat 300 gr deci cand avea 4 luni cantarea 7.500 iar acum 7.800. Ma intreb oare ce se intampla ? Oare numai am laptele bun? Am uitat sa va spun ca este hranita exclusiv la san. De cand s-a nascut a papat tzitzi si nicioadata nu a stat mai mult de 5-6 min la papa. Am uitat sa va spun ca a papat numai dintr-un san (dreptul) pe celalalt nu l-a vrut niciodata. Vreau sa va spun ca in sanul stang nici nu mai am lapte. Din aceasta cauza imi este frica ca o sa raman fara laptic. Mai ales acum ca sunt f suparata ca nu mi-a mai luat in greutate.

Astept sfaturi si sugestii
Pupici voua si bebeilor vostri
Corina
cory_emy
Postat pe 9 Octombrie 2009 00:16
Am o fetita care nu reusesc sa o fac sa suga la san am suficient lapte.Are 7 kg la 6 luni jumate . Nu prea mananca, am inceput si diversificarea. Ii dau lapte matern cu biberonul si mananca cam in jur de 300g pe zi. E suficient doar atat?
jufa
Postat pe 9 Octombrie 2009 12:39
Buna fetele,eu am nascut fetitza cu 3450gr,acum are 6kg.si abea pe 23 face 2 luni,san i-am dat numai prima luna suplimentat cu lapte formula,de vomitat nu prea vomita..credeti ca ar trebuii sa-mi fac griji in privinta greutatii?precizez ca papam din 3in 3 ore,noaptea si din 4in4,va pup
Atena_kidz
Postat pe 16 Decembrie 2009 11:43
buna fetelor! Atena eu sunt de parere ca este cam mult peste greutatea medie la varsta de 2 luni! nu ai mers la un pediatru? de ce ii suplimentezi cu formula daca tu ai piept,lapte? mergi la un pediatru....o greutate mare este la fel de ingrijoratoare ca si una mica. va pup si sanatate
Alex_Marian
Postat pe 16 Decembrie 2009 13:48
buna mamici nu va faceti griji daca alaptati exclusiv la san ptr greutatea bebelusului in primele luni majoritatea iau mai mult in greutate dar pe urma se regleaza de la sine. pe fetita mea am nascut-o cu 3500 gr si la 3 luni avea 7000 gr iar acum la 10 luni are 10 kg asa ca este f bine deja acum nu a luat mai mult de 300 gr
cory_emy
Postat pe 16 Martie 2010 19:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Calciu 36 De la: office_salinasusesi_ro 12 Februarie 2010 12:24
ce crema de corp folositi pe bebelusi? 72 De la: anton 17 Iulie 2017 10:28
sal 2 De la: deliarebecca 18 Iunie 2009 20:49
Astmul bronsic la micutii nostri 51 De la: office_salinasusesi_ro 15 Martie 2010 19:34
constipatia la bebelusi 12 De la: creataamalia 6 Aprilie 2010 15:29
Setari Cookie-uri