alimentatia in timpul alaptarii

bebelusul meu are 3 luni.De cand l-am nascut medicul de familie mi-a recomandat un regim alimentar.Acesta consta in: zarzavaturi numai fierte, fructe numai coapte, lapte doar cu gris sau fidea, carne doar pasare si peste proaspat - gratar sau fiert, multe lichide...compoturi numai de casa .Recunosc ca mi-e greu sa respect un asemenea regim (pana acum am rezistat) dar mi-e dor sa mananc si eu un mar crud sa beau o cana cu lapte dulce...Chiar trebuie respectat acest regim strict?Voi respectati un regim de acest fel??
ancamts
Postat pe 22 Februarie 2008 10:40
buna!sa cresteti mari si sanatosi!
Cred ca e un pic cam exagerat regimul, tii cumva cura de slabire?
Nu trebuie sa tii un regim chiar asa de strict, nu mai stiu exact ce mancam eu (au trecut aproape 3 ani )dar stiu ca nu am tinut un regim asa de strict, cauta pe net vei afla mai multe despre alimentatia in timpul alaptatului,bafta in continuare....
janin_kidz
Postat pe 22 Februarie 2008 11:09
nu tin regim de slabire..chiar sunt amarata ca m-am ingrasat.Daca mananc mai multe paste...cartofi ...tot felul de budinci...smantana , unt si am inceput sa consum mai multa paine fata de cat mancam eu . Chiar daca este graham sau neagra tot m-am ingrasat.Chiar nu stiu ce sa mananc sa-i fie bine si la copil si mie
ancamts
Postat pe 22 Februarie 2008 11:22
Anca, sa stii ca eu nu am tinut asa un regim si nici acum nu tin, dar ma feresc sa mananc varza, muraturi, usturoi, fasole, ceapa, alimente care ar strica gustul laptelui. Daca totusi imi e pofta de ceva, gust putin. oricum daca alaptezi slabesti mai repede. evita si tu sa mananci multe fainoase si alimente prea grase.
danyelle005
Postat pe 22 Februarie 2008 13:39
buna fetelor! stiu cum e sa nu mananci un mar sau un alt fruct, mai ales ca eu mancam si acum mananc din nou, deoarece am terminat cu alaptatul, foarte multe fructe.Noi luam cate o lada de portocale, una mandarine, una mere, una kiwi , cam la 2 sapt si mananc doar eu si acum si Chira.Dar cat timp am alaptat nu am mancat mere, portocale, singurele fructe pe care le-am mancat au fost pepenele si ciresele, daca imi aduc bine aminte.Iar ca si alimente, da, la inceput, primele 2-3 luni , am tinut un regim strict, numai supe, carne la gratar si lactate.Dar in timp, am inceput sa mai introduc cate putin din fiecare aliment, iar pe la 4 luni, am inceput sa mananc cam orice, dar aveam grija sa nu fie cu usturoi, ceapa, varza, fasole, rosii, castraveti, vinete, cam tot ce are samburi si seminte. Asa mi s-a spus si mie.Chiar daca mancam in oras sau comandam acasa , aveam grija sa specific fara usturoi sau ceapa, mai ales la mancarea chinezeasca care imi place la nebunie.Pot spune ca mancam si destul de condimentat. Dar am mancat la inceput cate putin, ca sa vad cum va reactiona Chira. Si bineinteles nu am mancat prajeli si grasimi, dar paste , de ex am mancat destul, deoarece la noi se mananca foarte mult, dar a fost totul ok, nu a avut colici, sau probleme cu scaunele.Dar eu cred ca fiecare copil accepta sau nu alimentele, prin lapte; depinde de fiecare.Iar cu privire la ingrasat, danyelle005, are dreptate, si eu cat timp am alaptat m-am mentinut la greutatea pe care o aveam inainte sa raman insarcinata, si mancam destul...Dupa ce nu am mai alaptat, m-am ingrsat, cu toate ca mananc mai putin.dar asta e, acum ne luptam sa le dam jos, si stiti cum e..., vrei sa dai totul jos imediat, dar nu se poate...
chira
Postat pe 3 Martie 2008 20:40
eu sunt una din cele care au tinut un regim la fel ca cel recomandat de medicul tau. A fost foarte bine pt bebe dar mie imi era tare greu. Recunosc insa ca aveam lapte suficient pt bebe. Mancam multe gratare (si multa vita am mancat in afara de ce ai tu pe lista, pt fierul pe care il pierdeam prin alaptare), rotisate, legume sote sau fierte, compoturi, paste, multe lichide, ceaiuri de chimen fenicul si anason. Eu aveam probleme cu colicii si m-au ajutat foarte mult. Fara prajeli, condimente, dulciuri, lapte doar prins (trebuie sa te gandesti ce fermenteaza usor si sa le eviti). Mai ''scapam'' cate un iaurt cu fructe. Mentionez ca nu primea supliment de lapte praf. Am tinut-o asa pana am inceput sa ii diversific ei alimentatia. Cand i-am introdus fructele am inceput inainte sa mananc eu, pt ca apoi tolereaza mai usor stomacul copilului trecerea asta. Pot sa zic ca am inceput sa manac de toate cand avea fetita 10 luni. Insa am renuntat la prajeli si dupa ce am intarcat-o ,pentru ca mi s-a parut un regim de viata sanatos care nu are ce sa faca rau, dimpotriva. Si asa am alaptata 1 an si 2 luni.

Mult succes!
vince
Postat pe 22 Noiembrie 2008 18:09
salut!
Eu una ma pot considera o norocoasa.Bebelul meu nu a avut colici decat pana pe la 6 saptamani.Asa ca am renuntat repede la drasticul regim.Mie doctorul mi-a zis sa mananc un sfert de mar inainte de a alapta cu o ora daca-l doare burtica inseamna ca nu-l tolereaza daca nu-l doare a doua zi pot sa mananc 1 kg de mere si asa a si fost. La fel am facut cu toate fructele si legumele. Ce-i drept nu am incercat fructele cu efect laxativ:prune,pere dar nici cele care provoaca alergii:fragi,capsuni...dar nici fasole,mazare.De la varza nu are absolut nimic ca l-am testat eu si nici cu ceapa si usturoiul nu are probleme. Acum facem aproape
7 luni si pe langa san mananca supica de legume cu carnita de pui de vreo 2 saptamani si bineinteles de 2 ori pe zi suc de fructe si legume.Sa ma ma interesez ce alimente se mai introduc de la 7 luni ca avem 10 carti de bucate pe putin.Va doresc multa sanatate la bebelusi si cat mai putine colici .Sarbatori fericite si multe cadouri de la Moshu.
SEBY1YEAR
Postat pe 19 Decembrie 2008 18:18
buna sunt noua pe forum si asi dori sa va spun ca baietelul meu are 1 an si 5 zile si inca alaptez cu colici am avut probleme pana la 2 luni cu diversificarea am inceput la 4 luni ca i sa facut pofta si de atunci alaptez si i dau de mancare de atunci nu am avut probleme multumesc lui dumnezeu ,dar eu am ramas cu burta si cu kg si sincer abia acuma incerc sa dau jos cate un pic adica nu mananc numa cate putin si e bine de mancat eu sincer mananc orce pt ca eu asa am sabit candva 15 kg si acuma incer sa vad de mai tine figura
pinky_kidz
Postat pe 5 Mai 2009 13:58
acum depinde si de copil ca sora mea saraca mananca numai supa iaurt carne fiarta fructe fierte si plange copilul de burtica de nu mai poate daca ar manca varza ar ajunge la urgenta si nu are decat vreo 3 luni sebi la varsta asta nu mai avea nimic puteam sa mananc aproape orice inclusiv usturoi asa ca pana la urma depinde de organismul individului sa zic asa si sanatate si burtici fara colici
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Mai 2009 14:06
baietelul tau e un scumpic mot ati avut la 1 anisor ca noi nu avem si peste vreo 3 saptamani trebuie sa taiem motul si nu prea avem par
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Mai 2009 14:09
multumim si baietelul tau e frumusel si dulce :)
pinky_kidz
Postat pe 5 Mai 2009 19:07
merci ...apropo pana cand o sa-i mai dai titi?
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Mai 2009 12:56
buna intrebare sincer cred pana cand o sa vrea ca deja tare putin mai am si el se multumeste sa fie si de madareala si gust
pinky_kidz
Postat pe 8 Mai 2009 13:31
noi avem lapte din belsug va dam si voua dar o sa-i mai dau lui sebi 2-3 luni si pe urma gata ca apoi e destul de mare si o sa-i fie mai greu sa renunte la titi
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Mai 2009 12:49
si fetita mea face maine 3 luni,alaptez dar nu tin un regim strict,nu mananc varza,fasole,ceapa,sau lucruri cu maioneza insa poti manca linistita mere si lapte sau orice tip de lactate
Szilvia_kidz
Postat pe 20 Octombrie 2009 22:00
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 14 Aprilie 2010 12:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bebe 10 De la: garbo_417846 13 Ianuarie 2016 08:18
Bebe fericit!!! 5 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:43
Balansoar alaptat super 5 De la: Bogdan_Melinte_1 28 Octombrie 2011 12:21
vand hainute bebe pana la 1 an 1 De la: ioana_alexia 27 Iunie 2010 13:53
Cresc dintisorii - agitatie mare 2 De la: garbo_384710 25 Septembrie 2013 16:44
Setari Cookie-uri