program bebe de 1 an

Buna. Fetita mea are 1an si 3 luni. Am alaptat-o pana la 10 luni si apoi i-am dat lapte praf. De pe la 8 luni i-am lasat doar cele 2 mese de dimineata si de seara, la 9 luni i-am introdus laptele praf in cereale si ii dadeam o masa de cereale pe la 8 30 seara, la 10 luni i-am inlocuit masa de seara cu lapte praf si la 10 luni jumate i-am scos-o si pe cea de dimineata si am inlocuit-o cu lapte praf si asta a fost tot. Si lactatia mea s-a oprit de la sine fara medicamente a fost super usor. Succes.
corina_1620
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:14
Buna am si eu un baietel de 1 an si 1 luna care nu prea e mancacios din pacate si nici cu dormitul nu ne laudam ca doarme la 12 1 ora si pe la 6 inca o jumate
noaptea se trezeste dar numai pt a bea apain rest doarme dar se trezeste devreme la 7.
csillu81
Postat pe 27 Octombrie 2009 23:40
eu am o fetita de un an si 2 luni , care inca mai suge, lapte praf nu vrea sa auda.. mai maninca lapte de vaca gras cu cereale, de dormit doarme 1-2 ori pe zi daca doarme 1 ori poate sa fie 1h pina la 2 daca de 2 , poate sa fie si 15 min prima data... uneori noaptea se trezeste sa mai suga 1-3 ori sau raar deloc, este o mincacioasa dar si inalta
vivi23ro
Postat pe 28 Noiembrie 2009 20:27
Si micutul meu doarme de 2 ori pe zi...
iar la papica nu imi fac probleme..am citit cam ce ii dai tu si m-am mai inspirat..papa de toate..
3 mese consistente si 2 gustari..
dar daca gustarea nu e prea consistenta vrea si 3 masuri de lapte...ca eu inca ii dau milumil..
si crestye bine si sanatos..
multumesc pt tot..si poate mai scri si tu niste retete pt pranz..cam ce as putea sa ii dau..
sunt la inceput..e primul bebe si de abia am iesit din facultate..
aaaaaaaaa..are un an si 5 luni
pupici
kidz005749
Postat pe 1 Decembrie 2009 12:43
bebica mea are 1an si doarme de 2 ori pe zi .
kidz007290
Postat pe 14 Martie 2010 11:38
buna mamici am si eu o intr. la fetita mea ai ies niste pete rosi aspre ..mam dus la pediatru si nu a stiut de la ce sunt
voi ati patit asa .ce ati facut?
kidz007290
Postat pe 14 Martie 2010 11:49
office_salinasusesi_ro
Postat pe 14 Martie 2010 16:06
fetita mea are 10 luni si doarme cam de doua ori pe zi cate o ora , o ora jumate in rest seara doarme de la 23 la 8-9 cu nelipsitele doua trei pauze de tzitzi
cory_emy
Postat pe 19 Martie 2010 14:00

office_salinasusesi_ro
Postat pe 20 Martie 2010 08:36
dragele mele mame,eu intervin cu un subiect care este cumplit si anume avortul.stiu ca nu are nici o treaba cu ce discutati pe net dar eu doresc sa vb despre acest lucru groaznic deoarece mai sunt mamici care au copii dar raman insarcinate si nu-si mai doresc alt copil.spun asta deoarece in trecut si eu am facut avort si de atunci nu mai imi trece cutremurarea constientizarii acestui fapt si nu mai doresc la nimeni sa faca asta.de aceea am luat o poezie dupa un site anti-avort si o scriu si voua
Srut mna, micuta mea,

Sunt eu, cel din pntecele tu, care-ti soptesc la ureche ct sunt de speriat, de trist si de ndurerat pentru c vrei s m omori, creznd c-ti sunt o grea povar... Dar tu nu stii ct e de greu s nu-ti aud cntecul de leagn, s nu m bucur de mngierile tale, s nu ti vd chipul tu, micut drag.

Ct as vrea s m cuibresc la pieptul tu izvortor de tihn, liniste, pace si bogat dragoste! Ce puternici am putea fi mpreun si cum am nvinge toate necazurile si mai ales ce frumoas ar fi viata alaturi de tine.

As vrea si eu s m pot bucura de frumusetea cerului senin, s alerg cu voiosie prin cmpul nflorit, s-ti mpletesc mndr cununit si s tresar nedumerit de ciripitul vesel al vrbiilor certrete...

Ti-as ncnta sufletul cu multe ghidusii, iar drglseniile mele ti-ar descreti fruntea n clipele de cumpn. Te-as ocroti si m-as face scut mpotriva necazurilor.

Nu gndi c sunt mic si neputincios, pentru c primindu-m pe mine n viata ta, micut bun, pe Pruncul Hristos l primesti. Tresar de bucurie gndind cum ti-ai rezema capul obosit pe umrul meu si ct putere ai gsi acolo, cum voi 'fi reazemul btrnetilor tale.

Micut, trebuie s-ti mrturisesc ce fric-mi este la gndul c lama tioas m va sfsia si m va transforma n buctele mici, fr de viat, care vor ajunge la gunoi...

Oare tu nu auzi cum mi bate inimioara si cum tremur de fric?

Micut drag, as vrea s m pot uita n ochii ti si s te rog s ai mil de mine, s-ti zmbesc drglas - cum numai eu stiu - si s te strng n brate si s-ti dau fort si curaj, ncredere si convingerea c nu omorndu-m pe mine vei scpa de necazuri, ci abia atunci vei da de greutti, pentru c l vei mnia pe Bunul Dumnezeu.

Tu stii ct e de greu s suporti o nedreptate: o observatie, o mustrare venit din partea cuiva care-ti rneste doar orgoliul. Imagineaz-ti ce nseamn pentru mine s port povara nedrepttii tale, cnd tu m dai nu numai mortii pmntesti, care e att de grea, dar m lipsesti si de lumina lui Hristos.

M rog Maicii Domnului s te lumineze si s-ti dea putere, ntelepciune si un pic de dragoste si mil si pentru mine, cel ce sunt trup din trupul tu, suflet din sufletul tu, copilul tu nevinovat. Amin.

kidz001504
Postat pe 28 Aprilie 2010 23:04
mi s-a zburlit parul pe mine, mi-au dat lacrimile fara sa vreau...
aly_raz
Postat pe 28 Aprilie 2010 23:22
Buna, am o fetita de 1 an si la fel doarme de 2 ori pe zi
shar
Postat pe 7 Mai 2010 17:17
poezia de mai sus ar trebui s-o citeasca toate femeile ce vor sa faca avort. mi-au dat lacrimile.
ionela_miruna
Postat pe 7 Mai 2010 17:24
kidz007290 buna, ati rezolvat problema petelor ? ati aflat ce si cum ? am avut si noi niste pete rosii pe fata mai exact in jurul guritei rosii si aspre si ni s-a spus ca a facut o eczema ceva de genul unei ciupercute se pare ca de la rontait orice prinde in mana inclusiv ghetele din piciorute si am rezolvat prb in max 5 zile cu 5 picaturi de zyrtec odata pe zi si uns local cu advantan dar tratamantul l-am continuat si dupa ce au disparut petele inca 5 zile ....sper sa iti fie de folos dar recomandat este sa consulti un medic de specialitate
cory_emy
Postat pe 9 Mai 2010 00:00
Buna, va rog mult ajutati-ma cu un vot pentru bebelusul meu - participam la un concurs foto. Multumeeeesc!

http://www.verze.ro/Concurs-foto/Concurs-Copilul-meu-este-cel-mai-haios-2010/Bebei-haiosi-0-3-ani/Boierul-casei_1-681.html

hot_coffee
Postat pe 11 Mai 2010 12:45
buna ziua.as avea si eu o intrebare....micutu meu are un an si 2saptamani,inca il alaptez,dimineata dupa ce mananca micu dejun pe la 8-9 ....la 10 ii fac si o sticluta cu lapte,sau lapte cu putina cacao,dar din pacate nu stiu cum sa ii fac programu de masa.....m--ati putea ajuta...si el tot cu titi doarme.pe la 12-13 la pranz are ora de somn cam o orajumate,iar daca il dau la cnv in brate doarme si 3 ore aproape.....as avea si eu nevoie de putin ajutor....credeti ca mati putea ajuta....?multumesc...
scolaritzas
Postat pe 3 Iunie 2010 12:20
buna mamica_1maria si bebita mea are un si doua sapt si programul nostru este cam asa : la 9 trezirea ne spalam , na schimbam si la 10 luam masa formata din piure de fructe si biscuiti sau branzic cu ousor sau iaurt cu banana , ma rog din astea asa, pe urma ne jucam , ne plimbam si pe la 13.30 papam un castronel de supica sau ciorbica sau pireut de legume cu carnita, oricum papam doar un singur fel , dupa ce papam facem nani cam o ora maxim o ora jumate, ne trezim si o luam de la capat cu joaca sau plimbarica la 17-17.30 papam iar depinde daca am papat supita sau ciorbita la pranz acum papam pireut sau invers depinde ce avem dupa care iar facem nani o ora pe la19.30 ne trezim si ne continuam joaca pana pe la 21-21.30 cand facem baita si ne pregatim de nani , inainte de culcare papam san de la mami si cel mai tarziu la 23 doarme fata pana dimineata .....cu doua trei pauze de supt , ptr ca inca mai suge piept. cam asta e programul nostru zilnic poate te ajuta cu ceva sa vezi ce program au si alti bebici de aceeasi varsta

ca n-am inteles eu la tine este ca ai spus ca inca il alaptezi si totodata ii dai biberon cu lapte si cacao , aici nu am inteles ! parerea mea ca e cam mic ptr cacao dar tu faci cum vrei !

i
cory_emy
Postat pe 4 Iunie 2010 20:56






-----------------------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 5 Iunie 2010 23:58
Salut eu am un baietel de 1 an si o luna tot doarme de 2 ori pe zii cite 2 ore maninca tot ce mincam si noi plus la asta bea si lapte de faca (a renuntat la sin la 10 luni) ne culcam la 10.30 si ne sculam la 8.30 in timplul nopti se trezeste si mai bea lapte cite 2 3 garfi si nu stiu cum sal fac sa renunte de lapte noaptea cine ma poate sfatui ...mersi
nadiusa12
Postat pe 29 Noiembrie 2017 11:41

Si, ma rog, pt. care motiv anume vrei tu musai sa-l forteti sa nu mai bea lapte noaptea?


Cumva pt. ca ai cam obosit sau pt. ca nu mai ai chef sa te 'deranjeze' propriul copil?!?


Dragutzo, lasa baiatul in pace si da-i lapte ORI DE CITE ORI VREA el, nu tu!


Cu timpul o sa se 'regleze' singur si va renuntza in mod natural sa mai manince si noaptea.


Iar asta se intimpla intotdeauna dupa ce trece serios la mincarea solida, asa sa stii...



garbo101426
Postat pe 29 Noiembrie 2017 15:38
Eu nu am spus ca mie greu sa ma trezesc si sai dau garafa ....dar tot aici am citit din spusele voastere ca nui bine sa manince noapte
nadiusa12
Postat pe 29 Noiembrie 2017 19:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Singur acasa? 12 De la: garbo_378726 30 Iulie 2013 15:20
Crese in Iasi 4 De la: rox_is 6 Septembrie 2009 07:33
constipatia la bebe 4 De la: crs 14 Septembrie 2009 12:14
Despre administrare calciu la bebelusi 3 De la: garbo_485268 6 Mai 2018 10:07
intoleranta la lactoza si proteina din lapte 31 De la: Moni_M 28 Februarie 2010 15:24
Setari Cookie-uri