program bebe de 1 an

buna dragi mamici.. eu sunt mamica unui pui de aproape un anisor si a-si fi curioasa ce program are un copil la varsta asta, cat doarme pe zi, pt ca al meu doarme de 2 ori pe zi a cate 1,5-2 ore, odata cam p la 11 si apoi pe la 5-6 seara... copiii vostri ce program au?
iulya120787
Postat pe 20 Februarie 2008 19:20
al meu se trezeste pe 7-8 si doarme de 2 ori pe zi, exact ca al tau. are aproape 1 an. cand era mic imi doream sa nu mai doarma toata ziua, acum imi doresc sa doarma si el mai mult de 1 ora- 2 ore odata. in restul zilei alearga toata ziua, se joaca si danseaza.
otillia2001
Postat pe 21 Februarie 2008 08:16
sincer eu ma cam ingrijoram uneori ca ma gandeam sa nu fie prea mult sa doarma de 2 ori p zi, stiam multi copii care dorm o singura data p zi la pranz si atat... dar el chiar nu poate , pe la 11-12 la amiaza deja il vad cum incepe sa fie mofturos, se freaca la ochi si daca il iau in brate pune capul p mine si incepe sa cante, vrea sa il dansez ca sa adoarma.. si doarme 1,5-2 ore si apoi pe la 5-6 iarasi.. dar oricum eu stiu ca fiecare copil are ritmul lui si programul lui de aceea nu ma mai ingrijorez deloc.. asa e el...
iulya120787
Postat pe 21 Februarie 2008 08:31
si noaptea cat doarme?
ruschita
Postat pe 21 Februarie 2008 10:27
noaptea doarme cam toata ca eu inca il mai alaptez, si fara tzatzi nu se poate... se trezeste de 2-3 ori sa pape..
iulya120787
Postat pe 21 Februarie 2008 10:37
Felicitari, esti o mamica norocoasa si devotata pt faptul ca inca iti mai alaptezi copilul. Anastasia va face si ea 1 an pe 14 martie si tot asa doarme de 2 ori pe zi. In afara de cereale , lapte, fructe, legume cu carnita, ou, ficat, peste, voi ce le mai dati micutilor vostri peste 11 luni de papa?
Anastasia nu prea accepta mancarea in bucatele mai mari inca...o scuipa!
Multa sanatate tuturor!
oache
Postat pe 21 Februarie 2008 23:15
Si eu ii multumesc lui doamne doamne ca ma ajutat sa-l alaptez pana acum, eu inca sper sa-l mai tin cateva luni, pana am sa fiu si eu pregatita, ca tare bine este cand il pun langa mine la san, nici acum dupa 1 an de zile nu mam saturat de el...de fapt nu ai cum sa te saturi de asa ceva...acusi face si gazulita ta 1 anisor... chiar daca nu papa inca bucatele mai mari nu e nimic o va face cand va fi ea pregatita, poti sai mai dai in manuta sa pape singurica...eu am inceput sai dau deja si borsulet lui alexu meu si vreau sa zic ca e innebunit dupa el, lui ii plac ff mult portocalele chiar daca sunt mai acrute el le papa de fapt suge zeama din ele si le arunca..
iulya120787
Postat pe 22 Februarie 2008 08:57
Buna,

Sunteti foarte norocoase ca puisorii vostri dorm toata noaptea....Fetita mea de 8 luni si jumatate se trezeste din ora in ora, uneori chiar la intervale mai mici si nu stiu de ce!!! Inca o alaptez si fara s-o pun la san nu adoarme noaptea. I-au aparut 4 dintisori pana acum, iar al cincilea (un incisiv lateral de sus) este pe drum. In timpul zilei are si ea 2 somnulete, dar nu atat de lungi(40 min sau max 1h). In rest joaca si plimbare cu carutul. Nu-i place sa mearga in 4 labe, chiar detesta pozitia si incepe sa planga....prefera sa mearga in picioare, pe varfuri sustinuta.
garbo095918
Postat pe 22 Februarie 2008 11:34
si al meu doarme toata noaoptea de cateva zile, de cand nu-i mai dau sa suga. cand il alaptam, in unele nopti se trzea de dor de tzatza, doar asha, sugea un pic si adormea la loc. eu ii dau sa manance cam tot ce mananc eu. gatesc si pt noi si pt el: ciorbita de pui, piure de cartofi cu branza, mamaliguta cu branza si smantana, legume fierte, orice fel de fructe, unt, oua. orice, numai ca toate le cumpar fara conservanti si-n mancare pun f putina sare.
otillia2001
Postat pe 22 Februarie 2008 19:06
a, si inca ceva: cereale nu i-am dat deloc. mi-a zis doctora ca mai bine ii dau orez, decat cereale speciale instant.
otillia2001
Postat pe 22 Februarie 2008 19:08
Buna iulya! Sunt noua pe aici si am si eu o fetita de 1 an si 9 luni si sa stii ca si a mea dormea la varsta puiului tau cam la fel de mult. cu cat crest o sa doarma mai putin si doar o data pe zi.
cryss_kidz
Postat pe 8 Martie 2008 16:01
Sa va spun si programul Chirei la 10 luni: se culca in jur de ora 23.00 si doarme pana a doua zi la 9.30-10.00, uneori chiar 11.00. Nu sev trezeste peste noapte, decat cand ne deranjeaza gingiile. Sau chiar daca mai scanceste peste noapte, ea nu deschide ochii, ii pun suzeta sau uneori ii dau putin ceai si doarme in continuare. Cand se trezeste dimineata, ii fac 240 ml lapte, pe care nu-l bea tot,decat rar, in jur de 12.30-13.00 mai doarme 30min , maxim 1 ora. In jur de ora 14, mancam piureul de legume, sau mancare la borcanele, pilaf, mamaliguta, etc,cca200g.Pe la ora 17.00, mai doarme 1 ora maxim 1 ora si jumatate.La ora 19.00 luam o gustarica, cca200 g, depinde: iaurt simplu sau cu fructe, sau piureuri de fructe, mere rase cu biscuiti, si mai bem pe la ora 21.30, 240 ml lapte cu doua masuri de cereale. In jur de ora 15-15.30, bea si sucul de fructe, cam 150 ml.Intre mese bea ceai, in medie 400-500 ml /zi, mai ales cand e cald. Cam asta ar fi programul ei, bineinteles cu mici exceptii.Dar orele de masa incercam sa le respectam, mai putin dimineata, in funtie de ora la care se trezeste. Si vreau sa va spun ca este ok. La 10 luni, Chira are 9.760g, ea avand la nastere 3000g, deci nu a fost un copil gras. Chiar doctorul ei s-a mirat cat de bine i-a in greutate, la doar 4 mese pe zi. Cereale nici eu nu-i dau decat seara , doua masuri in lapte, iar biscuiti mai rar, evit.
chira
Postat pe 10 Martie 2008 14:09
si noaptea ce mancati? am auzit ca e bine sa se renunte la laptic.
anamariamerisescu
Postat pe 13 Martie 2008 19:32
noaptea noi nu mancam nimic, eventual putin ceiut, daca suntem foarte agitate, dar nu intotdeauna.Chira nu mai mananca noaptea de la 2 luni si jumatate. Se trezea pe la 4, apoi5,6 si asa am ajuns sa ne trezim sa mancam dupa 9.30, renuntand singura., ultima masa fiind pe la 23.30 si in timp am inceput sa mancam mai devreme.Acum ultima masa o avem pe la 21.30, si la 23.00 ne culcam.
chira
Postat pe 13 Martie 2008 22:41
salut mamici puiutul meu mananca odatape la ora22 si apoi mananca dimineata la sase intimpul noptii umpicut ceai il linistete
nadir
Postat pe 22 Martie 2008 11:30
sall,eu am un baietel de 6luni pe nume Claudiu,la inceput a fost mai greu ca se trezea mai tot timpu sapape,sa faca caca,pisu da acum e mai bine,adoarme noaptea pe la 22:00 (nu intodeauna)se trezeste pe la 04:00 papal il schimb si nani,apoi se trezeste pe la 11:30 papam,ne schimbamsi apoi joaca pana oboseste si trece iar la nani.si apoi tot asa...
anabraila
Postat pe 10 Octombrie 2008 14:14
Salut,
am si eu o fetita de 1 an si 3 luni pe care inca o alaptez. De pe la 9 sau 10 luni, nu mai doarme decat odata, la amiaza, cate 2, 3 ore, rareori 4...si seara, pana recent se culca la 8.30, 9, acum se prelungeste pana la 9.30. Se trezeste si ea peste noapte, de cand s-a nascut, nu am avut o noapte intreaga dormita, nici eu, nici ea...uneori se trezeste mai des, alteori mai rar, dar in medie, de 2,3 ori...dimineata se trezeste pe la 7,8. Cu mancarea nu e mare prietena, dar...o mai pacalim, mai bem un ceiut cu vitamine si ne revenim!
msh2007
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:51
buna. si eu am o fetita de 1 an si 4 luni. si eu am alaptat-o pana la 1 an si 3 luni si se trezea de 3-4 ori pe noapte si ziua nu prea manca fiindca se baza pe tzitzi. acuma de cand nu mai papa tzitzi doarme toata noaptea si mananca cam de trei ori pe zi aproape toate fructele si legumele inclusiv ceapa si usturoi. nu mananca mult numai cam asa: dimineatza pe la 9 se trezeste ne spalam pe dinti si pe maini, ne schimbam si mancam cam o feliutza de paine cu unt si cu sunca(sau o felie de paine in ou cu lapte, sau tocanita cu mamaliguta sau un snitzel de pui etc.) apoi iesim afara la plimbare cam 2 ore cand ne intoarcem acasa de obicei adoarme in carucior doarme cam de la 1 pana la 4 apoi se trezeste mananca cam o portie de supica sau ce am prepart pentru noi in casa si un felu' doi cam doua lunguri mari de pireu cu o jumatate de piept de pui sau doua trei ciocanele(sau ce am preparat, orice numai un pic de carne sa fie ) apoi iesim afara cam o jumatate de ora- o ora, si apoi in casa la joaca. mananca iarasi pe la 8 ceva usurel biscuiti sau mar cu ceva sau banana sau morcovi fierti sau cartofi copti cu unt si apoi la baie si in pat cam pe la 10 jumate adoarme si doarme pana dimineatra pe la 9 cand o luam de la capat. va pup si multa sanatate.
raluca_vana
Postat pe 21 Noiembrie 2008 18:54
raluca-vana, dar i-ai scos laptele de tot? nu-i dai lapte praf sau de vaca?
a1_23
Postat pe 22 Noiembrie 2008 00:43
nu i-am scos de tot laptele dar nu-i dau mai mult de aproximativ jumatate de litru pe zi lapte de vaca (de obicei inainte de a adormi dupa masa si seara,) deoarece din cauza laptelui nu manca deloc bine, iar la sfatul pediatrei , i-am redus laptele.
raluca_vana
Postat pe 22 Noiembrie 2008 22:24
al meu se foieste toata noaptea,si ziua doarme de 2 ori cam jumatate de ora. afara daca-l scot ar dormi continuu
dorina_mortoiu
Postat pe 24 Februarie 2009 15:30
cameea, nu-i cam mult 11kg la 10 luni umate? eu stiam ca la un an tre sa aiba 10-11kg
ruschita
Postat pe 24 Februarie 2009 15:53
Puiul meu are deja 1 an si 1 saptamana, si doarme toata noaptea, doar uneori, cand nu isi gaseste singur suzi plange, si dupa ce i-o dam se culca linistit.
De papa , la fel mananca aproape orice ii place. De exemplu nu vrea sa manance orez cu lapte si nici lapte din biberon, cand vede biberonul il arunca.
In rest, cereale (primele bucatele de la milupa) cu iaurt dimineatza , la pranz ciorbita, piure cu carne, peste, sapanac cu carnita, sau ficatel cu ceva..., paste cu pui si sos rosu, mamaliguta cu branza si smantana, ardei umplut..... cam tot ce mancam si noi dar fara : delikat, vegeta, margarina...., dupa amiaza fruct, mar sau banana, piersica, depinde ce chef are, sau iaurt cu frcte pentru bebei de la nestle sau humana.... si seara cereale cu lapte la lingurita. Intre mese mai roade cate un covrig, si bea apa doar , ca nu vrea suc, sau ceai sub nici o forma....
si ziua doarme de 2 ori, odata pe la 10-11 o ora si dupa amiaza pe la 2.00 vreo 2-3 ore.
verak
Postat pe 8 Aprilie 2009 11:18
buna sa va spun programul fetei mele alexya care are 1 an si 2 lunii si papa si acum tzitzi, seara se culca pe la 22 00 dar inainte papa 180 ml de laptic si apoi tzitzi pana o ia somnicul apoi se scoala si peste noapte 1 data sau de 2 ori depinde....papa tzitzisi se culca....si ne mai trezim la 11 00 -11 30 papam un iaurtel cu fructe cu sau fara biscuiti pe la1300 papam cioabita sau mancarik depinde....si pe tzitzi intre mese bineinteles...tot cu ea facem si nani dupa masa 1 sau 2 ore apoi papam 1 biberon 150 -180 ml laptic cu sau fara cereale iar pe la 1800-1830 fructe apoi pana la ora de somnic ciugulim.......acest program si la facut fata mea de la 10 luni .......caci pana atunci dormea de 2 ori pe zi
d_carmen
Postat pe 20 Aprilie 2009 20:00
salut, am un baietel de 18 luni si pina la virsta de 15-16 lunia dormit la fel de 2 ori pe zi si era ok.. acuma doarme odata pe zi si 1,5-2-3 ore ,nu face sa te alarmezi e totul bine ,bafta...
lary_kidz
Postat pe 5 Iunie 2009 02:11
buna sunt o mamica din megidia,am baietel de un an si as vrea sa va intreb cum sa-l intarc,nu mai am san si nu doarme noaptea
oanaioana_kidz
Postat pe 7 August 2009 08:17
buna sunt o mamica din megidia,am baietel de un an si as vrea sa va intreb cum sa-l intarc,nu mai am san si nu doarme noaptea
oanaioana_kidz
Postat pe 7 August 2009 08:17
Buna mamici si pitici si eu am un baietel Thomas de 1 an si 3 luni si inca-l alaptez noi dormim de 2 ori pe zi si sincer nu am un program pt el facut de mine ci de el noi ne culcam pe la 11-12 si dormim pana dimineata si cu laptatu seara de vreo 2 ori dar ce sa zic ca la noi mai degraba e deja un moft sau se simte mai bine cu titi in rest bem ceai seara , cu mancatu noi mancam de fiecare data cand ne trezim si sincer papa tot ce am in casa si cand e vremea de somn mai mancam o data in rest e baiat cuminte .
Si eu m-am gandit sa-l intarc dar fara rezultat asa ca pana cand am lapte am sa-i dau si mai ales numa cu titi adormim .
pinky_kidz
Postat pe 7 August 2009 09:23
asa doarme si fetitza mea care are 10 luni,nu-ti face griji asa sunt ei mai puternici si fara astmpar
stefy_bebe
Postat pe 8 August 2009 11:09
oanaiaona sincer dupa auzite ar trebui sa incerci sa-i dai lapte praf daca nu vrea atunci ceai , inceraca cu suzeta sa vezi poate ca il accepta eu am incercat dar la mine nu a functionat
pinky_kidz
Postat pe 8 August 2009 17:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un animalut de companie! 130 De la: garbo_378458 30 Iulie 2013 21:05
Scoala Step by Step 39 De la: Angela_kidz 22 Mai 2015 18:38
In vacanta 7 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:57
copil cu TSA 1 De la: emargga 13 Iunie 2018 09:37
Jocurile copilariei 7 De la: zambila 11 Octombrie 2010 14:55
Setari Cookie-uri