olita

cum facem copiii la aproape 2 ani sa stea la olita

Postat pe 18 Februarie 2008 15:10
Fetita mea are 2 ani fara o luna si olita o tine pe post de jucarie. I-am cumparat colacel pt wc si vrea sa faca, de pampers nu ne-am dezvatat pt ca cu pipi e mai greu, cred ca mai dureaza... probabil pe la vara o sa invatam sa spunem ca facem pipi. Asa ca li se pare mai interesant sus pe toaleta decat pe olita, parerea mea.
cris_z08
Postat pe 19 Februarie 2008 14:00
E destul de greu insa se poate pana la urma.Baiatul meu cel mare are 6 ani acum si l-am invatat f greu la olita.Am inceput pe timp de vara sa-l las mai mult fara pampers prin curte. Astfel s-a invatat fara pampers si a inceput sa-i placa sa poarte chilotei.Curand,vazand ca se uda cand face pipi a inceput sa stea si la olita insa la inceput a trebuit sa-l pun eu la un interval de aproximativ de 2 ore.De cate ori facea pe el il amenintam ca-i pun pampers din nou,lucru care-i displacea total astfel accepatnd sa stea la oala.Nu spun ca a fost usor insa incet,cu rabdare,am reusit.De pampers am scapat complet la 4 ani pentreu ca desi nu mai purtam pampers ziua noaptea era indispensabil.
Eu asa am procedat,incearca si tu ,daca vrei.Poate merge.Bafta.
sarah2001tony
Postat pe 19 Februarie 2008 22:36
Buna...ma numesc Mihaela si am si eu un baietel de 1 an si 8 luni.As vrea sa il invat si eu la olita,pt ca am observat ca mai nou cand face treaba mare ma atentioneaza inainte.Am incercat odata sa-l pun dezbraca dar nu a stat ,a sarit ca ars,in schimb imbracat sta nu are nici o treaba.Oare ar trebui sa-l mai las cu scutec s-au sa mai incerc poate pana la urma reusesc.
mihaelamesesan
Postat pe 19 Februarie 2008 22:38
trebuie sa il pui de cate ori crezi ca face.incearca sa-i distragi atentia daca incepe sa planga,joacate cu el ,fa orice numai sa nu-si dea seama ca sta pe olita.O sa vezi,pana la urma o sa ceara el.La inceput o sa fie mai greu dar cu timpul o sa se obisnuiasca.
sarah2001tony
Postat pe 20 Februarie 2008 20:22
Eu am o fetita de 13 ani si una se 2 ani si 10 luni. Pe cea mare, care are acum 13 ani, am invatat-o destul de repede, cind avea 1 an si jumatate- de fapt am obligat-o , nu i-am dat de ales. Acum mi-e rusine . ( chiar si in fata mea) pt. metodele care le-am folosit(neortodoxe- sa zicem). Adica , am obligat-o sa stea pe olita cu ceasurile, si cind mai scapa pisu pe ea, ii articulam o palmuta pe funduletul gol sau picioruse.-proaste metoda. Din pacat, da , eu sunt cea care a facut asta.Nu stiu care a fost scuza- varsta pe care o aveam la vremea aia, vorbele de ocara pe care mi le adresau soacra si mama mea( cum ca fetita mea nu va face niciodata la olita!!!)-n-as putea sa-ti spun. Dar , uite, soarta m-a binecuvintat, dupa 10 ani , cu un doilea copil, tot o fetita- la care mi-am jurat sa nu mai fac greselile pe care le-am facut cu prima. Am lasat-o sa se dezvolte dupa ritmul pe care si-l alege ea.CREDE-MA DIN SUFLET - Cind a venit vremea, adica putin dupa 2 ani( cred ca 2-3 luni) s-a cerut singura , din curiozitate, pe olita. Olita , o cumparasem cu ceva timp in urma, aproape 1 an, si o flosea si ea , ca pe o jucarie. Nicidecum pt. ceea ce era destinata olita. Dar nici macar nu i-am sugerat sa stea pe olita. Am luat-o cu mine, la baie , d cite ori mergeam eu, sau sora ei mai mare, si explicam ce facem noi(pe toaleta), si am lasat-o, pina adecis sa faca si ea ce facem noi(adica sa ne imite). Ai nevoie de multa rabdare si perseverenta.,si vei ramine uimita cit de receptiv e copilul cind il tratam ca de la egal la egal. Merita sa incerci, crede-ma!!!!
dandenianca
Postat pe 21 Februarie 2008 08:31
buna!si eu ma confrunt cu aceeasi problema.sincera sa fiu nu am obligat-o niciodata sa stea pe olita,totusi as vrea sa mai astept sa se mai incazeasca putin ca sa o pot lasa maimult timp fara pampers.va pupam
crisa_raisa06
Postat pe 21 Februarie 2008 11:40
Si eu am un baietel de 2 anisori si 5 luni si nu pot sa il invat sa se trezeasca din somn sa faca la olita .Cand este treaz face la olita dar in timpul somnului nu stiu cum sa il trezesc sa il pun la olita .
cristina_laicu
Postat pe 21 Februarie 2008 12:58
Nu-i bine sa-l stresezi sa faca la olita pt ca ajunge sa se constipe
si eu am o fetita de un an si 10 luni dar inca se joaca sta pe ea putin apoi pleaca
livadariuelena
Postat pe 21 Februarie 2008 21:53
Si eu am un baietel de 18 luni si nu face la olica.
poenaru_in
Postat pe 22 Februarie 2008 15:01
Pentru Cristina Laicu - Ai incercat sa-l iei din pat si sa-l asezi pe olita,asa somnoros ? Al meu se trezeste daca fac acest lucru. A avut o perioada in care sa trezea singur noaptea si-mi cerea olita. Dar din comoditatea mea a trecut perioada si acum noaptea face cateodata in pampers. Ar trebui sa ne straduim mai mult si cu rabdare sa-i invatam. Iar metoda trebuie sa o descopere fiecare mamica prin incercari deoarece fiecare copil este unic in felul lui. A lmeu de exemplu facea caca la olita de la 8 luni dar pipi deabia dupa 1 an facea la olita cand il puneam, iar de cerut a cerut mai tarziu.Iar acum la 2,9 ani cateodata cand se joaca uita de pipi si mai scapa pe el. dar noi trebuie sa fim atente/ti la semnale cand are nevoie.
vali_filote
Postat pe 22 Februarie 2008 16:47
copii trebuie invatati de la cateva luni la olita pentru ca se se familiarizeze cu ea. eu am un baietel de 8 luni si l-am pus pe olita de la 5 luni.nu spune cand face pipi dar de fiecare data cand se trezeste il pun si sta cu placere pentru ca se simte mai liber fara pampers.a inceput chiar sa spuna de catva timp un "tzsh" atunci cand face pipi.daca refuza olita ii distrag atentia cu o jucarie sau cu ceva de papica si uita. spor la treaba mamici!
anamariamerisescu
Postat pe 24 Februarie 2008 22:12
anamariamerisescu,fara suparare, ti-a spus cineva vreodata, sau poate ai citit undeva sau ai auzit, ca bebelusi, este bine sa-i punem in fundulet(pt. ca si pe olita sta tot in fundulet!) incepind de la 6 luni incolo?dauneaza grav coloanei vertebrale si .....mult mai multeFacem din noi niste eroine pt. ca ne punem copii pe olita de la varste cat mai fragede, dar rezultatul final il vei avea foooooooooooooooarte tarziu. Crede-ma , am mai auzit astfel de experiente, care din pacate, au dat gres.Oricum, multa bafta..
dandenianca
Postat pe 25 Februarie 2008 11:40
Am si eu un puisor de 2ani si doua luni,si suntem tot in perioada de a ne imprieteni cu olita.La inceput ne jucam pana se plictiseste dar inca nu am reusit sa ne obisuim cu ea,ne mai trebuie multa rabdare dar speram ca la vara sa scapam de pampers.Va pupam si uram bafta tuturor mamicilor in operatiunea olita.
i_mihaela76
Postat pe 25 Februarie 2008 14:22
draga dandenianca vreau sa-ti spun chiar daca mai ai un copil si ai mai trecut o data prin asta ca exista unii copii care nu stau "pe spate" pana la 6 luni si de atunci dintr=o data hai in fundulet...depinde de la copil la copil cat e de activ sau cat e de "puturos".eu una nu sunt adepta cresterii copilului dupa carte stas.. pe voi cum v-au crescut parintii? ?? bafta in continuare si nu uitati mamici acestea sunt doar pareri si sfaturi copii sunt ai vostrii si voi vi-i cresteti cu credeti ca e mai bine!!!!
anamariamerisescu
Postat pe 1 Martie 2008 14:47
buna !ma numesc adriana si am un baietel de 1an si 7luni.de la nou luni l-am invatat sa faca la olita,dar dupa un timp s-a imbolnavit si nu l-am mai pus pe olita si uite asa sa dezobisnuit.acum incerc sa-l conving (de 1luna)sa faca la olita si azi de dimineata mi-a facut pipi.
istodor
Postat pe 1 Martie 2008 15:10
draga anamaria, asa cume ra de asteptat, te simti frustrata cind cineva incearca sa-ti spuna parerea sau alte lucruri utile , pe care poate le-a prins din zbor, de-a lungul anilor, pur si simplu, datorita experientei, nu afaptului ca se considera mai inteligenta sau mai bine educata, sau mai stiu si eu ce ti-a trecut tie prn cap. Ca sa te dezamagesc, o sa-ti spun doar ca fetita mea cea mare "nu acrescut pe spate" pina la 6 luni, asa cum ai sugerat tu, nu a fost nici un copil lenes, sau "puturos"-tot cum ai spus tu-nu l-am crescut nici "ca la carte"-tot asa cum ai spus tu, si mai afla , ca din pacate , pt. tine, o sa-ti spun ca , din puctul meu de vedere, parintii mei M-AU EDUCAT,MI-AU "DAT CEI 7 ANI DE ACASA "- nu ca altora, si ceea ce ti-am spus apropo de copi ca nu este bine pt.coloana lor vertebrala sa-i asezi in fundulet poti sa intrebi ORICE MEDIC PEDIATRU, sau orice alta mamica RESPONSABILA de modul de crestere al copiilor sai. Pe forum, daca nu ai aflat pina acum , se impartasesc pareri, se cer sfaturi, si, IN GENERAL cind primesti o idee sau o sugestie de la cineva, DACA TE-AU CRESCUT PARINTII CA LA CARTE,multumesti, (asa cum te-au nvatat parintii!!!!!)sau REACTIONEZI ASA CUM TE-AU INVATAT PARINTII.Bafta multa!
dandenianca
Postat pe 5 Martie 2008 19:43
buna mamicilor,am si eu un baietel si nu avrut nici cum sa stea lla olita si nici pe wc ,l-am luat cu usurelul nu a mers ,apoi l-am fortat si tot nimic dar mai incercam,Astept sugestii
popeye_marinarul
Postat pe 7 Martie 2008 16:05
ORICE POTI SA FACI, DAR NU-L MAI FORTA SI NU-L MAI AMENINTA PT,CA ASA , IN stilul asta, iti garantez ca n-o sa scoti nimic de la el, ba din contra , ai sa fi uimita cum poate sa te aduca la limitele rabdarilor, fara sa-ti ofere nici un rezultat, doar pt. ca ASA VREA EL .MUUUUUUUUUUUUUUULTA rabdare. STIU CA E F.GREU, DAR CEEA CE FACI TU ACUM (e o greseala) am facut si eu cu 10 ani in urma, si rezultatele au fost DEZASTRUOASE. CREDE-MA PE CUVINT!multa bafta si mai scrie-ne,poate in final(de fapt , sigur) o sa ai rezultate!!!!
dandenianca
Postat pe 7 Martie 2008 16:30
buna aceeasi problema am avut-o si eudar am scapat nu l-am fortat deloc la fel nu vroia nici o poza sa-i fac pe olita era bibelou i-am luat si cu forma de masina si sa cante numai sa-l atrag dar nu avea 2 ani si 9luni era vara anul trecut cald si singur nu a mai suportat pampersul mai ales ca se si uda pt ca facea mult consuma lickide multe si facea o data si il sckimbam
pe urma singur a cerut sa faca la olita m-am bucurat nu mi venea sa cred si nici o sapt nu a facut la olita ca el mi-a cerut la wc sa-i pun colacul la fel muzical si de atunci numai acolo olita am ascuns-o sa nu se intoarca la ea e bine sa vorbeasca sa spuna sa nu -l urmaresti tu si cu noptea ne-am trezit cam vreo 3 sapt dupa care nu a mai fost nevoie s-a obisnuit singur deci nu-l forta totul e sa fie el decis deci la 2 ani si 9luni am invatat
mult noroc si lasa-l pe el sa decida cand
mery_kidz
Postat pe 7 Martie 2008 18:27
dandenaica cred ca tu ai o problema apropo de sugestii: daca iai avea pe cei 7 ani nu ai reactiona asa ..... acesta este un forum de pareri si sugestii nu ti-am impus eu cum sa-ti inveti copilul sa faca la olita@!! asta era parerea mea si eu imi cresc copilul cum stiu e problema mea iar tu daca ai vreo problema nu ai decat sa ti-o rezolvi si lasa pe altii in pace!!!!! imi pare rau ca te-a deranjat parerea mea dar ...bafta in continuare
anamariamerisescu
Postat pe 7 Martie 2008 20:14
DRAGA FATA, CRED CA TU CONFUNZI BINE DE TOT MARFA CU AMBALAJUL.nu pe mine m-au deranjat sugestiile ci DIRECT pe tine.NU CRED CA TU ESTI TU IN MASURA SA-MI SPUI DACA AM SAU NU O PROBLEMA SI MAI PRESUS DE TOATE,REAMINTESTESTI CA NU EU TREBUIE SA=MI INVAT COPILUL SA FACA LA OLITA....CI TU.ASA CA?CIT DEESPRE FORUM,CRED CA TE REPETI..CHESTIA CU CEEA CE FACE PE FORUM,TI-AM SPUS=O EU,CREZINZ CA INCA NU TE=AI TREZIT LA CE E BUN FORUMUL...SI MAI STAI BINE ,MERSI LINISTITA CA NU-MI FAC EU DE LUCRU CU TINE,MUCOASO,TOT CE-MI DORESC E SA NU TE FI INTILNIT NICODATA PE FORUM.INTIMPLARI DE GENUL ACESTA NE FACEM SA NE ADUCEM AMINTE DE ETERNA VORBA ROMANESCA, CARE DOARE AL NAIBII DE MULT ....NU EXISTA PADURE FARA USCATURI.TE RECUNOSTI??????????SI NU TE MAI OBOSI SA SCRII,PT CA NU MERITA EFORTUL CA CINEVA SA-TI RASPUNDA.ITI LIPSESC TOTALMENTE SI CEI 7 ANI DE ACASA SI EDUCATIA SI TOT CE VREI TU.PACAT!!
dandenianca
Postat pe 8 Martie 2008 12:23
esti proasta dandenaica
anamariamerisescu
Postat pe 8 Martie 2008 16:38
IMI PARE RAU CA S-A AJUNS SA-TI SPUN ASA DAR VAD CA TU CHIAR INSISTI ... AI O PROBLEMA GRAVA DRAGA DOAMNA SI AR FI BINE SA TE CAUTI UN PIC SA TIO REZOLVI.. AI GRIJA SA NU-TI CONTAMINEZI APROPIATII. NU AM AVUT NIMIC CU TINE DAR PENTRU FAPTUL CA M-AI FACUT MUCOASA SI ALTFEL.. TE CONSIDER CEA MAI MAREW USCATURA DE PE TOATA PLANETA .POATE CA ACEASTA MUCOASA ARE MAI MULTA MINTE CA O ADEVARATA DOAMNA./ CATI ANI DE SCOALA AI DRAGUTA? TU CATI ANI AVEAI CAND AI FACUT PRIMUL COPIL? DACA I-AI AVEA PE CEI 7 ANI DE ACASA NU AI FI INCEPUT ACEASTA CONFRUNTARE . ASTA E NU POT SA MA MASOR CU TINE IN "INJURATURI"...SINGURUL LUCRU PE CARE TIL SPUN CU TOT SUFLETU PENTRU" DUMNEAVOASTRA DOAMNA " ESTE ACELA CA ESTI CEA MAI PROASTA FEMEIE DE PE ACEST FORUM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PACAT DE VARSTA TA!
anamariamerisescu
Postat pe 8 Martie 2008 16:58
dE FAPT TE CARACTERIZEZI PE TINE INSUTI! SE CHEMA AUTOPOTRET!CIT DE BINE SE CUNOASTE OMUL SI CE USOR ISI DA ARAMA PE FATA.TREBUIE DOAR PUTIN INTARITAT SI ....HOP...UITE ...ASTA SUNT!!!FOARTE FRUMOS!MII DE FELICITARI!hi!hi!CHIAR AI CREZUT CA MI-AM PRINS MINTEA CU TINE, PISICUTO???
dandenianca
Postat pe 9 Martie 2008 01:29
hei fetelor nu va mai certati,aici ne dam cu parerea fiecare cum a facut cu copilasul lor pt ce atatea certuri si insulte .Eu acum il las pe baiat in chilotei ziua fara pampers dar pana acum niciun rezultat dar astept ca stiu ca va veni ziua cand va cere el singur
popeye_marinarul
Postat pe 11 Martie 2008 11:07
fetita mea are un an si cinci luni, de o luna de zile nu mai folosim pampers.se cere la olita numai ca are zile cand ne face sa o punem degeaba pe olita, da ca nu o putem de fiecare data riscam ca sa faca pe ea, asta ne cam oboseste dar unii zic ca este prea mica si de aceea avem rabdare cu ea.
simona77
Postat pe 11 Martie 2008 17:16
buna sunt o noua mamica si fetita mea are 10 luni Nu stiu oare sa incep so pun pe printesa mea pe olita de acum? am uitat dupa aproape 7 ani
albuadria
Postat pe 12 Martie 2008 20:19
Pentru bibi- eu am inceput de pe la 7- 8 luni. Incepuse sa se ridice in patut si dimineata cand se trezea stiam ca face si caca. Cum il vedeam in picioare repede ii dadeam jos scutecul si il asezam. In 99% din cazuti nimeream. Dupa un timp parca astepta sa-l pun pe oala si nu mai dadea drumul in scutec. Cu pipi am muncit mai mult. Incercam sa-l pun la oala si nu facea. Deabia dupa ce a facut un an, era cald si il lasam fara pampers. Cam 1-2 luni facea pe jos, pe unde apuca. Apoi cand ieseam la plimbare il amuza sa faca pipi la bordura si asa , incet incet a invatat sa ceara. Oricum in carti scrie ca deabia pe la 3 ani au controlul total asupra reflexelor de defecatie si urinare., adica vezica este suficient dezvoltata pentru a se putea "tine" pana ii pui la oala. Oricum cu cat incepi mai repede invata si el ce-i cu pipi si caca si cere oala cand ii vine.
vali_filote
Postat pe 12 Martie 2008 20:50
eu i-am cumparat o olita noua si azi a stat si a facut kk la olita dar cu pampersul pe el cred ca asta e un inceput
popeye_marinarul
Postat pe 12 Martie 2008 23:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
diaree sau....? 0 De la: 20 Octombrie 2009 16:56
Diagnostic: scarlatina! 2 De la: ruschita 23 Ianuarie 2009 12:04
Hainute bio pentru copii... 1 De la: danielatontsch 23 Noiembrie 2009 13:15
Ajutor , nu mai scapam de muculeti ! 4 De la: UADINA 2 Noiembrie 2009 08:52
laptic de vaca,lapte praf sau de amandoua? 29 De la: dancris 11 Mai 2010 13:55
Setari Cookie-uri