luxati congenitala de sold

dragi mamici!sunt mamica a 2 fetite: Bianca de 3 ani si 9 luni si Beatrice de 1 an si 4 luni. numai ca Beatrice are luxatie congenitala de sold si de 2 luni este in gips. mai sunt mamici care din nefericire s-au confruntat cu asemenea problema ? ce-au facut , unde s-au dus, la ce medici , la ce spitale?
anto
Postat pe 13 Februarie 2008 13:35
eu as zice sqa incerci la Grigore Alexandrescu din Bucuresti. am auzit ca sunt cei mai buni
lory9631
Postat pe 13 Februarie 2008 13:37
si eu sunt mamica a doua fetite si vreau sa-ti spun ca si eu am avut aceiasi problema cu ambele fetite , acum sunt bine dar nu pot sa-ti spun prin ce am trecut cu ele. te sfatuiesc sa te duci la grigore alexandrescu la prof. doctor jianu mihail , consultatia se face la policlinica spitalului , iar medicul are program lunea de la ora 8 si joi de la ora 11, dar te sfatuiesc sa te duci lunea de dimineata pentru ca programarile nu se fac telefonic ci doar pe baza de nr de ordine si este foarte aglomerat , trebuie sa ai multa rebdare si sa te duci cat mai repede sa nu evolueze prea mult boala dca ai nelamuriri poti sa-mi scri pe adresa claudiamirelastoian@yahoo.com . sanatate multa
claudiamirelastoian
Postat pe 13 Februarie 2008 14:00
BUna!
Sunt Nicoleta si am o fetita de un an si sase luni, care la varsta de 9 luni a fost descoperita cu luxatie congenitala de sold. A stat, in prima faza o luna in gips, dupa care au urmata doua interventii chirurgicale, prima o incizie la suprafata, iar a doua fiind operatia propiu-zisa; dupa operatie a fost pusa iar in gips de la talie in jos, apoi a fost taiat proportional,fiind lasat liber fundul numai cu picioarele, iar din luna august este in gips dar numai de la genunghi in jos, totul a inceput din mai, doctorul ne-a spus ca va sta asa cum este acum un an de la operatie. Operatia a fost facuta in luna iunie. Medicul la care mergem noi este de la Grigore Alexandrescu si il cheama Constantinescu, este foarte renumit acolo pe sectie pentru cazurile de reusita ale luxatiei,noi am fost cu ea si la Targu Mures si la fel ne-a spus, ecat ce face cel de la Bucuresti.Luxatia congenitala de sold de ce este depistata mai tarziu recuperarea dureaza aproape un an. Nu te speria totul se rezolva dar este o experienta traumatizanta.Inteleg etapele este foarte greu sa ai grija de un copil in gips. De aceea daca doresti sa ma intrebi mai multe nr meu de tel este 0746244126. sau pe adresa de mail nicoledin22@yahoo.com. Eu am fost distrusa si am discutat cu foarte multe persoane care au trecut prin aceasta experienta si inteleg perfect, tocmai de aceea doresc sa impartasesc si la alti. Bafta multa si curaj.
riannarares
Postat pe 14 Februarie 2008 10:57
dragi mamici! va multumesc tuturor pt msje! vreau sa va spun ca pe 25 feb am operat-o pe beatrice . am suferit f mult si inca mai sufar. operatia a decurs bine( pt mine va fi bine cand fetita mea va merge NORMAL). gipsul ce l-a avut pus din 6.12.2007 nu i-a facut mai nimic . tot a tb sa o opereze.acum vom sta cu gipsul pana in 25 aprilie si apoi il va taia si ii va pune ca un fel de cizmulite tot cu bara intre picioare. sus in sold are 3 brose ( ca un fel de andrele trecute una prin alta) si o placuta in 4 suruburi. operatia e facuta pe partea exterioara a coapsei pana sus pe sold. of ce chinuiala... sanatate tuturor!
anto
Postat pe 13 Martie 2008 23:04
fetelor, vreau sa va intreb ceva...cum de aceasta luxatie a fost depistata la unele dintre voi asa de tarziu, adica in jur de 1 an sau chiar dupa? Stiu ca se face un control in acest sens la 4 luni. L-ati facut si a fost ok, si probleme a aparut dupa, sau cum s-a intamplat?Fetita mea are 1 an si 3 luni, i-am facut controlul la 4 luni, a fost ok, dar acum incep sa ma gandesc ....se poate sa apara ceva probleme de acum?logic...nu prea...
msh2007
Postat pe 2 Noiembrie 2008 23:04
Stai linistita pt ca fetita ta nu are nimic. Daca nu s-a depistat nimic la 4 luni in seamna ca nu are nimic. Dar pentru linistea ta sufleteasca mai fai o ecografie de sold. Numai bine!
valicica_kidz
Postat pe 21 Noiembrie 2008 11:11
Buna...si fetita mea are luxatie de sold bilaterala...Am observat ca postarea e mai veche..de aceea nu o sa intru in amanunte...Pot spune doar ca noi ne-am tratat cu succes la Budimex Bucuresti la Dl Prof.Dr Gheorghe Burnei...pup
blonda170
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:08
Buna ! fetita mea are acum 2 ani si a fost diagnosticata cu displazie de sold congenitala bilaterala la varsta de 4luni si jumatate!unul din semnele principale era ca de cate ori ii schimbam pampersul nu departa piciorusele ci dimpotriva le strangea.si pe de alta parte simteam cum labuta piciorusului stang o ducea usor spre exterior,dar acest lucru nu ne-a dat de gandit deoarece aveam in familie persoane cu o asemenea pozitie a piciorului si credeam ca e ereditar dar nu a fost deloc asa.la prima radiografie facuta ii lipseau cu desavarsire acei nuclei de care am tot vazut ca se aminteste in comentariile anterioare.Am ajuns cu ea la spitalul Budimex Bucuresti la domnul Doctor Burnei care ne-a internat imediat.Am stat 7zile la tractiuni cu cate 1kg la fiecare picior apoi au mai adaugat cate 1kg astfel a mai stat 5 zile cu cate 2kg pe fiecare picior.in total 12 zile dupa care a facut operatie de relaxare de muschi,o operatie destul de usoara care acum aproape nici nu se mai cunoaste.Dupa operatie a stat o luna cu aparat gipsat si dupa aceasta etapa a mai stat 7luni cu ham Povlik.aceste hamuri erau defapt niste cureluse pe care le tinea continuu.Le scoteam max.30min pe zi pentru a-i face baita.Au urmat nenumarate controale,nucleii s-au format neasteptat de bine.Din alimentatia ei nu-i lipseau branzeturile si iaurtul.Acum au lasat-o libera fara hamuri si merge tinandu-se de tot ce-i iese in cale,inca nu are curajul sa-si dea drumul singura dar sunt sigura ca in viitorul apropiat o va face,Experienta a fost destul de traumatizanta pentru noi parintii ,pentru familie in general.Pana m-am documentat si am inteles despre ce e vorba am suferit enorm.numai cand o vedeam ci gipsul si mai apoi cu hamurile stand numai pe spate ca altfel nu putea mi se rupea inima,cand alti copii de varsta ei deja stateau in fundulet.Acum,multumim lui Dumnezeu,suntem bine,vreau pe aceasta cale sa transmit multa sanatate si mult curaj parintilor care au copii in aceasta situatie.Trebuie acordata toata atentia acestei boli,ca nu e de gluma si totul va fi bine.Va multumesc ca m-ati ascultat!
blonda170
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:16
buna fetelor. Fetita mea are acum 1 an si 4 luni. Am mers cu ea la medic cand avea 3 luni ptr ca ni se parea ca sta putin stramb din coloana. Nu avea nimic la coloana insa medicul ne-a spus ca n-ar strica sa-i facem o eco la sold daca tot suntem acolo ptr ca in ultimul timp a crescut incidenta acestei afectiuni si ca apare mai frecvent la fetite decat la baieti. Am facut ecografia si intradevar a fost diagnosticata cu luxatie bilaterala de sold. Imediat ni s-a recomandat ham Pavlik pe care l-a purtat pana la 6 luni. Il scoteam doar la baita. Pana atunci nu am avut voie sa-i facem masaje sau sa o punem in fund. La 6 luni am facut radiografie si ni s-a spus ca este ok. Deja la 9 luni jumatate se ridica singura in picioare si la 11 luni a mers. Acum, dupa ce voi face al doilea copil stiu ca trebuie sa-i fac control la 2 luni ptr asa ceva si ca in caz de ceva tratamentul cat mai precoce este foarte eficient. Am uitat sa spun ca am fost cu bebe la Budimex, la medicul de garda ortoped ptr ca nu cunosteam pe nimeni. Insa am avut noroc de un medic rabdator si foate bun - Dr Vlad. Sanatate tuturor copiilor si sper ca cele povestite sa va ajute.
ams
Postat pe 4 Ianuarie 2009 02:25
buna mamicilor. fetita mea are 5 anisori.pot sa va spun ca si eu am avut probleme cu ea de la nastere. a fost diagnosticata cu luxatie congenitala dreapta. am purtat-o cu 2 pampersi unul peste altul pana la varsta de 4 luni si dupa aceea am fost cu ea la Grigore Alexandrescu din Bucuresti, unde i-am facut o radiografie si medicul de acolo mi-a spus ca s-a vindecat complet. de atunci nu i-am mai facut nici o radiografie. ceea ce ma pune pe ganduri acum este faptul ca ea calca cu talpa piciorului resp putin spre exterior si m-am gandit sa nu fie de la acea luxatie. sincera sa fiu ea a mai mers cu pantofiri care au putin toc si ma gandesc sa nu fie asta un motiv pt care ea calca asa cu acel picior , pt ca nu schioapa cand merge iar de alergat alearga f bine. ma puteti ajuta cu un sfat va rog?
pisycutz
Postat pe 5 Ianuarie 2009 12:48
Buna Mihaela. In 5 ani nu i-ai mai facut nici o radiografie de verificare? Noua ne-a spus sa-i mai facem verificari periodice, mai ales ca e in crestere. Mai bine fa-i o radiografie ca sa fii sigura. Si daca tot ajungi la ortopedie spune-i dr despre felul cum calca. S-ar putea sa nu fie nimic grav, si nici sa aiba legatura una cu alta, dar mai bine verifici ca sa fii linistita.
ams
Postat pe 6 Ianuarie 2009 20:37
iti multumesc din suflet pt raspuns. o sa fac tot posibilul sa ajung la Bucuresti sa-i mai fac o radiografie. te pup si sa ai o zi cat mai placuta
pisycutz
Postat pe 8 Ianuarie 2009 16:45
Mihaela, astept sa ne spui cum ii mai este micutei, sa speram ca nu e totusi nimic grav. sanatate multa.
ams
Postat pe 9 Ianuarie 2009 21:26
Fetita mea are 5 luni, de 3 saptamani este pusa in ghips, cu luxatie la piciorusul stang. Imi este foarte greu cu schimbatul, cand face pisu de multe ori se umezeste ghipsul. Voi cum ati procedat? Eu ii pun si tampon si pampers dar degeaba... si mai avem de stat in ghips inca 5 saptamani.
monica_cora1975
Postat pe 2 Iunie 2009 11:08
exista niste ....nu stiu cum sa le spun..pungute speciale care se folosesc ptr recoltatul urinei la fetite. sunt ca niste tampoane, usor alungite, se lipesc cu o parte de pampers si cu o parte de pasarica, sunt dintr-un material plastic neiritant. eu am folosit cu fetita mea in spital cand vroiau sa-i recolteze urina si nu vroiam sa o chinui cu sonda. problema este ca "pungulita" trebuie schimbata destul de des (cam la 2-3 ore) ptr ca are capacitate mica. nu stiu unde se gasesc de vanzare - eu am luat de la o asistenta din spital. nu stiu nici cum se numesc.
ams
Postat pe 2 Iunie 2009 20:55
Bun sun Dana am i eu o feti care a avut luxaie congenital de old am operat-o la Bucureti la Grigore Alexandrescu la doctorul Mihail Jianu acum suntem foarte bine i nu se mai cunoate nimic, curaj o s fie bine.Fetia mea este foarte bine nu mai are nici o problem merge pe biciclet alearg i este un copil normal slav DOMNULUI
kidz003632
Postat pe 6 Septembrie 2009 21:13
Buna!Si eu am avut luxatie congenitala si acum am 29 de ani si un copil de 7 ani,am nascut normal.Cel mai important e ca diacnosticul sa fie pus corect,cel mai bun spital din tara de ortopedie este in Arad,copilul are mare nevoie de soare,familia trebuie sa fie unita,toti sa va ocupati de cresterea si sanatatea copilului,ca sa nu se simta greutatea.este foarte importanta legatura cu un medic bun.Sunt sigura ca se poate rezolva
garbo037899
Postat pe 7 Septembrie 2009 17:31
salut,am si eu fetita operata de luxatie la sold drept!acum este in ghips cu ambele picioare,si mai avem de stat 1 luna si jumatate.Am operato la iasi la doctorul Straticiuc si operatia a iesit bn tinand cont ca am descoperit abia acum cand fetita are 2 ani
Sper sa treaca repede saptamanile astea si sa incep recuperarile
m-am saturat sa o vad in ghips
stam de 3luni in ghips
multumesc lui D-zeu ca am o fetita curajoasa si mi-a dat si mie putere
kidz003662
Postat pe 8 Septembrie 2009 13:19
buna am si eu o fetita o fetita de 3ani jumate si este operata de luxatie de sold la 3luni .este operata de dr prof.burnei de la budimex din bucuresti si sa vindecat in totalitate,dupa un tratament indelungat.
kidz003765
Postat pe 18 Septembrie 2009 08:56
fetelor scuzati mi ignoranta este prima oara cand aud de aceste probleme... printesik mea face acum pe 26 2 luni....cand se face acest control ptr a depista luxatia?k nu am inteles prea bine....ori la 2 luni,ori la 4?noi vineri mergemla medic..controlul de rutina,si o sa o intreb,dar ce simptome sunt?k si ingerashul meu isi da un piciorush putin in exterior....motiv de ingrijorare?cum se manifesta aceasta luxatie?numai prin eco poti vedea dak sunt probleme sau sunt si alte simptome care iti dau de banuit? primul copil.....multe griji,multe intrebari.... ..pupici si multa sanaatate le bb ei
carter
Postat pe 23 Septembrie 2009 21:09
Bun sunt Dana i eu amo feti Bianca care a fost operat de luxaie congenital de old la Grigore Alexandrescu Bucureti de prof. dr.JIANU MIHAI este un dr. extraordinar , fetia mea este un copil normal dar, ne-am chinuit un an de zile foarte mare chin, dar a trecut.0766204937 contacteaz-m i o s-i spun mai multe . Sntate mult pupici
kidz003632
Postat pe 23 Septembrie 2009 21:25
Buna dragi mamici, am citit despre problemele prin care ati trecut si m-am cutremurat, sunteti f puternice, sa va dea dumnezeu sanatate bebeilor si voua putere sa treceti peste toate. Draga ubita semnele luxatiei congenitale de sold sunt :
- Modificari care demonstreaza asimetria coapselor: scurtarea unui membru, pliuri asimetrice ale zonei fesiere si ale coapselor, bazin asimetric, limitarea miscarii de apropiere a coapselor.
- Miscarile pasive din articulatie, utile pentru stabilirea diagnosticului, sunt obligatoriu efectuate numai de catre medic deoarece pot deveni traumatizante in cazul realizarii de catre un cadru nespecializat.
iasmina_kidz
Postat pe 23 Septembrie 2009 22:20
Ubita, in legatura cu pozitia in exterior la labutei, asa s-a nascut si fetita mea si de la spital m-a trimis la ortoped chirurg, asa ca pe la 2 luni am fost cu ea la un chirurg ortoped si mi-a zis ca fetita e perfect normala si ca labutza tine de pozitia pe care a avut-o in burtika, dar preventiv pe la 5 luni, adik peste doua saptamani o sa mai merg la un alt chirurg ortoped, desi avem o asistena care vine saptamanal sa o vada pe asta mika si am fost cu ea la o multime de pediatrii, mai bine previi decat sa intampini.
iasmina_kidz
Postat pe 23 Septembrie 2009 22:48
Fetita mea a fost depistata cu LCS stang la 7 luni,a fost operata la budimex(relaxare musculara),apoi o luna in gips,insa osul tot nu a stat.Am schimbat dr.,am ajuns la dr.jianu la Gr.Alexandrescu,de 7 luni de cand suntem la dansul am stat in ham Pavlik,i s-a facut reducere ortopedica,iar o luna in gips.Peste 3 zile,la 1 an si 2 luni, suntem programati pt.internare pt.operatia propriu zisa de luxatie;desi am fi vrut sa o facem mai devreme,dl.dr.ne-a spus ca este periculos,asa ca a trebuit sa asteptam atat de mult.Cine a fost intr-o situatie similara,cat a stat copilul in gips,care au fost urmatorii pasi?Din momentul operatiei cam cat mai dureaza pana o voi vedea in sfarsit in picioare?
bcarmen
Postat pe 8 Octombrie 2009 11:55
Buna Carmen
La fetita mea am observat la 10 luni ca are luxatie de sold stanga. A fost operata cand a implinit un an, pentru ca pana atunci tot a fost putin bolnava si nu sa putut. A fost 6 saptamani intr-un aparat. Apoi doctorul a zis sa astaptam, sa vedem daca ramane osul la loc. Nu a ramas. A fost operata inca o data la 1 an si 8 luni, dupa ce au pus 2 luni in gips. Acum au scos gipsul in 8 ianuarie, si acum facem tratament de gimnastica. Pana acum totul e in regula. Speram ca o so ramane asa.
Sper si ca micuta ta o sa fie bine!!!
Sanatate.
Tunde_82
Postat pe 25 Ianuarie 2010 20:48
Am uitat sa sriu ca noi am fost si in Bucuresti si in Budapesta, apoi am ramas la Debretin. Acolo am gasit un doctor foarte bun.
Tunde_82
Postat pe 25 Ianuarie 2010 20:50
am si eu un baietel de 1 an si 10 luni l-am nascut cu talus valgus (talpile orientate spre exterior) am fost si noi la grigore alexandrescu dupa care am purtat orteze de gips numai noaptea, ni s-a spus ca nu sunt probleme daca nu are luxatie de sold, nu i-am focut radiografie vreau sa stiu daca este vizibila aceasta luxatie. baietelul meu merge un pic ca o ratusca dar speram ca o sa isi revina
sanatate
kidz006863
Postat pe 22 Februarie 2010 08:38
buna, fetitza mea are 3 luni jumatate , la 3 luni i-am facut radiografie de sold, insa pana acum este bine...mi s-a spus de catre dr prof Aprodu din Iasi ca este predispusa la luxatie, dar nu o are, ar fi fost o problema dar ar fi mers acum in picioare , dar cum e inca mica se va rezolva prin purtarea permanenta de pampersi.mergem la control la 5 luni A mai fost cineva in situatia mea , s-a refacut cu pampersi sau a necesitat interventie ?
mirela19789
Postat pe 22 Februarie 2010 09:27
si eu sunt mamica dar am un baietel de 14 ani acum .in urma cu 13 ani am descoperit ca are displazie de bazin bilateral.di fericire am urmat sfatul medicului si sa refacut acum este un copil normalde cind am descoperit ca are displazie bilaterala neam dus in fiecare an la mare.si iam facut tratament,dar a fost pus si in aparat de abductie 3 luni de zile iar in acest timp iam dat calciu .am uitat sa va spun si eu am luxatie congenitala de sold sting iar mama mea are la soldul drept.eu sunt operata de nenumarate ori si degeaba.deci sunt un caz fericit ca fiul meu sa refacut foarte bine
kidz007080
Postat pe 27 Februarie 2010 21:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
spalatul pe dinti 28 De la: office_salinasusesi_ro 24 Februarie 2010 15:56
dintisori 8 De la: office_salinasusesi_ro 17 Februarie 2010 22:07
Un animalut de companie! 130 De la: garbo_378458 30 Iulie 2013 21:05
Prin urmare incerc sa va cer ajutorul dumneavoastra 2 De la: anaROBERT 19 Iunie 2010 01:01
Ce meniuri in gradinite particulare mai utilizati? 2 De la: ruschita 2 Martie 2009 09:25
Setari Cookie-uri