somnik

Buna ziua,
Am si eu o problemutza: Puiul meu in varsta de 1 an, se trezeste noaptea cam de 2 ori, iar in ultimul timp(de aprox 2sapt.) fix la ora 5.55 dim. Parca este ceas. Nu mai stiu ce sa fac. Nu bea ceai, de nici o culoare. Face chchhh!!!! Este plin de energie. Doarme dupa-amiaza, cam 1-2 ore, iar seara , cateodata doarme pe la 20.00, dar de cele mai multe ori doarme pe la 22.00. Aveti vre-o reteta pt. un somnik linistit si de durata?

Mirella
IranM
Postat pe 12 Februarie 2008 13:20
Stiu ca aerul ii oboseste daca il scoti afara la plimbare sau chiar pe picioarele lui , e bine sa faca miscare afara in fiecare zi.Seara sa bea lapte si mancarea sa fie usoara.
mihadraga
Postat pe 12 Februarie 2008 18:33
Multumesc,

Seara bea lapte, iar inainte manaka iaurt cu cereale, sau ceva asemanator. Afara, e adevarat, ca sta mai putin. Multumesc
IranM
Postat pe 14 Februarie 2008 09:46
eu stiu o prietena care ii da copilului seara cereale " somn usor" de la Nesle si doarme foarte bine pentru ca are tei ! Incearca si tu....si cum spunea mihadraga..multa plimbare sa fie obosit ! Pupici !
sdanutza
Postat pe 15 Februarie 2008 16:18
Cu cerealele, cred ca este relativa treaba.Si eu i-am dat Chirei cereale de la Nestle, "somn Usor", ...dar nu cu scopul asta, i-am luat mai multe tipuri , printre care si astea..., si pot sa va spun ca tot la 1-1.30 noaptea se culca, si de foarte multe ori era agitata peste noapte.Iar de la 8 luni, am luat alte cereale, nu-i mai dau "somn Usor" si si-a schimbat programul: se culca la ora 23.00. Cu toate ca si eu cumpar produse de genul asta, dar nu prea cred ca au vreun efect.In schimb, am observat ca doarme foarte bine daca iesim mai mult afara..., de aceea daca e frumos, iesim de doua ori, inainte de masa de pranz si dupa. DEasemenea , am observat ca doarme mai bine peste noapte cand este mai rece in casa. Au fost nopti cand era foarte cald, eu dormeam in maneca scurta si imi era cald, iar ea era agitata, se foia toata noaptea.Asa ca am hotarat sa o imbrac mai subtire..., cu caldura nu am ce face, ca nu pot sa stau cu geamurile deschise. Nu facem noi caldura cu altceva, calorifere...Asa ca, parerea mea, iesiti cat mai mult afara, poate merge. Bafta!
chira
Postat pe 15 Februarie 2008 17:09
Multumesc pentru sfaturi!
Cereale "somn usor" de la Nestle ii dau de la 6 luni, deci.......pica. Am incercat sa-l scot mai mult afara. Vad k merge, il culc la 21, dar tot se mai trezeste de cateva ori pe noapte . E posobil sa nu doarma din cauza caldurii, pentru k este cald in ksa(nu va imaginati ca este k in baie). Noi locuim la curte si caloriferele sunt atat de calde cat vrem noi. O sa incerc sa le las mai 'reci'.
IranM
Postat pe 17 Februarie 2008 13:40
EU Cred ca este normal sa se mai foiasca noaptea, poate este si de la dintisori si incearca sa i faci un program seara sa se culce in jur de 21.30-22.00 ca poate asa nu se mai trezeste devreme
ciutuzairina
Postat pe 10 Decembrie 2008 11:28
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 6 Mai 2009 18:57
haihui o fi vara dar deja ma plictisesc aceste reclame pe toate topicurile
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iunie 2009 13:56
sa deschida un topic numai al ei unde sa scrie zilnic,sa nu mai streseze pe nimeni si asa suntem in plina criza haihui esti
silviatatu
Postat pe 10 Iunie 2009 14:33
Buna de curand ii dau seara cereale pt noapte cu flori de tei in laptele de seara e mai linistit noaptea il scot in fiecare zi afara, dar cand e foarte cald si bb meu se trezeste noaptea dar bea putina apa dorna si face nani singur imediat doarme neinvevilt e rau de caldura sa spuzit de vro cateva ori, ziua doarme dupa fiecare masa cam 1/2 sau 1 ora are 4 sau 5 mese pe zi.
kidz000488
Postat pe 1 August 2009 09:55
pai la cat e de cald cum sa mai doarma si invelita sebi nici cand era bebelus nu dormea acoperit...
SEBY1YEAR
Postat pe 4 August 2009 14:17
buna! va rugam sa ne dati un vot http://www.ziarulactualitatea.ro/copii.html Ana-Alessia Daiana Raimo! este primul nostru concurs! va multumim anticipat!
marirai
Postat pe 4 August 2009 14:38
incearca si oboseste-l!!
scoate-l in parc...joaca-te cu el...si ai sa vezi ca o sa dea roade:P
allamia
Postat pe 25 August 2009 15:40
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 8 Februarie 2010 13:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vaccin Prevenar 3 De la: gioconda_iftime 28 Octombrie 2009 11:00
cat ceai bea un bebe la 7 luni? 6 De la: laurababy78 14 Noiembrie 2011 10:50
ceau 10 De la: madre_de_dios 16 Decembrie 2011 21:03
Cum sunt bebelusii vostri la 4 luni? 55 De la: aly_raz 22 Ianuarie 2016 05:52
baietelu meu 3 De la: Tabarcea_Adoriana_1 25 Ianuarie 2016 14:23
Setari Cookie-uri