cum intarc copilul

Buna mamici.Si mie mi se pare absurd sa alaptezi la varste peste 3 ani.Eu l-am intarcat foarte usor pe Darius la 8 luni cand am inceput sa-i dau san doar noaptea.Dupa o saptamana nu i-am mai dat nici noaptea iar mesele i le-am inlocuit cu lapte praf.La inceput manca putin dar acum(la 9 luni si 2 sapt) bea 260ml de 3 ori pe zi.Sunt multumita si el fericit.Iar pt mine a fost greu prima saptamana cand am apelat la frunze de varza si algocalmin.Mult succes
adelafistis
Postat pe 23 Ianuarie 2009 14:01
Buna, fetelor! Primiti-ma si pe mine in clubul vostru!!!!!
Si postez aici ptr ca am fost socata de-a dreptul cand am citit! Clasa a 4-a? Cred ca totusi e o greseala undeva! E imposibil, mai ales din punct de vedere medical! O femeie nu poate avea atata timp secretie lactata!

Oricum, gluma, greseala, nu e normal!

Noi suntem printre cei mai putin norocosi: doar 5 luni. Bine de la 2 luni cu ajutor (ceai, pastilute si alte cele). Iar intr-un final Bebelucul meu s-a saturat sa se lupte cu sanul si a preferat biberonul! Cu parere de rau, am renuntat, era un adevarat chin masa, tipete, urlete, ciupituri...

Si in cateva zile sanii mei n-au mai produs lapte nici macar o picatura!


Va pup,


Succes la alaptat, sau, conform topicului la intarcat!
roxi_19_77
Postat pe 23 Ianuarie 2009 14:16
salut mamici!

Nu vreau sa facem un subiect de disputa ci doar sa ne impartasim din experientele noastre iar cele care inca nu am intarcat pe nimeni sa reusim sa facem acest lucru cat mai simplu cu putinta selectand cat de cat din experienta altor mamici fara sa-i chinuim pe bebelusi cu crema de pantofi pe sfarc cum spunea o mamica mai sus sau mai stiu eu ardei iute sau....pentru ca sunt copii nostri si le-am da si luna de pe cer ca sa le fie lor bine iar in cel mai rau caz cred ca as pleca cateva zile la rude daca nu as reusi sa aplic metoda pe care am expus-o mai sus sau daca doamne fereste as fi internata in spital in acea perioada as apela la biberon.
Nu introduc niciodata vreun aliment sau vreun medicament fara acordul pediatrului mai ales ca fac parte din categoria mamicilor super ingrijorate de a nu i se intampla ceva copilului iar intarcatul mi se pare o etapa foarte importanta din viata bebelusului meu si o sa o tratez cu toata atentia cuvenita si le felicit pe mamicile care au reusit fara prea multe probleme sa intarce bebelusii si le doresc multa bafta mamicilor care urmeaza a intarca
Multi pupici si multa sanatate
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Ianuarie 2009 18:14
Doamne fereste nu pot sa cred ca poti alapta atata timp 4 sau 10 ani au am intarcat ambii copii la 1.5 ani si 1.3 ani si a fost foarte simplu baiatul nu a mai vrut sa suga treptat a renuntat in favoarea mancarii solide iar la fetita scoteam laptele si-l puneam in cana pana am inceput sa-i introduc lapte de vaca iar cand s-a obisnuit cu el nu i-am mai dat. Lactatia mi-a scazut fara pastile. Copii mei au acum 7 si respectiv 4 ani asa ca mi s-ar fi parut absurd sa alptez si acum.
Va doresc multa bafta la intarcat.
ramo_deni
Postat pe 24 Ianuarie 2009 13:15
Apropo citeam mai sus ca multe mamici isi chinuie copii cu diverse metode care mai de care mai primitive ca doar scopul scuza mijloacele si metodele sunt chiar foarte bune in opinia lor ca doar au mai fost folosite si de altii.
Pentru cine e interesat astept sa-mi scrieti pe adresa de e-mail ramonamihail@gmail.com ca sa va trimit carti de psihologia copilului si nu mai ascultati de sfaturile unor mamici asa binevoitoare ca va treziti cu copii prin spitale si nu stiti de ce.
ramo_deni
Postat pe 24 Ianuarie 2009 13:23
buna mamici
eu am o fetita de un an si 6 luni
inca ii dau ''titi'''cand adoarme la pranz si seara
nu vre biberon
de oluna bea seara si o cana de lapte de vaca
imi este teama ca nu va mai dormi la pranz daca nu ii mai dau
voi cum ii adormiti?
nu am de gand sa ii mai dau mult indiferent ca va dormi sau nu
pa
carmenn7
Postat pe 6 Februarie 2009 21:45
Buna carmen!Noi dam drumul la tv la desene si adormim usor in pat.La inceput mi-a fost si mie greu sa-l adorm mai ales dupa ce l-am intarcat,dar intr-o saptamana s-a obisnuit cu noul stil si deja stie cand trag pe geam perdeaua si il asez pe perina ca urmeaza somnul.Poate vei reusi si tu
adelafistis
Postat pe 7 Februarie 2009 16:59
buna
la noi va fi ceva mai greu pentru ca mai avem o surioara mai mare care nu mai doarme la pranz
este mai distractiva joaca cu ea decat statul in pat linistita.........
multumesc pa
carmenn7
Postat pe 9 Februarie 2009 09:13
carmenn7 de adormit adoarme cand ii este somn si fara titi baietelul meu sebi a facut diaree din cauza dintisorilor si 2 zile nu i-am dat titi decat noaptea si bineinteles tratamentul de rigoare si bineinteles ca de dormit a adormit pana la urma nu la 11.30 cum trebuia ci la 12 ca nu-si mai putea tine ochisorii deschisi in schimb o cauta pe titi peste tot pe unde simtea putina piele mi-a parut rau de el sa vad cum o cauta dar cel putin am scapat de diaree el nu vrea sa bea cu biberonul doar cu cana si ceaiul de menta tot cu cana l-am dat pupici si poti incepe sa nu-i mai dai sa vezi cum reactioneaza daca nu merge mai incearca peste o zi doua la noi s-a intamplat dintr-o data si ma pregatisem sufleteste pentru orice dar nu a fost sa fie oricum azi tot cu titi a adormit dar daca vroiam sa-l intarc puteam sa nu-i mai dau deloc dar as vrea sa-l mai las cateva luni macar pana face 1 anisor multa bafta
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Februarie 2009 12:34
multumesc pentru incurajari vasilica
am sa ti povestesc putin despre fetita mea
se trezeste la 7 adoarme pe la doua la pranz(doar o jumatate de ora)
iar seara in jur de 9
si mi sa intamplat deja sa nu vrea sa doarma la pranz
era agitatie in casa ... a adormit pe la 6(era nervoasa si nu ii convenea nimic)
si cu surioara ei am patit ceva asemanator
dupa ce am intarcato ea a mai adormit o perioada cu biberonul
cand il am luat nu a mai vrut sa doarma ........
adormea pe la 4 ,5 in diferite locuri erea atat de obosita dar nu vroia ........
am incerca si televizor si poveste si amenintari
intr o luna dormea pe la 4 , 5 de doua ori pe saptamana
treptat a renuntat de tot
carmenn7
Postat pe 19 Februarie 2009 08:29
am sa ii mai dau '' titi'' cam o luna
intre timp mai astept si alte sugestii
va multumesc
carmenn7
Postat pe 19 Februarie 2009 12:11
Deci...senorita_de_Marco cred ca a facut o gluma...a spus la misto...tzeapa..nu stiu cum sa zic; In primul rand, dupa primul an laptele isi pierde din proprietati, deci la 4 ani e practic apa chioara. Oricum, chiar cred ca e doar o tzeapa.
In schimb, am vazut pe youtube pe una care alapta de 8 ani, daca dati un search, o sa vedeti si culmea e ca incuraja acest lucru...Doamne fereste! Bb meu are 8 luni si cu siguranta imi va fi si mie fff greu(mai mult mie decat lui), sa nu-i mai vad moaca aia fericita cand vede tzitzi...ii stralucesc ochisorii, e foarte fericit...in orice caz mie o sa imi fie mai greu, ca ei uit mai usor acest lucru. Eu as vrea sa il intarc pe la 1 an si 2-3 luni, dar in nici un caz nu am sa trec de 1 an si 8 luni, sa zicem 2 ani, pt ca va fi mai greu. La asta sa nu se supere mamicile care au alaptat mai mult de 2 ani, eu zic de mine aici si de cum vreau eu sa fac.
Toate cele bune!
anflo
Postat pe 1 Martie 2009 09:42
buna.am un bebelusi de 1an si ma confrunt cu aceeasi probl, dc ma puteti ajuta cu un sfat cum il intarc?adoarme doar la san, nu bea din biberon, din cana, am incercat cu de toate,cu lapte nan, milupa nu-i place, tipa dupa san, imi ridica tricoul.probl care ma deranjeaza este ca nu mananca cat ar trebui pt ca in permanenta ia cate o 'gurita ' de san si astfel e cam satul mereu si face nazuri la mancare.sunt ingrijorata nu stiu ce vitamine am eu in lapte ca nu ma omor cu mancatul.am incercat si cu seringa sa-i dau lapte dc va imaginati.cu chim abia am reusit sa nu-i mai dau pana in 4 lapte cu urlete , tipete s-a invatat s mananca acum bine masa de dim si pranz.mi-e frica dc il intarc cum il fac sa bea lapte, dc nu mai vrea??/si cum ii dau, cu lingurita??
kidz000320
Postat pe 18 Martie 2009 15:44
am omis sa va spun ca se trezeste si noptea de 3-4 ori sa pape tatza si sa nu indraznesc sa-i dau altceva pe la gurita ca se pune pe tipat,a inceput sa ma apase rau aceastaprobl cum il intarc, si cum il fac sa bea lapte de altfel???nici nu vreau sa folosesc metode drastice sa-l traumatizez, este f atasat de tatza si chiar sufera dc nu-i dau.merci mult astept sugestii?
kidz000320
Postat pe 18 Martie 2009 16:06
nu am inteles cum adica ia "permanenta ia cate o 'gurita ' de san si astfel e cam satul mereu si face nazuri la mancare" adica tu ii dai o lingura de mancare si o "gura" de san.....
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Martie 2009 17:14
si apropo poti sa-i dai lapte cu lingurita in combinatie cu cereale sau biscuiti sau ceva ce-i place.Bafta!
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Martie 2009 17:16
pur si simplu nu ii mai dai. o sa planga rau vreo 2 saptamani, dar de foame o sa manance mancare in loc de san (presupun ca a mai mancat si pana acum mancare, nu sta doar cu sanul), si in timp o sa adoarma la tine in brate sau pe scaun la masa si nu cu sanul in gurita. La noi asa a fost
ruschita
Postat pe 18 Martie 2009 17:19
Stiu si eu cateva trucuri, nu stiu daca functioneaza...sper sa mi le amintesc pe toate..
1. Se zice ca daca mananci usturoi, isi schimba gustul laptele(asta cu siguranta e adevarata, dar e posibil sa nu il deranjeze pe copil noul gust..)
2. Mi-a spus mama mea ca pe mine m-a dezvatat ungandu-se cu ampicilina sau penicilina, nu mai stiu, in orice caz - cu ceva amar; zicea ca ii trageam niste priviri dintr-alea taioase si plangeam un pic, dar imi trecea.
3. Pleci pt cateva zile si il lasi in grija altcuiva, deci sa nu o vada pe mama ceva timp.
4. Incearca sa il tii satul, astfel incat sa nu ii mai "incapa" si tzitzi in stomacel, adica mancare, apoi ceva dulce, dar se stie ca nu e bine sa manance dulciuri copii pana in 2 ani.
Incearca, pe cat posibil, sa nu il intarci brusc.
Uite un articol luat de pe net:

Cand ai luat hotararea sa-l intarci, tine cont de varsta micutului si actioneaza cu rabdare. Expertii te sfatuiesc sa nu intrerupi alaptarea brusc, pentru ca poate fi traumatizant. Asa ca daca te gandeai sa pleci un week-end cu sotul la munte, schimba-ti planurile! Iti dam noi cateva metode testate:
Inlocuieste cate o masa. Alege o masa la care, in loc sa-l lasi sa suga, sa-l hranesti cu lapte din biberon sau direct din cana, daca poate. Asa se va simti confortabil, caci va avea timp sa se obisnuiasca cu schimbarea pe parcursul mai multor saptamani. Si tot asa, dupa model, ii inlocuiesti toate mesele pana la urma. Si pentru tine va fi mai bine - cantitatea de lapte se va diminua treptat si nu risti sa te chinui cu sani angorjati sau mastite.
Scurteaza timpul de alaptat. Daca cel mic suge cate cinci minute la fiecare masa, redu-i timpul la trei, de exemplu. Dupa care, continuati masa cu mancare solida sau alt tip de lapte, daca e prea mic. Peste cateva zile ii reduci alaptarea si mai mult si bebe nici nu va stii cand va fi intarcat!
Distrage-i atentia. Aceasta metoda functioneaza daca bebe este mai maricel. Cand iti cere sa-l pui la san, spune-i ca-l vei alapta mai tarziu si incearca sa-l distrezi. Si-n loc sa-i dai sa suga dupa-amiaza, du-l cu vorba si alapteaza-l abia seara!

AJUTA-L SA NU SUFERE PREA TARE
Daca tie ti se pare dificil sa-l intarci, imagineaza-ti cum va resimti el aceasta ruptura. Cum il faci sa uite de san?
1. Ofera-i mai multa dragoste. Intarcarea il poate face pe cel mic mai vulnerabil pentru o vreme, si are nevoie sa-i arati ca il iubesti, chiar daca nu-l mai alaptezi
2. Tine-l cat mai mult in aer liber. Du-l in parc la plimbare, lasa-l cat mai mult la joaca cu alti copii, da-l in leagane, mergeti in vizita la un prieten... Afara o sa uite ca vrea sa suga.
3. Acorda-i atentie ca si inainte. Nu-l mai pui la san, dar ii poti citi o poveste, puteti dansa si canta impreuna sau jucati-va amandoi. Copilul vrea sa vada ca esti langa el, chiar daca in alt fel!

Intarcarea, ca si diversificarea sau schimbarea meniului, este o etapa destul de stresanta pentru un copil. Monotonia care pentru un adult nu este deloc benefica, este cautata cu inversunare de copilul mic, si orice schimbare este respinsa. este nevoie de multa rabdare si perseverenta din partea ta. Copilul cauta si refuza schimbarea gustului alimentului cu care s-a obisnuit atat de mult timp. Introdu-i cu rabdare cantitati mici din alte alimente, vezi ce ii place, nu poti sti ce ii place pana nu incercati. La inceput trebuie sa testezi multe alimente dintre cele premise la varsta lui, pana descoperi ce ii place. Imposibil sa nu gasesti ceva. In acelasi timp, ii reduci cantitatea de lapte matern, crescand progresiv cantitatea de mancare. Daca mai vrea din cand in cand sa suga, nu este o problema, la un moment dat o sa renunte singur.

anflo
Postat pe 18 Martie 2009 18:28
vroiam sa zic ca in permanenta vrea tatza si daca ii dau logic ca dupa la masa(mancare solida) papa putin, face nazuri.de cateva zile am inceput sa nu-i mai dau sau ii daau putin si ii distrag atentia si sunt multumita ca papa mult mai bine.mesele de seara o sa fie chin sa le scot
kidz000320
Postat pe 18 Martie 2009 18:38
fetelor merci de sfaturi.incerc sa am mereu pregatita mancare si cand cere san sa-i dau mancare.merge cat de cat dar seara cum fac?si noaptea???si cum il invat cu alt lapte, nu-i place nici cu cereale
kidz000320
Postat pe 18 Martie 2009 18:42
Sunt in procesul de intzarcare a IUliutzei,fetita mea de 1 a si5 luni.Am pus scoci si i-am zis ca e bubutza, dar l-a desfacut.Am dat cu usturoi si s-a strambat cand a pus guritza.Acum vine doar s-o miroase si pleaca si`si ia sticla de suc.Mai rau e ca plange noaptea si trezeste vecinii si atunci o spal repede si i-o dau ca nu vrea altceva
iulia_nicol
Postat pe 18 Martie 2009 18:44
nu trebuie sa ii dai numai pt ca plange (asa va plange mereu si tu mereu ii vei da si nu mai terminati niciodata... Deci te hotarasti:ori ii dai ori nu-i mai dai...) Iar faza cu plecatul si lasatul copilului in grija cuiva (ca sa nu mai vada mama ), mi se pare o mare prostie:dupa ce ca sufera dupa san, acum sa sufere si din lipsa mamei? (ca si cum sotul tau ar fi bucatar, si ar vrea ca tu sa tii cura de slabire, si pt asta ar pleca sa nu-l mai vezi ca sa nu ti se faca pofta de bunatatile pregatite de el:ce prostie!!!!!!!) Cum sa ii arati ca il iubesti daca il lasi si pleci????????
ruschita
Postat pe 19 Martie 2009 16:26
Si eu as vrea sa o intarc pe fetita mea de 9luni dar nu chiar acum pana la un an vreau sa reusesc.Pana l 4luni fetita mea a luat bine in greutate dar dupa 4 luni si pana l a8luni foarte putin cand am dus-o la doctor mi-au spus sa incep cu lapte praf am incercat o luna de zile dar slabe sanse dimineata ii dau san seara la 17 lapte praf doar 6oml accepta la 21:00 ii dau iar 6oml cu cereale si inainte culcare san noaptea cand se mai trezeste din cand in cand san.Dupa o luna de chin cu lapte praf am dus-o iar la control si mi-a luat mai bine 500gr fata de 400-500de gr cat lua inainte in 2luni(la 4luni avea 5,600kg si la 6 luni 6,100) la 7luni si 3sapt avea 6,500 si acum cand am dus-o la 9luni 7kg tot putin dar sunt multumita ca mi-a luat un pic mai mult.Ce sa fac ca sa renunt de tot la san credeti ca ar trebui sa o intarc inainte de un an? si cum sa o fac sa accepte mai mult lapte praf?
maria_serafim
Postat pe 19 Martie 2009 16:41
daca accepta deja ceva lapte praf (adica nu-i repugna gustul, mirosul, textura etc, de vreme ce mananca oarecat), nu o sa ai probleme dupa ce intarci (zic eu), o sa compenseze sanul cu laptele praf (andrei lapte praf nu a vrut niciodata, si atunci compensa sanul cu cereale, banane etc) Vb si cu medicul ei, o cunoaste mai bine si stie ce sa iti recomande (cat sa o mai alaptezi)
ruschita
Postat pe 19 Martie 2009 16:44
Problema este ca nu accepta laptele praf cand ii dau cu cereale vrea ca nu eset simplu dar cand este simplu nu bea se joaca cu tetina se bucura de biberon in nciun caz de continut si dimineata nu am incercat pt ca trage de mine tipa de bucurie si plange daca nu ii bag repede titi in gurita.Sper sa reusesc pana l urma doctorita mi-a spus sa mai incerc cu lapte din comert si poate il accepta pe acela.
maria_serafim
Postat pe 19 Martie 2009 16:54
Eu cred ca v-ar fi mult mai usor daca va hotarati sa intarcati copilul si tineti de aceasta hotarare.Nu trebuie sa cedati doar pt ca plange sau trage de tricou.Ar fi ideal daca in aceasta perioada ati purta o bustiera cat mai stransa de corp si sa evitati sa va schimbati in fata copilului(ca sa uite de tzitzi).Este greu pt fiecare , chiar si eu care l-am intarcat usor pe Darius aveam momente cand vroiam sa cedez(nervi , plansetele copilului,neindemanarea in prepararea lapticului),insa nu m-am lasat.Initial si la mine nu papa mai mult de 100-150 ml de lapte insa in lipsa de altceva ...................a inceput sa pape.Multa bafta si rabdare
adelafistis
Postat pe 19 Martie 2009 18:06
Lactate fetita mea manaca nu am probleme deloc numai ca nu ia suficient in greutae si am inteles ca laptele praf ar fi cel care te ajuta cel mai mult sa pui pe tine ca bebe sau poate chiar daca ar fi sa bea mai mult poate tot la fel ar fi pt ca ea este si intr-o continua agitatie merge de-a buselea si nu are stare deloc se ridica in picoruse cand vede ceva de care se poate prinde.
maria_serafim
Postat pe 20 Martie 2009 15:25
doamne sfinte si eu imi fac probleme de-acum ca are unn an si e baietel si treb sa-l intarc sa nu-l afecteze pe viitor.cum ai putut sa te complaci intr-o astfel de situatie dumnezeule la varsta asta incepe sa apara mici simpatii , in curand poate o sa se indragosteasca si el .nu te gandesti ca poti sa-i distrugi toata viata, ca nu o sa aiba pic de independenta in viata sau cine stie ce probl psihice grave????dar cum t e poti complace in sit asta, nu tie rusine de parinti, de cunoscuti.doamne sfinte am ramas muta,,, cred ca asa cum au zis si celalalte fete ai nevoie de ajutor , de un psihiatru neaparar!!!!!!!!!!!!
kidz000320
Postat pe 20 Martie 2009 21:05
acum am vazut ca mesajul e vechi, sper sa fi fost o gluma proasta ca a alaptat pana la 10 ani!!!!!!!!!!!!de unde atata lapte????
kidz000320
Postat pe 20 Martie 2009 21:18
buna si eu am un baietel de 2,4 ani si a supt pana la 1,2 luni.eu am pus otet pe san si datorita mirosului am reusit repede
clau1611
Postat pe 25 Martie 2009 15:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Colici! 3 De la: garbo_378458 24 Iulie 2013 13:22
dermatita atopica 10 De la: racovus 26 Iunie 2010 17:39
Cu ce sa incepem diversificarea? Voi ce ati ales? 5 De la: Aly_Fab 18 Februarie 2010 19:30
Vand Infacol produs in U.K.! 1 De la: danyl2u 19 Octombrie 2009 13:01
declansarea lactatiei si mentinerea ei 3 De la: Aly_Fab 29 Martie 2010 15:39
Setari Cookie-uri