Cum il dezvatam de biberon?

Puiul meu cel mare are 4 anisori si inca nu a renuntat la biberon. Nu stiu ce sa mai fac.
corny
Postat pe 21 Noiembrie 2007 16:26
totul depinde de copil...eu nu am reusit sa beau din cana pana la 7 ani....nu beam chiar din biberon, ci din sticla, dar tot pe acolo e
lory9631
Postat pe 23 Noiembrie 2007 17:36
De biberom il poti dezobisnui astfel.incepi sa-i maresti gaura tetinei treptat ,pana cand i-o tai efectiv cu foarfecele .in acest fel nu va mai fi nevoit sa suga.si probabil va accepta sa bea din canita...succces!!!
gabrielapetri2003
Postat pe 5 Decembrie 2007 01:26
Draga mea eu ma tin minte cu suzeta in gura! Mama mea imi spune ca eram in grupa mare la gradinita si aveam biberon! Intr-o buna zi am renuntat singura la el, fara regrete, fara plans si totul a fost ok.
Baiatul meu cel mare a renuntat la biberon la 2 ani si jumatate, in concediu la mare, cand s-a suparat ca nu am gasit lapte sa-i pun in sticluta (asta se intampla acum 13 ani). Baietelul meu cel mic are 3 ani si nu doarme fara sticla de lapte, peste zi cand este obosit imi cere lapticul si se odihneste singur in pat pana isi bea laptele. Biberonul il linisteste este una din placerile lui, de ce sa-l privez de asta, doar ca sa ma laud ca micutul meu se maturizeaza? Haideti sa nu le scurtam copilaria si chiar cu riscul ca o sa devina mai obraznicuti eu cred copilasii nostri merita sa fie putin alintati!
ALANEX
Postat pe 3 Ianuarie 2008 13:49
BUNA MAMICII! si eu am baietelul de 5 ani fara 3 sapt. si bea din biberon de ,ja nu se mai gaseste laptele care il bea termin ce am si dupa om vedea nu-l fortez deja rad vecini cand il vad si zic daca mai rad 2-3 o sa se lase singur fara sa-l fortez. fata pe la 5 juma. s-a lasat tot asa radeau de ia si i s-a facut rusine. pupicii la bebey.
balu
Postat pe 15 Ianuarie 2008 21:02
buna, si noi avem aproape 3 ani si inca nu am renunta la biberon. Am incercat, dar stiti care e reversul medaliei, nu mai bea foarte mult lapte din cana, i-am cumparat pahar special, cani frumos colorate. Cred ca ar renunta daca i-as impune eu, dar gandul ca nu mai bea lapte ma face sa aman mereu. Voi ce stiti, suptul prea mult la biberon poate sa-i strice buzele, dintii etc...am auzit mai multe legende. va pup si sa cresteti mari si sanatosi.
ediana
Postat pe 13 Februarie 2008 09:36
Buna mamicilor!!!Referitor la subiectul cu biberonul.......fetita mea are un anisor si 5 luni si a baut pana de curand cu sticluta:)a lasato singura.acum bea cu canita ei si este fff mandra:D.Mie ca mamica parca imi pare rau ca a lasat sticluta:((.parca sa maturizat:Dprea repede:)).cred ca totul tine si de copil.va fii ok cand va fii el pregatit.Va pup
ELLA33
Postat pe 13 Februarie 2008 09:42
Buna mamici!!! Sunt copii si copii. baietelul meu a renuntat la biberon la 5 ani. Acum bea laptele cu canita si cu paiul.
Daca lui ii face placere sa bea cu biberonul, nu i-l scoate, pentru ca ii vei scoate si laptele din alimentatie.
Nu pleca urechea la ce spune lumea, gandeste-te la copilul tau si la ce e bine pentru el.
Ely_kidz
Postat pe 13 Februarie 2008 09:59
Buna mamici.Baietelul meu are 18 luni si bea ceai si lapte numai din biberon apa o bea din canuta.Incercam sa renuntam si la biberon dar cred ca mai dureaza.sanatate la puisori
poenaru_in
Postat pe 21 Februarie 2008 15:46
Mai depinde un pic si de parinti. Si al meu bea cu biberonul la 2 ani si 7 luni. Intr-o zi bunicii au decis sa-l dezvete si bine au facut. Eu nu o faceam din comoditate, pentru ca il calmam din plans si il adormeam cu biberonul. Intr-o dimineata , cand s-a trezit si a cerut biberonul bunicii i-au zis ca a venit Mosul (era dupa Mos Neculai) si l-a luat si la duus la alti copii mai mici. Timp de vreo spatamana a tot amintit de Mos, zicand ca daca va fi cuminte ii va aduce Mosu' biberonul inapoi si apoi la uitat - NU A PLANS DUPA EL. Si drept alternativa am avut o canita cu capac tzuguiat si cu gauri. Puteti incerca si cu paiul. Asa ca dragi mamici curaj la " aruncat " biberonul. Nu moare nimeni din renuntatul la biberon, care nici nu este bun pentru dentitie.
vali_filote
Postat pe 21 Februarie 2008 16:07
Salutel mamici!Intr-adevar vali_filote am auzit si eu,defapt mi s-a spus de catre un doctor pediatru dintr-o alta tara,ca biberonul dauneaza dentitiei. Si fetita mea este "dependenta"de el dar parca imi este nu stiu cum sa il iau stiind cat ii place.cred ca daca ar fi dupa ea ar sta toata ziua cu el(dar sa fie plin)pupicei ptr toti bb-i
crisa_raisa06
Postat pe 21 Februarie 2008 18:24
Ai dreptate raisa, si mie imi era greu dar este spre binele copilului. Si mi-a fost de ajutor ca parintii mei au fost cei care l-au dezvatat. Cand l-am luat acasa la sfarsitul spatamanii nu mai pomenea de biberon.
vali_filote
Postat pe 22 Februarie 2008 16:16


si eu am un baietel de 2 ani si bea din biberon .am incercat sa-i dau din canita dar a baut 2 inghitituri si gata.din biberon bea mult mai mult si sta cuminte savurand cu placere lapticul sau ceaiul.asa ca nu cred ca este nici o problema!
nicolla
Postat pe 22 Februarie 2008 20:14
si noi la fel ckiar dac are 3 ani si 4luni degeaba cana sau pai nu vrea mai rau e ca ma si bate dac nu i-l dau mananca cereale din acelea cu gust de fructe un fel de lapte mai consistent si nu e nici o problema dar totusi are o varsta
mery_kidz
Postat pe 11 Martie 2008 18:12
buna mamici!puiul meu are 2 ani si 9 luni si bea din biberon.de sticluta de ceai am scapat l-am pacalit ca a uitat-o singur intr-un magazin si am ascuns-o...ce e uimitor e ca nu a plans!se simtea vinovat ca el a pierdut-o cred.de biberonul de lapte nu ma indur sa-l privez pentru ca asa bea mai mult laptic..insa noi mai avem o problema si e cam stanjenitor cand mergem in vizita la prieteni sau in autobuz....suge degetelul si nu vrea nici cum sa.l lase..dar numai cand e obosit si vrea sa doarma...aveti vreo idee,un sfat?
roxydennys
Postat pe 15 Martie 2008 11:44
Desi discutiile acestea sunt de mult, dar vroiam sa adaug ca eu ( am 29ani) am supt suzeta pana la 5 ani, si am probleme de vorbire, cand am intrat la scoala mama mea m-a dus la logoped , am fost 3 ani dar inca mai am probleme la pronuntie implicit exprimare.Baietelul meu a scapat foarte repede de suzeta, a renuntat el singur la nici un an, dar cu biberonul este altceva seara si dimineata bea lapte din el, si la fel am patit si noi cand am incercat sa nu il mai dam nu mai bea lapte deloc, si atunci am revenit. baietelul meu are 3 ani, si nu da nici un semn ca ar vrea sa renunte la biberon, dinpotriva, cu cat trece mai mult timp, cu atat mai greu este.Sunt terorizata sa nu aiba probleme de vorbire in viitor, el vorbeste dar prescurteaza si inverseaza in pronuntie anumite cuvinte . Pana acum este normal din cate m-am interesat....
idiana13
Postat pe 31 Octombrie 2008 16:50
Stai linistita draga mea, suptul szetei sau al biberonului, in special daca sunt de forma ortodontica, nu au nici o legatura cu capacitatile fiziologice fonatoare ( adica cu vorbitul) si , in nici un caz cu capacitatile psihice de maturare ale limbajului. NICI CEA MAI MICA legatura. Acestea sunt niste prejudeacti , niste babisme care nu ne permit sa ne crestem copiii asa cum ne spune inima, caci dragostea dinauntrul nostru ne dicteaza exact raspunsurile pentru toate situatiile de acest gen, si ultimul lucru pe care trebuie sa-l facem este sa ne luam dupa "gura lumii". Fiul meu cel mare a supt suzete pana la trei ani si jumatate aproape ( acum are opt) si a vorbit tarziu, in jurul varstei de trei ani si trei luni datorita afectiunii pe care o are, ADHD. Fiul meu cel mic are doi ani jumatate si vorbeste perfect de la un an si jumatate, de supt suzeta a renuntat singur de o luna dar cu biberonul bea cel mai strasnic; e adevarat ca bea si cu canita cu gauri si cu cea normala insa o cantitate mult mai redusa , asa ca prefer sa-i pun biberonul la discretie.
clea2645
Postat pe 19 Noiembrie 2008 14:20
am auzit din diverse surse despre ADHD, poti sa-mi spui , te rog,cum ai ajuns la diagnosticul acesta? Cum ti-ai dat seama ca ar fi o problema si cam la cat timp? si micutul meu este foarte neastamparat si vrea ca totul sa fie numai cum vrea el, nu are deloc rabdare si mi se pare ca nu prea este atent.
idiana13
Postat pe 25 Noiembrie 2008 13:41
pe fetita mea am reusit sa o conving sa se lase de biberon cand a inceput gradinita.sfatul meu este sa l minti ca rad copii de el.pupici
any_kidz
Postat pe 5 Decembrie 2008 18:24
la noi perioada biberonului a fost foarte scurta asta si din cauza ca este alaptat la san si ii mai dadeam ceai sau apa cu biberonul dar in jur de 7 luni m-a vazut pe mine ca beam apa cu paharul ca-l tineam in brate si a fost asa de incantat ca de atunci orice alt lichid nu a mai vrut decat cu paharul asta in afara de "titi" si uite asa epoca biberonului a luat sfarsit fara nici un stres
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Martie 2009 12:36
pai si dupa ce nu ai mai dai san cu ce ai dai lapticul dimineata?daca se trezeste devreme?doar nu al ridici an fundulet si ai dai cu cana?cum vei proceda?
silviatatu
Postat pe 29 Martie 2009 12:44
dimineata ne trezim pe la 7.00 cand pleaca tati la servici ca sa ne mai jucam si noi putin cu el pana pe la 8 fara 10 dar nu de lapticul de dimineata ma vait eu ca el cand se trezeste dimineata e direct in picioare ci de cel de noaptea ca atunci e mai cu probleme ca e si somnoros dar probabil ca tot cu paharul ca nici nu ma gandesc sa-i dau biberon la 1 an si ceva ca atunci am de gand sa-l intarc.Oricum mai astept sugestii
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Martie 2009 12:50
...apropo am luat si cana de bebe de la farmacie dar nici nu vrea sa o vada doar cand il dor gingiile o roade asa ca macar o folosim si noi intr-un scop daca tot am dat banii pe ea
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Martie 2009 12:52
eu l-am antarcat pe silviu[cel mare]la 10 luni di cauza suptului pe noapte ma trezea nu exagerez de 8 ori pe noapte si antr-o zi m-am hotarat sa nu-i mai dau si am reusit doua nopti m-am chinuit si am reusit.apoi i-am dat cu biberonul pana la 1,5 ani cand s-a dezvatat singur.iar acum cu cel mic m-am chinuit sa al dezvat se sa pape noaptea si iar am reusit an3 nopti mi-a plans si i-am dat ceai ca e cam grasut si am de gand sa-i dau pana la 1 an pupici asta e pov noastra ast sa mai vb
silviatatu
Postat pe 29 Martie 2009 12:57
si noi avem canita dar tot asa o folosim pt ros si mai nou o aruncam pe jos ca stim ca mami o ridica si ne-o da anapoi si tot asa ne jucam cu ea an loc sa bem din ea asta e ,an schimb eu nu i-am anvatat pe nici unul cu mincinos.a venit antr-o zi pe la mine o prietena care are un bebe cu mincinos si alex a vazut mincinosul si l-a antors pe toate partile nu stia la ce foloseste
silviatatu
Postat pe 29 Martie 2009 13:01
fetita mea nu mai bea din biberon de la 1 an cand a descoperit canita minunata si fermecata si viu colorata cu ursuleti a surioarei mai mariDesi are 1 an si 5 luni,ea se descurca sa ia singura paharul cu apa de pe masa ,sa bea si sa`l puna la loc.Cateoda bea si din sticla fara sa se ude
iulia_nicol
Postat pe 29 Martie 2009 15:44
fetita mea papa si noaptea lapte cu cereale asa ca nustiu cum o sa pot dezvata ..
claudia_mami
Postat pe 28 Mai 2009 20:43
nu stii cum?f simplu.nu-i mai dai lapte cu cereale noaptea,stiu ca e greu dar daca vrei sa reusesti trebuie sa fii ferma!eu in 3 zile l-am dezobisnuit de suptul pe timp de noapte si am reusit chiar daca am plans si eu prima noapte ca s-a marait jumate de ora dar a 3-a noapte nu s-a mai trezit deloc pupici si rabdare multa
silviatatu
Postat pe 28 Mai 2009 22:19
BUNA. EU MI-AM DEZVATAT FETITA DE BIBERON PE LA 2 ANI, "(A MANCAT CU BIBERONUL DUPA UN AN ) CU PAIUL I S-A PARUT ATAT DE AMUZANT INCAT NU I-A MAI TREBUIT BIBERON . ORICUM EA NU MAI MANCA NOAPTEA , DE FAPT EU NU I-AM DAT NICIODATA CEREALE NOAPTEA SI NICI NU I-AM MAI DAT SA MANANCE NOAPTEA DE LA UN AN. ULTIMA MASA DUPA UN AN ERA LA 10 SEARA UN BIBERON CU LAPTE IAR IN TIMPUL NOPTII DOAR UN PIC DE APA DACA II ERA SETE. INCERCATI CU PAIUL POATE FUNCTIONEAZA SI LA VOI
ORICUM CEREALELE FIIND DULCI NICI NU SUNT SANATOASE DATE NOAPTEA PENTRU CA LE STRICA DINTISORII
SAMIA
Postat pe 16 Iunie 2009 17:45
buna,si eu ma confrunt cu aceasi problema.baietelul meu are 3 ani jumate si bea tot cu biberonul fapt pt. care nu il pot scoate deocamdata deoarece este singura sursa de calciu pt .el in momentul de fata.nu vre sa manance nimic lactate s-au fructe
nici macar mancare nu mai vrea deloc ,nu stiu ce sa ma fac cu el
va multumesc astept raspuns .mioara
bog_mio
Postat pe 7 Decembrie 2009 17:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bebe nu mananca bine 3 De la: aly_raz 16 Martie 2010 20:21
aplicare unghii false gel 9 De la: garbo177302 25 Noiembrie 2010 00:38
bronsiolita acuta asmatiforma 40 De la: office_salinasusesi_ro 10 Martie 2010 15:20
remedii homeopate 29 De la: loricri2001 22 Ianuarie 2013 22:34
Vand infacol pentru colici-25 ron 1 De la: infacolromania 25 Noiembrie 2009 23:44
Setari Cookie-uri