Alimentatia bolnavilor de guta - alimente permise

Majoritatea publicatiilor se intrec in enumerarea alimentelor interzise bolnavilor de guta.
Poate cineva sa spuna care sunt alimentele si preparatele recomandate si/sau permise bolnavilor de guta?
spinu_sorinel
Postat pe 24 Februarie 2009 13:24
Dragii mei, la GUTA inlaturati orice proteina, mancare grea pe baza de organe, oua, mirodenii.
Este voie un sprit, bere, peste, mancarele usoare, branzeturi slabe, degresate. Daca ati mancat o data mai consistent, evitati un timp ceea ce ati mancat, nu mai repetati. Asta e GUTA. Depuneri de acid uric la incheieturi. Tot din cauza proteinei, se fac depuneri pe la rinichi, vezica biliara formand asa-numitii calculi. O data cu inaintarea in varsta, este indicata mai multa miscare si un regim mai sarac pt. ca si organismul se mai ...leneveste. Si multe, multe lichide, bai calde, ceaiuri. La guta stiu ca e indicat ceaiul de coada calului, coacaze, cu rol de curatare. Sanatate si o primavara frumoasa si calda din dulsele targ al Iesului!
Ionica
ionica_delly
Postat pe 8 Aprilie 2009 08:17
Multumesc pentru informatii.
Totusi atentie la bere, din ceea ce am gasit eu pe net berea, chiar si cea fara alcol este contraindicata Probabil ca in cantitati mici si foarte rar poate fi consumata. O alta remarca este aceea ca alcoolul trebuie evitat, cu cat este consumat mai rar si in cantitati mai mici cu atat mai bine.
Multumesc tuturor pentru informatii. Va doresc Sarbatori Pascale fericite si linistite alaturi de cei dragi.
spinu_sorinel
Postat pe 13 Aprilie 2009 09:50
Si eu sint bolnav de guta si am strins multa documentatie cine doreste sa intre pe messenger ca este mult de descarcat eu Am mess mirmitica@yahoo.com dau documentatie la toata lumea cu placere ca este o boala tare uricioasa
Totodata trimiteti un email la Lisa McDowell"
delly001942
Postat pe 6 Martie 2010 02:40
"Lisa McDowell" "abonativa la acest Cure Gout Now Newsletter
Mircea
delly001942
Postat pe 6 Martie 2010 03:13
Incerc sa pun pe forum emailul lui LIsa dar ceva nu merge
cine intra pe messenger o va primi
Mircea
delly001942
Postat pe 6 Martie 2010 03:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SALUTARE 21 De la: vvnegulescu 2 Aprilie 2009 16:02
putina imaginatie 2 De la: umblataprinlume 31 Mai 2009 02:21
CUM VA PLAC CARTOFII? 8 De la: Aemulus 10 Martie 2010 03:55
sucuri naturale 3 De la: mirabela_moraru 21 Ianuarie 2010 12:30
salata de cartofi cu sos de iaurt 1 De la: simona_for_you_2006 12 Decembrie 2009 18:24
Setari Cookie-uri